Lifestyle 11 grudnia 2020

Jak nie dać się oszukać na zakupach w internecie

Jak nie dać się oszukać na zakupach w internecie i sprawnie zrobić zakupy przed świętami? Zachowaj czujność i skorzystaj z kilku prostych rad, a Twoje pieniądze będą bezpieczne. 

Wybierz wiarygodny sklep lub platformę

Nie kupuj w sklepach, których nie znasz. Tak po prostu. Najpierw popytaj znajomych, zasięgnij opinii w grupach na Facebooku lub innej społecznościówce. Jeśli nikt nie powie Ci nic dobrego, odpuść sobie. Nie sugeruj się wyłącznie opiniami z internetu. Ich wiarygodność może (nie twierdzę, że zawsze jest, tylko że może) być mocno wątpliwa. W sezonie świątecznym odpuść sobie zamawianie na zagranicznych portalach. 

 

Sprawdź termin dostawy 

Termin dostawy musisz sprawdzić nawet wówczas, gdy robisz zakupy na najpopularniejszej platformie zakupowej w Polsce. Wbrew pozorom Twój towar nie zawsze jest w Polsce i tylko czeka, by wyruszyć w drogę do Ciebie. Czasem rusza z Chin, mimo iż płacisz na polskim portalu polskimi pieniędzmi. To nie przestępstwo, ale prawdopodobieństwo, że przesyłka dotrze przed świętami jest bliskie zeru. Jeśli sprzedawca informuje, że czas dostawy to 10 – 14 dni, to sprawdź, kiedy wypada ten czternasty dzień i dla pewności dołóż jeszcze jeden. 

 

Sprawdź opinie o sprzedawcy 

Nawet na polskich platformach mogą się trafić nieuczciwi sprzedawcy. Niestety przed świętami każdy szuka okazji najlepszej dla siebie. Nie zawsze uczciwej. Nie kupuj od sprzedawcy, który ma dużo negatywnych opinii, ani od takiego, który właśnie zaczął swoją karierę w internecie, wystawił tylko jedną rzecz i nie pozwala zapłacić za nią przy odbiorze. Brak takiej możliwości to zawsze powód do niepokoju. 

 

Nie daj się zwieść reklamom i okazjom 

Reklamy w internecie, nawet te wyświetlane przez reklamowego giganta – wujka G., nie zawsze są uczciwe. Nie tak dawno z każdej strony internetowej wyskakiwał Robert Lewandowski i jego sposób na zarobienie miliona monet w dwa dni. Kto się nabrał, ten płakał. Dlatego nie klikaj w reklamy z nadzieją na cud, ale dokładnie analizuj ofertę. Jeśli dostajesz maile z ofertami handlowymi, starannie oddzielaj spam od newsletterów. 

Jeśli reklamowana rzecz naprawdę Ci się podoba i chcesz wiedzieć więcej, nigdy nie klikaj w podany w mailu link, nawet jeśli wygląda wiarygodnie. Przepisz go ręcznie do okna przeglądarki. Dlaczego? Bo to, że link wygląda wiarygodnie, nie znaczy, że faktycznie taki jest. Każdy, dosłownie każdy, może stworzyć link wyglądający na autentyczny i sprawić, że będzie przekierowywał ku ciemniejszej stronie handlu w sieci. 

Oto prosty przykład: www.facebook.com. Możecie klikać. Link jest bezpieczny. Ale nie traficie tam, gdzie myślicie. Tak właśnie robią przestępcy. 

 

Jeśli korzystasz z portali aukcyjnych, nie zgadzaj się na transakcje poza nimi 

Częstą praktyką osób, które wystawiają swoje towary na aukcjach, jest pisanie do potencjalnie zainteresowanych i licytujących klientów maili z propozycją dogadania się poza portalem. Cena ma być atrakcyjna dla obu stron, dodatkowo sprzedający nie zapłaci portalowi prowizji. Może to wydawać się kuszące, ale pamiętaj – w tym momencie tracisz prawo do jakiejkolwiek reklamacji. Nie przyjmuj takich propozycji, to zbyt ryzykowne. 

 

Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie rób skanu dowodu osobistego 

Szczerze mówiąc, trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której takowe dane mogłyby być potrzebne, ale przestępcy czasem o nie proszą, np. w celu weryfikacji wieku albo przyspieszenia transakcji. Do transakcji i tak nie dojdzie, natomiast jest spora szansa, że ktoś weźmie kredyt (albo i kilka) na twoje nazwisko. I pewnie dowiesz się o tym w momencie, w którym komornik zablokuje Ci konto. Uczciwym sprzedawcom takie dane nie są potrzebne. 

Jeśli musisz podać nr karty w celu dokonania płatności (zdarzyło mi się to dwa razy i nie były to zakupy), to pamiętaj: możesz wpisać go w odpowiednim polu systemu płatności, ale nigdy nie wysyłaj mailem lub za pomocą komunikatora. 

 

Nie loguj się za pomocą publicznej sieci Wi-Fi

W sumie nie wiem, jaki to mogłoby mieć sens, bo internet w sieciach komórkowych jest względnie tani. Nawet jeśli potrzebujesz skorzystać z laptopa w miejscu publicznym, by szybko wykonać przelew, to lepiej udostępnij sobie internet z telefonu, nie podłączaj się do Wi-Fi np. w centrum handlowym. Nie dość, że ten publiczny internet jest wolny jak emerytowany żółw po trzech zawałach, to jeszcze narażasz się na ryzyko utraty panowania nad komputerem. Mało prawdopodobne, ale możliwe. Na wszelki wypadek podpowiem Ci: gdyby się tak zdarzyło, po prostu wyjmij baterię z laptopa. Natychmiast! 

 

Rób zakupy tylko wtedy, kiedy masz czas 

Najwięcej oszustw przytrafia się osobom, które ze względu na brak czasu  robią zakupy w internecie w pośpiechu. Jeśli masz za dużo pieniędzy i chcesz ryzykować ich utratą, proszę bardzo, ale lepiej zrobisz, jeśli prześlesz jakąś kwotę na zbiórkę charytatywną niż podarujesz ją cyberprzestępcom. A na zakupy w sieci znajdź czas. Sprawdź, czy adres strony internetowej zgadza się z tym, który zamierzałeś odwiedzić, czy czasem nie zawiera literówki. Przy dokonywaniu płatności dokładnie sprawdź, czy na pewno jesteś na stronie swojego banku. Adres musi być poprzedzony kłódką i zaczynać się od przedrostka https. Jeśli autoryzujesz transakcje SMS-em, dokładnie czytaj ich treść. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dania główne 10 grudnia 2020

Domowe zupy — klasyczny rosół i pomidorowa, w których zakocha się Twoja rodzina

Są takie domowe zupy, które uwielbiają praktycznie wszyscy i nie trzeba do nich specjalnie zachęcać. Tradycyjny rosół, czy ukochana przez dzieci pomidorowa, to obiadowe pewniaki, które najlepiej smakują z makaronem. Przedstawiamy sprawdzone wskazówki, dzięki którym domowe zupy będą smakowały jeszcze lepiej.

Pielęgnowanie rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie ma na nas ogromny wpływ. Jednym z ważniejszych elementów, który mocno kształtuje nasz kulinarny gust, jest smak domowych potraw. Kojarzymy go z dzieciństwem, przywołując wspomnienie mamy albo babci, krzątającej się po kuchni i przygotowującej wspaniałe potrawy według rodzinnych przepisów. Dziś większość z nas chętnie sięga po sprawdzone receptury, które zawierają cenne wskazówki pozwalające osiągnąć zamierzony efekt.

Domowe zupy — jak przyrządzić doskonały rosół?

Rosół to jedna z najpopularniejszych na świecie zup. Mamy i babcie doskonale wiedzą, że gorący rosół przegoni chorobę z dnia na dzień. Zupa ta obfituje w aminokwasy oraz minerały i to właśnie tym elementom zawdzięczamy cenne właściwości zdrowotne. Drugą co do popularności zupą w naszym kraju, która wygrywa w plebiscycie najczęściej wybieranej potrawy przez dzieci, jest pomidorowa. Jej wyrazisty i świeży smak najlepiej komponuje się z tradycyjnym makaronem, który nadaje zupie domowy charakter. 

W Polsce najbardziej popularnym dopełnieniem rosołu czy pomidorowej jest cienki makaron – nitki lub wstążki. Jakość to priorytet, dlatego warto wybrać makaron jajeczny Lubella 5 jaj, który wytwarzany jest z wysokiej jakości mąki. Swój smak i kolor zawdzięcza potrójnemu wałkowaniu, tak jak to robiły nasze mamy i babcie.

Domowe zupy — cenne wskazówki 

Co dom, to obyczaj, a co za tym idzie różne sposoby na tradycyjny smak zupy. Wśród tych, które z pewnością się sprawdzą, jest opalanie cebulki, najlepiej na żywym ogniu, przed wrzuceniem do rosołu. Taki zabieg sprawi, że smak zupy będzie jeszcze lepszy, a lekko zwęglona warstwa nada klarowności. Kolejnym domowym sposobem jest zgniecenie ziela angielskiego, zamiast wrzucania go w całości; dzięki temu zupa będzie jeszcze lepiej doprawiona. Czas również ma ogromne znaczenie – im dłużej, tym lepiej, pamiętając o tym, by nie doprowadzić do zagotowania. W niektórych domach do rosołu dodaje się liście białej kapusty, która sprawia, że zupa uzyskuje bardziej słodki smak, jak również charakterystyczny zapach.

Na bazie tak przyrządzonego rosołu można ugotować doskonałą pomidorową. Warto stawiać na sezonowość i wykorzystywać warzywa w ich najlepszym czasie. Jeśli nie możemy użyć świeżych, korzystajmy z domowych przetworów albo dobrej jakości koncentratów. Cenną wskazówką jest również uprzednie pozbycie się skórek. W przypadku pomidorów z puszki skórki same odchodzą i można je oddzielić bez wysiłku tuż przed wrzuceniem do wywaru. Ciekawym sposobem jest również wcześniejsze upieczenie pomidorów w piekarniku z dodatkiem oliwy, soli i pieprzu. Należy je posiekać, zachowując wytrącony sok, który dodamy do wywaru. Piekarnik nastawiamy na temperaturę około 240 stopni, a czas pieczenia to 15 minut (do momentu skarmelizowania). Taki zabieg sprawi, że nadamy zupie wyjątkowy, wyrazisty smak. Jeżeli pomidory, z których robimy zupę okażą się zbyt kwaśne, możemy dodać odrobinę śmietany.

Sprawdzone przepisy na domowe zupy 

Poznaj przepisy na ulubione domowe zupy, po których nie tylko dzieci poproszą o dokładkę!

Tradycyjny domowy rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia

domowe zupy

Domowe zupy

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj krajanka
  • 2 udka z kaczki
  • 1 cebula
  • kawałek pora
  • 4 marchewki
  • 3 łodygi selera naciowego lub ćwiartka selera korzeniowego
  • 2 pietruszki
  • pęczek natki pietruszki
  • 4 liście laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • sól, pieprz ziarnisty

Sposób przygotowania:

  1. Rosół gotuj w pięciolitrowym garnku. Wlej do niego trzy litry zimnej wody, włóż udka z kaczki i gotuj godzinę na wolnym ogniu. 
  2. Następnie dodaj opaloną cebulę i pora. Można to zrobić nad palnikiem gazowym, na suchej patelni lub w piekarniku. 
  3. Dodaj obrane warzywa, natkę pietruszki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz łyżeczkę soli.
  4. W czasie gotowania zbieraj z powierzchni szumowiny, dzięki temu rosół będzie klarowny. Zupę gotuj jeszcze dwie godziny. Na koniec spróbuj, dopraw do smaku solą i pieprzem.
  5. Kiedy rosół z kaczki jest prawie gotowy ugotuj makaron. 

Tradycyjny rosół z kaczki podaje z makaronem, pokrojoną włoszczyzną, kawałkami mięsa i natką pietruszki.

Domowa zupa pomidorowa z pieczoną papryką według przepisu Jakuba Kuronia

domowe zupy

Domowe zupy

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj nitki
  • 3 czerwone papryki
  • 800 ml bulionu drobiowego lub warzywnego
  • puszka pomidorów bez skórki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek np. extra vergine
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Do przygotowania tej zupy nie potrzebujesz wielu składników. Ważne, aby sięgnąć po soczyste pomidory, jędrną paprykę oraz bulion drobiowy lub w wersji wegetariańskiej warzywny. 

  1. Paprykę przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą z oliwek. Następnie zapiekaj w maksymalnej temperaturze, jaką dysponuje twój piekarnik, najczęściej jest to 250°C. Czas pieczenia to 25 minut. Od czasu do czasu paprykę można obrócić, w rezultacie ładnie i równomiernie się opiecze. 
  2. Następnie gorące papryki przełóż do miski, zafoliuj szczelnie, aby się zaparowały. Dzięki temu skórka przy obieraniu łatwiej odchodzi od miąższu. Dodatek pieczonej papryki sprawia, że nabiera subtelnej słodyczy i wytrawnego smaku.
  3. Bulion wlej do garnka, zagotuj. Dodaj pomidory bez skórki, w sezonie możesz skorzystać ze świeżych pomidorów. Zupę gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie dodaj miąższ papryki pokrojony w mniejsze kawałki. Gotuj dodatkowe 10 minut.
  4. Ugotuj makaron.
  5. Wywar zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji zupy. Dzięki temu zupa będzie aksamitna, ale nie będzie zupą krem.

 Zupa pomidorowa z pieczoną papryką najlepiej smakuje z makaronem nitki oraz natką pietruszki. Na koniec możesz dodać do smaku odrobinę śmietany lub koncentratu pomidorowego.

Więcej przepisów z wykorzystaniem makaronu Lubella znajdziesz na www.uwielbiam.pl

 

*Wpis powstał na podstawie materiałów prasowych dostarczonych przez agencję reklamową Big Picture

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 9 grudnia 2020

Nie wyobrażasz sobie życia bez kawy? Poznaj jej alternatywę!

Dla prawdziwych kawoszy idealny poranek zaczyna się od filiżanki małej czarnej. Jednak niektórzy z nas nie tolerują kawy z różnych powodów. Z tego względu idealną alternatywą jest kawa bezkofeinowa – równie pyszna i aromatyczna. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po ten napój?

Kawa bezkofeinowa – dla kogo?

Kofeina zawarta w kawie dodaje energii, poprawia koncentrację i motywuje do działania. Spożywanie umiarkowanej ilości kawy ma korzystne działanie zdrowotne – przyjmuje się, że wypijanie nawet 5 filiżanek dziennie nie powoduje skutków ubocznych u zdrowych osób. Jednak należy pamiętać, że nadmierne spożycie, może skutkować rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, uczuciem niepokoju, przyspieszonym biciem serca czy nudnościami. Jeżeli nie możemy pić małej czarnej lub chcemy ją ograniczyć, ciekawą alternatywą jest kawa bezkofeinowa, która także ma wiele cennych walorów.  Tak naprawdę mogą ją pić wszyscy, którzy mają na to ochotę i cenią jej smak!

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny, a zawiera jej śladowe ilości. Istnieją trzy metody ekstrakcji kofeiny, a w każdym procesie obróbce poddawane są niepalone, zielone ziarna kawy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest liofilizacja, czyli wypłukanie kofeiny z ziaren kawy za pomocą rozpuszczalników, które następnie odparowuje się, dzięki czemu nie pozostają w ziarnach żadne substancje chemiczne. W drugiej metodzie wykorzystuje się dwutlenek węgla w celu dekofeinizacji. Ostatnim, najbardziej naturalnym sposobem jest dekofeinizacja za pomocą wody, czego efektem jest kawa o łagodnym smaku, nie podrażniająca żołądka. Tym sposobem produkowana jest kawa NESCAFÉ bezkofeinowa o delikatnym smaku i bogatym aromacie. Dobrą alternatywą dla miłośników intensywnego smaku kawy jest espresso decaffeinato w wersji bez kofeiny. Nie musimy rezygnować ze smaku małej czarnej, jeżeli nie chcemy czuć pobudzających właściwości tego napoju. Kawa bezkofeinowa to doskonały sposób na delektowanie się jej pysznym aromatem o każdej porze dnia.

Kawa bezkofeinowa – na zdrowie! 

Kawa bezkofeinowa przejawia podobne właściwości jak ta, z zawartością kofeiny, jednak nie pobudza. Obydwa rodzaje napoju są źródłem przeciwutleniaczy, przede wszystkim polifenoli, przyczyniających się do zwalczania wolnych rodników. Kawa bez kofeiny zawiera również cenne składniki odżywcze, takie jak magnez i potas. Rozpuszczalna kawa NESCAFÉ bezkofeinowa, a także espresso decaffeinato charakteryzują się bardzo zbliżonym smakiem do kawy z kofeiną, co ma szczególne znaczenie dla osób, które nie chcą rezygnować z czarnego napoju. Można go przyrządzać zarówno z mlekiem, jak i ze słodkimi dodatkami w postaci cukru czy miodu.

Uprawy kawy łączą w sobie wiedzę i doświadczenie plantatorów, wymagające warunki terytorialne, a także prawdziwe bogactwo aromatów i smaków. Będąc prawdziwym wielbicielem tego napoju, warto wiedzieć, w jaki sposób jest ona uprawiana i jakie gatunki cieszą się największym uznaniem!

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close