Kulinaria 23 lutego 2014

Domowy chleb w 3 i pół minuty

Masz już dość gumowatego chleba? Brakuje Ci chrupiącej skórki i zapachu chleba w domu? Nie masz czasu, by upiec domowy chleb, bo zajmuje to za dużo czasu? Mam coś w sam raz dla ciebie!

Poniżej znajdziesz przepis na chleb w 3 i pół minuty. Jak nie wierzysz, licz ze stoperem 🙂 Czekam na twoje wrażenia i efekty!

Składniki:

3 szklanki pszennej mąki (ew. 2 szklanki mąki zwykłej i 1 szklankę mąki razowej)
1 łyżeczka suszonych drożdży lub 2,5 dag drożdży na 1 chleb
1,5-2 łyżeczki soli
1 łyżeczka zmielonego kminku
1,5 szklanki wody

Do smaku: cebulka, czosnek, zioła, nasiona (słonecznik, siemię lniane, itp.), skwarki,…

Przyda się:

Miska, szklanka 250 ml, stolnica, (szklane) naczynie żaroodporne z pokrywką (ew. brytfanka, także  z pokrywką), ścierka

Przygotowanie:

1  minuta

  1. Do miski wsypuję: mąkę, sól, kminek, oraz dodatki, np siemię lniane, słonecznik, dynię – co dusza zapragnie.
  2. Wszystko mieszam dokładnie.
  3. Drożdże rozpuszczam w letniej wodzie (1 szklance wody) i dodaję do sypkich produktów, i jak potrzeba dolewam jeszcze maksymalnie pół szklanki wody (ostrożnie, raczej niech ciasto na chleb będzie gęste, lepiej się z nim potem pracuje). Powstanie nieładne ciasto, które przykrywam ścierką i odstawiam w ciepłe, spokojnie miejsce na 8-12h.

1 minuta  

Po minimum 6 godzinach wyjmuję ciasto na umączoną stolnicę i umączonymi dłońmi rozciągam na placek ok. 2-4cm grubości, przykrywam ścierką i niech  15 min odpoczywa.

0,5 minuty

  1. Ciasto przekładam „z góry i z dołu” i „z lewej i z prawej”- tak jak kopertę  i  30 minut odpoczywa na stolnicy przykryte ścierką.
  2. Włączam piekarnik na 230°C z naczyniem żaroodpornym z pokrywką w środku piekarnika, w którym będę piekła chleb.
  3. A ciasto w tym momencie cały czas odpoczywa przez kolejne 30 min.

0,5 minuty

Następnie chleb przekładam do gorącego naczynia żaroodpornego i piekę go 30 min.

0,5 minuty

Potem zdejmuję wieko i piekę chleb jeszcze 15 min.

Sumując czas cala produkcja zajmowania się chlebem zajmie Ci 3 i pół minuty, natomiast efekt końcowy jest po okołu 10 godzinach 🙂 Nie zrażaj się, bo warto!

chleb1

chleb2

chleb3

 

Autor zdjęć: Rachela

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
(nie)Magda(lena)
(nie)Magda(lena)
10 lat temu

Na pewno wypróbuję! Wygląda tak smakowicie, że żal nie spróbować

Rachal
Rachal
10 lat temu

najlepiej smakuje w wersji prosto z pieca – rozchodzi się z prędkością światła 🙂

(nie)Magda(lena)
(nie)Magda(lena)
10 lat temu
Reply to  Rachal

a ten kminek ważny? bo niespecjalnie lubię 😉

Rachela
Rachela
10 lat temu

można go pominąć, nic się nie stanie 🙂

Barbara Malec
Barbara Malec
10 lat temu
Reply to  Rachela

Myślę, że bardzo ważny. Kminek wzmacnia pracę drożdży, ale skoro próbowaliście bez i OK, to super.

Edyta Wilk
10 lat temu

I super! 🙂

Magdalena Marczuk Romanowska
Magdalena Marczuk Romanowska
10 lat temu

Pyszności!!!!

Budująca Mama
Budująca Mama
10 lat temu

Jakbym zobaczyła godzinę temu, to bym sobie ukręciła na jutro, a tak, to już idę spać, ale na pewno kiedyś się wezmę 🙂

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lat temu

Już mi pachnie domem babci… do tego prawdziwe masło, jakie w dzieciństwie ręcznie ubijałyśmy z siostrą, i kubek kawy zbożowej 🙂 Cudownie 🙂

Domek za lasem
Domek za lasem
8 lat temu

Wygląda pysznie ,pewnie też tak smakuje 🙂 Ja mam ochotę zrobić z suszonymi pomidorami i z oliwkami 🙂 na razie jednak czasu brak 🙁 Pozdrawiam

Podróże 20 lutego 2014

W drogę!

Sprzątanie przy dziecku to jak mycie zębów w trakcie jedzenia – uświadomiła mi koleżanka blogerka. Miała rację. Niby moje dziecko nie takie małe, niby rozumie, ale co z tego? Ja sprzątam ona się bawi, wystarczy chwila mojej nieuwagi i już podłoga zasypana zabawkami, a w planach odkurzanie, ratunku! Dosyć, tak być nie może, nie chcę, nie, nie, nie, sio dziecko, wynoś się na dwór bo ja chcę sprzątać, a jak posprzątam to pójdziemy na spacer.

– Długi?
– Jasne, będziesz chciała to długi, ale teraz idź na dwór.

Mam ten luksus, że mam podwórko, nie muszę się martwić, widzę ją przez okno cały czas. Poszła. Nie żeby nie pukała co pięć minut w drzwi, nie ma tak dobrze, ale w końcu się rozkręciła i zajęła sama sobą. A ja? Nie wiedziałam, a raczej zapomniałam, że czterdzieści minut to naprawdę dużo czasu i można mnóstwo zrobić. Przecież przy dziecku te same czynności trwają dwie godziny! I to nawet nie dlatego, że mi dziecko złośliwie przeszkadza, cóż znowu, moja córeczka mi pomaga! No tylko tempo jakby wolniejsze niż moje. Nie wyganiam, nie zabraniam, niech się wdraża w obowiązki, im szybciej tym lepiej. Ale czasem mam ochotę sprzątnąć szybko i nie marnować soboty.

– Już wychodzisz?
– Tak prawie, jeszcze tylko węgiel przyniosę, chodnik wytrzepię i już się ubieram.

Ubrałam się.

– To dokąd idziemy?
– Na długi spacer.
– Dobrze, to prowadź.

Wychodzimy z bramy, Duśka decyduje, że idziemy w lewo, niby słusznie, dalej od głównej ulicy, ale jakie błoto! Ale dobrze, wiem z doświadczenia, że za zakrętem już będzie lepiej, to tylko przy zabudowaniach tak źle  wygląda.

Na pierwszym skrzyżowaniu Duśka chce skręcać w lewo, domyślam się dlaczego, ostatnio szła tą trasą z tatusiem, ale w lewo błoto nie do przebrnięcia, nie ma szans. Przekonuję, ją że lepiej iść prosto, tam jest sucho.

– No dobrze, jak chcesz to chodźmy prosto.

Dzięki Ci Boże za takie zgodne dziecko! Idziemy.

– Zobacz wrony! Jak dużo!

No dużo, jedno stado, za nim kolejne, czyżby już od nas odlatywały? Super, znaczy wiosna idzie! Skręcamy w kolejną suchą ulicę, domy, przy domach zjeżdżalnie, huśtawki, każde dziecko ma swoją – gdzie się podziały place zabaw? Jakoś nam wymarła okolica, mojego placu zabaw z dzieciństwa już nie ma, został porośnięty krzakami i chwastami plac – śmietnik. Przykre.

Ulica zmienia się w leśną drogę, niby ciągle jest to ulica, ale po lewej las, po prawej las… Miło, cicho.

– Zobacz jakie paprochy drzewiaste, jak tu brudno.

No brudno, też uważam, że lasy liściaste powinny być grabione na jesieni, ale jakoś nikt się za to nie łapie, nie wiem czemu.

– A co będziemy robić jak wrócimy do domu?
– Zjemy obiad i obejrzymy skoki.
-To jak będzie skakał Jasiek Ziobro to ci powiem, dobrze?
– Dobrze kochanie.

Przypominają mi się wczorajsze kwalifikacje, patrzyłam jednym okiem, od niechcenia poprosiłam dziecko żeby mi powiedziało jak będą Polacy skakać. Za chwilę usłyszałam – mamusiu, Jasiek Ziobro skacze, poznałam po kasku!

– Chciałabym żeby już była wiosna mamusiu.
– Ja też bym chciała, już niedługo kochanie.

Idziemy dalej, właściwie nie rozmawiamy, Duśka milczy, dziwne, na ogół buzia jej się nie zamyka. Nie zagaduję jej, korzystam z chwili spokoju, przecież wiem, że w domu mnie zagada na przysłowiową śmierć.

Skręcamy na teren dawnego szpitala, ciekawa jestem, kto w ogóle pamięta, że tu był szpital, już dwadzieścia lat jak go nie ma. Podobno teren wykupił miejscowy przedsiębiorca wielobranżowy. Mam tylko nadzieję, że nie wybuduje tu żadnego marketu. Niby teren leśny, ale nie łudzę się, wystarczyłoby  postawić Biedronkę czy innego Lidla żeby się pół naszego miasta i okolic zjechało. Oby nie.

Po raz kolejny przekonuję Duśkę, że nie możemy iść tam gdzie ona chce, bo tam jest błoto. Wychodzimy na ulicę, hałas, uciekamy w bok przy pierwszej okazji. Jednak te leśne drogi są całkiem przyjemne.

Retrospekcja mnie dopada. Kiedy ja tu ostatni raz byłam z dzieckiem? Chyba jak ją w wózku woziłam i to nie w spacerówce a w głębokim. Po co? No właśnie, po co ja z nią chodziłam? Przecież mogłam postawić wózek pod drzewem, dziecku wszystko jedno. Na początku tak robiłam, raz że za słaba byłam na długie spacery z wózkiem, dwa – wydawało mi się, że mogę ten czas wykorzystać jakoś produktywnie. Zmądrzałam. Spacer z maleństwem nie jest dla dziecka, jest dla matki. Chodziłam z nią po tych leśnych drogach i odpoczywałam. Po prostu sobie szłam i było dobrze.

Dziś sobie idziemy razem. I też jest dobrze. Nie rozmawiamy, odpoczywamy, delektujemy się ciszą, cudownie jest. Trzeba korzystać, bo jak się ociepli to znowu będziemy chodzić na plac zabaw do parku, gdzie o ciszy i spokoju nie ma co marzyć.

Kierujemy się w stronę domu. Powrót na ziemię jest bolesny. Na ulicy grupa gimnazjalistów słucha muzyki z telefonu. Przepraszam, pomyliłam się. Tego czegoś nie da się nazwać muzyką, to nawet koło muzyki nie leżało. A było tak miło, tak cicho. Co to za głupia moda robić publiczny hałas?!

Mijamy ich szybko i wracamy do domu, posprzątanego na szczęście. Możemy spokojnie zjeść obiad i delektować się sobotnim popołudniem.

Zastanawiacie się czy na co dzień nigdzie nie wychodzimy, że tak się rozczuliłam nad spacerem? Ależ wychodzimy, do sklepu, do klubu, na pocztę, do banku, na bazar, do biblioteki, do znajomych. Z naszego końca świata wszędzie jest daleko, każda wyprawa jest jednocześnie spacerem. Dziś miałyśmy spacer bez celu, daawno tak nie było 😉

A jutro znowu pójdziemy na spacer.

Przeszłyśmy około trzech kilometrów, dziecko nie zamiauczało, myślę, że to dobra wróżba na sezon letni, tyle dróg przed nami!

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomek q (jakchcemy.pl)

I mamy kawałek dnia z życia mamy z dzieckiem :).
Fajny taki spacer.

Mirella
Mirella
10 lat temu

Fajny, fajny 😉 Następny był dłuższy – 4,5 km, jeszcze fajniejszy bo dwa strumyki po drodze 😉

Edyta Wilk
10 lat temu
Reply to  Mirella

A w strumyku woda i różne żyjątka… i tak patrzeć godzinami można! Mnie los nagrodził Sanem kilkaset metrów od domu. Spacer nad rzeką nigdy się dzieciom nie nudzi!

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Edyta Wilk

Pozostaje mi zazdrościć bo my nad te strumyki to kawałek mamy, no i zawsze co rzeka to rzeka. Ale co racja to racja, na wodę można patrzeć godzinami 😉

Edyta Wilk
10 lat temu
Reply to  Mirella

Zapraszam na weekend do nas 🙂 A tak naprawdę to uważam, że szczęśliwi są ci, którzy mają przyrodę za oknem…

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Edyta Wilk

Och, żebyś bliżej mieszkała!
Za oknem mam las, dzięcioły, kowaliki, sójki, wiewiórki, nie tak źle 😉 Ale ja jestem wodne stworzenie, jeziorem za oknem bym nie pogardziła 😉

Edyta Wilk
10 lat temu
Reply to  Mirella

Z którego zakątku Polski jesteś?

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Edyta Wilk

Z Mazowsza 😉 Mieszkam w Mazowieckim Parku Krajobrazowym 😉

Edyta Wilk
10 lat temu
Reply to  Mirella

Toż to rzut beretem 😉 jakieś 500 km 😉

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Edyta Wilk

No fakt, na moją wymarzoną Nową Zelandię duuużo dalej 😉

Budująca Mama
Budująca Mama
10 lat temu

Super! Też uważam, ze spacery są dla mam. Jak Zosia była malutka, my się przeprowadziliśmy, była moją przepustką, żeby wyjść z domu, zrelaksować się, a nawet – poznać nowych sąsiadów 🙂 Teraz już widzę radość w jej oczach, kiedy się zabieramy za szykowanie na spacerek 🙂
i mam nadzieję, że będziemy miały okazję na nóżkach równie piękne spacery odbywać 🙂

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Budująca Mama

Na nóżkach jest fajniej, z wózkiem nie wszędzie się wejdzie 😉 I w ogóle dziecko im starsze tym fajniejsze, codziennie się o tym przekonuję!

Budująca Mama
Budująca Mama
10 lat temu
Reply to  Mirella

a tak tak… ale my mamy 8 miesięcy i sobie na razie na 4 drałujemy 🙂 to po dworze jeszcze nie da rady. Za to w chuście też chodzimy i wszędzie się da 🙂

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Budująca Mama

I na czterech się da po dworze, tylko jeszcze nie teraz 😉 Przerabiałam to błoto na kolanach – bezcenne 😀

Budująca Mama
Budująca Mama
10 lat temu
Reply to  Mirella

🙂 jak już trawka trochę wyrośnie to pewnie. Ostatnio nawet na placu zabaw ją posadziłam, ale po dróżkach nie pochodzi. Zanim się zrobi ładnie cieplutko, to już pójdzie wydaje mi się, bo już się podnosi, choć pewnie nie raz będzie wygodniej na 4 😀

Mirella
Mirella
10 lat temu
Reply to  Budująca Mama

Oj tak, jest taki czas, że na czterech szybciej i łatwiej, nawet jak się umie na dwóch 😀 Już niedługo będzie cieplutko 😉

Ania Król Malcherek
Ania Król Malcherek
10 lat temu

ja się pochwalę, że mam w okolicy domu rzekę, na której bobry sobie harcują… niesamowite, że te niewielkie zwierzęta potrafią powalić ogromne drzewa- taki spacer to lekcja przyrody dla mnie i dla Małej 🙂 pozdrawiam!

Mirella
Mirella
10 lat temu

Oglądałam bobrowiska na Mazurach i teraz to mnie skręciło z zazdrości! Również pozdrawiam!

Edyta Skrzydło
Edyta Skrzydło
10 lat temu

Marzenia,taki spokojny, cudowny spacer w ciszy

Mirella
Mirella
10 lat temu

Marzenia do spełnienia 😀

Edyta Skrzydło
Edyta Skrzydło
10 lat temu
Reply to  Mirella

Yhy chyba jak sama pójdę sobie na taki spacer 🙂

Mirella
Mirella
10 lat temu

A to też jest dobra opcja, jeśli tylko ma się z kim dziecko zostawić 😉

Zabawa 18 lutego 2014

Rodzicu, chore dziecko zostaw w domu!

Przedszkole to nie przychodnia żeby jego korytarze i sale zajmowały chore maluchy. Aż mi się krzyczeć chce, gdy mąż odwozi w poniedziałek zdrowego syna do przedszkola na zajęcia, a pod koniec tygodnia po zdrowiu zostaje rozmyta smuga, jakiś smętny ślad. I dawaj, od nowa zabawa!

Szczerze mówiąc mam powyżej dziurek od nosa cyklu – tydzień w przedszkolu między  zasmarkanymi dziećmi, a następnie dwa tygodnie w domu z prywatnymi smarkami po sam pas. To jest po prostu poezja, jak niektórzy rodzice bez zająknięcia prowadzą swoje dziarsko pociągające nosami i intrygująco charcząco-kaszlące pociechy do przedszkola.

Ja wiem, ja naprawdę rozumiem, że czasem zwyczajnie nie ma z kim zostawić dziecka, ale jest chyba opcja “L-4” na chore dziecko? Albo uprosić babcię, dziadka albo nie wiem, nawet zaprzyjaźnioną sąsiadkę z piętra niżej za drobną opłatą, żeby z dzieckiem w domu została gdy mama albo tato nie może. Gdy moje dziecię koncertowo się rozkłada, zostawiam je w domu najpierw na obserwację, następnie na leczenie jeśli jest taka konieczność. I nie uszczęśliwiam innych rodziców wirusami własnego chowu.

A może skuteczne będzie pobieranie opłat za opiekę nad przeziębionymi dziećmi w przedszkolu, z czego zyski przekazane zostaną na pokrycie rachunku za leki tych dzieci, które najpewniej od nich koncertowo załapały jakieś świństwo? A może niezły jest pomysł mojej koleżanki, żeby rodzic takiego dziecka z “bonusem” okazywał opiekunce grupy w przedszkolu zaświadczenie lekarskie, że kaszel czy katar to kwestia alergii lub że nikt się tym nie zarazi?

Nic lepszego do głowy mi nie przychodzi, bo jestem zwyczajnie zła patrząc na moje, znów gorączkująco-smarkajace się dziecko, a nie chcę ciągle profilaktycznie przetrzymywać Bartka w domu, żeby był zdrowy.

A jeśli ktoś z rodziców aktualnie zakichanych maluchów zechce wysunąć argument, że dziecko musi swoje przechorować, to ok, może i musi, ale ja nie muszę resetować portfela w aptece przynajmniej dwa razy w miesiącu.  Zresztą, nie tyle marzy mi się ekstremalny kurs uodparniania dziecka, taki bakteryjno-wirusowy surwiwal, co przebywanie Bartka między dziećmi i wykształcanie postaw prospołecznych.

Subscribe
Powiadom o
guest

32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
10 lat temu

Podpisuję się rękoma i nogami!!! Przerabiam to samo do września. Tydzień przedszkola – 2 tygodnie w domu. Co chwila jak nie oskrzela to angina. Wcześniej dziecko zdrowe jak dąb a teraz … Posyłając małego do przedszkola liczyłam się z infekcjami, bo wiadomo skupisko dzieci, inna flora bakteryjna etc., ale nie liczyłam że co dzień będę widywała w szatni dzieci kaszlące jakby miały gruźlice, z gilami do pasa!!! Ja swojego chorego nie posyłam, bo szkoda mi go męczyć i wole jak coś się zaczyna dziać przetrzymać w domu. Widzę, że inni rodzice mają jednak inne poglądy i wola chore dziecko posłać… Czytaj więcej »

Edyta Skrzydło
Edyta Skrzydło
10 lat temu
Reply to  Sylwia

U mnie też od września non stop infekcje :-/

Magda
Magda
10 lat temu

Widzę, że każdy to przechodzi… Najgorsze jest to, że nasza pani dyrektor apelowała, żeby nie przyprowadzać dzieci nawet z katarem, ale rodzice chyba mają w nosie inne dzieci. Bo przecież skoro ich dziecko jest chore to dlaczego nie cała grupa? Nie dbają ani o swoje dziecko – nie waham się użyć tego słowa- jaką mają pewność, że nauczycielki nie wyjdą na spacer z całą grupą? bo niby dlaczego inne dzieci mają cierpieć- przedszkole to nie izolatka! nie wiedzą jak rozwinie się choroba i dziecko męczy się kiedy musi wkładać wiele wysiłku w codzienny plan dnia przedszkolaka (skoro jest w przedszkolu… Czytaj więcej »

Mirella
Mirella
10 lat temu

Duśka do przedszkola nie chodzi to ja nie mam problemu, ale może by tak w szatni postawić jakiegoś stacza co by wyłapywał chore dzieci i nie pozwalał na pozostawienie w przedszkolu?
Z drugiej strony gdyby Duśka chodziła do przedszkola a ja bym pracowała, to nie wiem co bym zrobiła gdyby nagle zachorowała, bo naprawdę nie mam kogo poprosić o pomoc w takiej sytuacji. Każdy kij ma dwa końce niestety.
A może by tak oddzielne pomieszczenie w przedszkolu dla chorych dzieci?

Marlena
Marlena
9 lat temu
Reply to  Mirella

oddzielne pomieszczenie dla chorych dzieci?
ja rozumiem – każdy szef jest inny, L4 na dziecko to czasem problem. nie ma dziecka z kim zostawić – rozumiem, ale posyłając je do przedszkola trzeba mieć świadomość, że chore będzie (z resztą nie tylko przedszkolaki chorują!). jest jeszce kwestia inna- nie miałabym sumienia zostawić swoje chore, ledwo stojące dziecko z gorączką w przedszkolu (przy okazji kłamać przedszkolance, że PRZECIEŻ ON MA ALERGIĘ).

Milena Kamińska
Milena Kamińska
10 lat temu

jejku mam ten sam problem, walczę z rodzicami którzy przyprowadzają chore dzieci. w poniedziałek mam zebranie i jestem nastawiona bojowo bo jeden chłopczyk bardzo wymiotował została wezwana mama zeby go odebrała następnego dnia chłopiec w przedszkolu z wirusówką, rece opadają

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lat temu

No to pięknie :/ My „szczęśliwie” bujaliśmy się z chorobą Bartka dwa tygodnie, i jak się okazało dzięki temu ominęła nas epidemia grypy jelitowej wśród maluchów! Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. A co do przedszkola, mały nadal kaszle i rozważam zostawienie go jeszcze przez tydzięn w domu.

Aga
Aga
10 lat temu

No zasady higieny i współżycia społecznego nakazują nam izolować chorych od zdrowych ale chyba w przedszkolu są inne zasady…….masakra,aż boje się chwili kiedy wysle mojego do przedszkola

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lat temu
Reply to  Aga

Mój syn nie chorował przed przedszkolem, a od września to tylko kursuję- lekarz-apteka. Nie był na żadnej przedszkolnej uroczystości ani balu, bo wiecznie coś! Oby Twojego malucha ominęły te nieprzyjemności. Zdrowia na zaś życzę 🙂

Marta
Marta
10 lat temu

A mój syn jest alergikiem i autentycznie ma ciągle zapchany nos, albo ciągle coś jemu leci i to „wciąga” z powrotem zamiast wysmarkać, kaszelek też jest. Nie mówię, że nie choruje bo zdarza się. Pierwszy rok był najgorszy, bo tydzień w przedszkolu a 3 tygodnie w domu. Teraz potrafi miesiąc pochodzić do przedszkola i być zdrowym. A wiem, że dopóki do przedszkola będzie chodził to i katar będzie, w wakacje nie chorował i kataru też nie było. A, że jest uczulony na kurz i roztocza tam się tego nie uniknie. Nawet pulmonolog powiedziała, że musieliby prać dywan co tydzień aby… Czytaj więcej »

Grażyna
Grażyna
9 lat temu
Reply to  Marta

Znam to z własnego doświadczenia Dzieci Alergia mają ciężko 🙁 ciągły katar i kaszel leki i brak poprawy.

Ewa
Ewa
10 lat temu

Podpisuję się również pod tym. Mój synek od września jakoś sobie radził do listopada, a od grudnia tylko przez tydzień w przedszkolu pozostałe 3 w domu. Ostatnio wrócił po 3 tyg chorobie na ciężkich lekach, a w grupie co jedno dziecko kaszle aż płuca wypluwa, gdy zwróciłam uwagę wychowawczyni usłyszałam, że tak wie powie mamie i co… na drugi dzień i kolejny dziecko w przedszkolu. W czwartek przyszedł jeszcze chłopiec również mocno kaszlący, a matka tylko”przyprowadziłam go, bo nie chciał siedzieć w domu i chciał do dzieci”! a co na to dyrektorka – nic!!! ręce mi opadają…

Ewa
Ewa
10 lat temu

Aaa no i mój mały oczywiście w tym tyg już nie poszedł – kaszle. Ale panie w przedszkolu i tak nie powiedzą i nie pomyślą, że dzieci podały dalej i się zaraził, tylko, że za cienko ubierałam itp.itd.

jus
jus
9 lat temu

Witam, pracuję z dziećmi od kilku już lat i problem ten jest jak bumerang.. Pracowałam w prywatnym przedszkolu, gdzie wymóg dostarczenia lekarskiego zaświadczenia, że kaszel czy katar dziecka jest wynikiem alergii, był przyjęty bez problemów. Teraz pracuję w szkole, w zerówce. I na ten sam apel LEKARZ PIERWSZEGO KONTAKTU jednego z naszych uczniów zareagował bulwersacją… Zostałyśmy uznane za histeryczki ..

Grażyna
Grażyna
9 lat temu

Nie każdy katar i kaszel to choroba. Mój syn jest alergikiem. I od września mamy ciągle Katary i kaszle i w tym wypadku nie mam go puszczać do szkoły? Więc trzeba spojrzeć na to z dwie strony. My jesteśmy na lekach ale nie zawsze pomagają. Poza tym tak szczerze czy wy jako rodzice mając katar tez zostajecie w domu? Bo wątpię wiec idziecie i również zarazacie inne osoby. Są różne sytuacje i na każdą trzeba patrzeć inaczej. Ale podpisuje się pod tym ze gdy dziecko źle się czuje ma gorączkę i wydać ze coś jest nie tak to trzeba iść… Czytaj więcej »

Magda Em
9 lat temu

szlag mnie trafia, jak zaprowadzam zdrowe dziecko do przedszkola, w którym jest biedny, rozgorączkowany, zasmarkany i kaszlący chłopiec i głucha na uwagi matka, a moje dziecko po każdej wizycie samo wygląda podobnie :/

Edyta Skrzydło
9 lat temu
Reply to  Magda Em

Miałam podobną sytuację, wzięłam mamę z chorym dzieckiem do Pani dyrektor 😀 na koach poleciała do domu. Nir ma co się cackać z takimi durnymi mamusiami, sory dla mnie nie ma wytlumaczenia ja nie mam go z kim zostawić. A co mnie to obchodzi ja jak mam chore dziecko to siedzę z nim w domu…

Edyta Skrzydło
9 lat temu
Reply to  Magda Em

Miałam podobną sytuację, wzięłam mamę z chorym dzieckiem do Pani dyrektor 😀 na koach poleciała do domu. Nir ma co się cackać z takimi durnymi mamusiami, sory dla mnie nie ma wytlumaczenia ja nie mam go z kim zostawić. A co mnie to obchodzi ja jak mam chore dziecko to siedzę z nim w domu…

Katarzyna Trudnos
9 lat temu

taak mi synek przyniósł zapalenie spojówek bo jedna mama wmówiła paniom że jej dziecko ma otarte oczko, po epidemii nagle z niczego owa mama doniosła po fakcie! zaświadczenie że dziecko miało oko zatarte ,a zaraziło 5ro innych dzieci ,taraz ktoś rotawirusa przytargał ,co podlecze małego to inni rodzice dają chore (nie kichające czy pokasłujące ) aleCHORE dzieci, a bo nie zauważą czy co ?????

Edyta Skrzydło
9 lat temu

Nic nie mów moi już dwa tygodnie chorzy na antybiotyku od tygodnia, dzisiaj poszlam do kontroli, starszy ok, ale młodszy zamiast lepiej to zapalenie oskrzeli. Mamy jeszcze tydzień ferii. A ja mam DOŚĆ!!!!

Katarzyna Maria Kaczmarkiewicz

Mam to samo……….

Milena Kamińska
9 lat temu

Straszne to ale niestety w każdym przedszkolu ta sytuacja ma miejsce ja zwracam uwagę idę do dyrekcji przy tym dziecku i jego głupiej matce mówię do mojego że ma do tego dziecka nie podchodzić ale to walka z wiatrakami

Edyta Skrzydło
9 lat temu

Nic nie mów moi już dwa tygodnie chorzy na antybiotyku od tygodnia, dzisiaj poszlam do kontroli, starszy ok, ale młodszy zamiast lepiej to zapalenie oskrzeli. Mamy jeszcze tydzień ferii. A ja mam DOŚĆ!!!!

Alicja Malinowska
9 lat temu

Gratuluję szefa, który przymknął oko na ponad 2 tygodnie zwolnienia lekarskiego na dziecko.

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ja nie mam szefa, właśnie dlatego, że nie miałabym co zrobić z chorym dzieckiem. Z jednej strony rozumiem pracujące mamy, a z drugiej nie godzę się na to, żeby chore dzieci zarażały zdrowe.

Alicja Malinowska
9 lat temu

A za kilka dni pojawi się smutny wpis o tym, że matki małych dzieci są zwalniane z pracy, albo nie mogą jej znaleźć.

W roli mamy - wrolimamy.pl

Pewnie tak, ale to o czym mówisz to kwestia zbyt niskich zarobków, powinno być tak, że pracującą matkę stać na zapewnienie opieki choremu dziecku. Bo jakby nie patrzeć, chore dziecko biorące antybiotyk nie jest w przedszkolu szczęśliwe.

Alicja Malinowska
9 lat temu

W państwowych żłobkach jest tak, że po śniadaniu pielęgniarka ogląda dziecko i dzwoni do rodziców maluchów do zabrania. Gdy dziecko ma gorączkę wolno mu wrócić tylko z papierkiem od pediatry. Jak widać, nawet twarde stop przyprowadzaniu chorych dzieci, nie sprawia, że inne nie chorują. Straciłam majątek na płatne opiekunki, bo nie mogłam sobie (samotna matka) pozwolić na utratę pracy. Pierwsze 1,5 roku niemal miałam długi. W przedszkolu, na szczęście, dziecko było już uodpornione.

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ale sama mówisz, że przegląd jest dopiero po śniadaniu, przed śniadaniem zdążą się zarazić. Trochę racji jest w tym co piszesz, ale z drugiej strony – gdyby do przedszkola przychodziły tylko zdrowe dzieci to nie byłoby się od kogo zarażać

Alicja Malinowska
9 lat temu

Dziecko przez pierwsze lata rośnie w domu, w otoczeniu flory bakteryjnej najbliższych, na którą jest odporne. Wychodząc na dłużej w miejsce publiczne, naraża się na kontakt z „innymi”. Obcymi. Jego układ odpornościowy reaguje różnie. Nie wiadomo, czy bramka na chore dzieci by pomogła. Szczególnie, że przy pewnych chorobach zaraża się zanim organizm da znać, że jest chory.

Angelika Kozłowska
9 lat temu

Trzeba zmienic przedszkole..byc moze jest tak jak moja znajoma opowiadala .. dzieciaczki maja czas szalenczy dla suebie pozniej sa zgrzane a panie otwieraja okna ..to fakt nie ktorzy rodzice zaprowadzaja chore maluchy .. ale zadaniem w przedszkolu jest odeslanie dziecka do domu .. czemu tego nie robia (wiekszosc dzieci zarazonych ..mniej obowiazku )maja panie ..

kira
kira
7 lat temu

Ja nie wyobrażam sobie posłać chorego dziecka do przedszkola. Jak tylko widzę, że synka coś rozkłada, to mu aplikuję acidolac na wzmocnienie odporności, bo tak działają probiotyki, a do tego dostaje też przeciwzapalnie fosidal, żeby się choroba nie rozniosła na dolne drogi oddechowe

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close