Bez kategorii 11 listopada 2023

MON: Obchody Narodowego Święta Niepodległości – muzea wojskowe zapraszają (komunikat)

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na spędzenie Narodowego Święta Niepodległości w muzeach wojskowych. Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej, a zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. By uczcić Narodowe Święto Niepodległości wraz z muzeami wojskowymi, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, z myślą o różnych grupach wiekowych.

Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Oddział Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Artylerii w Toruniu czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na aktywne spędzenie Dnia Nieodległości. Do wszystkich muzeów wstęp tego dnia jest bezpłatny. Szczegóły poniżej.

Muzeum Wojska Polskiego

W siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli (oraz jego oddziałach: Muzeum Katyńskim, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu) będzie można bezpłatnie obejrzeć unikatowe zbiory muzealne nowo otwartej wystawy inauguracyjnej pt. „1000 lat chwały oręża polskiego” (3200 eksponatów) czy zwiedzić wystawę „Spotkania z zabytkami” poznając ciekawostki na temat najcenniejszych i najciekawszych eksponatów opowiadane przez kustoszy Muzeum. Muzeum zaplanowało także koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Ponadto w programie: prezentacja pojazdów pancernych Wojska Polskiego: 18 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, 7 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, stoisko wystawienniczo – promocyjne Jednostki Wojskowej GROM, wirtualna strzelnica laserowa, stoisko klocków konstrukcyjnych COBI wraz z dioramą historyczną.

UWAGA! ekspozycja plenerowego parku maszyn przy al. Jerozolimskich 3 (dawna siedziba MWP) została zamknięta w związku z przenosinami Muzeum do Cytadeli.

W weekend 11-12 listopada Muzeum będzie otwarte w godzinach 11.00-18.00 (przypominamy, iż ostatnie wejście na sale wystawowe będzie możliwe o godz. 17:20); wstęp bezpłatny.

Adres: Cytadela Warszawska, Plac Gwardii Pieszej Koronnej Pawilon Południowy, ul. Dymińska 13, 01-519 Warszawa.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział MWP)

W siedzibie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej wszyscy odwiedzający będą mogli uczestniczyć w otwarciu wystawy „Sprzęt nurków komandora Józefa Rembisza” (Muzeum Nurkowania w Warszawie) a także zobaczyć prezentację i odpalanie silników zabytkowych pojazdów pancernych m.in. czołgów Grizzly MK I, T34/76, T- 55 AM 2.

Ponadto w programie: Prezentacja wybranych eksponatów wyremontowanych w 2023 r. przez Wolontariat MPTW i Fundację Pro Militaris; Prezentacja grup rekonstrukcyjnych Wojska Polskiego od czasów Napoleońskich po II wojnę światową.

Muzeum będzie otwarte w godzinach: 10.00-15.00; wstęp bezpłatny. Adres: Powsińska 13, 02-920 Warszawa.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2023 muzeum zaprasza na wyjątkową atrakcję, jaką będzie kuratorskie oprowadzanie po wystawie pod tytułem: „Mundury lotnicze Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”. Wystawa jest hołdem oddanym lotnikom Marynarki Wojennej, nawiązującym do 100 rocznicy utworzenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz 90 rocznicy przelotu przez Atlantyk kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego.

Oprowadzanie rozpocznie się około godz. 12:00 – precyzyjny czas rozpoczęcia zwiedzania będzie związany z zakończeniem uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się przy pomniku „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, sąsiadującym z Muzeum.

Muzeum będzie otwarte w godzinach: 9:00-16:00; wstęp bezpłatny. Adres: Lotników Polskich 1, 08-530 Dęblin.

Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Oddział Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie w godzinach od 12.00. do 14.00 zaprasza na finał VII Międzynarodowego i Polonijnego Konkursu Literackiego o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego „Tam gdzie kamienie mówią po Polsku”. Wydarzenie to organizowane jest we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP – Okręg Środkowopomorski. Natomiast w godzinach od 17.00. do 20.00. odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Śpiewamy dla Niepodległej” Muzeum będzie otwarte w godzinach od 09.00 do 20.00; wstęp bezpłatny. Adres: Wojska Polskiego 70, 75-903 Koszalin.

Centralna Biblioteka Wojskowa

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Centralna Biblioteka Wojskowa zaprasza na dwie wystawy: „Niepodległa. Ludzie i wydarzenia” (miejsce ekspozycji – Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie) do zobaczenia do 30 listopada br. oraz „Odbudowa Wojska Polskiego. Walki o granice 1918-1921” (miejsce ekspozycji – Galeria Plenerowa CBW) do zobaczenia do 30 listopada br.

Ponadto w programie zaplanowaliśmy pokaz multimedialny na elewacji gmachu Centralnej Biblioteki Wojskowej w godzinach 16.30-24.00; wstęp bezpłatny. Adres: Ostrobramska 109, 04-041 Warszawa

Muzeum Wojsk Lądowych (siedziba główna – Bydgoszcz)

Muzeum Wojsk Lądowych z okazji Święta Niepodległości zaplanowało prezentację pojazdów historycznych – Daimler Dingo i Scout Car, zwiedzanie eksponatów stałych m.in. wejście do czołgu T-72, konkurs historyczny związany z wiedzą dotyczącą topografii eksponatów muzealnych, a także zwiedzanie wystaw, w tym nowej wystawy czasowej z okazji 50-lecia Muzeum Wojsk Lądowych. Muzeum będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00; wstęp bezpłatny. Adres: ul Czerkaska 2, 85-641 Bydgoszcz.

Muzeum Artylerii w Toruniu (oddział MWL w Bydgoszczy)

Muzeum Artylerii w Toruniu w Święto Niepodległości 11 listopada przygotowało m.in. pokaz sprzętu wojskowego UAZ , Goździk i wyrzutnia rakiet RM-70, wystawę prac plastycznych dzieci z okazji Święta Niepodległości Ponadto w programie: Spróbowanie swoich sil na strzelnicy pneumatycznej ASG; przymierzanie mundurów i spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi.

Muzeum czynne od 10.00 do 14.00; wstęp bezpłatny. Adres: Jana Sobieskiego 28, 87-100 Toruń.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w Narodowe Święto Niepodległości zaprasza na pokaz przekroju mundurów z epoki, którą zaprezentuje grupa rekonstruktorów historycznych GRH Obrona Wybrzeża. Kolejną atrakcją jest trzydniowa (10-12 listopada) projekcja animowanego filmu, stworzonego przez zespół Sabaton. Film „The war to end all wars” („Wojna, która zakończy wszystkie wojny”) dotyczy I wojny światowej i stworzony został do muzyki zespołu. Projekcje odbędą się w tym czasie w wielu instytucjach/muzeach na całym świecie. Muzeum będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00; wstęp bezpłatny. Adres: Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości! UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP) ak/

Źródło informacji: MON

Obraz Sebastian Bona-Kuchejda z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zakupach 10 listopada 2023

Nowy system znakowania żywności Nutri-Score wprowadza w błąd?

Zbożowe kulki o smaku czekoladowym z tym samym oznaczeniem, co nieprzetworzone płatki owsiane, nieprzetworzony, wędzony łosoś z oznaczeniem D, a jogurt o smaku biszkoptowym z oznaczeniem A, pizza Pepperoni na grubym cieście z oznaczeniem B – to przykłady kuriozów nowego, francuskiego systemu znakowania żywności na terenie Unii Europejskiej – Nutri-Score. Miał pomagać w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Tymczasem specjaliści od żywności i żywienia twierdzą, że wprowadza konsumentów w błąd i promuje głównie żywność wysoko przetworzoną, zawierającą sztuczne dodatki.

Nutri-Score – co to?

Nutri-Score to kod, składający się z 5 liter, od A do E. Każda litera, ma przyporządkowany kolor – od ciemnozielonego do czerwonego, który teoretycznie informuje konsumenta o wartości żywieniowej produktu spożywczego. Oznaczenie produktu literą A i zielonym kolorem to najwyższy stopień jego rekomendacji, a litera E i kolor czerwony to najniżej notowane – czytaj: najmniej korzystne produkty ze względów żywieniowych. Miało to ułatwić świadome wybory żywieniowe szczególnie młodzieży. Szybko, bez konieczności poznawania specjalistycznej wiedzy, dotyczącej rozumienia i interpretowania wymienionych składników na etykiecie produktu spożywczego. Jednak od momentu powstania Nutri-Score budzi kontrowersje. A im dłużej funkcjonuje, tym więcej głosów oburzenia można usłyszeć od ekspertów ds. żywienia, towarzystw naukowych, organizacji zrzeszających producentów lokalnej żywności, a także pacjentów.

Pomimo negatywnej opinii dużej części środowiska naukowego, system bez przeszkód wprowadzany jest na polski rynek przez największe sieci handlowe oraz międzynarodowe koncerny spożywcze.

System budzi coraz więcej sprzeciwów nie tylko w środowisku naukowym związanym z żywieniem i zdrowiem człowieka, ale też wśród producentów żywności naturalnej oraz w środowiskach, które działają na rzecz zdrowia Polaków. W social mediach można znaleźć ogromną liczbę przykładów, publikowanych również przez zdziwionych konsumentów, pokazujących jak system Nutri-Score działa w praktyce.

Petycja z wnioskiem do UOKiK o podjęcie interwencji

Dlatego właśnie powstała petycja z wnioskiem do Prezesa UOKiK o zbadanie, czy system Nutri-Score nie wprowadza konsumentów w błąd. Petycję można podpisać na stronie petycjeonline.com. Jest to wyraz głębokiego zaniepokojenia, że system Nutri-Score funkcjonuje w takim kształcie w Polsce i że nie ma nad nim odpowiedniego nadzoru instytucji publicznych, które powinny stać na straży uczciwej konkurencji i zdrowia konsumenta. A także, że zdrowie konsumenta zostało zostawione w rękach podmiotów, których głównym celem są cele biznesowe.

„Próby wstrzymania działania systemu Nutri-Score na polskim rynku trwają już ponad rok. Niestety, pomimo wielu dowodów, że promuje on głównie żywność wysoko przetworzoną, zawierającą sztuczne dodatki, która powinna być ograniczana w codziennej diecie, system wdrażany jest na naszym rynku bez problemów. Dzisiaj znajdziemy go na produktach spożywczych większości dobrze znanych sieci handlowych oraz w kampaniach promocyjnych międzynarodowych koncernów spożywczych – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – W moim przekonaniu system ten nie wspiera budowy prawidłowych postaw żywieniowych i nie pomaga w dokonywaniu zdrowszych wyborów. Takie działania nie pomogą naszym dzieciom żyć zdrowiej i nie uchronią nas przed dalszym rozwojem chorób dietozależnych” – dodaje ekspertka.

„Kilka krajów Unii Europejskiej powiedziało już wyraźne NIE systemowi Nutri-Score. Należą do nich Włosi, których reakcja była niezwykle zdecydowana i mocna, ale są to też: Rumunia, Cypr, Republika Czeska, Grecja, Węgry i Łotwa. Prace w Komisji Europejskiej, która początkowo była bardzo entuzjastycznie nastawiona do systemu Nutri-Score, właściwie wygasły. Światowa Organizacja Zdrowia we wrześniu 2022 r. wydała oficjalne oświadczenie, że o ile popiera pracę nad jednolitym znakowaniem produktów na froncie opakowania, to nie popiera żadnego konkretnego systemu, w tym systemu Nutri-Score. W ten sposób sprostowano komunikację podmiotów zainteresowanych wdrożeniem systemu, które sugerowały poparcie go przez WHO. Również EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał zalecenia, które praktycznie dyskwalifikują system Nutri-Score w obecnej postaci” – tłumaczy dr n. med. Daniel Śliż, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.

Nutri-Score – Niedobrowolna dobrowolność

W Polsce, podobnie jak i w innych krajach UE system Nutri-Score funkcjonuje jako dobrowolny system znakowania żywności. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tabeli wartości odżywczych i listy składników obowiązkowo zamieszczanych na etykietach, decyzja o wykorzystaniu Nutri-Score jest po stronie producenta.

„Dobrowolność tego systemu to tylko teoria. Tajemnicą poliszynela jest bowiem, że największe sieci handlowe oczekują od swoich dostawców, że będą wprowadzać oznakowanie Nutri-Score na etykiety. Mamy sygnały, że jeżeli producent żywności odmawia oznaczenia produktu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie miał problem z dalszą współpracą – mówi Julian Pawlak, przedstawiciel koalicji producentów produktów naturalnych, protestujących przeciwko systemowi Nutri-Score, prezes Stowarzyszenia KUPS. – W naszej opinii, producentów produktów naturalnych, niskoprzetworzonych, system Nutri-Score może wprowadzać konsumenta w błąd i jest systemem prosprzedażowym. Najwyższe oceny w tym systemie otrzymują produkty, których składem można manipulować. Dodatek białka, błonnika, czy wymiana naturalnego cukru na słodziki powodują, że produkty uzyskują lepszą ocenę. I w ten sposób mamy takie kurioza – nieprzetworzony, wędzony łosoś ma oznaczenie D, podczas gdy jogurt o smaku biszkoptowym ma oznaczenie A. Nie przemawia do mnie argumentacja drugiej strony, że system ocenia produkty w ramach jednej kategorii. Konsumenci o tym nie wiedzą. A nawet jeżeli, to w takim razie dlaczego zbożowe kulki o smaku czekoladowym mają to samo oznaczenie, co nieprzetworzone płatki owsiane?” – zastanawia się ekspert.

Czym miał być system Nutri-Score?

Nutri-Score to kolorystyczne oznaczenie graficzne i literowe (od litery A do E, w kolorach od ciemnozielonego do czerwonego) zamieszczane na froncie opakowań żywności. System powstał w prywatnym instytucie naukowym we Francji. W założeniach ma informować o ogólnej wartości żywieniowej produktu na podstawie czterech wybranych parametrów (wartość energetyczna, nasycone kwasy tłuszczowe, cukier i sól) oraz wybranych dziewięciu składników produktu (błonnik, białko, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oleje: rzepakowy, z orzechów włoskich oraz oliwa z oliwek). Najbardziej pożądane w diecie produkty to według systemu te opatrzone literą A i ciemnozielonym kolorem, a najmniej korzystne – z literą E na czerwonym tle.

Stosowanie systemu w praktyce pokazało wiele jego wad i błędów w metodologii. Podstawowy zarzut wobec niego – nie bierze pod uwagę stopnia przetworzenia produktów, dodatku sztucznych substancji, w tym konserwantów i różnych polepszaczy smaku, barwy czy konsystencji.

Polscy eksperci ds. żywienia z renomowanych ośrodków naukowych, krytycznie odnieśli się do praktyki stosowania systemu Nutri-Score. Ich opinię na ten temat można znaleźć w raporcie opublikowanym przez Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydanym na podstawie przeprowadzonego badania.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Obraz Alexa z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 9 listopada 2023

Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków, by było dla nich bezpiecznie?

Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków, to były pytania, które do niedawna zaprzątały moją głowę. Postanowiliśmy z dzieciakami, że w tym roku postawimy dla ptaków karmnik. Wszystko dlatego, że na nasz balkon zawitały sikorki, które chętnie podskubują słonecznik, ale naszły mnie obawy, że większa liczba ptaków na balkonie może oznaczać problemy z ich odchodami. A że z sąsiadami żyję bardzo dobrze, to nie chciałabym iść na noże z nimi z powodu ptasich kup, które mogłyby trafiać i do nich.

Sikorki w gościach na moim balkonie (zbliżenie przez szybę, stąd jakość zdjęcia)

Tak więc postanowiliśmy kupić karmnik w internecie, ponieważ nie miałam możliwości samodzielnego przygotowania go. Za to udało nam się nabyć za niewielkie pieniądze ładny, solidny i wcale niemały drewniany karmnik. Można go przybić do stojaka czy elementu ogrodzenia lub zawiesić na gałęzi. Zanim jednak podjęłam decyzję gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków, postanowiłam wrzucić to pytanie na nasze FB W Roli Mamy. Tam Czytelniczki nie zawiodły i podpowiedziały, by zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo ptaków. 

Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków, żeby był bezpieczny? Tego się dowiedziałam z internetu

Jako osoba jeszcze nieobyta z tematem nawet nie pomyślałam, że ptaki w karmniku, który stanie na naszej działce, mogą być narażone na ataki kotów plączących się po okolicy, a nawet kun przychodzących z lasu. Dlatego postanowiłam poszukać jakiegoś sensownego rozwiązania i przy okazji przeczytałam pół internetu na temat tego, jak zabezpieczyć karmnik dla zimujących w kraju ptaków.

Tak jak wspominałam, karmnik postanowiliśmy umieścić na działce, w części pod lasem. Zdecydowaliśmy, że stanie on na palu mniej więcej 150 cm nad ziemią (ok. 50 cm poszło w ziemię). W internecie można znaleźć informacje, że ta wysokość będzie odpowiednia dla ptaków, a i my będziemy mogli swobodnie uzupełniać ziarna, sprzątać ptasie odchody, zmieniać wodę, czy po prostu obserwować to, co się w nim dzieje. 

Ponieważ karmnik przyszedł do nas gotowy, trzeba było go tylko przytwierdzić. Żeby był bardziej stabilny, wykorzystaliśmy prostokątną drewnianą podkładkę pod niego, którą przymocowaliśmy do pala i dopiero do niej przywierciliśmy przy pomocy wkrętarki podstawę karmnika.

Jak powiesić karmnik dla ptaków?

Gdy karmnik stanął na swoim miejscu, przyszedł czas na zabezpieczenie go przed niepożądanymi gośćmi. Do wyboru mieliśmy trzy opcje:

  • metalowy „kołnierz” nakładany na okrągłe wieszaki pod karmniki. W mojej miejscowości nie udało mi się ich znaleźć, poza tym okazało się koniec końców, że nasz pal jest prostokątny;
  • drut kolczasty (żyletkowy) do owinięcia pala. Szukałam go w markecie budowlanym, ale nie było. Może to i dobrze, bo nie byłam do końca przekonana, czy chcę, by pal był owinięty właśnie drutem kolczastym, szczególnie przy dzieciach;
  • kolczaste gałązki jeżyn, róż czy drzew z cierniami. 

Ostatnia opcja była radą, która wydała mi się najbardziej sensowna. Tuż za moją działką, przy wyjściu do lasu, mamy kilka krzaków dzikich leśnych jeżyn, które mają naprawdę konkretne kolce. Ścięłam ostrym sekatorem kilkanaście gałązek (polecam założyć ochronne rękawiczki do prac budowlanych), obcięłam z nich liście. Tak przygotowane kłujące gałązki przymocowałam na naszym palu podtrzymującym karmnik. Przywiązałam je porządnym sznurem z metalową żyłką, dzięki temu utworzyła się naturalna przeszkoda, po której kot czy kuna tak łatwo nie wejdzie, a może nawet wcale. Kolce są naprawdę mocne i boleśnie kłują, więc to może być skuteczny straszak. 

jak powiesić karmnik dla ptaków

Jak powiesić karmnik dla ptaków?

Na sam koniec wysypaliśmy specjalną mieszankę ziaren dla ptaków zimujących w kraju i tyle. Czeka mnie jeszcze zakup poidełka w sklepie zoologicznym, by ptaki mogły się napić. Będziemy regularnie przyjeżdżać, żeby wymieniać jedzenie i wodę. 

jak powiesić karmnik dla ptaków

Jak powiesić karmnik dla ptaków?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, chcąc dokarmiać ptaki zimą?

Wybierając karmnik, zwróćcie uwagę, by jego dach był większy niż jego powierzchnia podstawy. Inaczej ziarna mogą moknąć. 

Decydując, gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków, należy wybrać miejsce oddalone od ruchliwej drogi, żeby ptaszki mogły spokojnie przylatywać. Dobrze, by stanął niedaleko drzewa, najlepiej iglastego, ale nie za blisko grubych gałęzi, bo koty lubią i doskonale potrafią się po nich wspinać. Mój karmnik stanął w pewnym oddaleniu od drzew i płota, a najwyższe gałązki sosny, która obok rośnie, są na tyle cienkie, że nie utrzymają kota, za to dla ptaków staną się znakomitą kryjówką w razie, gdyby coś je przestraszyło. Jeśli zdecydujecie, że karmnik będzie wisiał na drzewie, wybierzcie taką gałąź, na którą koty będą miały problem się wdrapać. 

Jak powiesić karmnik dla ptaków?

Możecie też przymocować karmnik na balkonie, ponieważ polskie prawo tego nie zabrania. Pamiętajcie jednak o zasadach bezpieczeństwa ptaków. Weźcie też pod uwagę, że prawdopodobnie będziecie musieli po ptakach posprzątać odchody i rozrzucone ziarna.


Fot. Żaklina Kańczucka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close