Krok do wiosny – róża z rajstop
Wkrótce wiosna i chociaż jeszcze szaro i buro za oknem, to w sercach już przedwiośnie. Postanowiłam jakoś sobie umilić ten czas oczekiwania na wiosnę i wprowadzić do domu trochę ciepłych i wiosennych barw. Chciałabym wam przedstawić moją różę z rajstopek, może kogoś zainspiruję i zarażę moją pasją.
Potrzebne materiały:
druty florystyczne kolorowe (biały) 0,6 mm,
rajstopy kolorowe 15-20 den,
cienki drucik lub nitka,
taśma florystyczna maskująca zielona,
łodyżka do kwiatka ( można kupić taką gotową łodyżkę w sklepach florystycznych),
różnej wielkości formy do kręcenia płatków i liści,
cążki hobbystyczne.
Jak zrobić różę – krok po kroku
2. Wybieramy formę i wielkość płatka. Z drutu (0,6 mm) wykonujemy konstrukcję płatka, czynność powtarzamy aż uzyskamy konstrukcje na wszystkie płatki. Do róży potrzebowałam 18 płatków.
3. Gotowe konstrukcje z drutu.
4. Środek róży można wykonać na wiele sposobów, dzisiaj przedstawię jeden z nich. Otóż potrzebujemy styroporową kulkę, którą nabijamy na łodyżkę kwiatu (kulki styroporowe mają przeważnie już gotowe otworki).
5. Na kulkę naciągamy rajstopy (tak jak na zdjęciu).
6. Przytrzymujemy rajstopy u nasady i owijamy je cienkim drucikiem lub mocną nitką kilkakrotnie, aby się nie zsunęła.
7. Kulkę owijamy kilkoma warstwami rajstop – wtedy kolor jest intensywniejszy. Jak już uzyskamy kolor kulki, który nas satysfakcjonuje, to owijamy taśmą florystyczną/ maskującą łodyżkę kwiatu – rozpoczynając u nasady pod kulką, aby ukryć miejsca owinięta drutem lub nitką.
8. Przystępujemy do robienia płatków róży. Naciągamy rajstopy na drut-płatek wykonujemy tą czynność z delikatnie, z wyczuciem, aby nie zdeformować naszej drucianej konstrukcji. Rajstopy mocujemy nitką/ drucikiem, a pozostałość rajstop odcinamy nożyczkami.
9. Czynność tę powtarzamy na wszystkich konstrukcjach płatków. Tak wyglądają przygotowane płatki i kulka naszej róży.
10. A tu już owinięte taśmą florystyczną/ maskującą.
11. Teraz przystępujemy do układania wszystkich części w jeden kwiat, pamiętając jednocześnie o maskowaniu taśmą florystyczną druciku lub nitki. Układanie zaczynamy od płatków mniejszych do większych.
12. Płatki dodajemy pojedynczo i za każdym razem maskujemy taśmą.
13. Efekt – gotowy kwiat.
14. Przystępujemy do robienia listków róży. Liście mogą być o gładkich obrzeżach wtedy postępujemy jak przy płatkach róży lub o obrzeżach falowanych jak na fotce. Aby uzyskać liście falowane nawijamy drut o grubości 0,5-0,6 mm na cienki ołówek dosyć ciasno, następnie zsuwamy i nadajemy – lekko naciągając – kształt liścia.
15. Naciągamy rajstopki tak jak przy płatkach – nasze listki są gotowe.
Trzy listki na poniższym zdjęciu są mniejsze od pozostałych – umieszczamy je pod kwiatem.
16. A tutaj – listki większe łodyżkowe, które umieszczamy wzdłuż łodyżki.
Ilość liści, które chcemy wykonać zależy tylko od nas samych.
Gotowa róża!
Zdjęcia: Wiesława Frahm
Piękna róża. Podziwiam umiejętności 🙂
Piękna <3
Piękna
A trzeba było stać w kolejce po talent, nie po długie włosy…
Bardzo dziękuję za czas, serce i ogromną życzliwość w przygotowaniu kursu. Kwiat jest piękny i teraz wiem, jak go zrobić 😉
Chętnie przyjęłabym taki bukiet 😉 majstersztyk, super!
W sam raz na Dzień Kobiet… 😉
Cudowna:)
Zazdroszcze taletu☺
Pięknie Pani robi te kwiaty .Myślę że ja też zacznę się w to bawić . Mam dobrą nauczycielkę z Pani i myślę że mi się uda zrobić swoje kompozycje. Dziękuję Pani za naukę. Pozdrawiam Mirka.
Róża piękna, teraz wiem jak ja zrobić, zdradzi mi Pani gdzie Pani zakupił a białe Druciki florystyczne? Szukam ich od dawna ale jedyne jakie znajduje to grube to prac cukierniczych…