Boże Narodzenie 28 listopada 2016

Ta reklama świąteczna podoba mi się najbardziej! “Nie” urządzeniom, które kradną rodziców w święta!

Czy chcemy tego, czy nie, od listopada jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron świąteczną atmosferą: Mikołaj, renifery, dzwoneczki, śnieżynki, piosenki zarezerwowane na ten szczególny czas. Zakupy w sklepach, spacer przez miasto, telewizja, czy radio to okazja dla wszechobecnych reklam i marketingu, którego motywem przewodnim są święta. I choć z jednej strony drażnią nas tłumy w marketach, presja kupowania prezentów i skarżymy się na tę handlową szopkę, to w głębi serca lubimy ten przedświąteczny czas. Dlaczego?

Dlatego, że Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą nam się z czymś magicznym, szczególnym i rodzinnym. Większość reklam bazuje na tych naszych emocjonalnych skojarzeniach – stąd pokazywanie szczęśliwych par, wielopokoleniowych rodzin przy wspólnym stole, uradowanych dzieci. A wszystko odbywające się w bajkowej scenerii padającego śniegu.

I czy nie jest tak, że chcemy dorównać tym wspaniałym rodzinom z ekranu telewizora? By nasz dom był równie pięknie przystrojony, choinka tak samo wysoka, stół modnie udekorowany i zastawiony wyszukanymi potrawami, a wszyscy domownicy przeszczęśliwi, bo dostali furę wymarzonych prezentów?

I teraz czas na odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Zobacz ten spot:

To jedna z wielu świątecznych reklam, ale wyróżniająca się tym, że pokazuje, co naprawdę jest ważne w magii świąt. Inne spoty zachęcają bezpośrednio do kupowania i korzystania z oferowanych usług, a ta wręcz odwrotnie, bo jej przesłanie to: Raz w roku odłóż smartfon na bok. Spraw, aby te święta były wyjątkowe. Czyli antyreklama uświadamiająca, że telefon i tablet może stać się przekleństwem świątecznego czasu.

Obiecajmy więc sami sobie, że to Boże Narodzenie będzie inne. Że to będą chwile dla nas i dla naszych dzieci. Odpuśćmy, bo wcale nie musi być idealnie i perfekcyjnie. Chodzi o naszą obecność, kontakt wzrokowy i świadomą uwagę.

Będzie doskonale jeśli odłożymy na bok laptopa, smartfona i wszystkie te urządzenia, bez których życie wydaje nam się już niemożliwe. Bądźmy tylko MY i nic poza tym, żaden rozpraszacz myśli, wyłudzacz czasu, zagłuszacz ciszy. Oderwijmy wzrok od ekranu, by spojrzeć sobie w oczy i spędzić czas na rozmowach, albo na milczeniu. Wyłączmy komputer i pobawmy się wspólnie, zagrajmy w kości, planszówkę, zbudujmy wieżę z klocków. Wyciszmy telefon i powspominajmy, poleżmy, poprzytulajmy się i pośmiejmy. Odetnijmy się i zamieńmy ten czas w… wyjątkową prawdziwą magię świąt.

Ja spróbuję! A Ty podejmujesz takie wyzwanie? Tego życzę Wam i sobie już dziś z całego serca.

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
milena Kaminska
milena Kaminska
6 lat temu

Podejmuje wyzwanie

Boże Narodzenie 25 listopada 2016

Jak tanio wyprawić Święta Bożego Narodzenia

Przezorne gospodynie już zaczynają szykować świąteczne menu, rodzice powoli podpytują swoje pociechy, co w tym roku ma przynieść Mikołaj, a co bardziej zapobiegliwi zastanawiają się, ile to wszystko będzie kosztowało. No właśnie, czy wiecie, jak tanio wyprawić Święta Bożego Narodzenia?

Świąteczne menu

Potrawy świąteczne wcale nie muszą być drogie. W internecie bez problemu znajdziecie mnóstwo przepisów na proste i tanie przysmaki. Wiadomo – Wigilia, dzień szczególny, na stole śledź, karp, ryba po grecku i kilkanaście innych niecodziennych dań. Obowiązkowo musimy spróbować wszystkich, tak głosi tradycja. Dlaczego więc każde przygotowujemy w takiej ilości, jakby miało być jedynym na stole?

Dlaczego myślimy, że w święta zjemy więcej?

Prawdopodobnie przekonanie to mamy zakorzenione głęboko w genach, a pochodzi z zamierzchłych czasów, gdy półki sklepowe świeciły pustkami, a smakołyki chomikowało się „na święta”. W dawnej Polsce menu świąteczne było szczególne, a na stołach królowały dania, których próżno by szukać w poświątecznym menu. A dziś, gdy w sklepach smakołyk goni smakołyk, gdy zwyczaj odmawiania sobie lepszego jedzenia „bo drogo, bo na święta, bo trzeba oszczędzać” wyszedł z mody, czy faktycznie czekamy na świąteczne potrawy w jakiś szczególny sposób? I co za tym idzie: czy faktycznie głodzimy się przed świętami, by po staropolsku świętować jedząc i pijąc? No właśnie…

Kupuj z głową

Skoro już wiemy, że w święta wcale nie zjemy więcej, nie kupujmy góry jedzenia, bo się zwyczajnie zmarnuje. Szczególnie jeśli przynajmniej część świąt zamierzamy spędzić poza domem. Wigilia u jednych rodziców, świąteczny obiad u drugich? Jeśli nie planujesz przyrządzić czegoś w domu i zabrać ze sobą, to naprawdę nie szalej ze świątecznymi zakupami. Szkoda czasu i pieniędzy. To, co uda się zaoszczędzić na świątecznym menu, można śmiało przeznaczyć na bardziej okazałe prezenty.

Jeśli to my gościmy w tym roku rodzinę i przyjaciół to faktycznie, jedzenia musi być więcej. Jednak nadal obowiązuje ta sama zasada – goście także nie czekali na święta, by się wreszcie najeść. Nie kupuj na zapas, wigilijne rarytasy już następnego dnia są mało atrakcyjne.

Świąteczne promocje i poświąteczne wyprzedaże

Planujesz kupić nowy komputer i myślisz, że przedświąteczne promocje to dobra okazja? STOP! Czy faktycznie potrzebny ci nowy sprzęt na świąteczne dni? Po świętach zaczną się wyprzedaże, ten sam sprzęt może być nawet o połowę tańszy. Nie daj się omamić reklamom. Przecież jako świadomy konsument dobrze wiesz, że nie zawsze mówią prawdę.

Przemyśl prezenty świąteczne

Obdarowanie wszystkich członków rodziny to nie lada wyzwanie. Szczególnie gdy rodzina jest liczna. Przede wszystkim pamiętaj, nie wydawaj pieniędzy, których nie masz. Nie ruszaj żelaznej rezerwy „na czarną godzinę”, to nie ta okazja. Po drugie, postaraj się, by wszyscy dostali prezenty podobnej wartości. Po trzecie, nie bój się wystąpić z propozycją składkowych prezentów. Naprawdę lepiej będzie, gdy goście dostaną mniej ilościowo a więcej jakościowo, niż kilkanaście drobiazgów za kilkanaście złotych. Jeśli w rodzinie są dzieci, rzecz wygląda trochę inaczej. Po pierwsze warto podpytać czego maluchy oczekują lub jakie są ich aktualne preferencje. Po drugie – dzieci (przedszkolaki i młodsze) stawiają na ilość – mega paka LEGO nie ucieszy tak bardzo, jak pięć mniejszych zestawów i warto o tym pamiętać.

Bezpieczne zakupy świąteczne

Ile razy w okresie przedświątecznym zdarzyło ci się nakupować głupot pod wpływem chwili? Ile razy kupiłaś mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, a zapomniałaś o tym, co ważne? Żeby nie popełnić po raz kolejny tych samych błędów, przygotuj sobie dobrą listę zakupów. Szczegółowo zaplanuj, co potrzebujesz kupić, pogrupuj produkty na liście (owoce i warzywa razem, osobno nabiał, mięso, produkty suche) i konsekwentnie trzymaj się własnych wytycznych. Jeśli wiesz, że nie masz dość charakteru, zrezygnuj z biegania po sklepach i zrób świąteczne zakupy w internecie. Serio, da się! Sama robię tak od lat, jedynie ryby kupuję na miejscu. Takie rozwiązanie ma kilka plusów: omija mnie przedświąteczny tłok, nie wpadają mi w oko żadne promocje, zakupy sensownie zapakowane przyjeżdżają prosto do domu (kurier ma obowiązek wnieść do przedpokoju) no i ceny z hipermarketu są niższe niż w moich lokalnych sklepach.

Największy świąteczny grzech – pożyczka

Banki i parabanki, kasy oszczędnościowe, firmy oferujące tzw. „chwilówki” – wszyscy mają rozwiązanie twoich problemów finansowych. Święta to niewątpliwie ważny i szczególny czas, ale umówmy się – trwają praktycznie dwa i pół dnia. Serio chcesz za ten czas płacić raty do końca przyszłego roku? Albo co gorsze – weźmiesz pożyczkę na dwa lata, bo raty będą niższe? Nie rób tego. Inaczej szykując się do kolejnych świąt, będziesz spłacać dług powstały po wyprawieniu poprzednich. Naprawdę uważasz, że warto?

Magia Świąt Bożego Narodzenia…

…nie polega na wyzbywaniu się ostatnich pieniędzy, by siedzieć przy bogato zastawionym stole i wmuszać w siebie kolejne przysmaki „bo tyle kosztowały, że wstyd żeby się zmarnowały”. To szczególny czas, kiedy możemy się zatrzymać i pobyć ze sobą. Kiedy nie czeka pranie, sprzątanie, praca, szkoła. To tylko dwa dni i aż dwa dni. Jedyne w roku. Nie dajmy się zwariować!

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anitka Guza-Bielarz
7 lat temu

Choinka już ponad miesiąc temu kupiona bombek trochę też prezenty czekają w szafie muszę tylko coś dla taty kupić. A w niedzielę dziewczynki pierwszy już dostaną 😉

Patrycja Arent
7 lat temu

my na poczatku myslimy o mikolajkach 😉 prezenty juz sa. na swieta jutro beda robione pierniczki. a za tydzien pierogi 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Patrycja Arent

Już pierogi? Wow!

Patrycja Arent
7 lat temu
Reply to  Patrycja Arent

przesadzilam z tym tygodniem 🙂 zawsze robie 2 tygodnie przed swietami pierogi bo jest z nimi najwiecej roboty. tak samo z uszkami do barszczu

Małgorzata Krupa-Kurz

Ja mam tak napięty grafik,że nie wiem jak wszystko ogarnę…

W roli mamy - wrolimamy.pl

Zrezygnuj z połowy 😉

Małgorzata Krupa-Kurz

Nie ma szans 🙁 na sam najbliższy tydzień mam do zrobienia kartke-pudelko dla przyjaciółki na urodziny,wymyślić projekt szopki,którą bez problemu zrobi na konkurs mój syn(bo się uparl),a potem mu nieco pomóc,pomóc przy zrobieniu kartki świątecznej(też na konkurs),skończyć kalendarz adwentowy(muszę wymyślić zadania rebusy,zagadki). A poza tym do zrobienia 6 bombek przestrzennych(niefortunnie kiedyś obiecalam,że zrobię), dekoracje na okno z dziećmi i ozdoby świąteczne, ech… i jeszcze trochę. Biorąc pod uwagę fakt,że w domu jestem dopiero przed 16 i mam dwójkę dzieci,z których każde chce coś z mamą porobić… muszę się rozmnożyć…

Aleksandra Radomska-Mikorska
Aleksandra Radomska-Mikorska
7 lat temu

Jak patrzę na reklamy zabawek, to łapię sie za głowę, skąd ludzie mają nagle kilkaset złotych na zabawkę, zakładając, że w rodzinie przecież jest więcej niż jedno dziecko, to robią się z tego absurdalne koszta… Świat zabawek to dużo więcej niż to,co reklamują. Takie klocki – wszyscy szaleją za lego, a jeden zestaw kosztowac potrafi ponad 200 zł, kiedy pasujący do niego z innej firmy np. Natalia, z 380 klockami w pudełku, kosztuje około 80… A daje tyle samo frajdy…

Zdrowie 24 listopada 2016

Słodka trucizna i biała śmierć. Dlaczego trujesz siebie i swoją rodzinę?!

Cukier to największy i najbardziej dostępny narkotyk XXI wieku. Mało tego, jego posiadanie i handlowanie jest zupełnie legalne, a spożywanie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, śmiało więc można podtruwać nim dzieci, nawet niemowlęta!

Nowotwory żywią się cukrem – nie karm ich!

Liczne badania wykazują, że nadmierne spożywanie cukrów prostych pogłębia lub wywołuje wiele chorób, między innymi nowotworów – niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm komórek rakowych jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy.

Mówiąc wprost – rak żywi się cukrem! Im więcej go zjadasz, tym bardziej karmisz tego potwora i pozwalasz na to by zżerał cię od środka!

Skutki spożywania cukru w nadmiarze:
– próchnica,
– trądzik,
– przyspieszone procesy starzenia, pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci,
– otyłość,
chroniczne zmęczenie, bezsenność, osłabienie koncentracji, zmniejszenie odporności,
– depresja,
– miażdżyca,
– cukrzyca,
– różnego rodzaju grzybice,
– choroby układu sercowo-naczyniowego,
– zaburzenia rytmu serca,
– choroby nowotworowe.

Różne oblicza cukru, czyli gdzie on się ukrywa?

Cukier to nie tylko białe kryształki, sprzedawane na kilogramy, masowo dodawane do słodzenia kawy czy pieczenia. W przemyśle spożywczym ukrywa się on pod wieloma nazwami i postaciami, między innymi:
– fruktoza występuje naturalnie w owocach, miodzie i nektarze kwiatów,
– laktoza występuje w produktach mlecznych,
– glukoza występuje w miodzie i owocach, głównie w winogronach, stąd jego nazwa cukier gronowy.

Cukier ukrywa się też pod nazwą węglowodanów i w ten sposób powszechnie bywa kamuflowany przez producentów żywności, którzy nie piszą wprost o dokładnej zawartości tej białej trucizny.

Efekt tego jest taki, iż w powszechnej opinii źródłem cukru są jedynie słodycze, a prawda jest taka, że ukryty jest on również w:
– płatkach śniadaniowych (gotowe musli i te dedykowane dla dzieci),
– konfiturach, marmoladach, dżemach, kremach czekoladowych (typu nutella),
– suszonych – kandyzowanych owocach oraz tych w puszkach,
– sokach i gazowanych napojach (1l coca-coli zawiera aż 24 kostki cukru!!),
– pieczywo tostowe, bułki maślane, rogale, chałki,
– jogurty owocowe, serki homogenizowane, smakowe mleka,
– gotowe mieszanki przypraw i sosów,
– niektóre wędliny i kiełbasy,
– gotowe sosy, keczupy i musztardy,
– inne produkty wysokoprzetworzone.

Jak widać, lista jest długa, rzec by można, że cukier dodawany jest wszędzie! Tym bardziej, w trosce o zdrowie własne i rodziny, powinniśmy mocno ograniczyć jego spożycie.

cukier

Cukier uzależnia!

Chęć zjedzenia czegoś słodkiego jest wprost proporcjonalna do ilości spożywania, czyli im więcej jesz cukru, tym więcej go potrzebujesz. Działa to na tej samej zasadzie co po stosowaniu substancji psychoaktywnych. Podobne są również symptomy przy nadużywaniu – poirytowanie, agresja, problemy z koncentracją, drżenie mięśni czy zimne poty. Trzeba więc mieć świadomość, że uzależnienie od codziennego spożycia cukru, to taki sam nałóg jak palenie papierosów, picie alkoholu czy branie narkotyków!

Mając powyższe na uwadze, należałoby zrobić rachunek sumienia i zastanowić się czy chwila przyjemności jest ważniejsza od mojego zdrowia, a nawet życia? I czy zdrowie mojej rodziny, w tym dzieci, nic dla mnie nie znaczy?? Bo jeśli znaczy, to wypadałoby jak najszybciej zmienić nawyki żywieniowe, zamiast codziennie, pomału, podtruwać siebie i członków swojej rodziny!

Założę się, że gdyby nasze dzieci wiedziały, że każdego dnia dosypujemy im do wszystkiego truciznę i miały świadomość konsekwencji, szybko wyraziłyby sprzeciw. Problem w tym, że one nie mają o tym pojęcia, a na dodatek darzą nas bezgranicznym zaufaniem, więc wierzą, że robimy dla nich to co najlepsze.

A tymczasem każdego dnia, cicho i podstępnie zabijamy nasze dzieci, zupełnie jak w książce „Kwiaty na poddaszu”….

cukier2

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara Heppa-Chudy
7 lat temu

A kto ma w lodówce np. takie Danio i sprawdzi ile ma w sobie cukru?

W roli mamy - wrolimamy.pl

Danio nie mam, ale za to wpadły mi w ręce płatki kukurydziane, z ciekawości rzuciłam okiem na ich skład – bo jakoś nigdy wcześniej tego nie robiłam, może dlatego, że ich nie jem.. – i doznałam szoku!
Płatki kukurydziane Corn Flakes: grys kukurydziany, cukier, sól, glukoza, cukier brązowy, syrop cukru inwertowanego, melasa cukru trzcinowego, regulator kwasowości + substancje wzbogacające.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close