Gry planszowe i nie tylko 6 grudnia 2022

Z biegiem strumienia – dodatek do gry Łąka

Z biegiem strumienia to nie jest samodzielna gra! Do rozgrywki wymagana jest podstawowa wersja gry: Łąka. Podstawka zachwyciła nas pod każdym względem. Kiedy dotarł do nas dodatek Z biegiem strumienia, poprzeczka była wysoko ustawiona. Czy sprostał on oczekiwaniom?

Karolina Kijak, ilustratorka, ponownie pokazała, na co ją stać i jak przepiękne, przecudne są jej akwarele. Godzinami można przeglądać karty, po prostu nie można się od nich oderwać. Świetnym uzupełnieniem jest tutaj indeks kart, w których znajdziecie wiele fajnych ciekawostek. Bez wątpienia to świetna lekcja przyrody, nie tylko dla młodszych graczy.

Fot. Łąka: Z biegiem strumienia

Fot. Łąka: Z biegiem strumienia

Dodatek Z biegiem strumienia nadaje podstawowej grze nowego, jeszcze bardziej grywalnego wymiaru. Niewątpliwie wyprawy na łono przyrody zostaną ubogacone o dwustronną planszę rzeki i to tylko od naszego widzimisię będzie zależało jaki wariant gry wybierzemy. Niemniej cel pozostaje taki sam jak w grze Łąka. Gramy o tytuł najsprawniejszego obserwatora przyrody, a na celowniku mamy nowe karty wodnego środowiska.

Przygotowanie rozgrywki Z biegiem strumienia

Najpierw należy rozłożyć elementy z podstawowej gry Łąka (jak to zrobić, przeczytacie tutaj). 

Dodatek wprowadza dwa nowe tryby rozgrywki: 

  • spokojny nurt,
  • bystry nurt. 

W instrukcji jasno i szczegółowo podano, jak przygotować poszczególne elementy w zależności od wybranej opcji. W tej recenzji skupię się na przygotowaniu do wersji ze spokojnym nurtem, bo w nią grywam z dziećmi najczęściej.

Rozstawienie Z biegiem strumienia krok po kroku:

  • Karty z nowej tali należy odpowiednio wtasować do starych kart N, W, S, E;
  • dodatkowy żeton celu dodać do puli celów;
  • planszę rzeki należy dopasować do ogniska wybraną stroną;
  • każdy z graczy otrzymuje żeton szlaku wodnego, dodatkowy żeton w swoim kolorze i dwustronną kartę podłoża wodnego;
  • na odpowiednich polach połóżcie odkryte karty żeremi i zachodu słońca; 
  • należy przetasować talię rzeki i włóyć ją do składanego podajnika na wskazanym miejscu;
  • uzupełnić obszar kart na planszy rzeki nowymi kartami;
  • obok pomników przyrody należy położyć dwa wylosowane żetony celów;
  • a pionki kajakarzy znajdą swoje miejsce na polu startowym rzeki.
Fot. Łąka: Z biegiem strumienia

Fot. Łąka: Z biegiem strumienia

Zasady trybu rozgrywki spokojny nurt

Lubicie spływy kajakowe? Jeśli płynęliście już spokojnym nurtem, wiecie, że zawrócenie do łatwych rzeczy nie należy. Zwłaszcza gdy płynie się z grupą. Kiedy figurki kajakarzy zatrzymają się na polach z symbolami akcji dodatkowych, gracz może wykonać tę akcję. Jeśli minęliście więcej niż jedno takie pole, akcje dodatkowe wykonujecie w kolejności ich mijania. 

Wśród dodatkowych akcji jest możliwość dobrania karty z talii rzeki, zachodu słońca, talii E, karty żeremi, czy karty z planszy rzeki. 

Podobnie jak w podstawowej wersji rozgrywka składa się z sześciu rund, przy dwu i trzyosobowym składzie, lub ośmiu, przy pełnym, czteroosobowym gronie. W swojej turze gracz musi wykonać jedną akcję, czyli umieścić w jednym ze wcięć przy ognisku lub rzece wybrany przez siebie żeton szlaku. Oczywiście, gdy gracz wybierze żeton szlaku wodnego lub z symbolem “?”, wtedy dobiera dowolną kartę z rzędu lub kolumny wskazanej przez żeton z planszy rzeki. Następnie może zagrać jedną kartę na swój obszar łąki lub okolicy.

Gdy gracze wykorzystają wszystkie żetony szlaków, runda dobiega końca. Po rozegraniu wszystkich rund zwycięzcą zostaje gracz, który uzbierał największą liczbę punktów. W dodatku Z biegiem strumienia można zyskać dodatkowe punkty za umieszczenie żetonów premii na planszy rzeki lub za to, jak daleko udało nam się popłynąć pionkiem kajakarza. 

Wrażenia z rozgrywki z dodatkiem Z biegiem strumienia

Bez wątpienia dodatek Łąka: Z biegiem strumienia sprostała wszystkim naszym oczekiwaniom. Jest równie przepięknie wykonana, z niesamowitą dokładnością i dbałością o szczegóły. Choćby osobny składany stojak na karty rzeki. Reasumując, graficzne opracowanie gry Z biegiem strumienia to majstersztyk!

Pod względem mechaniki, gra Łąka z dodatkiem Z biegiem strumienia bardzo dużo zyskuje. Istotnie nie wprowadzono, a jedynie rozszerzono możliwości graczy. Zyskujemy nowe możliwości do punktowania, trzeba rozważnie podejmować decyzje i planować z wyprzedzeniem swoje ruchy. Czas rozgrywki niestety trochę się wydłuży, ale u nas sprawdzało się granie w dwa dni – dziś pierwsze trzy rundy, jutro kolejne trzy. Na długość rozgrywki ma również fakt wpatrywania się w karty, zarówno nowe, jak i te wcześniej wiele razy ograne. Wprost nie można od nich oderwać oczu.

Najlepszym miejscem do rozgrywki jest już podłoga, bo trudno to wszystko pomieścić na stole. Niestety gra zajmuje sporo miejsca, ale wystarczy na nią spojrzeć i wtedy nic nam już nie przeszkadza. 

Najlepiej grywa się nam we trójkę, w czwórkę trzeba zarezerwować sobie więcej czasu. Jeśli lubicie samotny tryb, z dodatkiem Z biegiem strumienia jest to też możliwe, jednak brakuje tych emocji. Raźniej spływać kajakiem w grupie. 

 

Łąka: Z biegiem strumienia niewątpliwie ma walory edukacyjne. To świetna lekcja przyrody, podczas której można zgłębić zależności i wspólne cechy niektórych gatunków. Tym razem mamy okazję bliżej przyjrzeć się wodnemu środowisku i lepiej poznać florę i faunę związaną z rzekami. Gwarantuję Wam, że dzieci zainteresują się małymi stworzonkami i baczniej będą obserwować świat wokoło. Wszak to w dzieciach ciekawość jest największa i prowadzi do poznawania i odkrywania nowego oblicza gry Łąką: Z biegiem strumienia.

W środku pudełka Z biegiem strumienia znajdziemy całkiem sporą liczbę elementów. Można się potrudzić i pomieścić wszystko w jednym pudełku, choć trzeba się trochę nagimnastykować i niestety złożyć pojemnik na karty talii rzeki. W dodatku Z biegiem strumienia odkryjecie:

  • dwustronną planszę rzeki
  • 55 kart talii rzeki
  • 4 karty żeremi
  • 4 karty zachodu słońca
  • 4 dwustronne karty początkowe
  • 3 karty talii W
  • 3 karty talii E
  • 3 karty talii N
  • 3 karty talii S
  • 6 kart wariantu 1-osobowego
  • 1 żeton celu
  • 4 żetony szlaku wodnego
  • 2 żetony wodospadów
  • 4 żetony premii
  • 8 żetonów dróg
  • 6 żetonów pomostu
  • 6 żetonów namiotowiska
  • 1 kopertę z 6 dodatkowymi kartami
  • 4 pionki kajakarzy
  • składany podajnik na karty
  • instrukcję z indeksem kart
Fot. Łąka: Z biegiem strumienia zawartość pudełka

Fot. Łąka: Z biegiem strumienia

Dla kogo dodatek Łąka: Z biegiem strumienia? Niewątpliwie dla wszystkich fanów Łąki. To jest taki must have. Po pierwszej rozgrywce nie będziecie chcieli już grać jak wcześniej. 

Na koniec dodam, że marzy mi się jeszcze leśny dodatek, jak i morski oraz górski, choć będzie to wymagało większej ilości miejsca na półce z grami. 

Tytuł: Z biegiem strumienia
Autor: Klemens Kalicki
Ilustracje: Karolina Kijak
Wiek: od 10+
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60-90 minut
Wydawca: Rebel

Fot. karty żeremi gry Łąka: z biegiem strumienia

Fot. karty żeremi

Inne gry o tematyce przyrodniczej z równie pięknymi kartami:

Ryki Afryki

Amazonia

Tajemniczy ogród

W pył zwrot

Inne gry Klemensa Kalickiego:

Domek

Domek: Słoneczna 156

Zdjęcia: A. Jelinek

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 5 grudnia 2022

Velonimo: Zwierzę na rowerze

Velonimo: Zwierzę na rowerze to prosta karcianka dla dzieci w wieku 7+. Jasne zasady, ciekawa fabuła, urocze ilustracje zwierząt pędzących na rowerach i duch sportowej rywalizacji sprawiły, że gra wciągnęła nas od pierwszej rozgrywki. A ponieważ nie trzeba długo zgłębiać instrukcji i mozolnie tłumaczyć dzieciom, o co chodzi, z marszu przypadła nam do gustu.

VELONIMO: ZWERZĘ NA ROWERZE – ZASADY

Velonimo: Zwierzę na rowerze to nic innego, jak wyścig kolarski, w którym udział biorą zwierzęta wszelkiej maści: niedźwiadki, tygrysy, zające, wielbłądy, a nawet żółwie! Celem gry jest zdobywanie punktów na poszczególnych etapach owego wyścigu. Aby wygrać daną rundę, należy pozbyć się wszystkich kart z ręki, zanim zrobią to inni gracze.

W tym celu kolejno zagrywamy na stół karty – pojedynczo lub w kombinacji: kilka kart tej samej wartości, lub kilka kart w tym samym kolorze. Każdy gracz musi przebić liczbę punktów, którą położył wcześniej rywal. Jeśli więc ja zagram kartę o wartości 6, następna osoba musi wyłożyć kartę o wartości co najmniej 7. Ot cała filozofia.

Rozgrywka składa się z pięciu rund. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kart, lecz pozostali gracz rywalizują ze sobą tak długo, aż w grze pozostanie tylko jeden. Na koniec każdej rundy podliczane są punkty – jak to robić przedstawione jest w małej tabeli w instrukcji. Co ciekawe liczba przyznawanych punktów rośnie wraz z kolejnym etapem wyścigu, dzięki czemu nie jest powiedziane, że trzeba wygrać wszystkie po kolei rundy, aby zostać zwycięzcą. Tak naprawdę losy kolarzy ważą się do samego końca – czasem wydaje się, że komuś dobrze idzie i wysuwa się na prowadzenie, jednak finalnie inny uczestnik może go wyprzedzić o włos na ostatniej prostej.

Generalnie zasady ograniczają się do wykładania kart o wyższej wartości, niż zrobił to nasz przeciwnik i dążenia do jak najszybszego pozbycia się ich z ręki. Niemniej są jeszcze trzy zasady, o których trzeba pamiętać – choć w pierwszych rozgrywkach lub w rywalizacji z młodszymi dziećmi można je pomijać. Otóż:

–  osoba, która wygra dany etap wyścigu, dostaje kartę prestiżowego trykotu w marchewkę z groszkiem – za jej sprawą raz na całą rundę można użyć jej w kombinacji i doliczyć sobie dziesięć punktów.

– karta z symbolem 1 i wizerunkiem żółwia pozwala nam na wybranie losowej karty dowolnego gracza i włączenia jej do swojej puli. W ten sposób można pokrzyżować plany przeciwnika i nieco odmienić przebieg wyścigu.

– w rozgrywce dwuosobowej specjalną funkcję mają karty z symbolem 2 i wizerunkiem wielbłąda. Za każdym razem, gdy ją zagramy, musimy dobrać kartę ze stosu kart dobierania. Jeśli zagramy przykładowo trzy takie karty, to również trzy musimy dobrać.

VELONIMO: ZWIERZĘ NA ROWERZE – NASZE WRAŻENIA

Jak widać, reguł gry jest niewiele i są bardzo klarowne, nawet dla młodszych dzieci niż jest to sugerowane na opakowaniu. Sama rozgrywka jednak nie jest nudna i tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, bowiem aby wygrywać poszczególne etapy, a następnie cały wyścig, trzeba dobrze kombinować, jakie karty zagrać. Musimy wykazać się niemałym sprytem, bacznie obserwować stół i analizować ruchy przeciwników, bo mimo iż nie widzimy ich kart, musimy starać się przewidywać, co mogą zagrać.

Na wyrzucanie mocnych kart też trzeba czasem wybrać dobry moment i nie pozbywać się ich od razu – trochę jak w prawdziwym wyścigu kolarskim, gdzie kolarze trzymają się jeden za drugim w tzw. tunelu, po to, by w odpowiednim momencie dać z siebie wszystko i oderwać się od peletonu.

Jak wspominałam, gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7+, ale młodsze z drobną pomocą też dają radę. Trzeba im tylko podpowiadać, jakie wartości mają kombinacje kart – kłania się tutaj dodawanie, którego moje przedszkolaki jeszcze nie ogarniają, aczkolwiek uważam, że to dobry pomysł na przyjemną naukę liczenia.

Reasumując gra Velonimo: Zwierzę na rowerze została przez nas pozytywnie odebrana i znając życie, będzie nam towarzyszyć nie tylko podczas wolnych chwil w domu, ale też poza nim.  

Zdjęcia: Fizinka
Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Rebel

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 4 grudnia 2022

Rozumówki – gra od Albi

Gra, którą Wam dziś przedstawię, czyli Rozumówki, to logiczne rozgrywki z elementami hazardu i świetny trening intelektualny o różnym stopniu trudności.

Zawartość pudełka:

  • 1 plansza
  • 6 kół do obstawiania 
  • 280 kart z zadaniami podzielonymi na 5 kategorii
  • 5 żetonów w kolorach kategorii
  • 7 drewnianych kostek
  • arkusz/notes
  • 6 ołówków
  • 1 klepsydra

Rozumówki

Cel i zasady gry

Zadaniem uczestników jest zdobycie jak największej liczby punktów dzięki poprawnym odpowiedziom oraz właściwym obstawianiem odpowiedzi przeciwników.

 

Przygotowanie do gry 

Aby rozpocząć grę, należy na środku stołu rozłożyć planszę, wokół niej poukładać pudełeczka z potasowymi kartami. Żetony kategorii układamy obok planszy, żarówką do góry. Każdy gracz wybiera swoją barwę, ustawia pionek w tym kolorze na polu ,,0”, natomiast kostkę „naturalną” ustawia w wyznaczonym miejscu. Bierze odpowiednie koło, kartkę z notesu i ołówek. Ostatnim krokiem jest wybranie gracza, który zacznie zabawę. 

 

Rodzaje kategorii

Rozumówki to aż 5 różnych kategorii zadań o różnym stopniu trudności. Karty są dwustronne – z jednej strony są zadania, z drugiej rozwiązanie lub dalszy ciąg łamigłówki. W prawym górnym rogu jest informacja, ile czasu mają gracze na rozwiązanie zagadki – 1, 2 lub 3 klepsydry, strzałkę oznaczającą zakaz zapisywania czegokolwiek na arkuszu do czasu odwrócenia karty lub kombinacja powyższych symboli. 

  • Pamięć i spostrzegawczość, czyli kolor zielony.
    Możemy trafić tu na zadanie polegające na znalezieniu różnic na obrazku, zapamiętaniu tego, co przedstawia karta i następnie odpowiedzeniu na pytanie, czy odnalezieniu ukrytego przedmiotu.Rozumówki
  • Zadania językowe, czyli kategoria żółta.
    Tu zadania są zróżnicowane, od znalezienia brakujących liter, odgadnięcia słowa czy ukrytego przysłowia.
  • Wiedza powszechna, czyli kolor niebieski.
    Kategoria ta jest zbiorem najbardziej różnorodnych pytań. Zostaniemy odpytani z historii, geografii czy poezji.
  • Zadania logiczne, czyli kolor czerwony.
    Jak sama nazwa wskazuje, trzeba tutaj ruszyć szare komórki, ale też odświeżyć nieco wiedzę np. z matematyki.
  • Zadania graficzne, czyli kolor fioletowy.
    Zadaniem będzie przyjrzenie się obrazkowi i odpowiedzenie na pytanie. 

Plansza

Na planszy znajdziemy ponumerowane pola, które odpowiadają ilości zdobytych punktów. Każdy gracz ustawia się na właściwym miejscu. 

 

Zasady gry

Każdy uczestnik rozwiązuje te same zadania, w tym samym czasie, a rozgrywka przebiega w następujący sposób:

  • Wyboru kategorii dokonuje gracz, którego tura właśnie ma się rozpocząć. Losuje dwa spośród wszystkich żetonów i decyduje, którą z nich wybiera, kładąc żeton na środku planszy. Ta kategoria nie bierze udziału w kolejnej turze. 
  • Każdy gracz obstawia na swoim kole liczbę punktów, o które gra, a zdobyć je może stawiając na dowolnego gracza. Jeśli uważa, że dana osoba prawidłowo wykona zadanie, może zagrać o 1, 2 lub 3 punkty (zielone pole na kole) i postępuje analogicznie w przypadku kiedy nie wierzy w przeciwnika (kolor czerwony). Może również zagrać asekuracyjnie i nie ryzykować. 
  • Gracz, który wybrał kategorię, losuje kartę z odpowiedniej kategorii i kładzie ją w dobrze widocznym dla wszystkich graczy miejscu. Ilość czasu na wykonanie zadania zamieszczona jest w górnym rogu karty. 
  • Po upływie dozwolonego czasu gracz “prowadzący” tę rundę odwraca kartę i odczytuje odpowiedź. Za prawidłową każdy gracz otrzymuje punkty według zasady: 

4 punkty za prawidłową odpowiedź,
+1 punkt za zdobycie kostki najszybszego gracza*
0 punktów za błędną odpowiedź lub jej brak
-1 punkt za błędne rozwiązanie zadania przy posiadaniu kostki najszybszego gracza
+1, 2 lub 3 punkty za poprawne obstawienie

*Kostkę najszybszego gracza otrzymuje osoba, która najszybciej odpowie (zapisze) odpowiedź. Po zabraniu kostki nie można już niczego dopisywać. 

  • Po podliczeniu i zsumowaniu wszystkich zdobytych dotychczas punktów gracz ustawia swoją kostkę w odpowiednim miejscu na planszy. 
  • Liczba rund zależy od ilości graczy. Jeśli jest 2 uczestników to rozgrywają 4 rundy, 3-4 graczy to 3 rundy, 5-6 graczy – 2 rundy.

 

 

Nasze wrażenia

Rozumówki ma dość proste zasady, co nie znaczy, że same zadania są łatwe. Mamy tu tak różnorodne pytania, że nawet mistrzowi łamigłówek może powinąć się noga 🙂 

To, co mi się podoba, to fakt, że punkty można zdobywać, mimo że sami nie znamy odpowiedzi. Jeśli ktoś ma żyłkę do hazardu, nawet przy samych błędnych typowaniach może wygrać. Ta zasada to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, kiedy gracze są w różnym wieku i na różnym poziomie. Tutaj każdy ma szansę na wygraną. 

Rozumówki są bardzo ładnie wydaną grą. Plansza i karty są wykonane starannie, z dobrych jakościowo materiałów, a sama kolorystyka jest przyjemna dla oka. Zadbano tutaj o wiele szczegółów, takich jak na przykład notes, ołówki czy klepsydra. Mamy wiele tego rodzaju gier w swojej kolekcji i nie zawsze dołączane są takie elementy. Za to daję dużego plusa, chociaż niewątpliwie największą zaletą jest jednak opracowanie merytoryczne. Dawno nie miałam okazji na tak wymagający trening szarych komórek. 

 

Tytuł: Rozumówiki

Wiek: +12 lat

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 30+ minut

Wydawca: Albi

Dziękuję wydawnictwu Albi za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close