Zespół suchego oka u dzieci (ZSO)- ekspert podpowiada
Zespół suchego oka u dzieci, to wbrew pozorom coraz częściej diagnozowana przypadłość. Kiedyś problem dotyczył w przeważającej większości dorosłych, którzy pracowali przy komputerach, obecnie coraz częściej na problemy z oczami skarżą się także dzieci.
Zespół suchego oka – przyczyny
Zespół suchego oka dotyka blisko 340 milionów osób na całym świecie. Problem pojawia się także u dzieci, bo coraz bardziej zmienia się sposób spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. Wszechobecne smartfony, tablety, komputery, godziny przesiadywania przed telewizorem, muszą się prędzej czy później zemścić na zdrowiu oczu dzieci. Dzieciaki więcej czasu spędzają przyklejone do różnego typu sprzętów w domu, niż biegając za piłką po boisku, czy szalejąc na placu zabaw. W konsekwencji coraz więcej maluchów cierpi na bóle głowy, krótkowzroczność oraz wspomniany zespół suchego oka u dzieci. Istnieje jeszcze kilka niezależnych od wieku warunków im sprzyjających. Zespól suchego oka może być także skutkiem przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, kąpieli w chlorowanej wodzie oraz ekspozycji oka na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu.
U dorosłych schorzenie może mieć również inne podłoże – poza wyżej wymienionymi, powodami zaburzeń w nawilżaniu powierzchni gałki ocznej mogą być: menopauza i zmiany hormonalne, choroby, starzenie się, palenie papierosów.
Zespół suchego oka u dzieci – objawy
Zespół suchego oka u dzieci i dorosłych ma specyficzne objawy. Jeśli malec skarży się na suchość, pieczenie, swędzenie czy ból oczu lub uczucie „piasku” (albo po prostu „czegoś”) pod powiekami, nie wolno tego zbagatelizować. Podobnie z okresowym rozmazywaniem się widzenia, nienaturalnie częstym mruganiem czy niemożnością skupienia oczu przez dłuższy czas na ekranie lub książce. Zespół suchego oka objawia się również poprzez zaczerwienienie i obecność wydzieliny w oku. Niewykluczone więc, że rodzic sam wykryje problem, nim dziecko zdecyduje się o nim poinformować.
Zespół suchego oka u dzieci – jak leczyć?
Aby skutecznie leczyć zespół suchego oka u dzieci, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę u specjalisty. Zbada on oczy dziecka i wykluczy pozostałe możliwości. – To bardzo ważne, ponieważ samodzielna diagnoza może okazać się błędna, a sytuacja poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane Complete. – Jeśli jednak potwierdzą się nasze przypuszczenia na temat ZSO, specjalista zaleci odpowiednie postępowanie oraz przepisze krople, które zapobiegną wysychaniu oczu dziecka. Leczenie jest objawowe i bywa długotrwałe. Możemy jednak uczynić terapię bardziej skuteczną poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza w domu, dbanie o higienę okolic oczu dziecka oraz ograniczenie stosowania klimatyzacji w aucie. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dostępnych na smartfony i tablety aplikacji, które przyciemniają wyświetlacz i zmniejszają emisję niebieskiego światła, które przyczynia się do przemęczenia oczu, lub takich które przypominają o częstszym mruganiu.
*Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Systane Complete.