6 szkodliwych dla ciała skutków picia kawy
Nie potrafimy żyć bez kawy. Większość Polek i Polaków codziennie rano sięga po pobudzającą filiżankę małej czarnej. Kochamy ją w różnych wydaniach — słabszą lub bardzo intensywną, z mlekiem i różnymi dodatkami. Wypijamy nie tylko jedną, ale nawet po trzy, cztery a zdarza się, że i więcej filiżanek kawy w ciągu dnia.
Sporo mówi się o jej zaletach dla organizmu oraz urody, jednak należy pamiętać, że wszystko, co jest dobre, w zbyt dużej ilości może zaszkodzić. Nadmiar kofeiny w organizmie może skutkować przykrymi dla samopoczucia, a nawet zdrowia, konsekwencjami. Jeśli więc jeszcze nie wiecie, w jaki sposób kawa wpływa na organizm, przeczytajcie ten artykuł do końca.
6 szkodliwych skutków picia kawy
- Szybka praca serca
Oczywiście właśnie po to sięgamy po kawę, ale jej nadmiar daje natychmiastowe skutki. Zazwyczaj serce wykonuje od 60 do 80 uderzeń na minutę, a gdy wypijemy filiżankę małej czarnej, tętno wzrasta do 100 uderzeń na minutę. Aby serce powróciło do normalnego rytmu pracy potrzeba mniej więcej godziny. Dopiero po tym czasie kofeina przestaje działać. Bywa jednak, że po jednej kawie sięgamy po następną i jeszcze kolejną. W konsekwencji stałe pobudzenie może powodować problemy z wyciszeniem się, zawroty głowy, kołatanie serca, przyspieszony oddech, a także przykry ucisk w klatce piersiowej.
- Ból żołądka
Ci, którzy piją mocną kawę na pusty żołądek, mogą nie tylko szybciej gonić w kierunku toalety (kawa przyspiesza działanie układu pokarmowego), ale mogą skarżyć się także na dyskomfort czy ból w żołądku, zgagę oraz refluks. Kofeina wzmacnia wydzielanie soków żołądkowych, co szczególnie odczują osoby z wrażliwym żołądkiem.
- Dyskomfort w jamie ustnej
Po wypiciu kawy, która wysusza śluzówkę jamy ustnej, może brakować w ustach odpowiedniej ilości śliny, która zapobiega rozwojowi bakterii. Po wypiciu filiżanki kawy może pojawić się uczucie dyskomfortu oraz suchości i nieświeży zapach.
- Kamienie nerkowe
Kofeina może szkodzić osobom chorującym na nerki. Kofeina co prawda bezpośrednio tu nie szkodzi, za to szczawiany obecne w kawie łączą się z wapniem, a następnie budują złogi przekształcające się w kamienie nerkowe.
- Brzydki uśmiech
Mało kto ma obecnie problem do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale nie zawsze po wypiciu kawy można umyć natychmiast zęby czy nawet wziąć odpowiednią gumę do żucia. Kawa może zabawiać szkliwo, a duża ilość słodkich dodatków czy syropów, podnosi ryzyko tworzenia się próchnicy zębów.
- Gorsze wchłanianie składników odżywczych
Kofeina zawarta w kawie sprawia, że układ pokarmowy pracuje szybciej. Gdy pokarmy przepływają przez niego gwałtowniej, składniki, które powinny być wchłonięte w trakcie trawienia, nie zostają odpowiednio wykorzystane. Najczęściej przy wypijaniu dużych ilości kawy organizm nie wchłania wystarczającej ilości żelaza.