Emocje 16 stycznia 2024

Prawo Marcina, czyli o prawach ucznia w szkole – zapowiedź książki Marcina Kruszewskiego. Premiera 24 stycznia

Dzieci i ryby głosu nie mają? Nie w naszych czasach! Poznaj  swoje prawa i nigdy więcej nie daj się zmanipulować w  szkole. „Prawo Marcina” to książka dla uczniów, rodziców i nauczycieli opisująca prawa ucznia i inne prawne zawiłości rządzące szkolnym życiem, jej autorem jest Marcin Kruszewski (znany w sieci jako @PrawoMarcina).

Podczas lekcji skonfiskowano twój telefon? Nauczycielka od fizyki każe ci wyciągnąć kolczyk z nosa pod  groźbą uwagi? A może z powodu gadania na lekcji ukarano cię jedynką z matmy? Być może nie wiesz,  ale nic z tego nie jest legalne! Marcin Kruszewski, prawnik i twórca profilu Prawo Marcina, nie pozwoli,  by brak wiedzy wpakował cię w kłopoty. A wszystko to w przystępnej i zrozumiałej formie, dalekiej od  podręcznikowego stylu, który znasz ze szkolnej ławki.  

Nieważne, czy jesteś uczniem, nauczycielem czy rodzicem — ta książka na pewno przyda się przy  najbliższej klasowej dyskusji!  

Książka opatrzona posłowiem Adama Bodnara.  

Patroni książki: Przemek Staroń, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka oraz Ja, Nauczyciel. 

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:  

Ta książka ma szansę zakopać pokoleniową przepaść. Drodzy Dorośli – czytajcie,  słuchajcie i oglądajcie Marcina Kruszewskiego!  

 Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (2015-2021) i Minister Sprawiedliwości.  

To jest książka, która powinna trafić do każdej szkolnej biblioteki. Dziękuję  Marcinowi Kruszewskiemu za „Prawo Marcina”!  

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018) i kanclerz Międzynarodowej Kapituły  Orderu Uśmiechu  

O AUTORZE  

Marcin Kruszewski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, twórca największego profilu  prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach ucznia. TikToker roku 2023 wg.  See Blogers. W ostatnich dwóch latach jego konto było najszybciej rozwijającym się profilem na  platformie. W młodości był tym uczniem, który wykłócał się z nauczycielem, czy można mu zabrać  telefon; dziś wspiera młodzież w walce o ich prawa w domu i w szkole.  

FRAGMENT KSIĄŻKI:  

Zacznijmy może od sprawy podstawowej, gdy chodzi o kwestię wyglądu w szkole. Otóż nauczyciel nie  może zabronić ci farbowania włosów, robienia makijażu, malowania paznokci, bo nie ma do tego  żadnej podstawy w polskich przepisach. Z poprzedniego rozdziału wiecie już, że o zasadach, których  muszą przestrzegać uczniowie, decyduje szkolny statut. A statut nie może być niezgodny z przepisami  prawa powszechnie obowiązującego, które znajdują się wyżej w hierarchii.  

Zgodnie z prawem szkoła określa w statucie zasady ubierania się uczniów na jej terenie. Zasady  statutu powinny jednak dotyczyć wyłącznie wyjątków i ingerować w wygląd uczniów dopiero wtedy,  kiedy faktycznie ograniczenie będzie potrzebne i racjonalne. 

Wydawnictwo Agora
Gatunek: non-fiction
Premiera: 24 stycznia 2024

Promocja: Gaja Grochocka, gaja.grochocka@agora.pl // https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA //  https://www.instagram.com/wydawnictwo_agora/

 

Źródło wpisu: informacja prasowa  

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 15 stycznia 2024

ZUUUPA hit Muduko teraz w wersji online!

Muduko wydało demo wersję gry ZUUUPA. Teraz przed zakupem możesz w nią zagrać online!

Przed zakupem gry chcesz ją sprawdzić? Teraz jest taka okazja. Powstało bowiem demo gry „Zuuupa!” w wersji online. Przetestuj ten tytuł, klikając w poniższy link:

https://muduko.com/zuuupa/

Jest to wersja demonstracyjna, która krok po kroku pokazuje zasady gry, dzięki czemu ułatwia ich zrozumienie – można ją traktować jako dodatkową opcję gry solo, ponieważ fizyczna wersja gry jej nie posiada lub jako interaktywną instrukcję. Jest to również świetna opcja na przetestowanie gry przed jej zakupem, jeśli ktoś nie wie czy ta gra będzie dla niego to po zagraniu w wersję online na pewno będzie potrafił podjąć decyzję.

Ale jak w to grać?

„Zuuupa!” to dynamiczna gra karciana, w którą zagrać może od 2 do 5 osób. Gracze będą starali się ugotować zupę z warzyw czy grzybów znajdujących się na wyłożonych przed nimi kartach. Każda zupa wymaga innej ilości składników danego rodzaju. Reszta odkrytych kart, poza tymi użytymi do gotowania, zostaje odrzucona z gry. Jeżeli przed nami znajdują się karty, które pasują do właśnie tworzonej zupy, to odkładamy je na bok, ponieważ będziemy za nie punktować na koniec gry.

Wśród kart znajdą się także szkodniki, które będą psuć poczynania kucharzy, bowiem usuwają z gry składniki, które dany niszczyciel uwielbia zjadać. Rozgrywkę możemy urozmaicić sobie także poprzez wprowadzenie do gry kart przepisów.  Zawierają one różne zasady zmieniające reguły rozgrywki, aż do momentu ugotowania zupy.

Nie masz towarzysza? Graj online!

Jeżeli nie masz fizycznego egzemplarza albo akurat w pobliżu nie ma nikogo, z kim mógłbyś zagrać, koniecznie przetestuj „Zuuupę!” w wersji online. Już niedługo możecie się spodziewać wersji demo do kolejnych tytułów naszych tytułów!

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa wydawnictwa Muduko

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 14 stycznia 2024

Ferie zimowe w beskidzkim klimacie to gwarancja udanego wypoczynku

Czas na niezapomniane zimowe przygody. Już od poniedziałku dzieciaki mogą wskoczyć w kolorowe kombinezony, złapać za narty lub snowboard i ruszyć w biały świat zabawy na świeżym powietrzu. WiSpass ma gotową receptę, która sprawi, że nadchodzące ferie zimowe będą wyjątkowe.

Z artykułu można dowiedzieć się:

1. Kiedy wypadają ferie zimowe?

2. Czym zachwyci Was Beskid Śląski?

3. Dlaczego warto spędzić ferie z WiSpassem?

4. Jakich dodatkowych atrakcji można spodziewać się na stoku?

1. Kiedy wypadają ferie zimowe?

– Jako pierwsi w Polsce ferie rozpoczynają mieszkańcy czterech województw – dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Termin ich wypoczynku to 13.01 – 21.01.

– Kolejny termin to województwo podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Ich ferie odbędą się w terminie 22.01 – 04.02.

– Następni odbędą ferie mieszkańcy województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. Ich przerwa przypada na 29.01 – 11.02.

– Ostatnia w tym roku przerwa zimowa będzie w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Ferie w tych regionach będą w terminie 12.02 – 25.02.

2. Czym zachwyci Beskid Śląski?

Beskid Śląski to niezwykłe pasmo górskie, które kryje w sobie nieograniczone piękno i magiczną atmosferę, której trudno nie docenić. Co sprawia, że to miejsce zachwyca tak wielu z nas?

Po pierwsze, to malownicze krajobrazy. Beskid Śląski prezentuje się niczym z bajki, z pięknymi dolinami, świerkowymi lasami i malowniczymi szczytami. Bez względu na porę roku góry te oferują widoki, które zapierają dech w piersiach. Kolejnym elementem, który zachwyca, jest unikalna atmosfera miejscowości górskich. To tutaj można poczuć autentyczną gościnność górali, spróbować lokalnych przysmaków i doświadczyć kultury, która przetrwała wiele pokoleń. Beskid Śląski to również raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą stoki narciarskie kuszą entuzjastów białego szaleństwa, latem górskie szlaki przyciągają turystów chcących podziwiać przyrodę i zdobywać szczyty.

3. Dlaczego warto spędzić ferie z WiSpassem?

WiSpass to wspólny karnet na stacje narciarskie z Wisły, Ustronia i Istebnej pozwalający dowolnie zmieniać ośrodki w trakcie pobytu. Na stokach WiSpassu na wszystkich pasjonatów białego szaleństwa czekają niezapomniane, zimowe przygody! Na 12 zrzeszonych stacjach zróżnicowane trasy i 8 nowoczesnych kolei linowych sprawi, że zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Na młodych narciarzy czeka 6 przenośników taśmowych, w tym najdłuższy kryty wyciąg taśmowy w Polsce oraz liczne wyciągi orczykowe, na których dzieci mogą uczyć się samodzielności. Dodatkowo dzieci niejeżdżące jeszcze na nartach mogą bawić się bezpiecznie na 4 karuzelach pontonowych rotondo lub na zimowym placu zabaw z przenośnikiem taśmowym na saneczki. Szkółki narciarskie, zlokalizowane bezpośrednio przy stokach, służą pomocą wszystkim, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na stoku. Z kolei zaawansowani narciarze mają szansę przetestować swoje umiejętności na ambitnych i bardziej wymagających trasach.

Dzięki karnetowi WiSpass można swobodnie odkrywać różne ośrodki i trasy, nawet w ciągu jednego dnia! Nieduża odległość między stokami pozwala w pełni korzystać z zakupionego skipassu, a podróż między ośrodkami to doskonała okazja do odkrywania uroków Beskidu Śląskiego, jednego z najpiękniejszych regionów w Polsce.

4. Jakich dodatkowych atrakcji można spodziewać się na stoku?

W tym sezonie przygotowano szereg wydarzeń, aby uczynić czas na stoku jeszcze bardziej wyjątkowym. Oprócz fantastycznych tras narciarskich i nowoczesnych wyciągów na miłośników zimowych przygód czekają dodatkowe atrakcje na wysokim poziomie.

Harmonogram imprez:

Start do nart! Z Radiem Zet – 6 weekendowych edycji podczas ferii zimowych: Złoty Groń – 19.01 – 21.01, Stok Stacja Narciarska – 26.01-28.01, Poniwiec – 02.02-04.02, Stożek – 09.02-11.02, 16.02-18.02, Siglany 23.02-25.02

Projekt Zima TVN: Cieńków – 27.01-28.01, Nowa Osada – 17.02-18.02

Beskidzka Liga Niedźwiadka: Siglany – 27.01

Fioletowa Zima z Milką: Złoty Groń – 24.02-25.02

Narciarski Puchar Reksia: Siglany – 18.02

To tylko niektóre z fantastycznych wydarzeń, które są zaplanowane na ferie.

Podsumowując, można powiedzieć, że Beskid Śląski z pewnością zachwyci swoim urokiem, gościnnością, możliwościami aktywnego spędzania czasu oraz niepowtarzalną atmosferą, która sprawi, że wszyscy będą chcieli wrócić tu jeszcze nie raz. WiSpass życzy wszystkim, aby nadchodzące ferie zimowe były pełne uśmiechu, radości i fascynujących doświadczeń na stoku.

 

Źródło informacji: Biuro PR wislanskiskipass.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close