Rozwój 28 listopada 2019

Zespół suchego oka u dzieci (ZSO)- ekspert podpowiada

 Zespół suchego oka u dzieci, to wbrew pozorom coraz częściej diagnozowana przypadłość. Kiedyś problem dotyczył w przeważającej większości dorosłych, którzy pracowali przy komputerach, obecnie coraz częściej na problemy z oczami skarżą się także dzieci. 

Zespół suchego oka – przyczyny

Zespół suchego oka dotyka blisko 340 milionów osób na całym świecie. Problem pojawia się  także u dzieci, bo coraz bardziej zmienia się sposób spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. Wszechobecne smartfony, tablety, komputery, godziny przesiadywania przed telewizorem, muszą się prędzej czy później zemścić na zdrowiu oczu dzieci. Dzieciaki więcej czasu spędzają przyklejone do różnego typu sprzętów w domu, niż biegając za piłką po boisku, czy szalejąc na placu zabaw. W konsekwencji coraz więcej maluchów cierpi na bóle głowy, krótkowzroczność oraz wspomniany zespół suchego oka u dzieci. Istnieje jeszcze kilka niezależnych od wieku warunków im sprzyjających. Zespól suchego oka może być także skutkiem przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, kąpieli w chlorowanej wodzie oraz ekspozycji oka na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. 

U dorosłych schorzenie może mieć również inne podłoże – poza wyżej wymienionymi, powodami zaburzeń w nawilżaniu powierzchni gałki ocznej mogą być: menopauza i zmiany hormonalne, choroby,  starzenie się, palenie papierosów. 

Zespół suchego oka u dzieci – objawy

Zespół suchego oka u dzieci i dorosłych ma specyficzne objawy. Jeśli malec skarży się na suchość, pieczenie, swędzenie czy ból oczu lub uczucie „piasku” (albo po prostu „czegoś”) pod powiekami, nie wolno tego zbagatelizować. Podobnie z okresowym rozmazywaniem się widzenia, nienaturalnie częstym mruganiem czy niemożnością skupienia oczu przez dłuższy czas na ekranie lub książce. Zespół suchego oka objawia się również poprzez zaczerwienienie i obecność wydzieliny w oku. Niewykluczone więc, że rodzic sam wykryje problem, nim dziecko zdecyduje się o nim poinformować.

zespół suchego oka u dzieci

Zespół suchego oka u dzieci – jak leczyć?

Aby skutecznie leczyć zespół suchego oka u dzieci, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę u specjalisty. Zbada on oczy dziecka i wykluczy pozostałe możliwości. – To bardzo ważne, ponieważ samodzielna diagnoza może okazać się błędna, a sytuacja poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane Complete. – Jeśli jednak potwierdzą się nasze przypuszczenia na temat ZSO, specjalista zaleci odpowiednie postępowanie oraz przepisze  krople, które zapobiegną wysychaniu oczu dziecka. Leczenie jest objawowe i bywa długotrwałe. Możemy jednak uczynić terapię bardziej skuteczną poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza w domu, dbanie o higienę okolic oczu dziecka oraz ograniczenie stosowania klimatyzacji w aucie. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dostępnych na smartfony i tablety aplikacji, które przyciemniają wyświetlacz i zmniejszają emisję niebieskiego światła, które przyczynia się do przemęczenia oczu, lub takich które przypominają o częstszym mruganiu.

 

*Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Systane Complete.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 28 listopada 2019

Nominacje IBBY 2019 – najlepsze książki okiem WRoliMamy

IBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została ona założona w Zurychu w 1953 roku. Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w Polsce istnieje od 1973 roku. Poznajcie wybrane nominacje IBBY 2019.

Celem IBBY jest między innymi wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim. W tym roku polska sekcja  IBBY 2019 ogłosiła niedawno nominacje w konkursie Książka Roku 2019 w trzech kategoriach: nominacje graficzne; nominacje literackie; nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. 

Wśród nominowanych książek znalazły się perełki z Wydawnictwa Dwie Siostry, Egmont, czy Nasza Księgarnia. Poniżej w kilku słowach przekonujemy, dlaczego warto zerknąć na te pozycje literatury dziecięcej.

IBBY 2019 – Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków

ibby 2019

Zebrane w tej książce historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy. Pokazują one, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Co skłoniło tych podróżników do wyjazdu z kraju, w nieznany świat? Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński czy Leszek Cichy. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. Wielkie Wyprawy Polaków to książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnym przygód, ciężkich chwil jak i radości ich spełnienia. To pozycja o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Przeplatalińscy

przeplatalińscy

Przeplatalińscy swą nazwę wzięli z faktu, że bohaterów – a raczej części ich ciał – można ze sobą dowolnie mieszać, przeplatać. Autorowi pomysłu należą się gromkie brawa za tę koncepcję. Okładka książki z tyłu i przodu wygląda zwyczajnie, za to w środku czeka nas niespodzianka – duże strony podzielono na trzy części.

Można je odwracać w jednym czasie i odczytywać krótkie story dotyczące jednego bohatera. Można też – i to jest ciekawsze – jedną część zostawić w spokoju, za to drugą i trzecią przerzucić sobie, jak przyjdzie ochota. A że na każdej są inne rysunki i teksty, wychodzą takie kombinacje, że nie raz i nie dwa parskaliśmy śmiechem.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

ibby 2019

Książka Great! Wielka Brytania dla dociekliwych to lektura dla dziecka i dorosłego, którzy chcą poznać lepiej ten wyspiarski kraj. Jeśli planujecie wyjazd w tamte rejony, to warto do niej sięgnąć. Podoba mi się w niej to, że nie trzeba czytać jej od początku do końca.

Dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się o wielu ciekawostkach, a w szczególności o moim ulubionym angielskim nadmorskim miasteczku Whitby. Właśnie tam rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Balonowa 5

W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 bardzo dużo się dzieje. Jest głośno, kolorowo i radośnie. Słychać śpiew, muzykę, donośne chrapanie i gromkie brawa. A to wszystko za sprawą ciekawych i jakże barwnych, choć nietypowych  przyznać to trzeba, lokatorów. Mieszkają tam bowiem zwierzęta różnej maści – od maleńkiego robaczka, po wielkiego hipopotama.

Książka Balonowa 5 generalnie nie zawiera wiele treści, zdecydowanie większą jej część zajmują duże i kolorowe ilustracje. W zasadzie dzięki nim, na każdej stronie wiele się dzieje – jest mnóstwo szczegółów, którym można długo się przyglądać i wyłapywać znajome dziecku nazwy rzeczy, roślin, instrumentów oraz żywności, wzbogacając przy tym jego słownictwo.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Banda Czarnej Frotté 

To już trzecia część przygód skarpetkowej ekipy. Autorka w zabawny sposób przemyca elementy edukacyjne i wychowawcze, które są cenne nie tylko dla najmłodszych. Uczą o przyjaźni, odpowiedzialności, podążaniu własną ścieżką i bycia ze sobą w zgodzie. Na podstawie postaci mściwego Bladego Niko, który przez całą książkę jest agresywny, wręcz mówi, że wszystko wygarnie swej bliźniaczej skarpetce, uczy dzieci, jak radzić sobie ze złością. 

Ponadto Banda czanej frotte w swoich przygodach trafia na wyspę smartfonów, które stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. Podkreślają, że mają specjalne aplikacje, które  pozwalają im „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”. Niestety w naszym codziennym życiu jest wiele takich chwil. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem.  Wyniki zostaną ogłoszone 17 grudnia 2019. Życzymy powodzenia wszystkim Nominowanym.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 27 listopada 2019

Targi Trends 4 Kids po raz czwarty w Krakowie!

? Tauron Arena Kraków
? ul. Stanisława Lema 17
? 1 grudnia 2019
? godz. 10:00-17:00

Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny design, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórców.

Nasi Goście będą poruszać się i korzystać z czterech specjalnie wyznaczonych stref:

STREFA ZAKUPÓW – w tej strefie będzie można znaleźć odzież, buciki, zabawki, dekoracje do pokoików dziecięcych, książeczki oraz produkty dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Wystawcy specjalnie na dzień targów przygotowują atrakcyjne rabaty.

Realizując zakupy na stoiskach w kwocie łącznej 250 zł będzie można odebrać  prezent w punkcie organizatora (liczba przewidzianych prezentów jest ograniczona).

STREFA ŚWIADOMEGO RODZICA – dla rodziców i przyszłych rodziców przygotowaliśmy bogaty program prelekcji i warsztatów, w jakich będzie można brać udział przez cały dzień. To niecodzienna okazja do skorzystania bezpłatnie z porad i konsultacji u ekspertów wielu dziedzin  związanych z wychowaniem dziecka oraz prawidłowym dbaniem o jego zdrowie.

STREFA ZABAWY – w tej przestrzeni dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z licznych zajęć kreatywnych i rozwijających warsztatów. Nuda tego dnia jest u nas zabroniona! Najmłodsi Goście m.in. będą tworzyć przy wielkoformatowych panelach dizajnu ze sznurka, przeżyją podwodną przygodę w świecie wirtualnym, przygotują indiański pióropusz i poćwiczą swoją pamięć na warsztatach szybkiego zapamiętywania. Nie zabraknie także magicznych baniek mydlanych i tradycyjnego malowania buziek.

STREFA EKO WYBORU – jest dla nas szalenie ważne, by najmłodsze pokolenie wyrastało w świadomości ekologicznej, bo dzisiejsze wybory wpłyną na to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom, gdy dorosną. Będziemy edukować i pokazywać w jaki sposób małymi krokami zmieniać codzienne nawyki, by zadbać o lepsze jutro dla nas i naszej planety. Na najmłodszych czekają zajęcia recyklingowe m.in tworzenia woskowijek, w które wielokrotnie można zapakować żywność oraz zajęcia upcyklingowe, na których pokażemy m.in jak kreatywnie zapakować świąteczne prezenty wykorzystując przedmioty, które znajdziemy w domu.

Rodziców i wystawców także będziemy zarażać ideą less waste i pokazywać jak można stać się eco friendly.  Warto sprawdzić na naszej stronie w jaki sposób można pomóc włączając się akcje i aktywności, jakie przygotowaliśmy na dzień naszego wydarzenia.

Więcej na: trends4kids.pl

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close