Kurczak Teriyaki z ryżem i warzywami w 15 minut!
Kurczak Teriyaki z ryżem i warzywami to danie, które nie sprawi trudności żadnemu kulinarnemu laikowi. Z pewną pomocą można go przyrządzić raptem w piętnaście minut.
Tia, w piętnaście minut? Przecież to ryż się nawet w tyle nie ugotuje, a co tu dopiero cały obiad. Gdybym miała zrobić to danie w tradycyjny sposób, stojąc nad garnkami i patelnią, pewnie zeszłoby się jakieś pół godziny, no może czterdzieści minut. Z tego też powodu gotuję zazwyczaj w weekendy, gdy mam więcej czasu i nie ma presji, że znów nie zdążę z innymi sprawami. W tygodniu dzieci mają obiad w szkole, a my z mężem dojadamy resztki na początku tygodnia, a potem coś tam w pracy złapiemy ciepłego.
Piętnaście minut jest bardzo realne. Wystarczy pewien nowoczesny pomocnik. Chyba od zawsze wzbraniałam się przed multicookerami i nie bardzo wierzyłam w te wszystkie legendy, jak to odmieniały kulinarną rzeczywistość w domach znajomych.
Do czasu, gdy przypadkiem i z pewną dozą szczęścia, trafił do mnie multicooker marki, która szturmem podbiła rynek amerykański, a dokładnie Instant Pot Duo 8. Mam go już od około dwóch tygodni i codziennie odkrywam nowy „stary” przepis. Był już bigos, biały ser, sernik brownie, leczo, ale na razie serce skradł nam kurczak teriyaki z ryżem i warzywami. Na samą myśl już mi ślinka cieknie, więc nie trzymam Was dłużej w niepewności i podaję ten arcy prosty przepis.
Składniki
Składniki na obiad dla czterech osób
- 3 pojedyncze piersi z kurczaka
- 2 szklanki ryżu (2-3 woreczki)
- 3 szklanki wody lub bulionu
- niecałe 0,5 szklanki sosu teriyaki (ok. 150 ml)
- torebka mrożonej mieszanki warzyw (brokuły, marchewka, zielona fasolka, kto co lubi)
- olej, sól, pieprz i czosnek w proszku.
Kurczak Teriyaki – przepis
Przygotowanie:
Polecam przygotować sobie wszystkie składniki, by były w pobliżu.
- W pierwszej kolejności kroję piersi z kurczaka na długie paski, posypuję z obu stron lekko pieprzem, solą i czosnkiem w proszku.
- Podłączam do prądu Instant Pot i wybieram funkcję „sauté”, ustawiam na max. 10 minut i na dno leję oliwę (około 2 łyżek).
- Po rozgrzaniu oleju smażę piersi z kurczaka z obu stron. Nie muszą być do końca wysmażone.
- Po podsmażeniu mięsa do garnka wlewam wodę, by zakryć dno i drewnianą łopatką szoruję delikatnie, aby usunąć wszystko co przywarło. To bardzo ważne, bo jeśli coś pominiemy, później sprzęt będzie informował, że coś się przypaliło, a tego nie lubimy.
- Gdy spód garnka jest już czysty, wsypuję ryż i zalewam resztą wody.
- Na górze układam podsmażone piersi z kurczaka i polewam sosem teriyaki.
- Zamykam pokrywkę Instant Pot upewniając się, że wentyl jest ustawiony w pozycji zamkniętej.
- Anuluję program „sauté:, klikam na „pressure cooking” i ustawiam na około 5 minut.
- Teraz dzieje się magia. Sprzęt będzie podnosił ciśnienie i temperaturę.
- Zajmie mu to trochę minut. Gdy osiągnie odpowiedni poziom, zacznie się odliczanie na zegarze.
- Gdy gotowanie pod ciśnieniem się zakończy, czekam jeszcze do dwóch, trzech minut przed wypuszczeniem pary.
- Gdy jest już bezpiecznie, zdejmuję pokrywę, dorzucam mrożone warzywa i dobrze mieszam.
- Znów zamykam pokrywę i zostawiam tak danie na pięć minut.
- Gotowe danie na talerzu można posypać sezamem. ‘
- Voila, to wszystko.
Jeśli nie macie takiego sprzętu w domu, nie martwcie się. Czeka Was tylko zabrudzenie większej ilości garnków. Mięso polecam dobrze wysmażyć na patelni, ryż ugotować w osobnym garnku, a warzywa także podsmażyć na patelni. Na koniec wystarczy wszystkie składniki wymieszać w dużej i głębokiej patelni i polać sosem teriyaki.
Natomiast jeśli macie już szybkowary, multicookery to podpowiem, że aby ciśnienie szybciej wzrosło, wystarczy dodać ciepłej wody, a nie zimnej prosto z kranu.
Pozostaje mi życzyć Wam smacznego, a ja uciekam, bo zamarzyły mi się gołąbki!