Uroda 7 kwietnia 2022

Pielęgnacja młodej cery – kosmetyki dla nastolatków

Pielęgnacja młodej cery bywa trudna i wymaga ostrożnego, a także bardzo elastycznego podejścia. Jej kondycja za sprawą burzy hormonów jest zmienna i lubi płatać figle. Przy wyborze kosmetyków należy pamiętać, że muszą być delikatne, tak by nie naruszały naturalnej bariery ochronnej skóry, a przy tym uniwersalne, żeby sprostały różnym jej potrzebom. 

Codzienna pielęgnacja powinna skupiać się na wspieraniu naturalnych procesów zachodzących w skórze i opierać na trzech głównych krokach: oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu.

PIELĘGNACJA MŁODEJ CERY: OCZYSZCZANIE

Oczyszczanie to najważniejszy etap pielęgnacji cery w każdym wieku. I nieważne jest to, czy na co dzień się malujesz, czy nie, na skórze, tak czy siak, gromadzą się różne zanieczyszczenia – chociażby kurz i pył. Poza tym przez ujścia mieszków włosowych wydzielane jest sebum, które pełni co prawda ważną rolę ochronną np. przed wysychaniem, ale stanowi też pożywkę dla mikroorganizmów (bakterii, drożdżaków). A nie chcemy przecież, by za ich sprawą na naszej cerze pojawiały się różnego rodzaju niedoskonałości, prawda?

Oczyszczanie zatem to podstawa. W przypadku młodej cery potrzebny do tego jest delikatny żel, olejek, pianka lub płyn micelarny – ten ostatni szczególnie przydaje się, gdy trzeba zmyć makijaż. Zresztą jeśli się malujesz, warto użyć do mycia dwóch kosmetyków np. najpierw rozprowadzić na skórze olejek, który dobrze rozpuszcza tłuszcze i kolorowe kosmetyki, a później dodatkowo przemyć twarz żelem lub płynem micelarnym.  

Oczyszczanie twarzy powinno stanowić Twój codzienny wieczorny rytuał. Rano natomiast wystarczy przemyć ją wodą, pod warunkiem, że skóra nie wydziela za dużo sebum. Jeśli jednak Twoja cera mocno się przetłuszcza, przed nałożeniem kremu, warto potraktować ją, chociażby pianką.

PIELĘGNACJA MŁODEJ CERY: TONIZOWANIE

Tonizowanie to drugi bardzo istotny element pielęgnacji, którego nie można pomijać. Zadaniem bowiem toniku jest przywrócenie skórze właściwego odczynu pH, które zmienia się pod wpływem działania środków myjących. To z kolei może zaburzyć równowagę mikrobiomu, który stanowi naturalną obronę skóry przed szkodliwymi drobnoustrojami, odpowiedzialnymi za tworzenie między innymi zmian trądzikowych.

PIELĘGNACJA MŁODEJ CERY: NAWILŻANIE

Aby cera była zdrowa, jędrna, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Przesuszona bowiem skóra o nie tylko kwestia brzydkiego wyglądu — łuszczenia się – ale też mobilizacja do pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum, co z kolei może przyczyniać się do przetłuszczania. Niezwykle ważne jest więc wypijanie w ciągu dnia dużej ilości płynów i stosowanie nawilżających kosmetyków. 

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć lekki krem nawilżający, który będzie tworzył na powierzchni skóry naturalny film chroniący przed odparowywaniem wody z naskórka, a  także przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

PIELĘGNACJA MŁODEJ CERY: PEELING

Nasza skóra sama regularnie się złuszcza, tworząc na powierzchni warstwę rogową, stanowiącą pierwszą linię obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Cykl ten powtarza się średnio co 28 dni, jeśli jednak zostanie w jakiś sposób zaburzony i wierzchnia część naskórka stanie się zbyt gruba, cera nie wygląda dobrze (jest szara, matowa, pozbawiona naturalnego blasku). Poza tym taka „skorupa” utrudnia przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych w głąb skóry, niwecząc ich działanie.  

Warto zatem ten cykl złuszczania wspomagać, stosując odpowiednie peelingi. Jest to szczególnie ważne w przypadku cer problematycznych, gdzie proces rogowacenia jest zaburzony lub gruczoły łojowe wydzielają dużą ilość sebum, blokując tym samym ujścia mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do powstawania zaskórników.

Zadaniem peelingu jest odblokowanie porów skóry i redukowanie zaskórników, wyrównanie koloru, wygładzenie, rozświetlenie i poprawa nawilżenia. Częstotliwość jego wykonywania zależy w dużej mierze od stanu cery, jednak zazwyczaj zaleca się go raz w tygodniu.

Kosmetyki złuszczające dla młodych osób (nastolatków) powinny zawierać wyciągi roślinne, bogate w kwasy owocowe.

Pamiętajcie, że aby kosmetyki dobrze działały, muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb skóry, jej stanu i wieku. Wybierając więc kosmetyki dla młodych osób (nastolatków), sięgajcie po te, które są specjalnie stworzone dla tej grupy odbiorców.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pielęgnacja 5 kwietnia 2022

Odparzenia od pieluszki – jak im zapobiec?

Odparzenia pieluszkowe powstają w wyniku ocierania się skóry o pieluszkę, nawet gdy jest sucha. To częsty problem i mierzy się z nim wielu rodziców. Co można zrobić, aby mu zapobiec? Jak dbać o skórę pod pieluszką?

Aby skutecznie zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, należy poznać ich przyczynę. Skóra niemowląt nie jest do końca wykształcona. Zbudowana z cienkiego naskórka, z niewielką ilością gruczołów łojowych i potowych, nie zapewnia dostatecznej ochrony przed szkodliwymi czynnikami, których pod pieluszką jest co niemiara.

Oprócz moczu i kału to także pot. Wilgoć i substancje drażniące (jak amoniak), a także ocieranie się skóry o pieluszkę (z każdym ruchem dziecka) to główne przyczyny powstawania odparzeń. Można ich uniknąć, dbając o higienę skóry pod pieluszką oraz stosując kosmetyki wzmacniające barierę lipidową naskórka. Odpowiednia codzienna pielęgnacja to podstawa.

 

Pielęgnacja zapobiegająca odparzeniom pieluszkowym

Ważnym punktem codziennej pielęgnacji jest przewijanie. Jak często zmieniać pieluszkę dziecku? Tak często, jak potrzeba. Noworodki i młodsze niemowlęta najlepiej przewijać kilka minut po każdym karmieniu. Im starsze dziecko, tym odstępy między zmianami pieluszki coraz dłuższe, nie powinny być jednak zbyt długie.

Na odparzenia pieluszkowe szczególnie narażone są 7-9-miesięczne niemowlęta. Dzieci w tym wieku stają się coraz bardziej aktywne. Zaczynają pełzać, czołgać się, obracać wokół własnej osi, w końcu siadać i raczkować, co może sprzyjać powstawaniu otarć i podrażnień skóry pod pieluszką. Do tego dochodzi rozszerzanie diety i zmiana rytmu defekacji.

Pieluszkę warto zmieniać od razu, gdy stanie się zawilgocona (lub zabrudzona). Skąd wiedzieć, że to już? Informuje o tym pasek kontrolny na pampersie, który pod wpływem wilgoci zmienia kolor. Podczas przewijania trzeba dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę. Dobrze też pozwolić jej pooddychać. Wietrzenie skóry podczas każdego przewijania skutecznie ją chroni. Nieocenioną pomoc niosą też specjalne kremy przeciw odparzeniom.

 

Kosmetyki zabezpieczające skórę przed odparzeniami

Wśród najlepiej ocenianych przez ekspertów kremów przeciw odparzeniom są produkty zawierające olej z nasion wiesiołka, np. Linoeparol. Olej wiesiołkowy to substancja pochodzenia naturalnego, będąca bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

NNKT są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Ich niedobór może zaburzać proces keratynizacji, a w rezultacie sprzyjać powstawaniu stanu zapalnego, przesuszeniu i nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Olej z wiesiołka zawiera kwasy linolowy i y-linolenowy. To prekursory ceramidów, tworzące barierę naskórkową. Dzięki nim skóra jest nie tylko odporna na podrażnienia, lecz również miękka i elastyczna. Ważnym składnikiem kremów przeciw odparzeniom skóry jest również witamina E, która ma silne właściwości antyoksydacyjne i wspiera procesy gojenia.

Warto zwrócić też uwagę na substancje zapobiegające nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody. Wazelina ma właściwości hipoalergiczne i tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zatrzymującą wilgoć w naskórku i chroniącą przed działaniem czynników szkodliwych. W codziennej pielęgnacji skóry pod pieluszką ważne jest zarówno nawilżanie, jak i natłuszczanie. W tym zakresie dobrze sprawdzi się lanolina i wosk pszczeli.

Wybierając kosmetyki dla niemowląt, dobrze sprawdzić dokładne ich przeznaczenie. Dla noworodków najbezpieczniejsze będą maści od pierwszych dni życia. Najlepiej o formule bezzapachowej. Jeśli maluszek ma skórę wrażliwą lub atopową, potrzebuje specjalistycznych produktów o ukierunkowanym działaniu.

 

Domowe sposoby na odparzenia

Dawniej w pielęgnacji skóry niemowląt powszechnie stosowano talk. Dziś wiadomo, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Talk zatyka pory skóry i może ją wysuszać. Wszelkiego rodzaju pudry i zasypki, mogą się zbrylać i wywołać podrażnienia. Dlatego ich się nie używa.

Z domowych sposobów, które naprawdę mogą pomóc dbać o skórę, zaleca się kąpiele w krochmalu. Krochmal powstaje z połączenia skrobi roślinnej z wodą. Można go zrobić samemu z babcinych przepisów albo kupić gotowy do użycia produkt. To w 100% naturalny środek, który oczyszcza skórę bez wysuszania, wygładza i koi. Dobrym rozwiązaniem są też kąpiele w rumianku, ale gdy już dojdzie do odparzeń, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty z tlenkiem cynku.

Odparzenia pieluszkowe są uciążliwe dla dzieci. Podrażniona skóra jest zaogniona, piecze. To duży dyskomfort dla maluszka, a przy tym stres dla rodziców. Dlatego warto zapobiegać odparzeniom. Maści dla niemowląt zawierające olej z wiesiołka, skutecznie w tym pomagają.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 4 kwietnia 2022

I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość!

Podziwiasz te wszystkie ogarnięte, dzielne i zdeterminowane osoby, które po prostu działają i marzysz o tym, żeby być taka jak one? Po pierwsze: tego można się nauczyć. Po drugie: można takie życie połączyć z każdym charakterem lub predyspozycjami. Zapomnij o zmuszaniu się do czegokolwiek, czego nie chcesz! Oto wysokosprawczość.

Istnieje pewna metakompetencja „odblokowująca” spokój i pewność nie tylko w codzienności, ale też w nagłych, trudnych wypadkach. To właśnie jej poświęcona jest najnowsza książka Andrzeja Tucholskiego, psychologa biznesu i stratega od skuteczności.

Ta metakompetencja nazywa się „wysokosprawczość” (ang. high agency). Wysokosprawczość to niezłomny sposób myślenia nastawiony na etyczne, odpowiedzialne społecznie, proaktywne i skuteczne rozwiązywanie problemów. Płynie z dojrzałości emocjonalnej, zdolności do samostanowienia, a także z wysokiego poziomu różnych kompetencji mentalnych, międzyludzkich oraz zawodowych.

Wysokosprawczość składa się zarówno z proaktywnych przekonań, jak i z wysokiego poczucia własnej skuteczności, często opartego na całym wachlarzu innych, przydatnych kompetencji. Dobre zinternalizowanie jej zasad sprawia, że w życiu otwierają się zupełnie nowe drzwi: nagle mamy więcej czasu dla małżonków, dla dzieci, na dodatkowe projekty. Nagle przestają nas przytłaczać niespodziewane, tragiczne wydarzenia. Nagle żadne zmiany w planie nie prowadzą na przykład do problemów zawodowych, bo wszystko potrafimy sprawnie zorganizować, załatwić, a potem wdrożyć w życie.

Niestety. Wysokosprawczość, w przeciwieństwie do rozwiązań oferowanych przez większość poradników na rynku, nie jest wyłącznie zestawem kompetencji. To także pewien zestaw wartości. Pewna filozofia. Bez zrozumienia i poczucia przekonań związanych z wysokosprawczością faktycznie będziemy trochę skuteczniejsi na co dzień, ale nie otworzy się przed nami bezkres możliwości związany z przyswojeniem zupełnie nowego podejścia do tego, co nas spotyka.

Biorąc pod uwagę najnowsze obserwacje związane z efektywną introspekcją, a także podsumowując wszystkie elementy wysokosprawczości jednym zdaniem, zorientowałem się, że najskuteczniej można ten tok myślenia „wtłoczyć” komuś poprzez zadanie jednego, prostego pytania: I co z tym zrobisz?

To pytanie nie ma na celu pozbawić nas prawa do poczucia krzywdy lub świadomego zrozumienia, że mamy jakieś problemy z zewnętrznych powodów, często niezwiązanych z naszymi zachowaniami. Jeśli to właśnie Ciebie spotyka taka sytuacja – przykro mi, nie powinnaś się z nią zmagać. Ale życie bywa wredne i czasem wszyscy się z czymś zmagamy. I niestety, sprawca naszego problemu bardzo, bardzo, bardzo rzadko będzie też odpowiedzialny za poprawę naszej sytuacji. Za to, z reguły, odpowiadamy już sami.

Dlatego najlepszym momentem na przejęcie odpowiedzialności za wszystkie aspekty Twojego życia jest każda upływająca chwila. Możesz zacząć to robić choćby teraz. Im wcześniej, tym lepiej.

Właśnie teraz, właśnie tutaj możesz zacząć swoją przygodę z wysokosprawczością. I co z tym zrobisz? Przestań bać się przyszłości i weź sprawy w swoje ręce!

Pobierz bezpłatny rozdział książki: https://www.aktualnosci.paniswojegoczasu.pl/wysokosprawczosc 

Autor: Andrzej Tucholski, psycholog biznesu i strateg od skuteczności

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close