19 sposobów na kolkę niemowlęcą
Kolka niemowlęca – źródło nieprzespanych nocy i rozdzierającego krzyku dziecka. Najczęściej pojawia się wieczorem i trwa kilka godzin, dotyczy dzieci w pierwszym półroczu życia.
Zdania co do źródła kolki są podzielone i wahają się między poglądem, że kolka to skutek nagromadzenia się gazów w niedojrzałym układzie pokarmowym, a teorią, że wieczorny płacz to nic innego jak odreagowanie nadmiaru bodźców przez rozwijający się układ nerwowy naszego maluszka. Co by to nie było trzeba sobie z tym poradzić, dlatego zebrałam dla Was garść sprawdzonych sposobów na kolkę.
- Masaż brzuszka dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Układanie dziecka jak najczęściej w pozycji „na brzuchu”. Dzieci nie bardzo to lubią, no chyba, że położymy je na sobie (np. na swoich kolanach, na których oprze się brzuszek malucha) i będziemy delikatnie masować plecki.
- Herbatka koperkowa lub rumiankowa.
- Umiejętne przystawianie do piersi – ważne, gdyż źle przystawiony maluch połyka powietrze.
- W przypadku dzieci karmionych butelką – dobór odpowiedniej butelki lub smoczka, najlepiej z odpowietrzaczem.
- Ciepły okład na brzuszek – może to być świeżo uprasowana pieluszka, termoforek lub… Mr B!
- Jazda samochodem! – ma zbawienny wpływ na cierpiące niemowlę.
- Jak najwięcej przytulania, kołysania, głaskania – pomocna może być chusta do noszenia dziecka.
- Lekkostrawna oraz pozbawiona ostrych i kwaśnych potraw dieta matki karmiącej piersią.
- Po konsultacji z lekarzem podanie dziecku medykamentów zwalczających kolkę – zazwyczaj można je podawać niemowlętom, które ukończyły pierwszy miesiąc życia.
- Kanka doodbytnicza – brzmi strasznie ale nie ma się czego bać, pomaga usunąć nadmiar gazów z brzuszka.
- Ogrzewanie brzuszka dziecka suszarką do włosów – dodatkowym atutem jest szum suszarki, który ma magiczną moc uspokajania dzieci.
- Ciepła kąpiel.Pamiętajmy, że dzieci kąpiemy w wodzie o temperaturze 37 stopni. Jeśli nie mamy termometru wodę można sprawdzić łokciem, jeżeli nie odczuwamy ani chłodu ani wyraźnego ciepła to woda jest ok.
- Jeżeli piersi mamy produkują dużo mleka może być tak, że w pierwszym momencie karmienia wytryskuje ono z dużą siłą, a maluch nie nadążając połykać połyka również powietrze. W takiej sytuacji należy przed karmieniem odciągnąć nieco mleka z piersi.
- Tradycyjne “odbijanie” czyli noszenie dziecka aż sobie ładnie beknie 😉 Położna radzi by nosić dziecko pięć minut poklepując pupkę, następnie na pięć minut odłożyć i tak przez czterdzieści minut.
- Zapewnienie dziecku minimum godzinę przed snem warunków do wyciszenia się – zaciemniony pokój, łagodne światło lampki, cisza lub delikatna muzyka w tle. Taka atmosfera pozwoli na spokojne odreagowanie wrażeń całego dnia bez niepotrzebnego krzyku.
- Niezbyt “poprawna politycznie” ale czasem skuteczna metoda to podanie dziecku smoczka do ssania.
I na koniec dwa sposoby, które niejako sama wypróbowałam:
- Ograniczenie wołowiny – nie wiem ile w tym prawdy, ale nie jadłam.
- Siemię lniane – pewna moja znajoma, obecnie babcia niezliczonej ilości wnuków opowiadała mi, że jak jej dzieci i wnuki płakały to gotowała „lekkie siemię lniane” i podawała do picia. Przyznam się, że ja nie miałabym odwagi czegoś takiego zrobić, ale siemię sama piłam ze względu na moje problemy gastryczne, i chyba to wystarczyło, bo Duśka kolek nie miała 😉
Mamy kolki straszliwe. Od 16 do 20 zawsze! Przez skaze i refluks moja pediatra twierdzi, po podaniu leków na refluks trochę się młoda uspokoila, Ale kolki nadal są 🙁 wcześniej całe dnie krzyczała, po diagnozie i lekach krzyczy ” tylko ” od 16 do 20, całe szczęście noce mamy spokojne z pobudka na mleczko o 3 I 6
Oj niestety ze starszym straszne kolki, pomógł lek robiony papaweryna + belladonna,( chyba tak to się pisze :-)) a z młodszym Debridat poradził sobie 🙂
Nie było żadnych kolek ale uwazałam co jem kladłam na brzuszku, po jedzeniu zawsze musiało się odbić
Przy młodszym pomógł bardzo syropek Debridat plus Termoforek…
warto znaleźć przyczyne kolki, bo nie zawsze jest ta sama, u mojej córki np za kolka stała nietolerancja laktozy, pomogly krople kolaktaza
My probowalismy termoforu, suszarki, masazu, kropelek na kolke jelitowa, ale okazalo sie, ze jest to kolka spowodowana nietolerancja laktozy, po podaniu kolaktazy wkonu kolki minely.
Mojej córci też pomogły te kropelki. Kolki były bardzo męczące, pojawiały się prawie codziennie. Kolaktaza jest świetnym sposobem na kolki spowodowane nietolerancją laktozy 🙂
Ale to pediatra Wam je zalecił, robiłyscie dzieciom jakies badania?
Ja za radą naszej pani pediatry daję synkowi kropelki acidolac baby, bo to reguluje florę bakteryjną i wpływa kojąco na kolki. I rzeczywiście teraz kolki już mu tak nie dokuczają
U mojej dwójki sproawdzily sie Viburcol i probiotyki (chyba bioagia). Trzeba dawac codziennie, to wtedy nie bedzie kolek.
Ja ze wszystkich specyfików dostępnych na rynku zdecydowanie najbardziej polecam niemiecki Lefax Pump-Liquid produkowany przez Bayer. Niebo a ziemia między tym a naszymi polskimi preparatami.
u nas też kolki to była totalna masakra. Ale od paru dni jest poprawa, bo zaczęliśmy młodej podawać kropelki acidolac z bakteriami kwasu mlekowego,żeby florę jelitową ustabilizować i najwyraźniej to działa, bo kolki są o wiele słabsze