Ciąża 1 kwietnia 2023

Odwodnienie w ciąży – objawy i przeciwdziałanie

Odwodnienie organizmu to problem, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną. Szczególnie niebezpieczny jest on jednak dla ciężarnych, ponieważ niedobór płynów niekorzystnie odbija się na zdrowiu kobiety, jak również rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia, jak rozpoznać jego objawy i jak go uniknąć.

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy organizm kobiety poddawany jest olbrzymiej próbie wytrzymałościowej. Nie chodzi tylko o przyrost wagi, zmiany hormonalne czy huśtawki nastrojów. Wiele pań uskarża się wówczas na nudności i wymioty, dolegliwości żołądkowe, częstsze oddawanie moczu czy większą niż zwykle potliwość. Tego typu objawy na krótką metę są po prostu uciążliwe i nieprzyjemne, jednak po dłuższym czasie mogą prowadzić do poważniejszych problemów, w tym do odwodnienia. Przeciętny człowiek traci około dwóch litrów wody każdego dnia i jest to sytuacja jak najbardziej normalna. W przypadku ciężarnych liczba ta może się zdecydowanie zwiększyć, a nawet podwoić lub potroić. Przede wszystkim przyszłe mamy spalają więcej kalorii, muszą gromadzić cenne substancje nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, a do tego wiele z nich wymiotuje. Większość pań ma też podwyższoną temperaturę ciała i częściej musi korzystać z toalety. W konsekwencji bilans płynów w ich organizmie nie zawsze jest korzystny, a stąd już krok do odwodnienia. To z kolei może prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń, niebezpiecznych dla zdrowia kobiety i rozwijającego się w jej ciele maluszka. Szczególnie groźnym następstwem jest obniżenie poziomu płynu owodniowego i niedobór składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesny poród”, mówi Sylwia Turczyńska, ekspert marki Mama i ja.

Odwodnienie organizmu w ciąży – jak rozpoznać?

Doświadczenie pokazuje, że pierwsze symptomy niedoboru wody u przyszłej mamy bardzo często są bagatelizowane i postrzegane jako normalny objaw ciąży. Mowa tutaj o uczuciu senności i zmęczenia, suchości skóry i wzmożonym pragnieniu. Niepokój zaczynają budzić dopiero bardziej poważne sytuacje, jak omdlenia, zawroty głowy, hemoroidy czy zaparcia. Lista objawów, wskazujących na odwodnienie jest bardzo długa i każda z zawartych na niej dolegliwości powinna wzbudzić czujność u ciężarnej. Wśród łagodnych objawów zwykle wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach i wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie lub mocz o ciemnym zabarwieniu, a także bardzo małą potliwość nawet w upalne dni. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Najbardziej niepokojącym sygnałem i pretekstem do szybkiej wizyty u lekarza jest natomiast wyczuwalna zmiana w ruchach dziecka, drgawki, krwawienie lub odejście wód płodowych, wyjaśnia dietetyk personalny marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każda kobieta wie, że ciąża jest dla jej organizmu olbrzymią zmianą i że w tym czasie musi dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Z uwagi na duże ryzyko odwodnienia, odpowiednia podaż płynów powinna być jednym z najważniejszych przejawów troski o zdrowie swoje i mającego przyjść na świat dziecka. Nie jest niczym odkrywczym, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie odwodnienia w ciąży jest picie wody i innych płynów. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 2 litry na dobę, jednak w przypadku wymiotów lub zwiększonej potliwości, a także w upalne dni, ta liczba powinna zostać zwiększona.. Każda ciężarna musi zatem uważnie obserwować swój organizm i dostosowywać podaż płynów do aktualnych potrzeb. Nie powinna jednak nigdy schodzić poniżej wyznaczonego minimum, mówi specjalista marki Mama i ja. Warto pamiętać, że w przypadku przyszłych mam liczy się nie tylko ilość napojów, ale również ich jakość. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda źródlana, odpowiednio przebadana i opatrzona certyfikatami jakości, jak na przykład Mama i ja. Jej zaletą jest niski stopień mineralizacji i obniżona zawartość sodu, który w zbyt dużych dawkach może prowadzić do niebezpiecznego dla ciężarnych wzrostu ciśnienia tętniczego, dodaje dietetyk. Przyszłe mamy powinny mieć na uwadze, że wodę należy popijać regularnie przez cały dzień, robiąc to małymi łykami. Tylko w ten sposób będzie ona optymalnie wchłaniania i magazynowana, a dzięki temu zapewni sprawne funkcjonowanie dwóch organizmów – ciężarnej i jej mającego przyjść na świat dziecka, dodaje ekspert marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży


Photo by Anna Hecker on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?

Jaki ginekolog jest najlepszy do prowadzenia ciąży? Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do porodu. Wybierając ginekologa warto mieć zatem na względzie nie tylko jego kompetencje, ale również podejście do pacjentki, poziom empatii i delikatności. Na co jeszcze powinna zwrócić uwagę ciężarna? Cennych rad udziela położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

Kiedy kobieta dowiaduje się o ciąży, to zwykle pojawia się u niej natłok myśli i niezwykła plątanina emocji. Z jednej strony jest wielka radość i wzruszenie, z drugiej – ogrom pytań i wątpliwości, a także obaw o zdrowie własne i maleństwa. Dwie ostatnie kwestie na szczęście można powierzyć w ręce specjalistów, a zwłaszcza dobrego ginekologa-położnika. Jego poszukiwania warto rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę albo tuż po jej stwierdzeniu. Dzięki temu kobieta będzie miała odpowiednią opiekę od samego początku, a wszelkie nurtujące pytania będą rozwiązywane na bieżąco. jaki ginekolog do prowadzenia ciąży

Wiedza, doświadczenie i… dostępność

Opieka prywatna czy państwowa? – to pytanie, które zaprząta głowę wielu kobietom, poszukującym lekarza prowadzącego ciążę. Doświadczenie pokazuje jednak, że w tej kwestii nie obowiązują żadne schematy. Doskonałego specjalistę znaleźć można zarówno w gabinetach prywatnych, jak i w szpitalach czy przychodniach finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto więc przejrzeć oferty różnych placówek i zwrócić uwagę na doświadczenie, dostępność terminów i czas oczekiwania przed gabinetem. W niektórych placówkach na pierwszą wizytę czeka się od 4-6 tygodni, a to zdecydowanie za długo. Komfortowa nie jest również sytuacja, gdy po przyjściu do przychodni ciężarna musi czekać godzinę na przyjęcie przez lekarza. Wizyty powinny odbywać się regularnie i punktualnie, jednak dopuszczalne są drobne opóźnienia, jeżeli wcześniejsza pacjentka wymagała większej troski czy też pojawiły się nieprzewidziane sytuacje natury medycznej, mówi Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja. Kwestią, na którą warto również zwrócić uwagę podczas wyboru placówki i ginekologa, jest możliwość otrzymania skierowania na dodatkowe badania, a także trzymanie się najnowszych wytycznych odnośnie opieki nad ciężarną. Dużo o samym lekarzu powie natomiast pierwsza wizyta w jego gabinecie. Jeżeli ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad, zleci wszystkie badania, będzie cierpliwie odpowiadał na pytania i precyzyjnie objaśniał wszystkie procedury, a przy tym szanował intymność pacjentki, to sygnał, że trafiło się w dobre ręce, wyjaśnia ekspert marki Mama i ja. Warto tutaj dodać, że wiele przyszłych mam na lekarza prowadzącego wybiera osobę, która pracuje w renomowanym szpitalu i w zasadzie jest to dla nich jedno z najważniejszych kryteriów. Taki ginekolog rzeczywiście zwykle ma duże doświadczenie i wiedzę, jednak trzeba pamiętać, że w naszym kraju poród ze swoim lekarzem prowadzącym nie jest standardem. Pracę w wybranym szpitalu warto zatem traktować jako dodatkowy atut położnika, ale nie jako najważniejszy argument za jego wyborem. Jeżeli zależy nam na obecności znajomej osoby z personelu medycznego, łatwiej jest zdecydować się na poród w obecności wybranej położnej, dodaje Karolina Laskowska.

Zaufanie przede wszystkim!

Wiedza i kompetencje, a także doświadczenie z racjonalnego punktu widzenia stanowią najważniejsze kryteria wyboru dobrego ginekologa. W praktyce jednak liczy się również tzw. chemia na linii lekarz-pacjentka. Chodzi tutaj jednak nie tylko o sposób bycia medyka, jego poczucie humoru czy jakość wypowiedzi, ale przede wszystkim o wzajemne zaufanie. Kobieta powinna w gabinecie czuć się na tyle bezpiecznie i komfortowo, żeby nie bała się zadawania żadnych pytań, pozwoliła sobie na wyrażenie najbardziej intymnych obaw i precyzyjnie opowiadała o wszystkich swoich dolegliwościach. Z drugiej strony ciężarna musi mieć również przekonanie, że lekarz dołoży wszelkich starań, aby jej dziecko miało jak najlepszą opiekę i rozwijało się prawidłowo. Stanie się tak wtedy, gdy ginekolog będzie traktował ją z szacunkiem, będzie poświęcał jej podczas wizyt całą swoją uwagę i – w razie konieczności – odeśle do innego specjalisty, zleci dodatkowe badania lub w odpowiednim czasie skieruje do szpitala, mówi ekspert Mama i ja.

Warto pamiętać, że ginekolog prowadzący ciążę to nie partner na całe życie i można go zmienić w dowolnym momencie, podsumowuje położna marki Mama i ja.


Photo by Suhyeon Choi on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Stres w ciąży – jak sobie z nim bezpiecznie poradzić?

Stres w ciąży jest częstym zjawiskiem. Bardzo wiele przyszłych mam ma tendencje do zamartwiania się. Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, tworzą one czarne scenariusze i pesymistyczne wizje. Tymczasem to, co dzieje się w głowie, ma wpływ na cały organizm. Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i przeżyć spokojnie tych dziewięć niezwykłych miesięcy? Wskazówek udziela Izabela Krawczyk, trenerka zdrowego, pozytywnego myślenia i ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

Niepokój, stres i zdenerwowanie to uczucia, które bardzo często towarzyszą kobietom w ciąży. Ich przyczyn może być wiele – obawa o zdrowie dziecka, brak doświadczenia w opiece nad noworodkiem, niejasna sytuacja zawodowa czy finansowa lub niepełne wsparcie ze strony rodziny. Do tego dochodzi społeczna i medialna presja do bycia „perfekcyjną w każdym calu”, w tym nacisk na szybki powrót do formy po porodzie. Uczucie przytłoczenia paradoksalnie potęgują również porady o przeżywaniu ciąży w spokoju i — ze względu na dobro rozwijającego się w brzuchu dziecka — unikaniu niepotrzebnych napięć. Stres i zdenerwowanie, przeplatane wybuchami radości i olbrzymią ekscytacją to emocje nieodzownie związane z ciążą. Przyszła mama powinna zdać sobie sprawę, że przez tych magicznych dziewięć miesięcy nie da się wyeliminować ze swojego życia wszystkich stresorów, a niepokój związany z nową sytuacją jest jak najbardziej naturalny. Warto jednak podejść do niego w sposób racjonalny i mając na uwadze swoje samopoczucie oraz dobrostan dziecka – spróbować zaopiekować się negatywnymi emocjami, mówi Izabela Krawczyk, specjalista z dziedziny psychologii pozytywnej i ekspert marki Mama i ja.

Poradnik pozytywnego myślenia

Hasła „myśl pozytywnie” i „nie denerwuj się” u większości przyszłych mam budzą sprzeczne uczucia. W końcu łatwo jest mówić o zmianie nastawienia i zachowaniu spokoju, a trudniej zrealizować to w świecie, gdzie powszechne są opowieści o trudnych porodach, problemach z karmieniem czy innych macierzyńskich bolączkach. Pierwszym krokiem na drodze do redukcji stresu w ciąży powinno być uzmysłowienie sobie, że zwykle to nie fakty nas denerwują, ale nasze reakcje na nie. Kluczowe są nasze myśli, czyli interpretacja wydarzenia, bo to od niej zależy nasze samopoczucie. Kiedy wydarzy się coś nie po naszej myśli, zaczynamy doszukiwać się tym swojej winy i skupiamy się na negatywach. Generuje to dodatkowy stres i niepokój. Jeżeli nauczymy się rozpoznawać ten schemat działania naszego umysłu, to będzie nam łatwiej zmienić przykre, ciężkie emocje w pozytywne – empatię, troskę, chęć do działania i szukania rozwiązań, mówi Izabela Krawczyk. Ekspert Mama i ja podkreśla, że zmiana przekonań i pozbycie się negatywnych myśli wymaga czasu i konsekwencji w działaniu, jednak efekt końcowy jest naprawdę satysfakcjonujący. Wszystkim przyszłym mamom, które chcą spróbować zmienić swój sposób postrzegania problemów, na początek polecam technikę 5 pytań zdrowego myślenia z Racjonalnej Terapii Zachowania. Aby z niej skorzystać, ciężarna powinna wziąć pod lupę „stresującą” sytuację i swoją reakcję na nią, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy pojawiające się w jej głowie przekonanie:

· jest oparte na faktach?

· chroni jej życie i zdrowie (pozwala odczuwać jej spokój)?

· pozwala jej osiągać bliższe i dalsze cele?

· umożliwia jej rozwiązać konflikt lub go uniknąć/pomaga jej dbać o relacje?

· pozwala jej czuć się tak, jakby tego chciała?

Zdrowe przekonania spełniają co najmniej 3 z 5 zasad. Jeżeli odpowiedzi przeczących jest więcej, to dobrze jest zmienić punkt widzenia, wyjaśniając sytuację na nowo, jak najbardziej łagodnie i delikatnie, oczywiście trzymając się faktów. Inaczej mówiąc: spojrzeć na nią bezstronnie i przeanalizować raz jeszcze swoje uczucia i sposób reakcji na problem, mówi Izabela Krawczyk.

Od teorii do praktyki, czyli pożegnaj stres w ciąży

Kiedy już wiemy, skąd biorą się negatywne emocje i w jaki sposób nasze myśli wpływają na poziom niepokoju w organizmie, warto zastanowić się, jak pomóc sobie w walce z obawami i zdenerwowaniem. W odreagowaniu stresu i pozbyciu się uczucia lęku przydatne okazać się mogą przede wszystkim techniki relaksacyjne, takie jak: ćwiczenia oddechowe, medytacja, wizualizacje, masaż czy skanowanie ciała. Wszystkie one są bezinwazyjne, możliwe do stosowania samodzielnie, we własnym domu i co najważniejsze – bezpieczne dla kobiet w ciąży. Każda przyszła mama z pewnością znajdzie własny sposób na uspokojenie i wyciszenie negatywnych myśli, jednak zanim na niego trafi, warto spróbować różnych opcji. Najprostszą techniką jest skupienie się na oddechu, uważnym nabieraniu powietrza nosem i powolnym wypuszczaniu go ustami. Istotne jest, aby był to oddech przeponowy, czyli taki, podczas którego brzuch unosi się jak mały balonik. Takie spokojne nabieranie i wypuszczanie powietrza pozwala się wyciszyć, wyrównać puls i zrelaksować, a co ważne – można je wykonywać zawsze i wszędzie, nawet w poczekalni u lekarza, mówi ekspert marki Mama i ja. Kolejna sprawdzona metoda na uspokojenie gonitwy negatywnych myśli to wizualizacje, czyli wyobrażenie sobie, że jest się w miłym, bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Dla każdej ciężarnej będzie to inna przestrzeń – morze, las, góry albo pełna kwiatów łąka. Ważne, aby wyobrazić sobie jak najwięcej szczegółów, w tym zapach roślin, podmuchy wiatru czy ciepło promieni słonecznych. Ćwiczenie dobrze jest wykonywać w pozycji leżącej i z zamkniętymi oczami, a wspomóc je można wspomnianymi wcześniej technikami oddechowymi, dodaje Izabela Krawczyk. Jak jeszcze wspierać swój organizm w walce ze stresem? Pomocna może być ulubiona muzyka, masaż, spokojne ćwiczenia fizyczne, takie jak joga dla ciężarnych, a także medytacja. Podczas tej ostatniej umysł skupia się na łagodnym głosie i muzyce (np. puszczanej z płyty czy odtwarzacza mp3), a myśli podążają za narracją i przestają się koncentrować na lękach. Ostatnią propozycją radzenia sobie ze stresem, którą polecam kobietom w ciąży jest skanowanie ciała, czyli jedna z technik mindfulness. Wystarczy położyć się w wygodnej pozycji, wziąć kilka głębokich oddechów i powoli, po kolei skupiać się na poszczególnych częściach swojego organizmu. „Skanowanie” najlepiej zacząć od nóg i przechodzić w górę, koncentrując uwagę na coraz wyższych partiach. Taka uważność pomaga uzmysłowić sobie istnienie różnych napięć i pozbycie się skumulowanych wewnątrz lęków, wyjaśnia trener zdrowego, pozytywnego myślenia, ekspert Mama i ja.

Stres jest nieodzowną częścią naszego życia i nawet w ciąży nie da się go całkowicie wyeliminować. Świadome podejście do nowej sytuacji, próba zrozumienia swoich emocji i przekonań, a także proste techniki relaksacyjne pomogą jednak przeżyć dziewięć miesięcy spokojniej i z większą uważnością. Dzięki temu oczekiwanie na dziecko będzie czasem przyjemnym, a mama i maleństwo będą czuli się znacznie lepiej i bezpieczniej.


Zdjęcie dodane przez Amina Filkins: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/usmiechnieta-kobieta-w-ciazy-pieszczac-brzuch-w-pokoju-domu-5427247/

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close