Potworne porządki – gra dla najmłodszych

”Potworne porządki” to gra skierowana do dzieci w wieku 3+ i tak właśnie o niej pomyślałam po zapoznaniu się z zasadami. Wierzyłam, że to gra typowo dla maluchów do czasu, kiedy w nią zagrałam razem z trójką dzieci — sześcio i dziesięcioletnimi, z którymi bawiliśmy się całkiem fajnie. 

Graficznie gra prezentuje się świetnie, propozycja jej zilustrowania przez Macieja Szymanowicza zdecydowanie pokazuje, że dziecięca wyobraźnia to coś, co nie mija wraz z wiekiem. Niewątpliwym atutem jest wielkość pudełka, docenią je wszyscy rodzice, którzy wiedzą czym są uginające się półki od gier i książek. Uwielbiam kompaktowe opakowania również dlatego, że na każdy wyjazd zabieramy ze sobą kilka gier, więc tu wielki ukłon do Wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

W pudełku znajdziemy cztery plansze z pokojami, kartoniki z elementami wyposażenia,  sylwetki potworków, woreczek oraz prostą i czytelną instrukcję. 

potworne porządki

Sama gra ma prostą, znaną nam formułę — wyszukiwanie odpowiednich kształtów z woreczka. Wydawało się to dość prostym zadaniem, by znaleźć cztery pasujące przedmioty, ale przeszkadzają w tym nieznośne potworki, które świetnie podszywają się wyposażenie pokojów. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy odszuka konkretne przedmioty (w trudniejszym wariancie muszą mieć one kolor pasujący do naszego pokoju). Zasady przewidują dwie opcje, ale nasze dzieci szybko wprowadziły dodatkowe reguły, co sprawiło, że gra stała się dla nich nieco bardziej atrakcyjna. 

Jeśli zależy Wam na szybkich rozgrywkach to pozycja ta spełni to oczekiwanie, jedna partia nie potrwa dłużej niż 15 minut. Jest to szybka, niezbyt wymagająca gra, która może być tą jedną z pierwszych, ucząca nieco cierpliwości zabiegane dzieci, rozwijająca dodatkowo małą motorykę. Tematem gry jest uporządkowanie pokoju tak, by nie było w nim żadnych niepotrzebnych rzeczy (potworków). Myślę, że przeniesienie jej w nieco bardziej realny świat może pomóc w nauce sprzątania własnych pokojów. 

potworne porządki

”Potworne porządki” w 2018 roku zdobyła serca nie tylko dzieci, ale i dorosłych, czego dowodem jest zdobyta Nagroda Rodziców (USA). To zdaje się być świetną rekomendacją i potwierdzeniem, że gra spełnia zarówno wymagania jakościowe, jak i atrakcyjność wizualną i funkcjonalną. Nasz egzemplarz na pewno poczeka na półce na kolejnego małego gracza.

Autor: Gamewright
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wiek: 3-103 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 min

 

Serdecznie dziękuję wydawnictwu  Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 23 lipca 2020

Pierwszy miesiąc ciąży – co się dzieje w ciele przyszłej mamy?

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, w którym wszystko się zmienia, choć przyszła mama często jeszcze o tym nie wie. Co dokładnie przynosi pierwszy miesiąc ciąży przyszłej mamie i dziecku? W jaki sposób liczy się początek i czas trwania ciąży?

Ciąża – jak liczy się czas jej trwania?

Przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych, gdy w rzeczywistości uznaje się jako czas jej trwania okres od 38 do 42 tygodni – czyli 10 miesięcy księżycowych.

Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna I trymestr. Umownie przyjmuje się poniższy podział:

  • Pierwszy trymestr: 1.–13. tydzień.
  • Drugi trymestr: 14.–27. tydzień.
  • Trzeci trymestr: 28.–42. tydzień.

Pierwszy miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu?

Pierwszy tydzień ciąży

Za umowny początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wiele osób może się zdziwić, ale czas trwania ciąży liczony jest od momentu kiedy jajeczko zaczyna dojrzewać w jajniku, a nie od chwili zapłodnienia. W tym czasie organizm kobiety szykuje się do możliwego poczęcia.

Drugi tydzień ciąży

To początek dni płodnych i czas zbliżającej się owulacji. Najważniejsze są tu dni płodne. Mają one miejsce kilka dni przed spodziewaną owulacją i po niej, co zwiększa szansę na zapłodnienie. Przeciętnie dzieje się to na 2-3 dni przed owulacją, w jej trakcie i dzień po niej. Do zapłodnienia może dojść w przypadku, gdy komórka jajowa i plemnik spotykają się w ciągu 24 godzin od jajeczkowania (owulacji) – po tym czasie komórka jajowa obumiera. Plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych aż 5-6 dni, więc nawet jeden kontakt na kilka dni przed owulacją może skutkować ciążą. Z tego powodu wiele par starających się o dziecko współżyje regularnie już od kilku dni przed jajeczkowaniem, by podnieść szanse na szczęśliwy finał.

Trzeci tydzień ciąży

W tym czasie, jeśli dopisze szczęście, dochodzi do zapłodnienia – plemnik łączy się z komórką jajową. Zapłodniona komórka jajowa wędruje z jajowodu do macicy, gdzie zagnieżdża się w błonie śluzowej. 

Czwarty tydzień ciąży

Zarodek mocno zagnieżdża się w macicy, a komórki go tworzące cały czas intensywnie się dzielą. Często kobieta – szczególnie gdy nie starała się o dziecko – nie ma jeszcze pojęcia o tym fakcie. Nie zauważa objawów ciąży, ponieważ na to jest za wcześnie. Najwcześniejszym sygnałem zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy jest krwawienie implantacyjne, pojawiające się u części kobiet po upływie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Krwawienie, zwane także plamieniem implantacyjnym, najczęściej mylone jest z miesiączką. Zdecydowanie szybciej wpadają “na trop” kobiety, które czekały na dwie kreski na teście ciążowym.

Test ciążowy i badanie krwi beta hCG

Testy ciążowe zaleca się wykonać najwcześniej 5 dni po spóźnionej miesiączce, czyli mniej więcej zazwyczaj 11 dni po terminie owulacji. Jeszcze bardziej czułe i dokładne jest laboratoryjne badanie krwi beta hCG, czyli  pomiar stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy. Hormon pojawia się we krwi i w moczu 10 dni po zapłodnieniu, a badanie pozwala określić jego poziom i wskazać dokładny wiek ciąży.

Zobacz także ciąża ⇒ drugi miesiąc

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 20 lipca 2020

Kodeks młodego cyklisty – 7 rzeczy, o których musimy pamiętać, zabierając dziecko na wycieczkę rowerową. Co mówią przepisy?

Dziecko na rowerze? Oczywiście, sezon rowerowy trwa! O czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę rowerową z rodziną, aby stała się fantastyczną przygodą dla wszystkich? Jak przygotować dziecko, by na rowerze było bezpieczne, co ze sobą zabrać i jaką trasę wybrać?

Dziecko na rowerze – kiedy jest dobry czas na pierwszą wycieczkę?

Wszystko zależy od gotowości i odwagi rodziców oraz posiadanego sprzętu dla dzieci. Zazwyczaj pierwsze wycieczki planuje się, kiedy dziecko zaczyna stabilnie siedzieć, czyli koło 12. miesiąca, ale zdarza się, że już 4-miesięcznego malucha rodzice zabierają w trasę w specjalnym leżaczku montowanym w przyczepce rowerowej. Obecnie jest wiele możliwości, które pozwalają zabierać na wspólną przejażdżkę już bardzo małe dziecko, które na rowerze samodzielnie nie pojedzie. Wykorzystuje się wtedy alternatywne metody wspólnego podróżowania, czyli na przykład przyczepki rowerowe lub fotelik.

Dziecko na rowerze a przepisy

Samodzielna wycieczka swoim rowerem jest dla każdego dziecka ważnym momentem, kiedy zatem można na to pozwolić? Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego po publicznych drogach może jechać dziecko na rowerze, które ukończyło 10. rok życia i zdało egzamin na kartę rowerową. Z kolei młodsze mogą poruszać się jednośladem tylko w obecności dorosłych, a te poniżej 7. roku życia w specjalnych fotelikach lub przyczepkach zamocowanych do roweru dorosłego. Należy też pamiętać, że dziecko na rowerze, do 10 lat, wraz z opiekunem jest także uprawnione do jazdy po chodniku. Tam pierwszeństwo mają jednak piesi i należy uszanować ich prawa. Tym samym kluczowe jest uczenie dzieci właściwych nawyków.

– Odpowiednie nawyki są niezwykle ważne, dlatego już od najmłodszych lat musimy uczyć dzieciaki, jak się zachowywać na drodze – mówi Sebastian Mila, były reprezentant Polski i ambasador programu Hello ICE. – A wszyscy wiemy, że dzieci najszybciej się uczą, naśladując nas dorosłych, czego idealnym przykładem jest moja córka. Uważam, że nie ma lepszego sposobu na naukę zasad bezpieczeństwa niż wspólne rowerowe wycieczki, w czasie których wyjaśniamy dzieciom zasady – dodaje piłkarz.

Rowerowe must have – czyli w co wyposażyć dziecko na rowerze?

Podstawowym elementem każdego rowerowego amatora, nie tylko tego młodego, jest kask. Ważne, żeby był dobrze dopasowany i przylegał do głowy, bo tylko wtedy najskuteczniej minimalizuje ryzyko poważnych urazów. Ponadto dziecko na rowerze trzeba wyposażyć w elementy odblaskowe. Szczególnie, jeśli swoje wycieczki planujecie już po zachodzie słońca.

Widoczność na drodze ma ogromne znaczenie, a każdy odblask zwiększa szanse to, że zostaniemy zauważeni przez innych uczestników ruchu drogowego. 

– Elementy odblaskowe aż 7-krotnie zwiększają widoczność pieszych i rowerzystów na drodze po zmroku. Dzięki temu kierowcy mają więcej czasu na odpowiednią reakcję i bezpieczne ich wyminięcie lub wyprzedzenie – informuje Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w firmie Budimex, która edukuje dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze w ramach programu Hello ICE. – Ważne by były one dobrze widoczne i gwarantowały bezpieczeństwo każdemu pieszemu oraz rowerzyście, dlatego w ramach programu Hello ICE rozdajemy dzieciom w całej Polsce odblaski razem z kartą ICE (ang. In Case of Emergency). Takie odblaski są też do zdobycia w naszych konkursach w social mediach – dodaje Katarzyna Wójcik.

Widoczność na drodze zapewnia też właściwe oświetlenie roweru, dlatego trzeba zadbać, aby zarówno przednie, jak i tylnie lampy w rowerze dziecka dobrze działały. Wiadomo również, że żadna wycieczka nie może odbyć się bez sprawnego sprzętu, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy działa dzwonek i hamulec. 

dziecko na rowerze

Wspólne wycieczki – jak wybrać trasę, by było bezpiecznie?

Najlepiej wybierać trasy, które w większości prowadzą ścieżkami rowerowymi. Jeśli w okolicy brakuje ścieżek dla rowerów, należy szukać dróg o niskim natężeniu ruchu i podążać tuż za dzieckiem lub z jego lewej strony. Należy też pamiętać, by jechać poboczem, a gdy nie ma pobocza, trzymać się prawej strony jezdni. Do tego w żadnym wypadku nie jest dozwolona jazda rowerem po autostradzie i innych drogach przeznaczonych tylko dla ruchu samochodowego. Trzeba też uczulić malucha, aby jego jazda była przede wszystkim odpowiedzialna, żeby dziecko na rowerze zawsze trzymało się kierownicy, zamiast próbować tak zwanej jazdy „bez trzymanki”.

Na koniec ważne jest, aby podczas takich wycieczek pamiętać o zachowaniu stałej czujności i byciu przewidywalnym na trasie. Należy regularnie ćwiczyć z dzieckiem uważne rozglądanie się przy ruszaniu i sygnalizowanie planowanych manewrów. Istotne jest pokazywanie dzieciom właściwych postaw poprzez nasze codzienne zachowania, ponieważ często od tego będzie zależeć, jak później sami będą poruszać się po drogach. Warto też skorzystać z programów, które w ciekawy sposób zaangażują dziecko, dzięki czemu nauka zasad bezpieczeństwa będzie dla niego również świetną zabawą. Właśnie takim programem jest Hello ICE, którego organizator firma Budimex na swojej stronie www.helloice.pl oraz w mediach społecznościowych dostarcza rodzicom i nauczycielom materiały do nauki oraz zabawy z dziećmi.

*Wpis powstał w oparciu o materiały prasowe nadesłane przez Arskom Group 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close