Rozwój 7 marca 2023

Rozwój psychospołeczny dziecka chorego na nowotwór. Istota relacji z rówieśnikami i aktywizacji chorego

Choroba nowotworowa dziecka wywraca do góry nogami życie jego i całej rodziny. Nowa rzeczywistość bywa trudna, dlatego aby zwiększyć komfort psychiczny młodego pacjenta i umożliwić mu odpowiedni rozwój, konieczne jest zapewnienie choć namiastki normalności. W tym celu należy zadbać o kontakt z rówieśnikami, a także aktywizować dziecko poprzez uczestnictwo w zajęciach – szkolnych i nie tylko. Jak to jednak robić w trakcie pobytu w szpitalu oraz przez okres leczenia?

Myśląc o nowotworach dziecięcych często skupiamy się na kwestiach medycznych – opcjach leczenia, jego skuteczności i szansach na wyzdrowienie. Są to aspekty kluczowe, a praca lekarzy i personelu medycznego jest nieoceniona. Nie można jednak zapominać o osobach, które pomagają dzieciom i nastolatkom pozostać sobą w trakcie pełnienia niezwykle trudnej roli, jaką jest bycie pacjentem onkologicznym. Mowa nie tylko o rodzicach, ale także rówieśnikach, psychoonkologach oraz wolontariuszach fundacji. Jak zatem wygląda aktywizacja dziecka zmagającego się z nowotworem?

Zajęcia, zabawy i spotkania w szpitalnej rzeczywistości

W sytuacji, gdy szpital staje się dla dziecka tymczasowym domem, bardzo ważne jest, aby czuło się ono w nim komfortowo i miało zagwarantowane zajęcia, które zmniejszą poziom stresu i umilą proces leczenia. Oprócz rozrywek zapewnianych przez rodziców i personel szpitalny – jak słuchanie muzyki, śpiewanie, czytanie książek, oglądanie filmów lub po prostu rozmawianie czy wspólna zabawa, na wagę złota są inicjatywy fundacji. Organizowane przez nie specjalne akcje oraz regularna obecność wolontariuszy na dziecięcych oddziałach onkologicznych, dają małym pacjentom namiastkę normalności i pozwalają na kontakt ze światem zewnętrznym.

Fundacja Herosi, oprócz działalności charytatywnej i organizacji zbiórek, intensywnie angażuje się w aktywizację dzieci zmagających się z chorobą nowotworową. Prowadzimy różnego rodzaju zajęcia – plastyczne, edukacyjne czy kulinarne, dzięki czemu integrujemy pacjentów, motywujemy ich do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań. Aranżujemy również spotkania z ciekawymi osobistościami czy celebrujemy wspólnie różne okazje – jak chociażby tłusty czwartek czy dzień pizzy. W Klinice Onkologii IMiD pojawiamy się jednak nie tylko „od święta” – nasi wolontariusze są na oddziale dwa razy w tygodniu – w środy i soboty, kiedy to spędzają czas z dziećmi w atrakcyjny sposób i realizując ich potrzeby. Wierzę, że nasza obecność nie tylko wywołuje uśmiech na ich twarzach i pomaga zwalczyć nudę, ale też pozwala im pozostać dzieckiem mimo poważnej sytuacji, w której się znajdują – komentuje Aneta Rostkowska-Rau, Członek Zarządu Fundacji Herosi.

Odpowiednia postawa wobec choroby – wsparcie psychologiczne

Nowotwór sprawia, że życie ulega fragmentaryzacji – dzieli się na czas przed chorobą i w jej trakcie, na pobyt dziecka w szpitalu i w domu. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości bywa trudne – zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny, ale dzięki pomocy psychoonkologa oswojenie się z sytuacją i nauka radzenia sobie z nią, mogą być nieco łatwiejsze. Przeprowadzenie przez leczenie pociechy oraz włączanie jej bliskich do każdego z jego etapów, wspiera dobre funkcjonowanie psychospołeczne dziecka i jego rodziców w trakcie terapii onkologicznej i po jej zakończeniu.

Psychoonkolog może pomóc zrozumieć dziecku i jego rodzinie kwestię tego, że nie staje się ono kimś innym przez chorobę, która zawsze przychodzi nie w porę. Prowadzimy rozmowy z pacjentami nt. reakcji, które mogą się im wydawać nienaturalne, a tak naprawdę nienaturalna jest sytuacja, w której się znaleźli. Uczymy też przyjmować prawidłową postawę wobec choroby i pomagamy zobaczyć, że wspólne działanie dziecka, rodziny i całego zespołu medycznego jest leczeniem, dążeniem do wyzdrowienia. Odpowiednie nastawienie do choroby procentuje w późniejszych relacjach międzyludzkich i radzeniu sobie w życiu – mówi Joanna Pruban, psychoonkolog w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. – Opieka psychoonkologiczna obejmuje również rodziców – pokazujemy im, że choroba nie zmienia ich praw i obowiązków, że nie powinni przestawać pełnić swoich podstawowych ról, czyli wychowywania, zapewniania edukacji i możliwości rozwoju swojego dziecka. Nowa sytuacja często wiąże się ze zmianami w życiu opiekunów m.in. rezygnacją z pracy, poświęcaniem mniejszej uwagi rodzeństwu dziecka. Może to generować ogromny stres i prowadzić do nieporozumień w rodzinie. Właśnie dlatego zachęcamy rodziców do dbania o relację między nimi, robienia czegoś dla siebie oraz korzystania z pomocy – naszej lub ich bliskich. Dobre samopoczucie i kondycja psychiczna mamy czy taty udziela się małemu pacjentowi onkologicznemu, motywując go do podejmowania codziennych aktywności – dodaje Joanna Pruban.

Utrzymywanie relacji i kontakt z rówieśnikami

Dziecięcy pacjenci onkologiczni są wyrwani ze swojej dotychczasowej codzienności – chodzenia do szkoły czy przedszkola, spotkań z kolegami i koleżankami, zabawy z rodzeństwem. Choć w obliczu choroby dla rodziców najważniejszy staje się powrót do zdrowia pociechy, to równie istotne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do rozwoju i podtrzymywania relacji z innymi dziećmi. Rodzice, poza stałą obecnością i wspieraniem dziecka, powinni zadbać również o kontakt z rówieśnikami. Izolacja od nich może sprawić, że u młodego człowieka narastać będzie poczucie osamotnienia, przekonanie o braku akceptacji czy niska samoocena.

Nad podtrzymywaniem relacji należy pracować od początku choroby, żeby dziecko nie czuło się wyobcowane ze środowiska, w którym funkcjonowało wcześniej. Udział w życiu rówieśniczym w trakcie leczenia pozwala zminimalizować problemy związane z okazywaniem emocji wobec innych, nawiązywaniem kontaktów ze zdrowymi dziećmi czy niechęcią do podejmowania aktywności i wyzwań. Rówieśnicy mogą być wspaniałym źródłem wsparcia psychicznego dla dziecka oraz motywacją do przetrzymania najtrudniejszych momentów. Mogą także dzięki kontaktowi z chorym kolegą lub koleżanką wiele się nauczyć, zrozumieć, dojrzeć emocjonalnie i intelektualnie. Co więcej, kontakt ze środowiskiem szkolnym u dziecięcych pacjentów onkologicznych zwiększa motywację i chęć do zdobywania wiedzy, dbania o wyniki szkolne. Oczywiście choroba nie zawsze pozwala na spotkanie „na żywo”, ale dzięki postępowi technologicznemu możemy zwalczać te ograniczenia – chociażby poprzez rozmowy telefoniczne czy połączenie online z klasą w trakcie lekcji lub godziny wychowawczej – wyjaśnia Joanna Pruban z Instytutu Matki i Dziecka.

Wyleczalność nowotworów dziecięcych szacuje się na ok. 70-80%[1], dlatego w trakcie leczenia nie można zapomnieć o zapewnieniu dziecku właściwych warunków do rozwoju i powrotu do normalnego życia. Podtrzymywanie relacji z rówieśnikami, edukacja i rozwijanie zainteresowań, troska o zdrowie psychiczne oraz odpowiednie nastawienie do walki z chorobą nie są możliwe bez pracy rodziców, psychoonkologów oraz fundacji.

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)

Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2023 r. wykonano ponad 800 zabiegów wszczepiania endoprotez, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dotyczące leczenia guzów litych u dzieci.

[1] https://www.zwrotnikraka.pl/dziedziczne-nowotwory-wieku-dzieciecego/

Obraz Myléne z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dania główne 7 marca 2023

Proste i pyszne przepisy na spotkanie z przyjaciółkami lub babski wieczór

Przypadający na 8 marca Dzień Kobiet to doskonały czas na celebrowanie relacji z innymi kobietami. Zarówno z tej okazji, jak i w każdy inny dzień roku warto dbać o więzi, a nic lepiej nie uzupełnia babskiego wieczoru, niż pyszne, zdrowe i łatwe do przyrządzenia jedzenie. Oto przepisy na szybkie danie główne i słodki deser, który pokochają wszyscy.

W Dzień Kobiet większość kobiet woli być wolna od kuchennych obowiązków, dlatego planując menu warto wybrać pozycje proste w przygotowaniu. Jeśli organizujemy spotkanie w gronie przyjaciółek, bez problemu możemy rozdzielić zadania i poprosić każdą z uczestniczek o przyniesienie dania, przekąski czy czegoś słodkiego. Które propozycje idealnie sprawdzą się na taką okazję?

Roślinny buddha bowl

Buddha bowl to nic innego, niż miska wypełniona różnorodnymi składnikami. Można przygotować ją na tysiąc sposobów, jednak jeśli martwisz się, czy te wybrane przez Ciebie będą do siebie pasować, możesz skorzystać z gotowego przepisu.

Składniki (na 2 porcje):

  • klopsiki OneDayMore Superfoods Sport – 1 opakowanie
  • ryż basmati – 100 g
  • papryka zielona słodka – 1 szt.
  • sałata rzymska – 1 główka
  • awokado – 1 szt.
  • ogórek – 1 szt
  • pietruszka
  • sok z cytryny
  • oliwa

Sposób przygotowania:

Ryż gotujemy wg instrukcji na opakowaniu i doprawiamy solą. Dodajemy posiekaną drobno pietruszkę. Paprykę kroimy w kostkę i dusimy z niedużą ilością oliwy przez ok. 5-7 minut. Z ogórka wycinamy podłużne, cienkie paski za pomocą obieraczki do warzyw. Awokado obieramy, polewamy sokiem z cytryny. Sałatę rwiemy na mniejsze kawałki. Rozgrzewamy patelnię z olejem, ustawiając średnią moc palnika. Smażymy klopsiki przez 6 minut cały czas mieszając, aż do zrumienienia. Przekładamy wszystkie składniki do ulubionej miski. Smacznego!

Malinowy sernik z nerkowców na orzechowym spodzie

Po zdrowym i pysznym głównym daniu podać można gwóźdź programu – w tym wypadku malinowy sernik z nerkowców. Jest w 100% roślinny, dlatego posmakuje również osobom, które z różnych powodów wykluczają nabiał ze swojej diety.

Składniki:

Spód:

  • migdały OneDayMore – 80 g
  • prażone orzechy nerkowca OneDayMore – 80 g
  • orzeszki ziemne OneDayMore – 80 g
  • daktyle – 100 g
  • sól – 1 szczypta

Krem z nerkowców:

  • liofilizowane maliny OneDayMore – 80 g (1 opakowanie)
  • orzechy nerkowca – 200 g
  • tłuste mleczko kokosowe z puszki – 50 ml
  • syrop klonowy – 50 ml
  • olej kokosowy – 50 ml
  • sól – 1 szczypta
  • sok wyciśnięty z cytryny – 1 łyżka

Do dekoracji:

  • liofilizowane owoce OneDayMore lub ulubione świeże owoce

Przygotuj:

  • blender
  • formę o średnicy 16-20 cm

Przygotuj wcześniej:

Daktyle i orzechy przełóż do dwóch osobnych miseczek, zalej letnią wodą i odstaw na całą noc, by zmiękły.

Sposób przygotowania:

Daktyle odsączamy z wody i razem z pozostałymi składnikami spodu miksujemy w naczyniu blendera na plastyczną masę. Nie powinna być całkowicie jednolita – pozostawiamy w niej nieregularne kawałki orzechów.

WSKAZÓWKA! Jeśli masa na spód okaże się zbyt sucha, warto dodać więcej namoczonych daktyli, jeśli zbyt rzadka – więcej orzechów.

Masę przekładamy do formy i rozprowadzamy równomiernie po jej spodzie, ugniatając łyżką lub dłonią. Mleczko kokosowe dokładnie mieszamy, by jego stała część połączyła się z płynną. Wszystkie składniki na krem blendujemy na gładką masę, w której będą widoczne jedynie pestki malin. Przekładamy ją do formy, na przygotowany wcześniej spód. Sernik chłodzimy w lodówce przez całą noc, by masa dokładnie stężała. Gotowy, schłodzony sernik dekorujemy z wierzchu świeżymi lub liofilizowanymi owocami.

Świetną atmosferę podczas kobiecych spotkań gwarantują oczywiście uczestniczki, jednak warto postawić także na pyszne jedzenie. Jak widać, nie musimy spędzać całego dnia w kuchni, aby osiągnąć zamierzony efekt!

Materiał i zdjęcie przesłane przez zewnętrznęgo partnera

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kampanie społeczne 6 marca 2023

Konferencja dla nauczycieli – kolejny sukces programu Re@lnie Odpowiedzialni

2 marca 2023 w warszawskim Kinie Helios w Blue City odbyła się Konferencja „Re@lnie Odpowiedzialni – Edycja II”. Było to spotkanie otwierające II Edycję „Profilaktycznego, Programu Re@lnie Odpowiedzialni”, którego uczestnikami są szkoły podstawowe, przedszkola i żłobki. Program jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się – Połącz się”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Strefa Wsparcia.

Uczestnikami konferencji była kadra zarządzająca i dydaktyczna ze szkół i przedszkoli z całej Polski. Konferencję poprowadzili Michalina Fabijańska i Marcin Górski. Wydarzenie otworzyła Prezes Stowarzyszenia Strefa Wsparcia – Karolina Józefowicz wraz z koordynatorem programu Re@lnie Odpowiedzialni – Małgorzatą Kozicką. W tej części uczestnicy usłyszeli o misji i wizji kampanii, a także o tym, co wydarzy się w II edycji programu Re@lnie Odpowiedzialni. Został zaprezentowany również plakat kampanii, który będzie towarzyszył uczestnikom podczas trwania programu.

Po przywitaniu przez gospodarzy, głos zabrał pierwszy ekspert, którym była dr. n.med. Elżbieta Binek. Pani doktor mówiła o wpływie nowych technologii na rozwoj psychoruchowy najmłodszych. Uczestnicy mieli okazję prześledzić ten wpływ w każdej grupie wiekowej dzieci, od dzieci w wieku żłobkowym, po uczniów szkoły podstawowej. Kolejnym gościem była Anna Wilczyńska. Opowiadała o kreatywności w zawodzie nauczyciela. Zaprosiła również obecne grono pedagogiczne to kreatywnej zabawy.

Pierwszą część zamknął swoją prelekcją dr Przemysław Gąsiorek, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie utrzymywania dziecięcej uwagi. Pan doktor przytoczył badania, mówiące o ośrodku pamięci i uwagi w mózgu, które wzbudziły duże zaciekawienie publiczności.

Fot. Atrakcje TEPfactor

Fot. Atrakcje TEPfactor

Podczas przerwy kawowej, uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko napić się pysznej kawy i skosztować przygotowanych dla nich słodkości, ale również mogli odwiedzić przygotowane specjalnie dla nich stanowiska Partnerów Kampanii z atrakcjami, nowościami i ciepłą rozmową. Uczestnicy mogli wziąć udział w zabawach zręcznościowych, własnoręcznie wykonać słodycze, a także skorzystać z wyjątkowych ofert – ekskluzywnych dla uczestników Programu Re@lnie Odpowiedzialni.

Po przerwie – głos zabrały Marta Kostka i Zuzanna Wędołowska. Ekspertki opowiadały o tym, czego o dobrym jedzeniu możemy nauczyć dzieci w szkole i przedszkolu. Dzieliły się swoją wiedzą na temat żywienia, wyjaśniły czym jest neofobia i przekazały wskazówki, jak wspierać dobre nawyki żywieniowe u najmłodszych.

Kolejnym ekspertem konferencji była Aleksandra Charęzińska. Wyjaśniła uczestnikom, co oznacza placówka przyjazna sensorycznie. Opowiedziała ze szczegółami, jak taka placówka może wyglądać, a także przytoczyła liczne przykłady w formie zdjęć.

Część merytoryczną zamknęła dr hab. Barbara Bilewicz. Opowiedziała uczestnikom o swoich doświadczeniach w zakresie edukacji STEAM. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w konkursie. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania dotyczące Kampanii, a także wystąpień ekspertów. Otrzymali liczne nagrody ufundowane przez Partnerów Kampanii i Stowarzyszenie Strefa Wsparcia.

Po zakończeniu tego wydarzenia każdy z gości otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji oraz atrakcyjne upominki.

Wciąż można dołączyć do II edycji programu Re@lnie Odpowiedzalni rejestrując placówkę poprzez formularz zgłoszeniowy https://forms.gle/aZjpka2DJJiwDmxi8

 

Konferencja w wersji ONLINE dostępna jest tylko dla uczestników programu.

foto. Patryk Małysz

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close