Gry planszowe i nie tylko 5 grudnia 2021

Zip City – logiczna łamigłówka dla każdego

Zip City to gra logiczna, którą rozgryzła w mig moja prawie siedmioletnia córka. Pierwszego dnia, gdy dotarła do nas gra, nie dopuściła nas do niej. Sama ustaliła cel gry i w ciągu prawie dwóch godzin wykonała połowę zadań. Gdyby nie zmęczenie, eksperymentowałaby dalej. Pozostałe łamigłówki w Zip City ukończyła następnego dnia, zostawiając nas daleko w tyle.

Logiquest: Zip City przeznaczona jest dla jednego gracza, który wciela się w rolę bota – automatycznego kontrolera ruchu. Zadaniem gracza jest tak przenosić całe dzielnice, aby umożliwić podróż przez labirynty przecinających się torów. Sugerowany wiek na pudełku to osiem lat wzwyż, ale spokojnie sześciolatek sobie poradzi i odnajdzie w tym ogromną frajdę.

Fot. Zip City

Fot. Zip City

W pudełku znajdziemy:

  • rozkładaną planszę, która pełni także rolę kuferka
  • 40 kart zadań
  • 8 kulek
  • 16 kwadratowych kolorowych kafelków
  • instrukcję

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do rozwiązania łamigłówek należy rozłożyć planszę, która tworzy równię pochyłą. Na wybranej karcie zaznaczone są miejsca stałych dzielnic (kafelków) i ich ułożenia, miejsca początkowe i końcowe kolorowych kulek oraz znajduje się tam także informacja, jakie dodatkowe klocki są potrzebne. Karty są tak czytelne, że czytanie instrukcji jest zbędne. Jednak dodam, że w instrukcji zawarte są także podpowiedzi, jeśli jakiś poziom sprawi Wam lub dziecku większą trudność. 

Jak grać w Zip City?

Po ułożeniu planszy, wybraniu zadania i początkowymvrozstawieniu kafelków, czas rozruszać szare komórki. Waszym zadaniem będzie tak ułożyć dodatkowe dzielnicevwskazane na karcie, aby po spuszczeniu blokady kulka lub kulki dotarły na koniec trasy w odpowiedniej kolejności. 

Jeśli się Wam udało, możecie odwrócić kartę i sprawdzić rozwiązanie. Ostrzegam, ta zabawa nigdy nie kończy się na jednym rozwiązanym zadaniu. 

W Zip City odnajdziecie aż czterdzieści łamigłówek o różnym stopniu trudności. Rozwiązanie niektórych zadań wymaga kreatywności i eksperymentowania.

Gra Zip City a nasze wrażenia

Gra Zip City oparta jest na zjawisku fizycznym, jakim jest równia pochyła. Zadaniem gracza jest odtworzenie układu dzielnic przedstawionych na karcie i ułożenie ich tak, aby kulka po zwolnieniu blokady przetoczyła się po torze do celu końcowego. Trudnością jest to, że kulki mają dotrzeć w określone miejsce i w odpowiedniej kolejności. 

Kulki w trakcie zjazdu mijają się, wyprzedzają, a niekiedy zwalniają, co pozytywnie zaskakuje. Niestety zdarza się, że kulkom trzeba dopomóc, bo zatrzymały się w środku trasy. Tak przytrafiło nam się przy karcie 16 i 22. 

Fot. Zip City

Fot. Zip City

Po odtworzeniu układu płytek i umieszczeniu kulek w systemie blokady dzieci mają za zadanie przeprowadzić szereg eksperymentów o charakterze myślowym. Widząc cel, mają zaprojektować drogę dla kulki, dysponując określonymi kawałkami toru. Mają możliwość obracania i układania płytek w różnych miejscach. To, co je ogranicza to to, że kulka zjeżdża do dołu, choć zdarza się, że siłą rozpędu poleci ku górze w zaplanowanym torze. 

Na typ etapie dzieci układają płytki metodą prób i błędów, wnioskują ze stanu rzeczy o trasie, jaką pokona kulka na danym kafelku. Spuszczając blokadę, może sprawdzić, czy ułożony tor jest poprawny. 

Gra Zip City pozwala organizować szereg doświadczeń fizycznych związanych z równią pochyłą, która w ubogiej w doświadczenia edukacji fizycznej może zastąpić szkolne doświadczenia. 

Jeśli zauważymy, że naszemu dziecku brakuje doświadczeń z równią pochyłą, polecam także wspólne zabawy z dzieckiem. Wystarczy położyć deskę na krawędzi kanapy i spuszczać po niej np. samochody. Sprawdzamy, które pojadą najdalej albo, który trafi z nich do pudełka. 

Zip City to jedna z łamigłówek z serii Logiquest, które charakteryzują proste zasady i gwarantują dobrą zabawę. Gry z tej serii posiadają unikalne mechanizmy, które zmuszają graczy do nieszablonowych rozwiązań.

Fot. Zip City

Fot. Zip City

Dla kogo zatem gra Zip City? Dla wszystkich spragnionych chwili samotności, choć obawiam się, że szybko pojawią się gapie, którzy chętnie poobserwują, jak kulka potoczy się po torze do celu. Sprawdzi się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, którzy także chcą poruszyć swoje szare komórki. Jeśli dacie ją dziecku, będziecie mieć pewnie z godzinę dla siebie.  = D

Na koniec kilka słów o wykonaniu gry. Jest bardzo kolorowa, przez co zwraca na siebie uwagę. Poszczególne elementy wykonane są z dobrej jakości materiałów – posłuży na długo. Rozkładana plansza po jej złożeniu staje się mini kuferkiem, w który można spakować wszystkie elementy.  Grę Zip City można z powodzeniem zabrać wtedy ze sobą do plecaka, czy torby. 

Tytuł: Logiquest: Zip City
Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 1
Czas gry: nieograniczony
Wydawnictwo: Rebel

 

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Zdjęcia: A. Jelinek

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1996/logiquest-zip-city

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
1 rok temu

Ale cudo! Nie wiedziałam, że są takie gry. Dzięki za pomysł!

Lifestyle 3 grudnia 2021

Przesądy weselne. Większość zapewne znasz, ale nie wszystkie

Przesądy weselne są mniej znane niż ślubne i chyba nie jest ich tak dużo. Niemniej jeśli zależy nam na szczęściu małżeńskim, trzeba znać jedne i drugie. Ślubne zebrałam dla Was tydzień temu, dziś pora na weselne.

 

Przesądy weselne na początek wesela

Przeniesienie świeżo poślubionej małżonki przez próg domu weselnego jest obowiązkiem Pana Młodego i nie wynika z chęci przypodobania się żonie, ale ma przynieść małżeństwu szczęście. Byłoby bowiem bardzo niedobrze, gdyby przekraczająca próg domu weselnego Panna Młoda się potknęła. Trzeba ją przed tym za wszelką cenę uchronić.

Nowożeńcy witani są chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami. W jednym jest woda, w drugim wódka. Kto trafi na wódkę, będzie rządził w małżeństwie.

Po wypiciu napojów trzeba rzucić kieliszki za siebie tak, by się zbiły. To ważne, bo dzięki temu pożycie będzie udane.

 

Przesądy weselne dotyczące pierwszego tańca

Pierwszy taniec na weselu jest zarezerwowany wyłącznie dla nowożeńców. Dopóki nie zatańczą, nie zacznie się zabawa. I wcale nie chodzi tu o to, by małżonkowie zaprezentowali swe umiejętności taneczne, bo różnie z nimi bywa. To raczej test na wzajemne dopasowanie. Jeśli pierwszy taniec „wyjdzie” to i małżeństwo będzie harmonijne.

 

Przesądy weselne – oczepiny

Tradycyjnych staropolskich oczepin na weselach już nie ma i całe szczęście, bo łączyły się z obcinaniem włosów świeżo poślubionej mężatce, oraz nałożeniem jej na głowę małżeńskiego czepca w miejsce panieńskiego wianka. Miało to symbolizować przejście ze stanu panieńskiego w małżeński.

Jednak zwyczaj oczepin, choć w bardzo okrojonej formie, przetrwał do dziś. O północy Panna Młoda powinna zdjąć welon (a właściwie powinna to zrobić jedna z druhen) i rzucić go za siebie, w kierunku tańczących niezamężnych kobiet obecnych na weselu. Ta, która go złapie, w ciągu roku wyjdzie za mąż.

Jedna z wersji głosi, że Panna Młoda zamiast welonem, może rzucać wiązanką ślubną. Tu jednak zdania są podzielone, bo według innych przekazów wiązankę należy zasuszyć i zachować. Ma to być gwarancją lekkiego porodu.

Podobnie rzecz przedstawia się z kawalerami obecnymi na weselu. W ich kierunku Pan Młody powinien rzucić muchę lub krawat.

Z dawnych czasów pochodzi powiedzenie, że szkło się tłucze na szczęście. Im więcej kieliszków i szklanek zostanie zbitych na weselu, tym lepiej dla nowożeńców. Jednak obecnie tradycja tłuczenia szkła jest coraz mniej kultywowana, co wynika zapewne z tego, że mało kto urządza wesele w ramach własnego obejścia i dysponuje prywatnym szkłem.

W innej wersji małżonkowie powinni na weselu rozbić wazon lub dzban. Im więcej kawałków uda im się uzyskać tym lepiej, bo tyle lat będą szczęśliwi po ślubie.

 

Przesądy weselne – obrączki

Zarówno w czasie wesela, jak i całego małżeństwa, jak oka w głowie trzeba pilnować obrączek. To poważna sprawa, bowiem utrata obrączki zgodnie z tradycją ma zwiastować utratę małżonka.

Raz założonych obrączek nie powinno się nigdy zdejmować. Istnieje bowiem ryzyko, że zostaną zdjęte na zawsze.

 

Przesądy weselne – rodzina

Jeśli Panna Młoda ma starszą siostrę i nie jest ona zamężna, na weselu koniecznie musi zatańczyć boso. Inaczej nigdy nie wyjdzie za mąż. W niektórych regionach kraju starsza niezamężna siostra musi wyrazić zgodę na ślub młodszej.

 

Czy przesądy weselne się sprawdzają?

Mniej więcej tak samo, jak ślubne. Najlepiej traktować je z przymrużeniem oka. Niemniej są, przynajmniej niektóre, dość sympatyczne i warto o nich pamiętać przy organizowaniu wesela.

 

Zdjęcie: Pixabay 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 3 grudnia 2021

Święta pełne czasu!

Z roku na rok wybór ciekawego, przydatnego, a jednocześnie nietuzinkowego podarunku dla bliskiej nam osoby się coraz większym wyzwaniem. Dziś z pomocą przychodzi TOP 5 pomysłów na prezenty od Pani Swojego Czasu. Podaruj ukochanej osobie czas: czas dla siebie, czas na rozwój, czas na relaks!

Kalendarz dla dzieci

Pozwól swojemu dziecku odkryć czas razem z odjazdowym kalendarzem kreatywnym PSC
dla uczniów i przedszkolaków. Tutaj świetna zabawa nigdy się nie kończy – można kolorować, wyklejać, rysować po śladzie i przemierzać labirynty, a przy okazji planować obowiązki
i przyjemności, poznawać miesiące i dni oraz odkrywać, czym jest czas. Razem z kalendarzem Twoje dziecko otrzymuje także trzy arkusze naklejek w formacie A4 – z dniami tygodnia, kształtami oraz nazwami lat i miesięcy. Wspólnie bawcie się czasem… każdego dnia!

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-dla-dzieci/

Książka „Dzieci i czas”

To nie jest książka, dzięki której Twoje dzieci jakieś będą albo jakieś nie będą. To jest książka dla Ciebie – rodzicu. Dla mamy albo taty. A nawet babci i dziadka. Dla każdego, kto ma
do czynienia z dziećmi i chciałby wiedzieć, jak je nauczyć, by sensownie działały, organizowały i korzystały z życia.
Dzięki tej książce dowiesz się m.in.: dlaczego nie możesz mieć czasu na wszystko; jak nauczyć się organizacji, będąc rodzicem; od czego zacząć planowanie w rodzinie; po co Twojemu dziecku kalendarz; jak nauczyć siebie (i innych) odpuszczania; kiedy wprowadzić dziecko w temat planowania.

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/ksiazka-dzieci-i-czas-jak-zorganizowac-zycie-w-rodzinie/

Ścianer Pełen Czasu

Nowa odsłona uniwersalnej wersji kalendarza do wielu zadań świetnie sprawdzi się jako centrum dowodzenia w Twojej rodzinie. 12 kart miesięcznych w kolorowej oprawie to uniwersalny układ 31 dni. Planowanie ze Ścianerem możesz rozpocząć w dowolnym momencie w roku – wybierasz właściwą kartę miesiąca, uzupełniasz dni i gotowe! Aż pięć rubryk dla każdego dnia pozwala na rozplanowanie wielu różnych działań lub przypisanie ich do konkretnych członków rodziny. Teraz wystarczy jedno spojrzenie i każdy może sprawdzić zadania swoje i swoich bliskich, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować czas wolny, rodzinny wypad czy Twoje spotkanie z przyjaciółką.

Cena: 49,90 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/scianer-pelen-czasu/

Dziennik Wieloletni

Dziennik Wieloletni to stworzone z ogromną starannością narzędzie rozwojowe, które będzie towarzyszyło Ci przez 5 lat. Zaczynasz jego prowadzenie w dowolnym dniu i codziennie odpowiadasz na krótkie pytanie, a potem – na przestrzeni kilku lat – dostrzegasz, jak zmieniało się Twoje spojrzenie na siebie samą, otoczenie i świat. Dziennik Wieloletni skłoni Cię do tego, byś koncentrowała pełnię uwagi na sobie, choćby przez minutę dziennie.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/dziennik-wieloletni-zolty/

Kalendarz Pełen Czasu

Twój 2022 rok będzie pełen czasu za sprawą tego pięknego i praktycznego Kalendarza Pełnego Czasu. To idealne połączenie gotowych rozwiązań do planowania z miejscem na Twoje swobodne działanie. Dzięki temu nie będziesz traciła czasu na projektowanie własnych stron kalendarzowych, a z drugiej strony zyskasz przestrzeń na spontaniczne zapiski czy bazgroły.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-pelen-czasu-2022-morski/

Materiał zewnętrzy i zdjęcia przesłane przez partnera

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close