Na zakupach 14 grudnia 2014

Dziewczynki na lewo, chłopcy na prawo – stereotypy płci w sklepie z zabawkami

Przeglądając gazetki reklamowe marketów, zatrzymajcie się dłużej na stronach z zabawkami.  Rzuci się Wam w oczy wyraźny podział: to dla dziewczynek, to dla chłopców. Zauważycie istniejące w naszym społeczeństwie tendencyjne, odmienne oczekiwania wobec chłopców i dziewczynek, które odbijają się echem na sklepowych półkach.

Niedawno abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” stwierdził – Niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki – i rozpętał medialną burzę. Tymczasem w sklepie z zabawkami od  lat widać stereotypy ról płciowych – dziewczynki są przygotowywane do tego by dbać o swój wygląd i zajmować się domem, chłopcy – do myślenia, konstruowania, tworzenia. Wynika to z zupełnie innych oczekiwań wobec cech osobowości, zdolności, obowiązków domowych, ról społecznych i zawodowych.

Typowe stereotypy kobiecych ról społecznych, to rola gospodyni domowej, do której należy gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie. Zobaczcie sami – na pudełkach z zestawami do sprzątania, gotowania, prania – pozują dziewczynki. I jeszcze zwróćcie uwagę, na tę szczególną kolorystykę zabawek – miniaturowe odkurzacze, zastawy obiadowe, kuchenne sprzęty są pastelowe, a najczęściej we wszystkich odcieniach różu.

kuchenka różówa1

kuchenka1

żelazko1

zestaw kawowy

sprzątanie1

żelazko2

Przyglądając się zabawkom i ich opakowaniom można wyłonić kilka typowo kobiecych zawodów: sprzedawczyni, kosmetyczka pracująca w salonie piękności, piosenkarka, pielęgniarka. Od najmłodszych lat można próbować nakierować dziewczynki na określoną drogę – powinny dbać o swoją urodę – przeglądać się w lusterku, robić piękne fryzury i makijaże.

mikrofon z dziewczynką

zakupy

toaletka-dla-dziewczynki

dziewczynka

Zajrzyjmy teraz do świata chłopców – małych inżynierów, wynalazców, strażaków, kierowców, naukowców. Budowanie, konstruowanie, obsługa narzędzi i skomplikowanych systemów – uczy chłopców rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia i rozwija przestrzenną wyobraźnię. Co więc znajdziemy na półkach sklepu z zabawkami w dziale dla chłopców? Klocki, zestawy małych majsterkowiczów, pojazdy, mikroskopy i różnego rodzaju zestawy do przeprowadzania eksperymentów.

wynalazca

chemik

dzwigklocki

klocki1

chłopiec

Ciekawi mnie, jak zapatrujecie się na ten podział jako rodzice. Czy zależy Wam by Wasze dzieci nie przekraczały granic przypisanych ról do płci?

Czy wręcz przeciwnie – wychowujecie dzieci ponad tym zróżnicowaniem i nie widzicie nic złego w tym, że Wasz syn bawi się „w dom”, a córka w kierowcę rajdowego?

Dzieci są wolne od stereotypów, a to my, dorośli uczymy je schematów myślenia. Gdybyśmy chcieli przełamać stereotypy płci, to z dziewczynkami nie ma większego problemu – kupujemy zestaw klocków (co z tego, że z uśmiechniętym chłopcem na opakowaniu). Kłopot może pojawić się w przypadku, gdy chcemy kupić synowi wózek z lalką czy żelazko – musimy się natrudzić, by znaleźć w kolorze innym niż różowym.

Pamiętajmy o tym, że to przecież my – dorośli kupujemy dzieciom zabawki oraz że wpływ na dzieci poza zabawkowym biznesem ma to, jak maluchy wychowujemy, jakie role społeczne obserwują na co dzień. Czy kilkuletni chłopiec będzie chciał zabawkową pralkę? Są dwie strony medalu –  maluch widzi pewnie w reklamie, że pralkami bawią się dziewczynki, ale w jego domu jest inaczej, bo praniem zajmuje się tata. Nam rodzicom pozostaje przechwycić list do Św. Mikołaja i dowiedzieć się, o czym marzy nasze dziecko. Nie dajmy się więc zwariować – zabawki mają przede wszystkim cieszyć i bawić.

Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena kamińska
Milena kamińska
9 lat temu

Nie patrzę na to jakie role są przypisane. Mój syn chciał kuchnie żelazko i dostał. Córka w tym roku chce samochodów policyjny z otwieranymi drzwiami i go dostanie. U mnie nie ma takuch stereotypów że facet jest od tego a kobieta od tego. Pomagamy sobie wzajemnie we wszystkich obowiązkach razem prasujemy gotujemy sprzątamy i razem wrzucamy węgiel kosimy i malujemy ściany itp

Alina Miazek
9 lat temu

My też postawiliśmy na karetkę dla naszej córeczki

Marta Bolesta
9 lat temu

Moj ma kuchnie :)))) sąsiadki wozkiem dla lalek tez nie pogardzi 😉

Dominika Małecka
9 lat temu

U mnie synek w tym roku od Mikołaja dostanie kucyka Pony więc raczej nie dzielę zabawek według płci

Olga Kłoda
9 lat temu

Moj synek tez ma kuchnie i lalke czerwony kapturek takze tez staram sie nie dzielic zabawek 🙂

Natalia Kapczuk
9 lat temu

U nas też nie ma podziału. Niko lubi i samochody i bawi się lalkami.

Magdalena Bryła
9 lat temu

Co Ty mlody sie wozkiem.kuzynki bawi wozi w.nim swoja.miki i przykrywa kolderka

Magda
Magda
9 lat temu

Nasza córka obecnie ma hopla na tle wszelkich pociągów, samochodów i nie widzę w tym nic złego. Kupujemy jej zabawki, którymi wiemy, że się będzie bawiła bez znaczenia czy są przeznaczone dla chłopców czy dziewczynek 🙂

Patrycja Arent
6 lat temu

moj syn ma lalke Dory syrenke. chcial na dzien dziecka. zal bylo odmawiac 😉 stereotypy niech sobie w nos wsadza

Marta Kosieradzka
6 lat temu

nie zwracam uwagi na to w jakim dziale stoi zabawka. Syn ma wózek sklepowy i resoraki, świnkę peppę, generalnie to co lubi. Jak byłam mała bawiłam się samochodami, a mój brat lalkami. Nie widzę w tym nic „płciowego”

Agata Aga
6 lat temu

Z zabawkami mizna walczuc ale ubrania to problem. .no kurcze córka ruda jasna cera i różowych lub pastelowych kolorach wyglądała okropnie.. problem był znaleźć coś dla niej..syn także. . Ma ciepły odcień brązu włosów i tęczówki z niebieskim mu nie po drodze za to brązy czerwień i pomarańczowy żółty to jego barwy tylko fajnych ubranek brak..

Anna Świtalska
6 lat temu

Zawsze podążam za zainteresowaniami syna bez względu na kolor. Rola mężczyzn w naszym społeczeństwie została już dawno rozszerzona o obowiązki domowe producenci zabawek jeszcze nie zdążyli się z tym oswoić ;-). Niemniej jednak uważam że poczucie przynależności do konkretnej płci i wynikających z tego zachowań jest niezwykle ważne.

Asia Szablowska
6 lat temu

Mój synek ma „chłopięce „zabawki ale jesli jeat u kuzynek to bawi się chętnie również tymi „dziewczęcymi „.Generalnie mi nie przeszkadzają takie podziały w sklepach ,w tematyce książek mimo że coraz więcej ludzi sie tego czepia.Ja tam sie ciesze ze mój synek (4 l )nie chce chodzić w różu, nie bawi się na codzień lalkami (nie musi bo ma żywą laleczkę-siostrę),a mimo wszystko bardzo mi pomaga w domowych obowiązkach (robi ze mna pranie ,odkurza ,zamiata,pomaga gotowac ) a to teoretycznie babskie zajęcia 🙂

Bea Wawrzynowicz
6 lat temu

Jesli chodzi o zabawki to moi dwaj synowie mieli wozek rozowiutki z lalka i jesli maja ochote na ” dziewczece” zabawki to jak najbardziej jestem za. Problem to ja mam z ciuchami niestety chlopiece zeczy sa bardzo ograniczone i ciezko jest mi znalesc cos „kolorowego”. Dodam jeszcze ze juz sam napis boys na niebiesko mnie drazni -jakby tecza malo kolorow miala.

Kamila Jakubiak
6 lat temu

Na mnie tak samo działa sytuacja gdy w sklepie z ubraniami na hasło dziewczynka Pani Ekspedientka prowadzi mnie do wieszaków zalanych falą różu… Serio? Nie ma innych kolorów?

Agnieszka Cholewa
6 lat temu

Przynajmniej porządek w sklepie jest

Natalia Proszek Oczkowska

Jakoś nie zwracam na to uwagi .. kupuje to co córce się podoba.

Dorota Gęsiorska
6 lat temu

Nie byłam stereotypowym dzieckiem, nie jestem stereotypową mamą sześciorga. W sklepach pytałam o coś, co zainteresuje inteligenego/wrażliwego /energicznego cztero-, pięcio-, dziewieciolatka, nie dyskwalifikując potomstwa przez płeć. Starzy pracownicy przyzwyczaili się, że ze mną nie da „Dla dziewczynki można…” Na szczęście dzisiaj dzieci same sugerują, co może im sprawić radość i nie muszę zmierzać się z segregacją płciową. No dobra, przegięłam. Czasopisma dla siebie wybieram ze stojaka „Dla niego”.

Kamila Jakubiak
6 lat temu

Moja córka ma sporą kolekcję DUPLO, zdecydowanie nie wybieram zestawów typowo „dziewczęcych”. Uwielbia samochodziki i motocykle dodawane do tych zestawów. Druga ulubiona zabawka to wszelkiego rodzaju puzzle. Ma kolekcję pluszaków, a dwie Barbie sprezentowane przez rodzinę leżą odłogiem. Lubi się też bawić w gotowanie, ale według mnie to umiejętność, którą powinni posiadać wszyscy, bo niezależnie od płci jak człowiek wyprowadza się z domu chociażby celem dalszej edukacji to lepiej żeby nie zdechł z głodu z powodu braku umiejętności chociażby usmażenia jajecznicy.

W przedszkolu 12 grudnia 2014

Raz dwa trzy – ty masz wszy!

„Dziwny jest ten świat” – śpiewał przed laty Czesław Niemen. Im dłużej na tym świecie żyję tym bardziej przekonuję się, że miał rację.

Rozmawiałam dziś z panią, która pracuje w przedszkolu prawie trzydzieści lat. Przetrzymała niejedną dyrekcję i niejedne obyczaje. Jest osobą bardzo otwartą, można z nią porozmawiać, zapytać o wszystko, dowiedzieć się dużo więcej niż od pań nauczycielek. Jako że w innych przedszkolach w moim mieście, a i w szkołach także, pojawiła się wszawica, zapytałam jak to wygląda w naszym przedszkolu. Duśka ma długie włosy, ewentualne insekty pewnie by się skończyły zmianą fryzury, czyli dramat gotowy. Dowiedziałam się dwóch rzeczy:

– po pierwsze, nikt z rodziców nie zgłaszał w tym roku, więc zakłada się, że wszy się nie pojawiły,

– po drugie, i to mnie mocno zaskoczyło, personel przedszkola nie ma prawa grzebać dzieciom we włosach i sprawdzać czy są te wszy czy ich nie ma. Rodzice mają prawo sobie nie życzyć, żeby ktoś dotykał ich dzieci.

Mogę zrozumieć, że rodzice sobie nie życzą, żeby ktoś dotykał miejsc intymnych ich pociech, ale włosów?! Dlaczego we wrześniu wciśnięto mi na zebraniu niebywałą ilość list do podpisania, a żadna nie dotyczyła kontrolowania higieny? Musiałam wyrazić zgodę na wycieczki poza teren przedszkola (swoją drogą ciekawe co by przedszkole zrobiło z moim dzieckiem, gdybym takiej zgody nie wyraziła), na publikowanie zdjęć (nie wyraziłam, ale nikogo to nie obeszło, można Duśkę znaleźć w przedszkolnej galerii), na wychodzenie na zajęcia dodatkowe poza salę (w praktyce – przejście po schodach do innej sali) i nie pamiętam na co jeszcze, dlaczego więc nikt nie zapytał, czy zgadzam się na sprawdzanie higieny mojego dziecka? Wyraziłabym taką zgodę bez wahania, dbam o dziecko i nie mam się czego wstydzić. Jednak to już wykracza poza granice wolności i nietykalności przedszkolaka. Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć?


Teraz będzie archaicznie:

W czasach gdy ja chodziłam do przedszkola, a potem do szkoły, w każdej placówce była pielęgniarka, która robiła dzieciom raz na jakiś czas przegląd włosów, uszu i paznokci. Wszyscy traktowaliśmy to naturalnie, nikt się nie dziwił, tak było i koniec. Nikt też nie czuł się z tego powodu poniżany czy w jakikolwiek inny sposób źle traktowany. Jeżeli tak się zdarzyło, że jakieś dziecko miało wszy (rzadko bo rzadko, ale się zdarzało) to było odsyłane do domu i mogło wrócić do szkoły dopiero po rozwiązaniu problemu. Dbano o te dzieci, które nie miały problemów z pasożytami, robiono wszystko co się dało, żeby je ochronić przed rozprzestrzenieniem się insektów. I właśnie taka postawa placówki oświatowej moim zdaniem była jak najbardziej w porządku. Nie dopuścić do epidemii, o ile wszawicę można nazwać epidemią.

Dziś dzieci mają prawo do nietykalności cielesnej, słusznie bo przemoc jest niedopuszczalna. Ale czy naprawdę sprawdzenie główki malucha pod kątem wszawicy jest przemocą? Tak ważna kiedyś i stosowana profilaktyka, dziś jest przestępstwem? To co pozostaje robić mnie, matce dziewczynki z długimi włosami w takim przypadku? Przedszkole wie tyle, ile zgłoszą rodzice, więc tak na dobrą sprawę nie mam żadnej pewności, czy w grupie mojej córki nie było lub aktualnie nie ma dziecka z zarobaczoną głową.

W naszym przedszkolu wszy się na szczęście (według wersji oficjalnej) nie pojawiły, w innych przedszkolach niestety są. Są również w szkole podstawowej, do której już za rok trafi moje dziecko. Mogłabym sobie powiedzieć, że przecież to dopiero za rok, ale wiem z różnych źródeł, że ten problem pojawia się tam co roku. Nie mam złudzeń, w przyszłym roku pewnie znowu się pojawi, a ja będę miała do wyboru modlić się żeby Duśka pasożytów nie przyniosła albo trzymać ją w domu dopóki szkoła sobie z problemem nie poradzi. O ile w ogóle sobie poradzi.

Problem wszawicy w ostatnich latach jest powszechny i nie ukrywam, że bardzo mnie to dziwi. Dlaczego? Bo najlepszą profilaktyką jest zachowywanie higieny. Ja wiem, że są rodziny biedne, są bardzo biedne, ale też wiem, że litrowy szampon familijny majątku nie kosztuje a wystarcza naprawdę na długo. Nie próbowałam, ale myślę, że w skrajnej sytuacji to i mydłem dałoby się głowę umyć. Gdyby mnie nie było stać na dobre szampony po prostu nie miałabym długich włosów, o krótkie zadbać łatwiej i taniej.

A jak to wygląda w przedszkolach i szkołach Waszych dzieci?

Subscribe
Powiadom o
guest

64 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena kamińska
Milena kamińska
9 lat temu

U nas tam gdzie chodzą moje dzieci podpisywałam zgodę na kontrolę czystości jestem za nie mam się czego wstydzić

Ola
Ola
9 lat temu

Ja mieszkam w Niemczech,tutaj chyba tez nikt nie sprawdza ale rodzice sami powiadamiaja jak jest jakis problem. Jak jakies dziecko mialo wszy czy szkarlatyne to od razu byla informacja dla innych rodzicow ze panuja taka choroba i zeby zwracac szczegolna uwage na dziecko. Wtedy inni rodzice maja okazje szybciej zareagowac na problem i nie narazac innych dzieci. Swoja droga szampony na wszy sa dostepne w kazdej drogerii czy supernarkecie i nie trzeba sie wstydzic mowic glosno aptekarce czego potrzebujemy.

Milena Kamińska
9 lat temu

To tak samo z toaletą panie nie mogą pomagać maluszkowi bo mogą być osądzone o molestowanie.

Milena Kamińska
9 lat temu

To jest wina wielu rodziców to przecież na ich życzenie

Agnieszka Oleksik
9 lat temu

Wystarczyloby druczek podpisac ze sie zgode wyraza i po krzyku

Katarzyna Świerczyńska

Teściowa mi mówiła ze właśnie u niej w pkolu jest taka durnota w efekcie której najmłodsi chodzą z tyłkiem w kupie ale przynajmniej nikt go nie dotyka… Żenada
Na szczęście opiekunki córki w innej placówce zakazu nie maja chociaż interweniowałam pare razy bo przyszła w strasznym stanie po korzystaniu z toalety…
Odnośnie wszy to chyba sprawa oszczędności, kto miałby sprawdzać głowy skoro nie ma na etacie higienistki/pielęgniarki?

Karolina Płotecka
9 lat temu

Rany jak czytam te wszystkie wymysly to zaczynam sie mocno zastanawiac czy w ogole dam mojego synka do przedszkola. Nie po to dbam o niego pielegnuje zeby jakies za przeproszeniem „syfy” przynosil. Kiedys nie bylo problemu pamietam za czasow podstawowki raz w miesiacu wpadala pani na lekcje i przegladala dzieciom glowy rece i paznokcie. Zaden rodzic sie nie bulwersowal to co teraz sie dzieje w przedszkolach i szkolach to po prostu absurd nad absurdami.

Michalina Hanko
9 lat temu

Paranoja, na szczęście u nas w zerówce nie ma takiego problemu. Pamiętam w podstawówce,jak trzy razy przyniosłam wszy. Pielęgniarki dyskretnie powiadomiły rodziców dziewczynki która zarażała.Niestety nic to nie dało,wszy przyniosłam.Rodzicielka moja wściekła była bo miałam włosy do pasa,oczyszczenie ich zajmowało kilka godzin.Musiała zrobić niezłą aferę w szkole żeby pomogło.Ale wiecie jak to jest,szkoła wszystkiego narzucić nie może,muszą być „poprawni politycznie” jak ja to mówię.Wszystko zależy od rodziców,bo pielęgniarka może być w szkole,swoje robić a to i tak ma z góry narzucone przez szkołę,dopiero rodzice na swoje własne życzenie robią coś lub nie.

Alina Miazek
9 lat temu

U mnie q szkole w której pracuje rodzice również na początku roku podpisywali zgody na sprawdzanie czystości głów

le chat noir
le chat noir
9 lat temu

a mnie dziwi jeszcze bardziej inna rzecz, a mianowicie to, że to czasem dzieci z najbogatszych rodzin przynoszą do przedszkola wszy. nie wiem z czego to wynika – brak higieny? na to wygląda – jeśli w domu np. chodzi się w butach,…hmm

Ala Zielonka
8 lat temu

U nas nie ma takiego problemu, nie slyszalam do tej pory o tym a mały drugi rok do przedszkola chodzi. Śląsk, Żory 😉

Paula Stawnicka
8 lat temu

U nas w kujawsko pomorskim jest z tym rowniez problem. W szkole do której chodzą moje dzieci non stop jest wszawica i szkoła sobie nie radzi z tym problemem. Sprawdzam dziecią codziennie głowy bo już nie raz przyniosły niespodzianke :/ Masakra żeby w XXI wieku takie cuda na kiju się działy.

Anna Rogóż
8 lat temu

U nas była w grudniu w przedszkolu.. Szampon Hedrin+ ocet+ prostownica+ metalowy grzebyk do wyczesania. Włosy długie ocalone ale..Teraz wypadają.. Płaczu było co.nie.miara..

Jola Dragon
8 lat temu
Reply to  Anna Rogóż

ja uzywałam na całej naszej czwórce preparatu NYDA i oczywiscie grzebyk gęsty . Włosy nie wypadały

Małgorzata Durczewska

U nas nie ma na szczęście tego problemu, Ale co mnie dziwi to postawa rodziców, którzy nie wyrazili zgody na przegląd głwek

Dorota Michalak
8 lat temu

Bylo haslo w przrdszkolu ze problem moze byc ale ucichlo a ja uzylam szamponu na calej rodzinie tak na wszelki wypadek

Edyta Skrzydło
8 lat temu

W Lubelskim było, nas na szczęście omineło, a stosowałam szampon profilaktycznie.

Ivonka Banaszkievicz

Za czasow mojej podstawowki to byla norma sprawdzanie glowy u higienistki kilka razy w roku i rodzice nie wyrazali zgody no ale teraz sa inne czasy wszystko trzeba utrudniac

Magda EM
8 lat temu

Wiem że w szkole apelowali że jest problem, i że mają być kontrole, u syna w klasie nic nie wykazało. Nie rozumiem tylko dlaczego rodzice nie zgadzają się na takie sprawdzenie. Ja się zgadzam, ale my na bieżąco przy myciu sprawdzamy włosy dzieci.

Ola Mocko
8 lat temu

Mieszkam w Irlandii i tu problem wszawicy jest tak samo powszechny jak zapalenie oskrzeli. Zawsze w pazdzierniku i na wiosne.Pewna starsza irlandka doradzila mi olejek herbaciany posmarowac za uszkami..i dziala..dla mnie nieladnie pachnie ale polecam..zapobiegawczo..bo jak w poscie wspomniane-nie wszyscy rodzice dbaja o swoje pociechy jak my.

Aleksandra Klimek
8 lat temu
Reply to  Ola Mocko

olejek eukaliptusowy podobnie działa 🙂

Joanna Maciołek
8 lat temu

u nas ten problem był w październiku a aptece preparatów brakło wtedy

Monika Gruszka
8 lat temu

śląsk to znaczy jaka okolica dokładniej? Ja nie spotkałam się jeszcze z tym problemem a pracowałam też jakiś czas w przedszkolu i mam w rodzinie kilka dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Monika Gruszka

niestety, nie znam dokładnej lokalizacji.

Wiol Cia
8 lat temu
Reply to  Monika Gruszka

Na całym śląsku :/ niestety

Monika Gruszka
8 lat temu
Reply to  Monika Gruszka

pierwsze słyszę a mieszkam 20 km od rybnika

Ewa Klimera
8 lat temu
Reply to  Monika Gruszka

ja też ze śląska i się nie spotkałam z problemem…

Ewa Gołębiewska
8 lat temu

U nas są wszy w szkole kilka razy do roku. Na szczęście my jeszcze nie mieliśmy tego problemu i mam nadzieję że nie będziemy mieć bo córka i ja mamy włosy do pasa…

Martyna Bednarczyk
8 lat temu

moja siostra chodzi do przedszkola w Katowicach, gdzie prawie cała grupa miała wszy. w tym roku to było …. masakra jakaś.

Monika Zawadzka
8 lat temu

W tym roku jeszcze nas nie dopadło,ale w zeszłym roku chyba w każdej szkole w rejonie panowała-aptekarki są cennym źródłem informacji 😉

Żaneta Jelińska
8 lat temu

U mnie na szczęści nie ma tego problemu w przedszkolu, nic mi o tym nie wiadomo. Młody nie drapie sie po głowie, wiec Bogu dzięki do nas to dziadostwo nie dotarło

Izabela Łasa
8 lat temu

W Żorach w przedszkolu mojego syna co jakis czas pojawia sie problem, ja juz dmuchając na zimne, spryskuje dzieciom głowe preparatem który kupiłam w aptece , jego zapach odstrasza to robactwo. W przedszkolu wisi kartka ze prosza o szczególne dbanie o higiene dziecka i sprawdzanie głów.

Aleksandra Klimek
8 lat temu

Nas dopadło w lutym niestety, obecnie chyba problem się trochę uspokoił, przynajmniej mam taką nadzieję….Profilaktycznie sprawdzam młodemu głowę co jakiś czas 🙂

Magdalena Świątkowska

W Wlkp. problem był od paźzdzernika jakoś. Najpierw w jednej grupie w przedszkolu, gdzie chodzi córka. Potem, że niby już nie ma, a za tydzień, że nów jest i tylko w tej jednej grupie. W listopadzie już byla w 2 grupach, a w grudniu rozniosła się na połowę przedszkola – a jest na 200 dzieci. Wtedy Dyrekcja kazała zabrac wszystkie rzeczy dzieci do domu i myli szafki wodą z octem, a dzieciom które miały wszy kazali je usunać. Po tyg okazało się, że nic to nie dało wszy nadal.. znów dezynfekcja całego przedszkola, wszystko tzreba było zabrać, żadnych zabawek dzieci… Czytaj więcej »

Maria Ciahotna
8 lat temu

u nas w przedszkolu (Śląsk Cieszyński) też już druga fala, ale nas omija 🙂 rzeczywiście problem powraca, choć ja tego za bardzo nie rozumiem… 🙁

Małgorzata Bigaj
8 lat temu

I nas już drugi raz, tzn w przedszkolu, bo nas póki co omija.

Milena Kamińska
8 lat temu

Problem jest a wielu rodziców nie zgadza się na przegląd. Ja nie mam nuc przeciwko. Poza tym uważam iż powinien być ogólny przegląd czystości i nauczyciele powinni zgłaszać rodzicom gdy dziecko przychodzi brudne i nie umyte. I nie chodzi mi tu o brudną bluzeczkę zalaną rano mlekiem tylko wałkujący się brud i wylewający się miód itp

Renia Kokot
8 lat temu

Kiedyś nikt nie pytał o taka zgodę. Odbywalo sie to zupelnie naturalnie i bylo dobrze. Na chwile obecna pielęgniarki szkolne nie maja obowiązku tego robić i nawet nie musza poniewaz nie maja tego w umowie. Coraz wiecej rodzicow sobie tez po prostu nie życzy zaglądanie dzieciom we wlosy. Dla mnie jest to niezrozumiale.

Magda EM
8 lat temu

Oczywiście i nie rozumiem dlaczego niektórzy rodzice na to nie pozwalają.

Adrianna Mizgiert
8 lat temu

Totalna głupota, synek przyniósł niespodziankę do domu, usunęłam i powiadomiła w szkole. Pani rozłożył ręce i powiedziała ze rodzice sobie nie życzą kontroli grrr….

Monika Mrozek
8 lat temu

Jezeli problem sie powtarza, mozna zawiadomic sanepid

Katarzyna Kuboszek
8 lat temu

U nas było kartka i się podpisywał zgodne na przeglądanie głowy dzieci przez panią na szczęście nic do domu synek nie przyniósł z reszta sama w domu też sprawdzam i nie mam nic przeciw lepiej jedno niż cała grupa.zarażona wszawica nic przyjemnego dla dziecka a tym bardziej dla reszty rodziny w domu jestem jak najbardziej.za sprawdzaniem

Ewa Gołębiewska
8 lat temu

Moja córka zawsze dostaje pisemną zgodę do podpisania. Nie wiem ilu rodziców się zgadza a ilu nie, ja nie mam nic przeciwko. Jak ja chodziłam do szkoły to wchodziła do klasy pielęgniarka i sprawdzała głowy każdemu jak leci i było ok.

Alicja Skowrońska
8 lat temu

jasne że się zgadzam, u nas w przedszkolu na zebraniu pytano o zgodę, nikt nie był przeciwny

Milena Kamińska
8 lat temu

Zgadzam sie oczywiscie

Anna Ścieńska
8 lat temu

U mnie też synek przyniósł…zgłosiłam Pani i co z tego nic…potem dla dobra innych jak się widziałam z rodzicami to im mówiłam bo Pani ani me ani beee….

Elzbieta Mazurczyk
8 lat temu

Oczywiście ze TAK‼️

Aneta Wagner
8 lat temu

to teraz trzeba podpisywać zgody na sprawdzanie włosków dziecka???!!! Boże, istna głupota!!! To chyba naturalne, że TRZEBA to robić i nie powinno się mieć tu jakiś pretensji, że nie!!!

Ewa Kwiatkowska
8 lat temu

U syna w szkole lekarka potrafiła powiedzieć synowi ze jest za gruby(a nie jest!) Ale wszami się nie przejmują

Ilona Rudzka-Zygadło

U nas zbierali podpisy we wrześniu. Kiedyś nawet nie myślano o tym, żeby zapytać rodziców o zgodę. Czasy się zmieniają, ale rodzice nie powinni utrudniać życia.

Paula Stawnicka
8 lat temu

Jak słyszę wszy to już mnie trzęsie. Mojego dziecko w tym roku przyniosło taką niespodziankę już kilka razy , a w szkole oczywiście nic nie robią z tym. Tylko przynoszą dzieci karteczki żeby sprawdzać głowy i na tym się kończy, 2 rodziców sprawdzi a 10 Nie i później są takie cuda na kiju !!!!!

Katarzyna Moras
8 lat temu

To nie wina ani szkol ani przedszkoli…niestety teraz sa takie procedury,ze nie mozna nez zgody rodzica sprawdzac…wiella szkoda,bo wszawica panuje niemilosiernie 🙁

Dbam o skórę
8 lat temu

To nic strasznego, więc rodzice nie powinni mieć nic przeciwko – takie sprawdzanie skóry głowy dzieci może tylko pomóc. Kiedyś kontrolowanie włosów przez higienistkę było normą i dobrym nawykiem.

Irena Szkaradek
8 lat temu

Córeczka początkiem roku szkolnego przyniosła kartkę do podpisania dotyczącą tego czy wyrażam zgodę czy nie, na sprawdzenie główki mojego dziecka. Byłam zaskoczona, że wymagana jest zgoda. Dawniej wchodziła do klasy higienistka i po kolei sprawdzała głowy dzieciom bez żadnej papierologii.

Kinga Walczak
8 lat temu

Jestem zaaa

Edyta Skrzydło
8 lat temu

Niech sam sobie polewą główkę, np konewką na mojego zadziałało .

W roli mamy - wrolimamy.pl

Jak jest na basenie czy konewka, spoko może lać. Ale jak w domu trzeba umyć – za nic w świecie.

Ciąża 7 grudnia 2014

Szykujemy wyprawkę dla noworodka

Wyprawka dla noworodka – temat ważny i “lubiący” spędzać niektórym rodzicom sen z powiek, szczególnie tym zabieganym, zapracowanym i niedoświadczonym. Produktów i różnego rodzaju akcesoriów dla dzieci, mamy teraz całe mnóstwo, jak więc w tym wszystkim się odnaleźć ? Co jest naprawdę potrzebne noworodkom i jego młodym rodzicom, a bez czego można się obejść?

Ponieważ sama to przerabiałam i wiem ile czasu zajmuje  przygotowanie porządnej  listy wyprawkowej, postanowiłam wypisać w punktach i stosownych kategoriach poszczególne przedmioty, w które warto się zaopatrzyć.

Lista wydaje się być długa, ale każdy może ją indywidualnie zmodyfikować – skracając jej zawartość bądź wydłużając, wedle potrzeb i  zasobności portfela.

SEN:

  • Rożek / otulacz – używany przez wielu rodziców, choć osobiście uważam, że nie jest koniecznością – ja nie używałam.
  • Kocyk  – a nawet dwa lub trzy.
  • Prześcieradło – najlepiej z gumką.
  • Kołdra i poduszka, ewentualnie śpiworek  – wedle uznania.
  • Łóżeczko.
  • Opcjonalnie – ochraniacz na szczebelki łóżeczka.

KARMIENIE:

  • Poduszka do karmienia, tzw. rogal – bardzo przydatna sprawa, znacznie odciąża ręce i plecy, polecam!
  • Butelka – nawet jeśli planujemy karmić naturalnie, przyda się choćby jedna awaryjna butelka.

KĄPIEL:

  • Wanienka – polecam do kompletu zaopatrzyć się w stojak lub przewijak, na którym można postawić wanienkę – ponieważ schylanie się nad nią znacznie obciąża plecy, a przecież kąpiel to ma być przyjemność!
  • Ręcznik – przynajmniej dwie sztuki i najlepiej z kapturkiem by okryć główkę dziecka.
  • Mydełko i/lub szampon.  

PIELĘGNACJA:

  • Nożyczki do paznokci lub obcinacz.
  • Patyczki do uszu.
  • Płatki bawełniane – przydatne do pielęgnacji pępka czy przemywania oczek.
  • Aspirator bądź  gruszka do oczyszczania noska.
  • Miękka szczoteczka do włosów.
  • Sól fizjologiczna – do oczyszczania oczu lub nosa.
  • Krem / puder na odparzenia.
  • Octanisept do czyszczenia pępka.

APTECZKA:

  • Termometr – najlepiej bezdotykowy.

PRZEWIJANIE:

  • Przewijak – do ułożenia na komodzie lub wolnostojący (w Ikei są takie drewniane, za około 80.00 zł).
  • Chusteczki nawilżane – przydatne do wszystkiego, nawet ścierania kurzu w aucie! 😛
  • Pieluszki jednorazowe lub wielorazowe – jak kto woli.   
  • Woreczki na zużyte pieluszki –  polecam! Przydatne nie tylko w domu, ale i na spacerze, w podróży, na zakupach czy w gościach. Gwoli ścisłości – nie muszą to być typowe “woreczki na pieluszki”, wystarczą zwykłe śniadaniówki, czy siatki ze sklepu.

SPACER I PODRÓŻ:

  • Wózek
  • Fotelik samochodowy.
  • Opcjonalnie – Termoopakowanie na butelkę – przydatne w chłodne lub zimne dni.

ODZIEŻ:  

  • Śpioszki i/lub pajacyki – na początek około 7-8 sztuk powinno wystarczyć (później goście doniosą 😉 ).
  • Body lub kaftaniki – (j.w. około 7-8 sztuk) osobiście wolę body, ponieważ dają gwarancję, że plecy dziecka będą cały czas zakryte.

W zależności od pory roku….

  • Skarpetki.
  • Dresik / Legginsy.
  • Kombinezon (jesienno-zimowy).
  • Grubsza czapka (na zimne dni).
  • Cienka bawełniana czapeczka (na cieplejsze, ale wietrzne dni).

PONADTO:

  • Pieluszki tetrowe –  przydatne przy wielu czynnościach, np. kąpieli, przewijaniu, karmieniu, wycieraniu brudnej buźki dziecka czy jako śliniaczek.   
  • Smoczek – nie wszystkie dzieci je lubią, ale warto mieć awaryjnie, przynajmniej jeden. 
  • Leżaczek – moje dzieci spędzały w nim dosyć sporo czasu, szczególnie w kuchni, kiedy gotowałam obiad.
  • Proszedk do prania i płyn do płukania – dla niemowląt, hypoalergiczny.

OPCJONALNIE… :

  • Laktator – do odciągania mleka np. na wypadek nieobecności mamy w domu.
  • Niania elektroniczna – przydatna szczególnie w domu, podróży czy przy okazji różnych wizyt u znajomych/rodziny gdzie nie zawsze możemy położyć dziecko tuż obok siebie.
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena kamińska
Milena kamińska
9 lat temu

Wyczerpująca lista, na pewno pomocna.

Barbara Fajfer Krzemkowska

Idealna lista 🙂 Nic dodać, nic ująć 🙂

Agnieszka Kowalewska

O! Dziękuję, podesłałam link przyjaciółce bo ostatnio podpytywała mnie co ma przygotować na początek. Przydatny artykuł. 🙂

Aleksandra Kreis
9 lat temu

Jeszcze troche mi zostali do rozwiazania ale juz kupilam poduszke do karmienia HIT jak dla mnie. Mialam w poprzedniej ciazy teraz tez MUSIALAm i polecam. Wielka ulga i wygoda przy karmieniu.

Natalia Bobek
8 lat temu

Nie mam poduszki do karmienia, przewijaka, niani elektronicznej, opakowania termicznego na butelkę ( jesteśmy tylko na piersi ), nie mam też nosidełka ( jeszcze ). Reszta wszystko było kupione

Edyta Skrzydło
8 lat temu

Przy drugim niewiele kupowałam , bo było po pierwszym 😀 Ale teraz takie cuda dla dzieci są, że hoho

Maria Ciahotna
8 lat temu

A co dopiero dla trzeciego… 😉 muszę przyznać, że przy trzeciej ciąży trudno już było znaleźć odpowiedź na pytanie, co by się jeszcze przydało… W każdym razie wszystkie te przygotowania wspominam baaardzo miło 🙂

Regina Adamiec Babula

U nas też przy drugim dziecku miało być wszystko po pierwszym, dlatego też zdecydowaliśmy się na małą różnicę wieku, a że będzie drugi syn to w ogóle miało być całkiem ekonomicznie… Miało być a w rezultacie trzeba było dokupić szafę na dodatkowe ubrania 😀 poduszli do karmienia mamy 2, wózki 3 i foteliki też 3. Kocyków chyba 15 a chust i nosidełek 4 😀 ehh matka wariatka zakupoholiczka 😀

W roli mamy - wrolimamy.pl

to co będzie przy trzecim? 😀

Regina Adamiec Babula

A przy trzecim to będą zakupy od zera, bo po tej dwójce robimy dłuższą przerwę i pewno wszystko sprzedamy 😛 😀

Ola Szychowska
8 lat temu

u nas rogal się nie przydał, a niani nawet nie kupowaliśmy 🙂

Adriana Osuchowska
8 lat temu

Laktator obowiązkowo w moim przypadku, niania tez super zwłaszcza gdy urzedowalam wiosna i latem w ogrodzie.

Agnieszka Rakowska
8 lat temu

Leżaczek-bujaczek:-) ale ten na sprezynkach:-)

Martynka617
Martynka617
8 lat temu

Jeśli szukacie wysokiej jakości okrycia kąpielowego z kapturkiem dla maluszka to polecam http://www.dlabobasow.pl/a/Okrycie-kapielowe-recznik-kapturek-bawelna-80 oferowane w super atrakcyjnej cenie a przy tym wykonane w 100% z bawełny.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close