Premiera „Treningu pamięci…” | Jak przejść od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania?
Przejdź od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania. Dowiedz się, jak wychować twórcze dziecko oraz – posługując się metaforą podróży samolotem – ukształtować swoje przyszłe ja. Sięgnij po bestseller Wall Street Journal i sprawdź, dlaczego w pracy, związkach i życiu społecznym popełniamy błędy, popadamy w konformizm i nie potrafimy oprzeć się presji grupy. Wreszcie, poznaj sekrety średniowiecznych i nowożytnych pracowni malarskich. Polecamy „Trening pamięci. Podręcznik trenera” Przemysława Bąbla i Agnieszki Baran, „21 kluczy do twórczości dziecka” dr Joanny Kwaśniewskiej oraz „Your Future Self” profesora Hala Hershfielda i „Collective Illusions” dr Todda Rose’a, a na deser wysmakowany „Ilustrownik” Grażyny Bastek – premiery na koniec lata i jesień 2024 od Wydawnictwa PWN!
„TRENING PAMIĘCI. PODRĘCZNIK TRENERA”
AUTORZY: PRZEMYSŁAW BĄBEL I AGNIESZKA BARAN
PREMIERA: 12 SIERPNIA 2024
Życie bez pamięci nie byłoby życiem, podobnie jak inteligencja bez możności wysławiania się nie byłaby inteligencją. Nasza pamięć jest naszą spójnią, naszym rozumem, naszym działaniem, naszym uczuciem. Bez niej jesteśmy niczym – pisał Luis Buñuel. Twórca „Psa Andaluzyjskiego” i Piękności dnia” intuicyjnie wiedział o naturze pamięci to, co autorzy książki „Trening pamięci. Podręcznik trenera” sprawdzili, opisali i rekomendują swoim czytelniczkom i czytelnikom. Książkę napisali prof. dr hab. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Rady Dyscypliny Psychologia UJ oraz kierownik Zespołu Badania Bólu oraz Agnieszka Baran, psycholożka, pedagożka, współautorka międzynarodowych projektów, w ramach których prowadziła warsztaty pamięciowe dla osób dorosłych z różnych krajów Europy. To nie tylko poradnik metodologiczny i metodyczny dla specjalistów, ale kompendium wiedzy, które umożliwi poprawne zaplanowanie, przeprowadzenie i ocenę skuteczności treningu pamięci prowadzonego w różnych grupach – dzieci i młodzieży, pracowników, seniorów, beneficjentów placówek edukacyjnych, instytucji kulturalnych czy organizacji pozarządowych. Autorzy omawiają 10 zasad wspomagania pamięci opartych na dowodach naukowych, pokazuje etapy procesu projektowania i realizacji treningu pamięci wraz z cennymi praktycznymi wskazówkami. Książka zawiera też scenariusze treningów pamięci oraz katalog technik i ćwiczeń, które można wykorzystać w treningu pamięci, a także modyfikować, tworząc własne, autorskie ćwiczenia – do wykorzystania na sali szkoleniowej i poza nią, np. domu czy podczas lekcji online.
„ILUSTROWNIK. PRZEWODNIK PO SZTUCE MALARSKIEJ” AUTORKA: GRAŻYNA BASTEK
PREMIERA: 26 WRZEŚNIA 2024
Mówić o sztuce to sztuka sama w sobie – i Grażyna Bastek jest w niej znakomita. Jej „Ilustrownik” wbrew pozorom nie jest kolejnym słownikiem terminologicznym sztuk pięknych, tylko błyskotliwą, wielowątkową przechadzką po języku, którym przez stulecia obrosła zarówno sama technika tworzenia dzieł, jak i krytyka artystyczna. Przyda się w dyskusjach, przyda się we flircie i przy rozwiązywaniu krzyżówek. Przede wszystkim jednak to znakomita lektura dla przyjemności poznawczej – pisze Jacek Dehnel. Grażyna Bastek, autorka „Ilustrownika”, to historyczka sztuki, publicystka, specjalistka od historii
nowożytnego malarstwa europejskiego i technik dawnych mistrzów. Wreszcie – autorka esejów o malarstwie „Rozmowy obrazów”.
Na kartach „Ilustrownika” zabiera czytelników do średniowiecznych i nowożytnych pracowni malarskich. Co wspólnego z malarstwem ma włoskie słowo pentimento, oznaczające skruchę, żal i pokutę? Dlaczego drzewa i dachy w Widoku Delft Johannesa Vermeera są niebieskie? I co niegdyś nazywano majstersztykiem? Grażyna Bastek odpowiada na dziesiątki takich pytań. Tłumaczy zasady funkcjonowania dawnych warsztatów, opisuje, z jakich materiałów powstawały obrazy i zdradza procedury ich wytwarzania. Pokazuje, jak dzieła dawnych mistrzów zmieniały się pod wpływem czasu i różnorodnych interwencji kolekcjonerów, muzealników czy konserwatorów.
„Ilustrownik” to książka nie tylko dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem dawnym i ciekawią ich aspekty technologiczne oraz artystyczna gramatyka. To też wspaniały prezent dla zaawansowanych miłośników sztuki pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Premierze książki będzie towarzyszyło spotkanie z autorką w Muzeum Narodowym w Warszawie 15 października 2024.
„21 KLUCZY DO TWÓRCZOŚCI DZIECKA”
AUTORKA: JOANNA KWAŚNIEWSKA
PREMIERA: 10 PAŹDZIERNIKA 2024
Pragniesz wychować twórcze dziecko. Ba! Twórczego człowieka, czyli osobę niezależnie myślącą, silną, pełną inicjatywy i pomysłów, która poradzi sobie w różnych sytuacjach i wymyśli szereg rozwiązań na każdy problem. Człowieka dobrze osadzonego w sobie, nie
objawiającego się własnej wrażliwości a jednocześnie odpornego psychicznie. Koniecznie sięgnij po „21 kluczy do twórczości dziecka” dr Joanny Kwaśniewskiej. Przekonaj się, że twórczość to jedna z piękniejszych wartości, w kierunku których możesz wychować swoje dziecko. Autorka książki to utytułowana psycholożka, wybitna specjalistka w zakresie stymulowania kreatywności, twórczego rozwiązywania problemów i psychologicznego wspierania twórców. Jej znakomita książka „Droga do kreacji” otrzymała w tym roku nagrodę główną w konkursie Książka dla trenera, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu. To także mama kreatywnego nastolatka i twórczej nastolatki, która całą swoją wiedzę i doświadczenie przelała na karty „21 kluczy do twórczości dziecka”. Bo doskonale wie, że gdy miną etapy życia dziecka, w których najważniejsze jest jego zdrowie, pielęgnacja i czuła opieka oraz budowanie więzi, przychodzi czas na wybory dotyczące dalszego procesu wychowawczego. To czas zachęcania do aktywności, pokazywania granic, świadomego budowania otoczenia i aktywności, które zapewnią dziecku rozwój, nauczą twórczego i kreatywnego mierzenia się z życiem.
„YOUR FUTURE SELF”
AUTOR: HAL HERSHFIELD
PREMIERA: 10 PAŹDZIERNIKA 2024
Metafora życia, jako podróży samolotem – z ekscytacją, jaka towarzyszy przygotowaniom do wejścia na pokład, podziwianiu świata z lotu ptaka, przez niespodziewane turbulencje aż po – mniej czy bardziej szczęśliwe lądowanie. „Your Future Self” to książka, która bada temat przyszłości z perspektywy psychologicznej i społecznej – porusza zagadnienia związane z tym, co sprawia, że mamy poczucie ciągłości i stałości naszego „ja” pomimo licznych, czasem głębokich zmian jakie przechodzimy w życiu. Autorem książki jest Hal Hershfield, profesor
psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), specjalizuje się w badaniu czasu i podejmowania decyzji życiowych. Hershfield jest zdobywcą wielu nagród dydaktycznych. Redakcja witryny edukacyjnej Poets & Quants przyznała mu tytuł jednego z 40 najwybitniejszych na świecie profesorów Business School poniżej 40 roku życia. W swoich badaniach podejmuje zagadnienia z pogranicza psychologii i ekonomii, skupiając się na tym, jak można polepszyć proces podejmowania i efekt długoterminowych decyzji. W jego książce psychologia przeplata się z codziennością, wyniki badań naukowych przekładają się na nasze rozumienie siebie i świata. Jak wpłynąć na teraźniejszość, na nasze aktualne wybory, dietę, zdrowy tryb życia, a nawet oszczędzanie na starość? Rzetelna wiedza naukowa przekazana w sposób bardzo przystępny, poparta licznymi przykładami i opisami z życia zarówno autora, jak i jego bohaterów.
„COLLECTIVE ILLUSIONS: CONFORMITY, COMPLICITY, AND THE SCIENCE OF WHY WE MAKE BAD DECISIONS”
AUTOR: TODD ROSE
PREMIERA: 10 LISTOPADA 2024
Dlaczego w pracy, relacjach i życiu społecznym popełniamy błędy, popadamy w konformizm i nie potrafimy oprzeć się presji grupy? Na te pytania odpowiada książka, która zdobyła tytuł National Bestseller, Wall Street Journal Bestseller oraz książki roku 2022 Amazon w kategorii Business, Leadership i Science. Todd Rose, autor “Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions”, jest doktorem nauk o edukacji na Uniwersytecie Harvarda. Zajmuje się psychologią rozwojową, inteligencją i procesami uczenia się. Szczególnie interesuje go tematyka indywidualności w perspektywie potencjału ludzkiego, rozwoju talentów i projektowania instytucji społecznych. W swojej książce podejmuje bardzo ciekawy temat jakim jest ignorancja pluralistyczna. Jest to sytuacja, w której jednostka ma dany osąd na temat rzeczywistości, ale postępuje w sposób przeciwny do tego co sądzi tylko dlatego, że uważa iż większość ludzi podziela ten przeciwny sposób widzenia rzeczywistości. Zjawisko może prowadzić do sytuacji, w których negatywne lub niepożądane zachowania są podtrzymywane w grupie, ponieważ ludzie nie chcą wyróżniać się lub być postrzegani jako odmienni. Dlatego niektórzy z nas zachowują się zgodnie z oczekiwaniami grupy, mimo że nie zgadzają się z nimi, aby uniknąć konfliktu lub odrzucenia. Tak dzieje się np. z małżonkami, którzy nie zgadzają się z pewnymi aspektami ich związku, ale oboje błędnie wierzą, że druga strona jest zadowolona i zaakceptowała te aspekty, unikają rozmów na trudne tematy, myśląc, że druga strona jest zadowolona z obecnego stanu rzeczy. W rzeczywistości obie strony są sfrustrowane, ale milczą, aby nie wywołać konfliktu. Podobnie w pracy – gdy współpracownicy nie komentują nieetycznych praktyk kierownictwa, ponieważ zakładają, że inni je akceptują. Todd Rose pokazuje, że ignorancja pluralistyczna często prowadzi do błędnego koła, w którym zachowanie grupy jest kontynuowane i wzmacniane, mimo że większość jej członków prywatnie się z nim nie zgadza. Niezwykle często ulegamy ignorancji pluralistycznej, czego dowodzi w swojej książce Todd Rose. I pisze jakie są tego konsekwencje i co możemy zrobić żeby się przed tym chronić.
Kontakt dla mediów
Karolina Szmytko
Business & Culture
k.szmytko@businessandculture.pl
tel. 606 630 504