6 sposobów na zdrową kuchnię
Przypomnijcie sobie reklamy telewizyjne, w których można zobaczyć obrzydliwe bakterie wokół muszli klozetowej. Okropne, prawda? Tymczasem w naszych domach największe siedlisko drobnoustrojów wcale nie znajduje się w obrębie toalety – większym zagrożeniem jest kuchnia!
Jestem pewna, że większość z Was po urodzeniu dziecka, zwracała szczególną uwagę na higienę i wyparzała, sterylizowała butelki, łyżeczki i naczynia, z którymi stykało się niemowlę. A co z resztą sprzętów kuchennych – zlew, ścierki, lodówka, deski do krojenia? Jesteście pewni, że Wasza kuchnia przeszłaby pozytywnie kontrolę Sanepidu w zakresie higieny i bezpieczeństwa?
Wyniki badań pokazują, że przyczyną ponad połowy zatruć pokarmowych jest nieprawidłowe obchodzenie się w domu z żywnością, a nasza wiedza o higienie w kuchni jest zdecydowanie za mała – mówi Aleksandra Koper, Ekspert ds. żywienia z Fundacji BOŚ, która rozpoczęła kampanię edukacyjną „Higieniczna Kuchnia”.
Jeśli macie sobie coś do zarzucenia, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i od dziś wcielić w życie kilka higienicznych nawyków – dla zdrowia Waszego i Waszej rodziny!
- Mycie rąk.
Na 1 cm² naszej dłoni może znajdować się nawet 5 milionów bakterii, które – jeśli nie umyjemy rąk – przeniosą się na jedzenie.
Myjmy ręce dokładnie (nie tylko przed przygotowywaniem posiłku, ale i w jego trakcie) przez minimum 20 sekund pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie dobrze je wysuszmy.
- Czyste ścierki i gąbki.
Największe nagromadzenie mikrobów jest w wilgotnych ścierkach kuchennych – milion razy więcej niż na obrzeżach muszli klozetowej! Wilgoć, ciepło i resztki jedzenia to „wymarzone” warunki do życia i rozmnażania się bakterii.
Pamiętajmy o regularnym praniu ścierek i wymianie co pewien czas kuchennych gąbek. Po każdym użyciu gąbki należy wypłukać ją i wycisnąć z niej nadmiar wody. A dobrym sposobem na dezynfekcję jest namoczenie gąbki we wrzątku z dodatkiem octu lub soku z cytryny lub podgrzewanie tak namoczonej gąbki w kuchence mikrofalowej (w wysokiej temperaturze przez ok. dwie minuty).
- Mycie żywności.
Czasem wystarczy umycie żywności pod gorącą, bieżącą wodą, ale w przypadku jajek i owoców cytrusowych konieczne jest umycie ich płynem do mycia naczyń, gdyż tylko on może usunąć pestycydy, wosk, bakterie Salmonelli.
Gruba skóra cytrusów, bananów, melonów nie daje nam zabezpieczenia, bo gdy obieramy owoce rękami zarazki trafiają do naszych ust. A im ładniejszy, bardziej błyszczący i smakowiciej wyglądający owoc, tym większe prawdopodobieństwo, że pokryty jest woskiem.
- Porządek w kuchni.
Kłębiskiem bakterii jest zlewozmywak i kosz na śmieci, ale także blat kuchenny oraz płyta kuchenki. Zlew i krany zaleca się czyścić codziennie. Blat myjmy przed i po przygotowaniu posiłku. Piekarnik i okap warto myć z pomocą specjalnego detergentu odtłuszczającego. Kosz na śmieci powinien mieć przykrycie i stać w osobnej szafce, którą wraz z koszem należy myć przynajmniej raz w tygodniu, a idealnie byłoby przy każdym wyrzucaniu śmieci.
- Porządek w lodówce.
Przynajmniej raz w tygodniu, najwygodniej przed większymi zakupami, warto zrobić generalny przegląd lodówki. Usunąć z niej nieświeże, przeterminowane produkty, a te o krótkiej dacie ważności ułożyć tak, by były bardziej pod ręką.
Wtedy też myjemy półki, drzwi i szuflady chłodziarki. Do czyszczenia doskonale sprawdza się woda z octem (w proporcjach 1:1), której nie trzeba spłukiwać, a zapach octu wywietrzeje.
- Higieniczne przygotowanie mięsa.
Pamiętajmy, że po myciu mięsa część drobnoustrojów pozostanie w zlewie i wokół niego. Zawsze krójmy mięso na przeznaczonej do tego desce do krojenia. Badania wykazują, że na deskach do krojenia jest średnio trzy razy więcej drobnoustrojów niż na deskach klozetowych. I choć deski drewniane przez pewien czas posiadają właściwości antybakteryjne, to powierzchnia zużytych desek, staje się już miejscem do rozwoju bakterii.
Zachęcam do odwiedzenia strony www.aktywniepozdrowie.pl, gdzie znajdziecie wiele ważnych i ciekawych informacji oraz mnóstwo wskazówek, jak poruszać się po świecie kuchni. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce grafiki i dowiecie się, jakie zagrożenia mogą jeszcze na Was i Waszych najbliższych czyhać w kuchni i jak się przed nimi bronić. Kampania edukacyjna „Higieniczna Kuchnia” ma uświadamiać skalę zagrożeń i edukować w jaki sposób gotować i dbać o kuchnię, by była zdrowa.
Źródło zdjęć: Fundacja BOŚ
Porządek w kuchni… cóż bywa różnie 🙂