Emocje 11 kwietnia 2017

Mówisz: W ogóle nie czuję tych świąt? Zmień nastawienie!

Święta powinny być wyjątkowe. Nie skupiajmy się na przewadze Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, czy odwrotnie. Poszukajmy ich wyjątkowości i nauczmy dzieci się nimi cieszyć. Gdzie znaleźć magię świąt? Najlepiej w sobie, nawet jeśli schowana jest głęboko.

Pamiętacie filmik krążący kiedyś w sieci, przedstawiający skrzypka na stacji metra, który grał Bacha? Przez trzy kwadranse zebrał zaledwie 30 dolarów, choć mijały go tysiące ludzi. Przechodnie nie wiedzieli, że gra dla nich sławny na całym świecie Joshua Bell, na którego koncert bilety — za 100 dolarów — zostały już dawno wyprzedane. Bo wiecie… bez odpowiedniego nastawienia łatwo nie zauważyć i nie docenić ważnych i wielkich rzeczy. “Opakujmy” więc Święta, najpiękniej jak potrafimy, by przeżyć je tak, by stały się dla nas cudowne.

Święta to spotkanie przy stole

Gdy byłam dzieckiem, święta spędzało się u dziadków – babcia przygotowywała na obiad kaczkę i królika, a dziadek robił najlepszą w świecie kapustę. Teraz o tradycję wspólnych spotkań przy świątecznym stole dbają moi rodzice. Zamykam oczy, a znany smak babcinej babki i pasztetu mojej mamy przenosi mnie do dzieciństwa. Radość bycia razem jest niezmienna przez te wszystkie lata. Cudownie, jeśli jest wypełniona dziecięcym śmiechem i podnieceniem — kiedy będzie można poszukać zajączka…

Święta to tradycja

W wielkanocną niedzielę dzieci szukają prezentów, które jak przed laty, zostawił gdzieś pod krzaczkiem zajączek. A w lany poniedziałek jak co roku jest śmigus-dyngus, więc leje się wodą. Wcześniej w Wielką Sobotę ozdabiamy jajka (w tym roku planujemy je drapać) i idziemy z koszyczkiem do kościoła…

Święta to religijność

Cieszę się, że zostałam wychowana w katolickiej wierze, między innymi dlatego, że nietrudno mi święta przeżywać szczególnie, intensywnie i emocjonalnie. Nie wyobrażam sobie odpuścić spowiedź świętą, staram się słuchać rekolekcji. Czuję naturalną potrzebę, by w Wielkim Tygodniu być w kościele, poczuć jego spokój i ciszę oraz pokazać Aleksowi, o co w tych dniach naprawdę chodzi. A dziecko z każdym rokiem rozumie coraz więcej.

Wyjątkowa oprawa stołu i domu

Święta składają się z wielu zwyczajnych szczegółów. Z zapachu czystego domu i widoku wiosny przez lśniące szyby w oknach – bądźmy też razem w świątecznych porządkach i przygotowaniach. Z wielkanocnych dekoracji: kurczaczków i królików, żonkili w doniczce i pastelowych serwetek. Z wypucowanego samochodu, wyprasowanych koszul i odświętnych sukienek. Tak, to wszystko ma duże znaczenie najpierw dla zmysłów, a potem dla serca.

Czy rzeczywiście ciężko obudzić w sobie magię Świąt Wielkiej Nocy i sprawić, by były tak wyjątkowe, jak wtedy gdy byliśmy dziećmi? A jeśli dotąd nie mamy szczególnych wspomnień albo z jakiegoś powodu wyparliśmy tradycję – stwórzmy od nowa piękne przeżycia i ważne rytuały. Spróbujmy sami odnaleźć ich czar i sprawić, by nasze dzieci poczuły je mocno w swoich serduszkach.

Zdjęcia z naszego domowego archiwum ;)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close