Gry planszowe i nie tylko 27 października 2023

Sojusz na już – duet Knizia i Sokołowski znowu zachwycają

Wydawnictwo Muduko nie przestaje zaskakiwać i pod koniec wakacji zauroczyło kolejną przepiękną karcianką od Reinera Knizi, którą zilustrował nikt inny jak Piotr Sokołowski. Tego duetu chyba nie muszę Wam przedstawiać. Zaczęło się niewinnie od Spór o Bór, a potem to już była jazda na rollercosterze; W pył zwrot, Ryki Afryki, Spór o bór 2 oraz najnowszy tytuł Sojusz na już.

Sojusz na już to gra przeznaczona dla dwóch do czterech osób, a najmłodszy uczestnik według informacji na pudełku powinien mieć osiem lat. Tutaj się nie zgodzę, ale potwierdzenie swojej tezy przedstawię Wam nieco niżej, najpierw skupmy się na grze.

Niewielkie pudełko pomieści:

  • cztery żetony graczy;
  • 50 żetonów skrzyń;
  • instrukcję;
  • 108 kart podróży;
  • 6 kart podarków;
  • 6 kart władców.
sojusz na już

Fot. Archiwum prywatne

Przygotowanie do rozgrywki

Sojusz na już to gra, w której naszym zadaniem jest jak najszybciej pozbyć się swoich skrzyń. Liczy się spryt, przebiegłość oraz umiejętność planowania.

Przed rozpoczęciem rozgrywki polecam bardzo dobrze przetasować karty zwierząt i postawić je pośrodku stołu. Dwanaście kart (zwierząt i skarbów) układamy w dwóch rzędach. Na każdej z nich umieszczamy po jednym żetonie skrzyni. W zależności od liczby graczy rozdajemy odpowiednią liczbę skrzyń uczestnikom gry. W grze dwuosobowej będzie to 18 żetonów, w trzyosobowej – 12 żetonów, a przy czterech graczach będzie to 9 skrzyń.

Na koniec każdy z graczy dobiera po trzy karty z głównego stosu oraz żeton lisa. 

 

Fot. Archiwum prywatne

Zasady gry

Zadaniem graczy jest kolekcjonowanie kart, zestawów, które dzielą się np. na dany rodzaj władcy (nosorożec, wąż) lub podarku (złoto, materiał, itd.). Każdej karcie przydzielono odpowiedni symbol.

Jak zatem przebiega tura?

  • Jeśli macie trzy karty na ręce, musicie wyłożyć przynajmniej jedną z nich przed siebie poprzez dołożenie do już istniejącego zestawu lub stworzenie nowego;
  • Jeśli macie w ręce mniej kart niż trzy, to możecie pominąć ten krok
  • Możecie także wyruszyć w podróż. Z wyłożonych przed sobą kart odłóżcie zestaw kart na stos kart odrzuconych i dołożyć odpowiednią liczbę skrzyń na wybrany rodzaj kart (władcy lub podarku)  Np. odkładacie cztery karty z nosorożcem. Na głównej karcie nosorożca są już dwa żetony. Oznacza to, że możecie położyć tylko dwie skrzynie (różnica 4-2=2)
  • Na koniec dobieracie jedną kartę na rękę. Maksymalnie na ręce możecie mieć trzy kart jednocześnie.
sojusz na już

Fot. Archiwum prywatne

Kto pierwszy pozbędzie się skrzyń, ten wygrywa grę.

Sojusz na już a rzeczywistość?

Sojusz na już to bardzo dobra karcianka wprowadzająca w świat gier strategicznych. To właśnie takie gry pobudzają do planowania, podejmowania niekiedy szybkich decyzji i przewidywania ruchów przeciwników. Waszym największym przeciwnikiem będzie tutaj losowość. Czasem po prostu karta nie idzie, tak jakbyśmy chcieli.

Dlaczego w grę mogą zagrać dzieci poniżej ósmego roku życia? Mechanizm gry jest bardzo prosty, choć wymaga odrobinę przemyślanych ruchów. To właśnie na niej młodsi gracze mogą uczyć się kolekcjonowania zestawów kart. Może nie dorównają Wam w przebiegłości, ale zaskoczą nie jeden raz. Gwarantuję.

Fot. Archiwum prywatne

Sojusz na już to przepięknie wydana karcianka, na którą możecie spoglądać i spoglądać i za każdym kolejnym razem dostrzeżecie szczegół, który umknął Wam wcześniej.

W grę można grać od dwóch do czterech osób i muszę przyznać, że najsłabiej wypada rozgrywka przy dwójce. Choć szybko mija, jest monotonnie i jakoś nijako. Przy trzech i czterech osobach to już zupełnie inny poziom gry. 

Na koniec ostrzeżenie. W Sojusz na już nie sposób zagrać tylko w jedną rozgrywkę. Bądźcie gotowi na rewanż.

Dla kogo Sojusz na już?

  • Zdecydowanie dla osób niebojących się strategicznych gier;
  • dla wszystkich, którzy lubią „ładne” gry;
  • dla wszystkich, którzy lubią dobrze spędzić pół godzinki;
  • dla świeżaków, jak i zaawansowanych graczy. 
sojusz na już

Fot. Archiwum prywatne

Tytuł: Sojusz na już
Autor gry: Reiner Knizia
Ilustracje: Piotr Sokołowski
Wydawnictwo: Muduko
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 minut
Wiek: 8+

 

Zdjęcia: A. Jelinek

 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Muduko

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 26 października 2023

Jak płód wpływa na organy kobiety w trakcie ciąży? To może szokować

Ciąża z wielu powodów nie jest łatwym czasem dla przyszłej mamy. Jednym z nich jest to, jak płód wpływa na organy kobiety w ciąży. Wiadomo, że z dwóch mikroskopijnej wielkości komórek powstaje człowiek, który wzrasta w macicy przez (zazwyczaj) dziewięć miesięcy, zwiększając swoją wielkość i ciężar w sposób niesamowity. Nie każdy wie jednak, jak takie zmiany wpływają na ciało kobiety. Wpływ ten pokazała grafika, ukazująca przekrój kobiecego organizmu przed i pod koniec ciąży.

Poniższe rysunki okrążyły już cały chyba internet i można spotkać ją w wielu miejscach w sieci. W sposób dobitny pokazują, do jakich niezwykłych i wymagających przemian dochodzi podczas ciąży. To, co się dzieje z organami wewnętrznymi, może szokować. Niby wiadomo, że stan błogosławiony nie jest najłatwiejszy dla przyszłej mamy, ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, w jakim stopniu ciało musi dostosować się do nowej rzeczywistości z dzieckiem w łonie. Zazwyczaj nowo narodzone dziecko waży około trzech kilogramów, a często i znacznie więcej. Rozwijając się, zabiera przestrzeń w jamie brzusznej i zmusza organy do przesuwania się w wyniku nacisku rosnącej macicy. 

Sami zobaczcie: 

Jak płód wpływa na organy kobiety w trakcie ciąży?

Fot. scr. @pregnantline/Instagram.com

Jak płód wpływa na organy kobiety? Zmian jest wiele

Do najważniejszych można zaliczyć:

Zmiany w układzie krążenia

Rozwijający się płód potrzebuje właściwego zaopatrzenia w tlen i składniki odżywcze, co wymaga większego przepływu krwi przez układ krążenia matki. Jej serce pracuje intensywniej, ponieważ musi przepompować więcej krwi, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki. To może prowadzić do wystąpienia problemów związanych z układem krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze czy obrzęki.

Zmiany w układzie oddechowym

Wraz z rozwojem ciąży macica powoduje coraz większy ucisk na przeponę, która oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. To może prowadzić do uczucia duszności i szybkiego zmęczenia ciężarnej.

Zmiany w układzie pokarmowym

Rozwijający się płód wywołuje nacisk i przesunięcie nieco w górę i do tyłu jelit, wątroby, żołądka, trzustki. Dodatkowo wydzielanie hormonów przyczynia się do pojawienia się zaparć, wzdęć, niestrawności, refluksu czy zgagi. 

Zmiany w układzie moczowym:

Wzrost macicy powoduje również poważny ucisk na pęcherz, co powoduje konieczność częstszego oddawania moczu. Z kolei hormony dodatkowo rozluźniają mięśnie dna macicy, przez co może pojawić się u ciężarnej nietrzymanie moczu.

Ponadto podczas ciąży dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, co przyczynia się do zmian nastroju, senności, braku energii lub nudności. Pojawiają się również żylaki, rozstępy, często dochodzi do rozejścia się kresy białej. Samo udźwignięcie rosnącego brzucha wymusza na przyszłej mamie zmianę postawy i powoduje bóle kręgosłupa czy nóg. A i to nie wszystkie zmiany, jakim musi podołać organizm ciężarnej. 


Źródło: @pregnantline/Instagram.com, fizjofemme.pl
Źródło zdjęcia: Fot. Kelly Sikkema/Unsplash
 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 26 października 2023

Kaplica Sykstyńska bez wyjazdu do Włoch – multimedialna wystawa w Polsce

Największy skarb Watykanu, miejsce papieskiego konklawe, drugi najczęściej odwiedzany obiekt muzealny na świecie – mowa oczywiście o Kaplicy Sykstyńskiej, która od ponad 500 lat inspiruje artystów, badaczy i turystów. Zapierające dech w piersiach, słynne freski wykonane ręką Michała Anioła uważane są za jedno z najważniejszych dzieł w historii ludzkości. Dzięki multimedialnej wystawie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która już 18 listopada zawita do Polski, zaistnieje możliwość zapoznania się z tym ponadczasowym dziełem bez wyjazdu do Włoch. 

„Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia, do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł” – zapisał słynny niemiecki twórca Johann Wolfgang Goethe. Nie tylko jego inspirował rozmach malarstwa pokrywającego ściany słynnego obiektu. Wielu twórców z całego świata zjeżdżało do Watykanu tylko po to, aby zapoznać się z dziełem Michała Anioła. Na przestrzeni lat zainteresowanie Kaplicą Sykstyńską nie słabnie – do dziś jest ona miejscem, do którego ustawiają się gigantyczne kolejki turystów. Niedługo obcowanie z tym zabytkiem przeniesie się w zupełnie inny wymiar – żeby zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, nie trzeba będzie już jechać do Włoch. To Kaplica Sykstyńska przyjedzie do Polski.  

Stworzenie Adama na wyciągnięcie ręki

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” umożliwia zapoznanie się z freskami w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny dla turystów. Po raz pierwszy będzie można dotknąć, zobaczyć z bliska czy zrobić zdjęcie dziełom, z którymi bliższy kontakt w Kaplicy Sykstyńskiej jest mocno ograniczony. W obiekcie panuje całkowity zakaz fotografowania fresków. Tego typu restrykcje nie będą obowiązywać na wystawie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Wystawa to multisensoryczne doświadczenie, które pozwoli na zapoznanie się z historią obiektu, a także z innymi dziełami Michała Anioła. Po raz pierwszy w historii Kaplica Sykstyńska będzie w pełnej skali swojego rozmachu. 

Na wystawie zostanie użyty najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie – między innymi prawie 50 projektorów laserowych najwyższej rozdzielczości. Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia i przeżywania „spektaklu” wszystkimi zmysłami. Obejrzą film o Kaplicy Sykstyńskiej, przeczytają ciekawostki z nią związane, zobaczą repliki rzeźb Michała Anioła, jego najsłynniejszych dzieł, takich jak Dawid czy Pietà. Jako Wydawnictwo Manusctriptum jesteśmy niezwykle dumni z roli, jaką pełnimy w tak wyjątkowym projekcie – podkreśla Bartłomiej Feluś, organizator wystawy, Wydawnictwo Manuscriptum, oficyny wydawniczej, specjalizującej się w replikowaniu zwykle nieudostępnianych publicznie, najważniejszych woluminów. Producentem wystawy jest Agencja Live, m.in. organizator cyklu koncertowego Żywiec Męskie Granie, SBM FFestiwal, Fryderyki czy Wodecki Twist.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Zobacz. Poczuj. Poznaj.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, mającą odwzorować prawdziwy budynek. Całość zajmie powierzchnię ponad 1600 m². Obrazy będą wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. To właśnie Polska została wybrana jako pierwszy kraj, w którym będzie można obejrzeć wystawę. Lokalizacja, do której w listopadzie zawita wystawa, to błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Później wystawa odwiedzi także inne miasta Polski. Co ważne, „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” będzie wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeum Watykańskiego i pod jego bezpośrednim patronatem. 

Po raz pierwszy w historii zobaczymy kaplicę odwzorowaną w swojej naturalnej wielkości. Dzięki temu zapoznamy się z dziełem, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w samym Watykanie – z bliska. Dzięki wystawie będzie można chłonąć ogrom dzieł, podziwiać geniusz renesansowych twórców wszystkimi zmysłami, bo to jest clou samej wystawy. W opinii wielu osób, będzie to największe wydarzenie kulturalne w Polsce w tym wieku. To będzie prawdziwa uczta – duchowa i estetyczna – tłumaczy Bartłomiej Feluś. 

Otwarcie wystawy: 18 listopada. Bilety wkrótce będą dostępne na Eventim.pl

 

Kontakt dla mediów: Olga Wybodowska, agencja Face it!; o.wybodowska@agencjafaceit.pl + 48 452 931 567 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close