W szkole 3 września 2021

Jak ubrać dziecko do szkoły? Proste zasady, o których łatwo zapomnieć

Jak ubrać dziecko do szkoły to pytanie, które zadają sobie przede wszystkim rodzice młodszych dzieci. Teoretycznie reguluje to statut szkoły, w praktyce panuje duża dowolność. Czy to znaczy, że wolno założyć absolutnie wszystko? 

Schludny strój, czyli właściwie jaki? 

Każdy zna słowo „schludny”, ale poproszony o wyjaśnienie, może mieć problem. Definicja mówi, że schludny strój, to strój czysty, uporządkowany, estetyczny. Zapewne nie powinien pachnieć wczorajszym dniem, co oznacza, że codziennie trzeba przygotować dla dziecka nowy komplet. Starsze powinno zrobić to samodzielnie.

Przez wzgląd na dobro nauczycieli warto zwrócić uwagę na kolorystykę strojów. Lepiej, by nie były zbyt jasne i jaskrawe. Patrzenie przez wiele godzin na taki kolorowy misz-masz na pewno nie jest zdrowe dla oczu. Niemniej, jeśli nauczyciele wyraźnie tego nie wymagają, można ten punkt pominąć. 

 

Jak ubrać dziecko do szkoły w zależności od pogody?

To kolejny wydawałoby się oczywisty punkt. Niestety rodzice często zapominają, że na dworze może być zimno, a w szkole nawet za ciepło. Dlatego warto wrócić do złotej zasady ubierania dziecka na cebulkę – w razie potrzeby zdejmie warstwę wierzchnią bez konieczności pokazywania kolegom bielizny. Zamiast podkoszulki i swetra lepiej dać dziecku t-shirt i bluzę. 

Złym rozwiązaniem, stosowanym raczej u małych dzieci, są rajstopki pod spodniami. Jeśli w szkole działa ogrzewanie, to dziecko albo się przegrzeje, albo będzie biegało po korytarzach w samych rajtuzach. Minie kilka lat, zanim maluch zrozumie, że rozsądniej byłoby pójść do łazienki i zdjąć rajstopy. 

 

Strój szkolny na specjalne okazje 

Do specjalnych okazji zalicza się początek i koniec roku szkolnego, uroczyste apele, ale też wycieczki. 

Na szkolnych uroczystościach tradycyjnie obowiązuje strój galowy, czyli biała góra i czarny dół. Przyjęło się, że dziewczynki przychodzą w spódniczkach, chłopcy w długich spodniach. Na tę okazję nie zakłada się jeansów ani legginsów. Także t-shirt nie jest dobrym wyborem. Zdecydowanie lepsza jest koszula lub bluzka koszulowa. 

Strój na wycieczkę musi być dopasowany do pogody i okoliczności. Na pewno inny będzie obowiązywał na wyprawę do lasu, inaczej trzeba się ubrać do muzeum. Tu króluje przede wszystkim wygoda, aczkolwiek strój nadal powinien być schludny. 

 

Jakie obuwie kupić do szkoły?

To chyba najprostsze pytanie: sportowe z białą podeszwą. W niektórych szkołach nie mówi się o białej, tylko jasnej i to jest jakaś furtka dla rodziców. 

Szukając obuwia do szkoły, warto postawić raczej na trampki lub tenisówki niż sportowe buty outdoorowe. 

 

Obostrzenia dotyczące stroju szkolnego 

Każda szkoła ma własny statut lub regulamin, który między innymi określa zasady ubioru szkolnego. Warto się z nimi zapoznać, chociaż mam wrażenie, że przestrzeganie owego regulaminu w szkole mojego dziecka mocno kuleje. Teoretycznie zakazane jest pokazywanie brzucha i pleców (także na dyskotekach), noszenia bardzo krótkich spodenek i spódniczek. Mam jednak wrażenie, że zakaz ten jest regularnie łamany pod koniec każdego roku szkolnego i nikt nie dostaje ujemnych punktów z zachowania. Nie ma też obowiązkowego przebierania się. Może dlatego, że szkoła nie jest na taką okoliczność przygotowana, a odesłać dziecka do domu, żeby się przebrało, nie można. 

Obowiązuje też zakaz robienia makijażu, malowania paznokci i farbowania włosów. I muszę powiedzieć, że brakuje mi tu konsekwencji, bo na mój gust zafarbowanie włosów na jednolity, naturalny kolor (nie mówię tu o czerwieni, zieleni czy fiolecie) wydaje mi się mniej szkodliwe niż chodzenie po szkole niemal w negliżu, a akurat te zasady są przestrzegane. 

 

Jak ubrać dziecko do szkoły modnie i wygodnie?

O modę dzieci, szczególnie starsze zadbają same. Rolą rodziców jest dopilnować, by strój był wygodny i funkcjonalny, wszak dziecko spędza nierzadko sześć lub więcej godzin w pozycji siedzącej. 

Najważniejsze jest to, co w pasie – spodnie lub spódniczka nie mogą być ciasne, uciskające, bo to zwyczajnie boli i przy okazji odwraca uwagę od nauki. Bluzki i bluzy powinny zapewniać swobodę poruszania się, nie mogą być za małe, bo będą ciasne, zwłaszcza pod pachami i w górnej części. Raczej trzeba się pogodzić z tym, że dzieci szybko rosną i w miarę potrzeby wymieniać garderobę na większą. 

Bardzo krótka spódniczka przy siedzeniu jest jeszcze krótsza i warto to wziąć pod uwagę. 

Ubrania powinny być z przepuszczalnych tkanin, żeby dziecko się nie zapociło. Poliester lepiej zostawić na inne okazje. 

Z praktycznych rzeczy warto dopilnować, żeby ubrania miały kieszenie, w miarę możliwości zasuwane, zwłaszcza w bluzach. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 3 września 2021

Targi Mamaville znowu stacjonarnie! I to aż w sześciu miastach!

Ostatnie edycje Targów Mamaville z konieczności odbywały się online. I choć to rozwiązanie niewątpliwie miało swoje zalety, z radością informujemy o powrocie do tradycji. Targi Mamaville znowu stacjonarnie!

 

Jesienna edycja dobrze znanych naszym czytelnikom i czytelniczkom Targów Mamaville w tym roku odbędzie się na starych zasadach. Znowu będzie można dokładnie obejrzeć, dotknąć, przymierzyć to, co zamierzamy kupić sobie lub dziecku.

Idea Mamaville pozostała niezmienna. Oferta skierowana jest do rodzin z dziećmi i tych, które dopiero czekają na narodziny maluszka. Meble, ubranka i akcesoria czekają na nowych właścicieli!

Istotą Targów Mamaville jest promowanie polskich marek, małych manufaktur stworzonych przez przedsiębiorcze mamy. Możemy więc liczyć na oryginalne projekty, ciekawe i praktyczne rozwiązania, estetyczne wykonanie i przede wszystkim unikatowość. Tych rzeczy nie da się kupić w hipermarketach. Wiele produktów zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy, wystawcy szykują niespodzianki dla odwiedzających. Nie przegapcie tego!

Jak w latach poprzednich, tak i teraz Targi mają charakter handlowo-edukacyjny, dlatego nie zabraknie warsztatów dla rodziców, wykładów oraz zajęć dla dzieci. Strefa edukacyjna jest bezpłatna, obowiązują zapisy.

W każdym mieście znajdzie się też strefa relaksu, w której będzie można odpocząć w trakcie zakupów oraz kącik dla mamy i dziecka.

 

Poniżej szczegółowy plan jesiennej edycji Mamaville 2021:

 

4 – 5 września 2021 – Mamaville Wrocław

Gdzie: Hala Stulecia, Wrocław, ul. Wystawowa 1

Godzina: 11 – 19

Liczba miejsc dla odwiedzających ograniczona, obowiązują bilety, do kupienia wyłącznie online na: bit.ly/wroclawbilety.

Cena: 10 zł. Dzieci do lat 15 wchodzą gratis.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/4298406220196288

 

12 września 2021 – Mamaville Katowice

Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Plac Słowika i Antalla 1

Godzina: 10 – 17

Wstęp płatny: 8 zł w przedsprzedaży ( https://bit.ly/MAMAVKAT2) i 10 zł w dniu imprezy. Dzieci do lat 15 wchodzą za darmo.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/493351371275044

 

19 września 2021 – Mamaville Warszawa

Gdzie: Hala Expo XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Godzina: 10 – 17

Wstęp płatny: 8 zł w przedsprzedaży i 10 zł w dniu imprezy. Dzieci do lat 15 wchodzą za darmo.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/803677333680497

 

25 września 2021 – Mamaville Kraków

Gdzie: Galeria Kazimierz, Kraków, ul. Podgórska 34

Godzina: 10 – 21

Wstęp wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1112164025935420/

 

16 października 2021 – Mamaville Poznań

Gdzie: Stary Browar, Poznań, ul. Półwiejska 42

Godzina: 9 – 21

Wstęp wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1268442306682219

 

24 października 2021 – Mamaville Gdańsk

Szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie, ale już rezerwujcie termin!

 

Blog W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje wszystkie edycje Targów Mamaville patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 2 września 2021

5 faktów i mitów na temat hipokaliemii

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie, to powszechne zjawisko – często towarzyszy takim chorobom przewlekłym, jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy cukrzyca. Nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oto 5 faktów i mitów na temat hipokaliemii. Warto poznać ją lepiej, aby ustrzec się przed jej skutkami.

FAKT/MIT: hipokaliemia może być niebezpieczna

FAKT: hipokaliemia, czyli niedobór potasu, to zaburzenie elektrolitowe, w przebiegu którego stężenie jonów potasu w surowicy krwi wynosi poniżej 3,5 mmol/l. Nieleczona hipokaliemia może być niebezpieczna, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zgonu. Dlatego, nawet jeśli pacjent nie ma świadomości, że może cierpieć na niedobór potasu, ani nie stwierdzono u niego hipokaliemii, objawy takie jak: ogólna niemoc, drętwienie kończyn, zaparcia, skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, powinny zmusić go do wizyty u lekarza. Należy podkreślić, że specjaliście nie wystarczy stwierdzenie samego niedoboru potasu, istotne jest także znalezienie przyczyny występowania hipokaliemii – wpływa to bowiem bezpośrednio na ustalenie procesu leczenia.

FAKT/MIT: hipokaliemia szkodzi sercu

FAKT: potas to pierwiastek, który chroni nasze serce, zatem jego niedobór (podobnie jak nadmiar) może mieć zgubne skutki dla organizmu. Należy pamiętać, że hipokaliemia jest niezależnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu arytmii, w tym migotania przedsionków. Ono zaś zwiększa ryzyko zawału serca dwukrotnie, a wystąpienia udaru mózgu – nawet pięciokrotnie. Tymczasem, w Polsce żyje ok. 450 – 470 tys. osób cierpiących na migotanie w wieku powyżej 65 lat i ok. 200 – 220 tys. w wieku poniżej 65 lat. Oznacza to, że prawie co dziesiąty Polak powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków.

FAKT/MIT: hipokaliemia może pojawić się w trakcie przyjmowania leków

FAKT: hipokaliemia może pojawić się w trakcie przyjmowania leków. Dotyczy to przyjmowania niektórych medykamentów stosowanych w terapii chorób przewlekłych. Najczęściej chodzi o: niektóre antybiotyki, leki moczopędne i przeczyszczające.

FAKT/MIT: hipokaliemii zawsze towarzyszy hipomagnezemia

FAKT: hipomagnezemia to zbyt małe stężenie magnezu we krwi. To bardzo ważny dla organizmu pierwiastek, wpływający na właściwe funkcjonowanie m.in. układu nerwowego, serca oraz mięśni. Hipomagnezemia może, lecz nie musi towarzyszyć występowaniu hipokaliemii. Warto wiedzieć, że oba to zaburzenia elektrolitowe i są niezależnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu komorowych zaburzeń rytmu, napadów migotania, trzepotania przedsionków oraz innych nadkomorowych zaburzeń rytmu, bez względu na wiek i choroby współistniejące.

FAKT/MIT: hipokaliemia nie jest chorobą, więc nie trzeba jej leczyć

MIT: hipokaliemia to zaburzenie elektrolitowe, a nie choroba, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego nie tylko można, ale trzeba ją leczyć. Prawidłowe postępowanie w takich przypadkach zależy od przyczyny oraz stopnia niedoboru potasu we krwi.

Każdy z nas powinien przestrzegać właściwej, bogatej w potas diety (spożywać banany, pomidory, awokado, ziemniaki, szpinak, mleko, marchewki, pomarańcze, suszone owoce oraz zielone warzywa liściaste). W niektórych schorzeniach i przy stale występujących niskich poziomach potasu sama dieta niestety nie wystarczy. Wówczas lekarz wprowadza właściwe leczenie uzupełniające niedobór (diagnozując jednocześnie przyczynę), pamiętając o stałej kontroli poziomu pierwiastka. Niedobór potasu powinien być uzupełniany pod nadzorem lekarza i za pomocą leków, nie suplementów diety. Wówczas mamy pewność, że dostarczymy organizmowi tyle potasu, ile potrzebuje. I że jest to bezpieczna suplementacja.

KONTAKT:
Marta Martyniak
MM Communications
tel. kom. +48 506 912 044
e-mail: marta.martyniak@gmail.com
Źródło informacji: MM Communications
Źródło informacji: MM Communications
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close