Szybko, ale zdrowo. Proste i smaczne przepisy, które pomogą zachować mimo braku czasu zbilansowaną dietę dziecka
Zbilansowana dieta dziecka nie zawsze jest prosta do przestrzegania. Przygotowanie każdego dnia pięciu zdrowych posiłków dla całej rodziny jest wyzwaniem, a jeśli mamy na pokładzie malucha w wieku 1+, to okazuje się to po prostu arcytrudne. W dobie pandemii niepewność, praca zdalna połączona z opieką, zmęczenie rodzica utrudniają codzienność. Być może parę dietetycznych patentów pozwoli zaoszczędzić chociaż kilka minut w ciągu dnia na korzyść wspólnie spędzonego czasu.
Zbilansowana dieta dziecka – inwestycja na przyszłość
Szczęście w nieszczęściu – mamy wiosnę, a co za tym idzie coraz większy wybór świeżych owoców i warzyw. Zwłaszcza dostęp do tych pierwszych sprawia, że przygotowanie szybkich, ale jednocześnie zdrowych posiłków, które dodatkowo dzieci chętnie zjedzą, staje się zdecydowanie łatwiejsze. Każdy rodzic przyzna, że karmienie malucha, który nie jest zachwycony zawartością talerza, bywa trudne, a jeśli dodamy do tego zmęczenie opiekunów i wynikający z niego spadek cierpliwości – mamy gotowy przepis na domową sprzeczkę.
Karolina Łukaszewicz, dietetyk programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” Fundacji Nutricia, poleca kilka sprawdzonych, prostych i smacznych przepisów, które pomogą zachować zbilansowaną dietę dziecka, a rodzicom zaoszczędzić chwilę na wspólną zabawę.
Zbilansowana dieta dziecka, zwłaszcza w 1000 pierwszych dniach życia, jest szczególnie ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Starajmy się zrobić wszystko, aby nawet w tym niezwykle trudnym okresie, przygotować zbilansowane posiłki – przekonuje Karolina Łukaszewicz, dietetyk.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka (2016 r.), aż 88% dzieci w wieku powyżej 1. roku życia otrzymuje za mało warzyw w swojej diecie, a prawie 1/3 dzieci do 36. miesiąca życia ma nieprawidłową masę ciała.
1000 pierwszych dni życia dziecka to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu dziecka, dlatego ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz, ale również w dorosłym życiu. To inwestycja długoterminowa – tłumaczy Karolina Łukaszewicz.
Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dziecka w okresie od 1 do 3 roku życia?
Pierwsze trzy lata życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju malucha. Niezwykle istotne jest w tym czasie, by codzienna dieta była jak najlepiej dopasowana do jego potrzeb. W pokarmach powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze i białko, witaminy i składniki mineralne właśnie po to, by rozwój przebiegał bez komplikacji. Warto się trzymać ustalonych zasad, które określają, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dziecka.
Produkty zbożowe powinny pojawiać się w 5 porcjach jako główne źródło energii dla malucha. Sięgamy po produkty z pełnego przemiału, jak najmniej przetworzone. Porcja to np. pół bułki pełnoziarnistej, 2-3 łyżki ugotowanej kaszy gryczanej.
Warzywa powinny pojawiać się w 5 porcjach – porcja to np.1 średni ziemniak lub ½ szklanki kiszonej kapusty. Najlepsze są świeże warzywa i gotowane na parze, które wzbogacą posiłki dziecka i zachęcą go do poznawania nowych smaków.
Owoce powinny pojawić się w 4 porcjach – 1 porcja owoców to np. w ½ szklanki malin, mała brzoskwinia, pół banana. Owoce doskonale sprawdzą się jako przekąska, deser lub sok wyciskany w domu (nie więcej niż ½ szklanki dziennie). Ważne jest to, by owoce oraz warzywa pochodziły z upraw jak najbardziej czystych, ekologicznych.
Mleko i przetwory mleczne powinny obejmować 3 porcje dziennie – 1 porcja to np. ½ szklanki jogurtu lub 2 łyżeczki twarożku. Warto sięgać po mleko i przetwory mleczne, takie jak kefir czy jogurt bez dodatku cukru, naturalny twarożek. Mleko i produkty mlekopochodne zawierają witaminę D, wapń, żelazo, których często dzieciom brakuje. Fermentowane produkty mleczne są także bogate w dobre bakterie probiotyczne, które dbają o zdrowie. Warto przy tym skonsultować z lekarzem kwestię dodatkowej suplementacji witaminy D.
Mięso drób ryby i jaja powinny obejmować 1-2 porcje dziennie – 1 porcja to np.: ½ piersi z kurczaka, ½ jajka, 1 plasterek wędliny. Mięso i jaja dostarczają witaminy z grupy B oraz łatwo przyswajalne żelazo. Oczywiście najlepiej unikać smażenia, za to wybrać pieczenie i duszenie chudego mięsa lub ryby rybę podaje się 2 razy w tygodniu.
Zdrowe tłuszcze 1-2 porcje w ciągu dnia -1 porcja tłuszczu to np. 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub 1 łyżeczka masła. Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe dostarczają energii niezbędnej w fazie szybkiego wzrostu dziecka. Do takich tłuszczów zaliczamy: oliwę z oliwek, olej rzepakowy, a także masło.
Co dziecko powinno pić? Dziecko powinno przede wszystkim pić wodę – około pięciu pełnych szklanek w ciągu doby. Najlepsza będzie bezsmakowa, bez dodatku cukru i niskozmineralizowana. Woda znakomicie zaspokaja pragnienie, nie dostarcza kalorii i nie naraża na rozwój otyłości i próchnicy. Dziecko pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia, jak już wyżej wspomniano, może wypijać soki owocowe najlepiej wyciskane w domu, ale ilość tego soku nie powinna przekraczać 120 mililitrów, czyli pół szklanki w ciągu dnia.
Zbilansowana dieta dziecka – dietetyk poleca przepisy
Kilka przepisów, które polubią maluchy, a rodzice będą mieli pewność, że nie spędzając długich godzin w kuchni, podają swoim pociechom pyszny i zdrowy posiłek:
Mleczna kaszka ryżowo-jaglana z truskawkami i borówkami
Składniki:
– ulubiona mleczna kaszka ryżowo-jaglana
– garść owoców np. truskawek lub borówek
Sposób przygotowania:
Kaszkę przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przygotuj porcję kaszki (około 170 ml) i udekoruj ją truskawkami i borówkami.
Pełnoziarnista kanapka z mlecznym koktajlem
Składniki:
– 1/2 bułki grahamki posmarowanej masłem
– 1 łyżka twarożku półtłustego
– liść sałaty masłowej
– ogórek świeży obrany ze skórki
– koperek
– 1 porcja mleka modyfikowanego typu Junior
– 1/2 banana
Sposób przygotowania:
Na bułeczce posmarowanej masłem połóż sałatę, twarożek i resztę warzyw. Mleko przygotuj zgodnie z instrukcją i zblenduj z bananem i podaj dziecku do picia.
Zapiekane jabłko z kaszką mleczną
Składniki:
– 1 jabłko dojrzałe
– kaszka mleczna wielozbożowa z dodatkami owocowymi
– cynamon – do smaku
Sposób przygotowania:
Jabłko pozbaw gniazda nasiennego i wydrąż je tak, żeby można je było łatwo nafaszerować. W tym czasie przygotuj kaszkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ok. połowy porcji). Do przygotowanej kaszki możesz zetrzeć miąższ jabłka i doprawić cynamonem. Tak przygotowane jabłko wstaw do piekarnika i zapiecz przez około 10 min. Przed podaniem zdejmij skórkę z jabłka.
Owocowe placki – na około 12 małych placuszków
Składniki:
– 1 jajo
– 1 szklanka mleka modyfikowanego typu Junior przygotowanego zgodnie z instrukcją na opakowaniu
– 3/4 szklanki mąki owsianej
– 1 łyżeczka miodu
– Garść malin
– 1 łyżeczka oleju rzepakowego
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Sposób przygotowania:
Do miski wbij wszystkie składniki oprócz malin i dokładnie wymieszaj trzepaczką albo robotem kuchennym. Odstaw ciasto na około 20 min. Na suchej teflonowej patelni usmaż placki na złoty kolor i podawaj je z rozgniecionymi malinami.
Więcej informacji oraz eksperckie porady edukacyjne na temat żywienia na etapie ciąży, karmienia piersią oraz rozszerzania diety dziecka i właściwego żywienia dziecka do 3. roku życia można znaleźć na stronie ogólnopolskiego programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”: www.1000dni.pl
O kampanii: Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych ich dzieci. Przyzwyczajenia i zachowania żywieniowe, które uda się wypracować z dzieckiem podczas 1000 pierwszych dni życia czyli od poczęcia do około 3. roku życia, będą miały istotny wpływ na jego zdrowie teraz i gdy dorośnie. Kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Program realizowany jest od 2013 r. Więcej na: www.1000dni.pl
O inicjatorze: Inicjatorem kampanii jest Fundacja Nutricia, której misją jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Wspieramy dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, jak również przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, realizując działania edukacyjne na temat roli żywienia oraz finansując badania naukowe. Za pomocą naszych działań dążymy do: edukowania przyszłych pokoleń o kluczowej roli odpowiedniego żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia, ograniczenia skali problemu niedożywienia w chorobie oraz budowania nawyków umożliwiających zdrowe starzenie się. Więcej na: www.fundacjanutricia.pl
Wpis powstał na podstawie materiałów prasowych.