ABC żywienia 6-miesięcznego dziecka. O tym musi wiedzieć każda mama
W pierwszym półroczu życia wyłącznym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, które dostarcza mu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Po tym czasie nadchodzi moment, kiedy rodzice powinni wprowadzać nowe produkty do codziennego menu niemowlęcia. Prawidłowe żywienie maluszka i zapewnienie młodemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych ma kluczowe znaczenie dla jego harmonijnego rozwoju. Jak odpowiednio komponować dietę dziecka? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać żywienie półrocznego dziecka i jakie składniki powinny się znaleźć w jego jadłospisie.
Prawidłowa dieta kluczowa dla rozwoju
Żywienie półrocznego dziecka. Jak krok po kroku rozszerzać dietę?
-
Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości (np. 3-4 łyżeczek), przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nieznane mu dotąd smaki.
To ważne! Eksperci zalecają, aby urozmaicanie jadłospisu rozpocząć od warzyw (szczególnie tych zielonych, takich jak brokuł, groszek czy brukselka), których smak może być dla maluszka trudniejszy do zaakceptowania niż w przypadku słodkich owoców. |
-
Po około dwóch tygodniach od podania pierwszego warzywa małemu smakoszowi można zaproponować pojedyncze owoce (np. jabłka, gruszki, banany), jednocześnie kontynuując podawanie warzyw.
-
Do codziennej diety maluszka w dalszej kolejności powinny być włączane: produkty zbożowe w postaci kaszek, chude mięso (np. indyk, drób i dobrej jakości wołowina), morskie ryby, takie jak łosoś i jaja.
-
Pokarmy stałe (czyli warzywa, owoce i posiłki z mięsem lub rybą w formie przecierów) należy wprowadzać stopniowo już w 6.-7. miesiącu życia dziecka. W 8. miesiącu można podawać niemowlęciu do rączki produkty do samodzielnego gryzienia (np. cząstka warzywa, cząstka owocu, kawałek chleba itp.). Dzięki temu tuż przed ukończeniem pierwszego roku życia maluch będzie mógł jeść produkty o różnej konsystencji.
-
Aby zaspokoić pragnienie niemowlęcia, powinno się podawać mu wodę. Najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa, najlepiej z atestem.
-
Pomocne w rozszerzaniu diety mogą okazać się produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, czyli te z widocznym na opakowaniu wskazaniem wieku, np. jednoskładnikowe posiłki, musy owocowe czy kaszki. Takie produkty muszą spełniać wyjątkowo restrykcyjne normy jakości określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej (które jest znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów przeznaczonych dla dorosłych), a ich receptury opracowywane są przez ekspertów w zakresie żywienia, a dzięki temu – odpowiednio zbilansowane.
Żywienie półrocznego dziecka. Mleko wciąż ważne w diecie
Drogi Rodzicu,
jeśli zastanawiasz się nad wyborem mleka następnego dla Twojego dziecka i chcesz wypróbować Bebiko 2 NUTRIflor Expert, zarejestruj się na www.BebiKlub.pl. Czeka tam na Ciebie paczka z próbką produktu dla maluszka i poradnikiem pełnym wskazówek i porad dotyczących prawidłowego żywienia oraz wspierania rozwoju Twojego dziecka. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[2] Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
[3] Fewtrell M, Bronsky J, Campoy C i wsp. Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017; 64:119-132.
[4] Zgodnie z przepisami prawa wszystkie mleka następne nie zawierają konserwantów i barwników.
[5] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak inne mleka następne.
[6] Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07-29.07.2021.