Gry planszowe i nie tylko 7 czerwca 2019

Jamniki – gra dla miłośników liczenia

Jamniki to wciągająca i kolorowa gra, która spodoba się i młodszym i starszym graczom.

Zasady są bardzo proste, więc dzieciaki, które potrafią liczyć w mig załapią, o co w niej chodzi. A chodzi o to, by bohaterów gry, czyli jamniki, ubrać w kubraczki. Nie są to dosłownie potraktowane ubrania, ale tekturowe elementy przypominające fragmenty domina, z nadrukowanymi kosteczkami. Jedna kostka równa jest jednemu punktowi. 

Rozpoczynając grę, każdy gracz wybiera dla siebie psiaka (dokładnie jego pyszczek i ogonek), do którego będzie dobierał kubraczek. Ubranka różnią się liczbą kości (2-4) i kolorami (5 kolorów). Do dyspozycji mamy też żeton pierwszego gracza i 12 płytek tajnych zadań, dla gry w wersji rozszerzonej. 

jamniki

Kubraczki umieszczamy białą stroną do góry na stosiku (na zdjęciach są odwrócone, żebyście zobaczyli, jak ładnie wyglądają:). Rozpoczynająca grę osoba bierze do ręki tyle kubraczków, ilu jest graczy. Dokłada do swojego jamnika jeden kubraczek, a resztę przekazuje kolejnej osobie. Każdy z graczy podczas swojej kolejki wybiera jedno ubranko, dokładając do pieska, a resztę kubraczków daje następnemu graczowi. Jamniki “rosną”, a na koniec punkty zlicza się za kostki na kubraczkach oraz za ułożenie najdłuższych jednokolorowych fragmentów.

Kubraczek musi pasować kolorem albo liczbą kostek do poprzedniego. Ważne jest, to, że  każde ubranko składa się z dwóch części. Należy jedną i drugą część ze sobą dopasować, zanim dołoży się  kolejny, inny kafelek. Może się zdarzyć, że żaden z kubraczków, jakie mamy do dyspozycji nie pasuje. Wtedy wybrany kafelek odwracamy na “lewą” – białą stronę i w następnej kolejce nakrywamy go kolejnym, tym razem pasującym.

jamniki

Jamniki to gra naprawdę prosta (w wersji podstawowej) i wciągająca. Jak Wam mało będzie układania i liczenia, to sięgnijcie po wariant rozszerzony, które nieco komplikują zasady. Płytki z informacjami określają, co jamnik powinien mieć lub czego nie powinien mieć na kubraczkach. Za realizację zadania przyznawane są ekstra punkty.

Jeśli macie w domu młodych entuzjastów gier i liczenia, ta gra zdecydowanie im się spodoba.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close