Tylko 10% przyszłych mam robi test na HIV
Czy w Polsce jeszcze panuje przekonanie, że ryzyko zakażenia wirusem HIV to problem narkomanów, homoseksualistów, prostytutek i osób prowadzących rozwiązłe życie seksualne? Okazuje się, że chociaż ginekolodzy mają obowiązek zaproponować kobietom w ciąży, wykonania testu w kierunku HIV, to często w ogóle tego nie robią w obawie przed reakcją pacjentki. I nikt nie wyciąga konsekwencji w stosunku do lekarzy, którzy tego badania nie zlecają.
Zachowanie ginekologów jest zaskakujące, bo przecież przyszłym mamom zależy na urodzeniu zdrowego dziecka. W ciąży wykonują mnóstwo różnych badań, aby wykryć ewentualne choroby, które mogą być groźne dla płodu. Jest to postępowanie oczywiste i nie budzi żadnych wątpliwości z ich strony. Nie wydaje mi się, by czuły się urażone zleceniem rutynowych badań także pod kątem HIV. Jeżeli lekarz potraktuje wypisanie skierowania, jako normalną procedurę bądź przekaże mniej świadomej pacjentce, jak ważne jest wykonanie testu, żadna nie powinna odmówić. Podejdzie to tego testu, jak do pozostałych badań w ciąży, bo jego cel jest taki sam – ochronić zdrowie i życie dziecka.
Tymczasem w naszym kraju aż 70 % nosicieli nie wie, że są zakażeni, a na polskich porodówkach zdarzają się przypadki, że na świat przychodzą noworodki zakażone wirusem HIV. Wniosek nasuwa się sam – wciąż za mało osób wykonuje test wykrywający obecność wirusa w organizmie. Badania takie powinny być wykonane u każdej przyszłej mamy!
Dlaczego wykonanie testu na obecność wirusa HIV jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży? Niewiedza może być bardzo groźna w skutkach, bo podczas porodu istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia dziecka. Jeśli kobieta zrobi test, a wynik okaże się pozytywny, zarażona przyszła mama będzie pod opieką specjalistów i ma bardzo wysokie szanse na urodzenie zdrowego malucha.
Jak wygląda badanie i kiedy zrobić test na HIV w ciąży?
Badanie polega na pobraniu do analizy próbki krwi. Jest bezpłatne. Lekarz ginekolog powinien dwukrotnie zaproponować taki test przyszłej mamie. Pierwszy przed 10 tygodniem ciąży, a drugi pomiędzy 33 a 37 tygodniem. Dlaczego konieczne jest dwukrotne badanie? Wykonanie testu w trzecim trymestrze jest związane z tym, że jeśli partner przyszłej mamy miałby infekcję HIV, to może zarazić ją tuż przed porodem. Dlatego też dobrze, jeśli przebada się i przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.
Sama całkowicie ufałam pani doktor, która prowadziła moją ciążę i robiłam wszystkie badania, które mi zaleciła. Nie zastanawiałam się, czy żadnych nie pominęła. Wśród nich nie było badania w kierunku HIV.
Jeśli jesteś świadomą mamą, a Twój lekarz też nie zaproponował Ci wykonania testu – wiesz, co zrobić! W myśl kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka” – upomnij się!
tak odrazu u ginekologa
Ja robie raz na 6 mcy bez bycia w ciąży czy planowania ciąży… ale praca w szpitalu swoje robi… niestety nie wiem z czym pacjentki przychodzą do oddzaiłu i czym nas mogą „poczęstować”
Tak robiłam wraz z innymi badaniami.
Mnie tylko powiedziała pani ginekolog o badaniu, tzn pow że nie może mnie zmusić ale dobrze by było, a że ja czułam się pewniej robiąc wszystkie badania to poszłam i na to, bez jakiegoś dorabiania teorii
Mi wydaje się, że u nas (w Czechach) to norma, ja krew miałam pobieraną prosto u ginekologa – badanie jak każde inne 🙂
Oczywiscie ze tak, dla mnie bylo to badanie jak kazde inne.
Dostałam wraz z pierwszym skierowaniem
Tak przy ostatniej wizycie odebrałam wynik. Ale przy poprzedniej ciąży również lekarz skierował mnie na to badanie.
U nas nic takiego nie ma. Nawet takie banalne jak wzwb czy wzwc robilam sama od siebie
Robiłam. I moim zdaniem powinno to być obowiązkowe badanie. W szpitalu bezwzględnie powinno się go wymagać
Tak ja dostałam skierowanie od ginekologa, nie musiałam nic mu mowic
tak robiłam, zaraz na poczatku ciazy
tak na pierwszej wizycie w 6tc, a wynik dostalam po tyg lub dwoch 😉
Tak
Tak.
Ja dostalam nawet dwa razy,bo moj gin mial sytuacje ze maz zarazil jaks pacjentke w viszy takze profilaktycznie dawaln2 skierowanie na wszystkie badania przed porodem,zresztą oddaje honorowo krew więc jakby byłam w grupie ryzyka,w końcu no gdy nie wiadomo
Oczywiście ze tak,przecież to dla bezpieczeństwa dziecka to badanie przede wszystkim jest robione.
Oczywiście- w tej chwili to badanie w czasie ciąży jest obowiązkowe
Dostałam na poczatku ciąży i na końcu 🙂
Też robiłam, na początku ciąży i tuż przed porodem. Badanie jak każde inne a choroba już dawno przestała dotyczyć tylko ludzi z „marginesu”
Trzy ciąże i.nigdy nikt takiego badania nie proponował.
No bo im na wszystko szkoda pieniędzy! Poszła kasa za to badanie do kieszeni włascicieli sprywatyzowanych ośrodkow…aaaaa az się nóż w kieszeni otwiera!!!!
W Rokietnicy koło Poznania w osrodku juz przeginają!!!!
Zawsze chodziłam do tego samego lekarza. Zauważyłam że nawet z rodzinnym lekarzem trzeba walczyć o skierowanie na jakie kolwiek badanie. Gdybym wiedziała wcześniej na pewno bym się dopytala a rodzilam niedawno bo w sierpniu.
Ja również miałam .
Tak raz, lekarz powiedział ze to standard u wszystkich kobiet w ciąży
nie miałam badania w zadnej ciązy
Lekarz powiedział że to standard…Mały ośrodek zdrowia w ” ni to miasto…ni to wieś”
Wystarczo jedno podczas calej ciazy 😉
Ja tez mialam
Tak, ale jedno.
też 2 razy, na początku i na końcu 🙂
Ja mam abonament w lux med i miałam robiony test na HIV 2 razy w ciągu całej ciąży
Nie miałam a rodzilam 5 razy teraz. Będzie 6 raz. I nic lekarz nie zalecił
ja też nie miałam w obu ciążach
Mi powiedziała ze tylko płatne jest to badanie…szkoda ze urodzilam miesiac wczesniej (mojego kochanego Stasia ;))bo juz chcialam awanture zrobic! …
Przy pierwszej 9 lat temu nie ale już przy drugiej 2 lata temu tak 🙂
Mój lekarz zleca dwukrotnie. Na początku i na końcu ciąży.
Bo lekarze wstydza sie w ogóle wspomniec pacjentce o tym badaniu. Ja robilam!
Tak dostalam skierowanie od swojego ginekologa 🙂
Miałam 2 razy 🙂
mój ówczesny lekarz stwierdził, że nie da skierowania, gdyż „to nie tak łatwo się zarazić” ;/
akurat, co do tego zdania miał absolutną rację, ale skierowanie dac powinien – takie prawo przyszłej mamy
ale wymyślił.
Teraz mozna zarazic sie wszedzie -nie tylko przez sex a i w szpitalu,laboratorium czy u dentysty -wystarczy ze gdzies zaniedbaja higiene
robiłam z zalecenia mojego wspaniałego lekarza, dwukrotnie. Miałam wszystkie badania, nawet te uważane za nadprogramowe, bez proszenia, upominania itd
Miałam, ale nie zapomnę sytuacji: czekam w poczekalni na skierowanie na badania, a tu nagle tekst lekarza: „pani Marto, badanie na HIV obecnie 100% płatne czy pisać na skierowaniu?”, poczekalnia jak to poczekalnia, sama tam nie byłam, a mieszkam w wiosce. Chyba nie muszę mówić jak się poczułam? 🙂
miał wyczucie, jak nic 😉
Mialam
U sąsiadów w ten sposób wykryto wirusa dzieki temu zdrowe dziecko urodzila
Tak mialam -pierwszy zrobilam sama na poczatku ciazy a potem jeszcze raz dostalam skierowania zarowno przy pierwszej jak i kolejnej ciazy
A tak w ogoke to badanie u nas kosztuje 20 zl to naprawde niewiele i nie trzeba czekac az lekarz da skierowanie
I w pierwszej i w drugiej miałam robione testy
Ja również wykonuje dość często badanie na HIV, nie będąc nawet w ciąży. Przecież to nie wstyd dbać o własne zdrowie. Odkryłam jakiś czas temu że już nie muszę chodzić po żadnych lekarzach by ubiegać się o skierowanie, wystarczyło zamówić zestaw pobraniowy do domu, a próbkę odesłać do laboratorium. Jeśli ktoś byłby chętny również skorzystać z takiej opcji to zdrowegeny.pl oferuje tego typu badanie. Jest to chyba najszybszy sposób by poznać wyniki tego badania 🙂
Właśnie w tym problem, że część lekarzy nawet nie zleca tego badania, a powinien to być priorytet. Z reszta nie tylko w ciąży. Akurat HIV warto badać regularnie. Można np. szybkimi testami z kropli krwi. Warto wiedzieć.