Dom 1 czerwca 2021

Jak urządzić taras na lato. Mini poradnik

Lato jest piękną porą roku. Rozbudzona do życia przyroda oraz wysoka temperatura skłaniają do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Spotkania ze znajomymi, wspólne grillowanie, czy pikniki to świetny sposób na spędzanie długich, letnich wieczorów. Aby chwile były jeszcze bardziej przyjemne, warto zadbać o przytulną aranżację przestrzeni. Sprawdź, jak przygotować swój taras przed latem!

Co powinno znaleźć się na każdym tarasie?

Najważniejszym elementem ładnie i funkcjonalnie urządzonego tarasu są przede wszystkim meble. Świetnie sprawdzą się ratanowe sofy i fotele. W ostatnim czasie popularne stały się również meble wykonane z palet.

Wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą kilka skrzynek, by stworzyć coś wyjątkowego. Nie może zabraknąć również niewielkiego stolika, na którym można postawić kubek z mrożoną herbatą lub elementy dekoracyjne. Można pomyśleć również o półce na książki lub kwietniku.

Na przytulnym tarasie nie może zabraknąć również poduszek i kocyków. Im bardziej puchate tym lepiej. Długie wieczory spędzone pod mięciutkim kocem, z włochatą poduchą za plecami na pewno będzie się miło wspominało w chłodniejsze miesiące.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu

Co prawda, latem dni są o wiele dłuższe, a słońce zachodzi późnym wieczorem, warto, by na tarasie pojawiło się klimatyczne oświetlenie. Bardzo dobrze sprawdzą się łańcuchy z lampkami ledowymi. Można je kupić w cieplejszych lub chłodniejszych odcieniach. Warto zdecydować się także na lampy stylizowane na naftowe. Może nie wprowadzą one zbyt dużo światła, będą jednak idealnym elementem dekoracyjnym.

Klimat wprowadzą także świece. Aby się nie przewróciły i wznieciły pożaru, dobrze jest umieszczać je w świecznikach. Do wyboru jest wiele wzorów. W tym sezonie prawdziwym hitem są szklane latarnie w różnych rozmiarach. Na stole można postawić miskę z wodą, płatkami kwiatów i klasycznymi świeczkami typu tealight.

Jakie rośliny na taras wybrać?

Odpoczynek na tarasie kojarzy się przede wszystkim z przebywaniem wśród zieleni. Dlatego koniecznie zaopatrz się w co najmniej kilka większych i mniejszych roślin. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie tarasu.

Jeżeli przez większość dnia jest oświetlony, lepiej nie kupować kwiatów, które lubią cień. Pomyśl również o tym, czy będziesz pamiętać o regularnej pielęgnacji roślin. Jeżeli zdarza Ci się zapominać o podlewaniu domowych kwiatów, na taras wybierz te, które nie wymagają zbyt wiele uwagi.

Ciekawymi propozycjami, w które warto zainwestować, są np. purpurowolistne pęcherznice, które wprowadzą trochę koloru na taras. Można wybrać również bukszpan, który jak widać, sprawdza się nie tylko jako ozdoba do koszyczka wielkanocnego. Z kolei bez, lilak, jaśminowiec, czy hortensja z pewnością zachwycą przyjemnym aromatem. Bardzo popularne są również iglaki.

Do najczęściej wybieranych należą tuje, świerki, sosny, jałowce oraz cisy. Jeżeli chodzi o mniejsze roślinki, warto zdecydować się na sukulenty oraz kaktusy.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 1 czerwca 2021

Na co zwrócić uwagę wysyłając dziecko na kolonie?

Wolny czas od nauki to idealny moment na zorganizowanie dziecku wyjazdu. Im dziecko starsze, tym częściej będzie pytało, czy może spędzić więcej czasu ze swoimi rówieśnikami. Wakacje to ten moment, kiedy można wysłać kilkulatka na kolonie. Obecnie organizowane są one w różnych regionach Polski, wybór dobrego obszaru to gwarancja tego, że dziecko będzie się tam dobrze bawiło.

Co jeszcze ważne w czasie organizacji?

Nie tylko na koszty wyjazdu trzeba zwrócić uwagę, odpowiedzialny rodzic przed wysłaniem kilkulatka na taki pobyt sprawdzi wiele punktów. Sprawdzić należy na przykład warunki mieszkaniowe i żywieniowe. To istotne, gdzie będzie spała pociecha i czym będzie żywiona przez okres dwóch tygodni.

Wybór oferty to wiele ciekawych propozycji. Można dopasować wyjazd do zainteresowań kilkulatka. Szczególnie często wybierane są te oferty, które obejmują naukę języka obcego. Kolonie dla sportowców są równie często wybierane, pozwalają one na aktywnie spędzony czas wakacyjny.

Wyjazd z rówieśnikami tak, ale nie bez kontroli dorosłych

Wysyłając dziecko na kolonie, trzeba poświęcić czas na sprawdzenie, kto będzie się opiekował dziećmi. Ilość opiekunów powinna być odpowiednio duża. Ważne jest także ich doświadczenie i wykształcenie.

Najlepsi będą ci opiekunowie, którzy mają skończone szkoły pedagogiczne i na co dzień uczą dzieci w szkołach. Warto sprawdzić również, czy numery kontaktowe są łatwo dostępne, w ten sposób rodzic będzie mógł każdego dnia porozmawiać z opiekunem. Trzeba poznać zasady organizacyjne takiego wyjazdu.

Plan każdego dnia, jak będą wyglądały zajęcia edukacyjne, sportowe, ile godzin przewidziano na odpoczynek i czas wolny dla dzieci. Kolonia okaże się jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy dziecko będzie miała szansę zwiedzić miejscowość, do której jedzie i najbliższe okolice. Dzieci powinny mieć kontakt z osobami w podobnym wieku. Rówieśnicy są w stanie wnieść wiele dobrego do takiego pobytu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

To, że dziecko będzie poza domem, nie zwalnia rodzica od troski o jego bezpieczeństwo. Gdy taki wyjazd jest organizowany, trzeba sprawdzić, czy na terenie miejsca pobytu będą zapewnione podstawowe warunki higieniczne i sanitarne.

Dostęp do bieżącej ciepłej wody jest wymagany, umożliwi dziecko na umycie się i odświeżenie. Najkorzystniej dla kilkulatka będzie, jeśli zatrzyma się on w tych obiektach hotelowych, które mają dobry standard, o dobrej opinii klientów, bez wyraźnych zaniedbań, z bezpiecznymi wnętrzami i łazienkami. Hotele często położone są blisko najważniejszych atrakcji, na przykład blisko plaży i morza, jezior czy gór.

Opieka medyczna w tych obiektach powinna być zapewniona. Niekiedy na wyjazdach zdarzają się różne nieszczęśliwe wypadki, nierzadko dziecko boli brzuch, głowa, ważne, żeby miało, do kogo się zwrócić i prosić o pomoc. Na kolonii nie powinno braknąć kompetentnych osób, które wiedzą, jak poprawnie zajmować się dziećmi i dbać o ich bezpieczeństwo i komfort.

Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 28 maja 2021

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci?

Porwanie i śmierć 11-letniego Sebastiana wstrząsnęła wszystkimi. Mnie dotknęła tym mocniej, że to tragiczne zdarzenie wydarzyło się blisko mojego miejsca zamieszkania i mam syna w wieku zamordowanego chłopca. Szok i niedowierzanie, że sytuacja miała miejsce w sobotni majowy wieczór, kiedy nie było jeszcze ciemno, i wydarzyła się nie w odludnym miejscu, a na placu zabaw. Dlatego warto rozmawiać o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

Niestety czasu nie cofniemy i nikt nie przywróci życia chłopcu. To, co możemy, to wyciągnąć naukę z tej wielkiej tragedii. Nie będę Was przekonywała, byście bardziej pilnowali i kontrolowali dzieci. Jestem przekonana, że wraz z wiekiem dziecka, należy zwiększać jego swobodę. Na pewno nie zamkniemy i nie zatrzymamy starszego dziecka w domu, dlatego że się boimy o jego bezpieczeństwo. Myślę, że nawet nie powinniśmy próbować tego robić. Warto jednak z dziećmi rozmawiać. I od razu wyjaśnię, że nie sugeruję, że takiej rozmowy zabrakło w rodzinie Sebastiana.

O tym porozmawiaj!

1) Uświadom swoją pociechę, że dorosła nieznana mu osoba raczej nie będzie potrzebowała pomocy dziecka. Nie musi być więc uczynna dla kogoś obcego, kto oczekuje pomocy w odnalezieniu psa, popilnowaniu chorego zwierzaka. W takich sytuacjach u dzieci mogą pojawić się emocje związane ze współczuciem, troską i życzliwością wobec drugiego człowieka. Ktoś o złych zamiarach może je wykorzystać i zwabić ofiarę.

2) Przypomnij swojemu synowi, córce, że jest dzieckiem i absolutnie nie musi udzielać wskazówek kierowcy samochodu, który akurat jego pyta o drogę. Jeśli jakiś pojazd budzi w nim niepokój – powinien uciekać. Co ważne w przeciwnym kierunku niż jadące auto. W razie zagrożenia zaoszczędzi się trochę czasu, jeśli samochód będzie musiał nagle zawrócić.

3) Twoje dziecko powinno od Ciebie usłyszeć, że są sytuacje, kiedy nie musi być grzeczne. Jeśli czuje się zagrożone, jeśli ktoś go na siłę do czegoś namawia, atakuje fizycznie – musi wtedy szarpać się, kopać, gryźć i głośno krzyczeć o pomoc.

4) Zwróć uwagę dziecka na „tajemnice”. Dorosła osoba, i to nie tylko obca, ale i krewny, trener, nauczyciel, czy ktokolwiek inny, nie może namawiać, by dziecko nikomu nie mówiło o ich relacji. Wszelkie groźby – jeśli powiesz to rodzicom, to stanie się coś złego – powinny być sygnałem, by od razu zwierzyć się z tego mamie i/lub tacie.  

To pierwsze kwestie, które przyszły mi do głowy i uważam, że każdy rodzic powinien poruszyć je ze swoim dzieckiem. Zachęcam Was, byście w komentarzach napisali to, o czym ja nie pomyślałam, a na co warto jeszcze w rozmowie z dzieckiem zwrócić uwagę. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zadbała o materiał pomocny do takich rozmów, o czym już kiedyś pisałam. Podrzucam Wam link – https://wrolimamy.pl/przemoc-wobec-dzieci-wykorzystywanie-seksualne/

Oraz drugi, do kampanii profilaktyczno-edukacyjnej katowickiej policji „Naucz mnie, kiedy mówić NIE”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close