Gravity Maze – trójwymiarowy kulodrom od Ravensburger
Gravity Maze to gra logiczna, która wykorzystuje mechanizm równi pochyłej. To jedna z tych gier, którą pokochają wszyscy chcący sprawdzić swoją wyobraźnię.
W grze Gravity Maze mamy sześćdziesiąt kart z łamigłówkami do rozwiązania. Zadania podzielone są na cztery poziomy trudności. Zgodnie z informacją na pudełku, gra przeznaczona jest dla dzieci od ośmiu lat. Z naszych doświadczeń wynika, że pierwsze dwa poziomy spokojnie zrealizuje już siedmiolatek.
W pudełku znajdziemy:
- 60 kart zadaniami i rozwiązaniami (4 poziomy gry, od początkującego do eksperta)
- czerwoną wieżę docelową
- 9 wież budowlanych
- 3 metalowych kulek
- 1 planszę do gry
- instrukcję
Przygotowanie gry
Przed przystąpieniem do rozgrywki warto wybrać karty z jednego poziomu i realizować je we wskazanej kolejności. Na każdej karcie ukazany jest schematyczny układ z lokowaniem dwóch wież, początkowej i końcowej. Ponadto znajduje się na nich informacja, jakie wieże trzeba wybrać do realizacji danej łamigłówki.
Jak grać w Gravity Maze
Celem gracza jest odtworzenie na planszy wież z karty wzoru, a następnie uzupełnienie płytki o wskazane wieże, które układa się poziomo lub pionowo, tak aby kulka z punktu startu dotarła do miejsca docelowego. Wieże są swoistymi prostopadłościanami, szkieletami, wewnątrz których znajdują się dodatkowe ścianki, przekątne lub tunel dla kulki. Ustawiając je w odpowiedni sposób obok siebie, tworzymy coś w rodzaju kulodromu, toru dla kulki.
Gdy uda Wam się rozwiązać wszystkie zadania, nic straconego. Eksperymentujcie i bawcie się wieżami próbująć stworzyć własne niepowtarzalne tunele.
Gravity Maze a nasze wrażenia
Budowanie trójwymiarowego tunelu dla kulki rozwija u dzieci wyobraźnię przestrzenną, kombinatoryczne myślenie i wnioskowanie ze stanów rzeczy. Analizowanie i przetwarzanie informacji wymusza na graczu uważne przyglądanie się klockom i sprawdzanie, czy zestawione ze sobą wieże utworzą prawidłowy tor dla kulki, tak aby trafiła do miejsca docelowego.
W Gravity Maze gracz wykorzystuje w naturalny sposób zjawisko równi pochyłej oraz buduje tor dla kulki. W podobnej grze wykorzystywany jest mechanizm równi na płaszczyźnie, a tutaj mamy to w trójwymiarze, co jest dodatkowym utrudnieniem. Potwierdza to nasza córka, która jako pierwsza testowała obie gry. Razem ze starszym bratem ruszyli do rozwiązywania łamigłówek bez zaglądania w instrukcje. Dopiero po paru kartach, sięgnęli do instrukcji, aby upewnić się, czy dobrze odczytują wzory na kartach. My jedynie sugerowaliśmy im, aby rozwiązywali kolejne karty zgodnie z przedstawioną kolejnością. Pierwsze karty należą do poziomu łatwego, a im bliżej sześćdziesiątki robi się coraz trudniej. W ciężkich chwilach dzieciaki mogły zerknąć na podpowiedź po drugiej stronie karty.
Gravity Maze to jednoosobowa łamigłówka. Jeśli dziecko nie ma z kim grać, jeśli nie ma rodzeństwa, czy rodzice nie mają czasu, to jest to świetny tytuł, a przy okazji dobry trening koncentracji.
Tytuł: Gravity Maze
Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 1
Czas gry: nieograniczony
Wydawnictwo: Ravensburger
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Ravensburger
Zdjęcia: A. Jelinek
Uwielbiamy wszelkiego rodzaju kulodromy. Pod choinką już czeka jeden duży zestaw. 🙂