Desery 25 kwietnia 2021

Ciasto na niedzielę, czyli 5 najłatwiejszych ciast, które zawsze się udają

Ciasto na niedzielę czasem dla mnie jest zagwozdką. Wśród wielu ciast mam swoją ulubioną piątkę, która sprawdza się również w awaryjnych sytuacjach. Czy to nieplanowani goście albo prośby ze strony męża i dzieci. Wtedy najlepiej ich samych zagnać do roboty. 

Poniżej chciałam Wam zaprezentować pięć ciast, jako idealne ciasto na niedzielę. Każdy z przepisów jest przeze mnie wielokrotnie sprawdzony i gwarantuję Wam, że jeśli będziecie przestrzegać kolejności, nie zawiedziecie się. Każde z nich wyjdzie i szybko zniknie ze stołu. 

Szarlotka – ciasto na niedzielę

Na pierwszym miejscu jest szarlotka z przepisu naszej redakcyjnej szefowej. Ten przepis wśród moich znajomych zebrał już niezliczoną liczbę pochwał. A ten zapach unoszący się w kuchni, pobudza wszystkie zmysły. Przepis jest bardzo prosty, więc nie sprawi Wam trudności. Prócz jabłek będziecie potrzebować makę, jajka, cynamon i cukier, masło (ja daję margarynę) i odrobinę proszku do pieczenia. Zerknijcie na przepis poniżej – nie zawiedziecie się.  

Szarlotka – ciasto pachnące jesienią

Ciasto bananowe

To jeden z tych przepisów, który góruje w naszych statystykach, co sprawia, że nie zawaham się Wam tutaj go przedstawić.  Przepis jest prosty, nie wymaga posiadania miksera czy innego robota kuchennego. A jedynym sekretem są banany – muszą być bardzo dojrzałe, w innym razie wychodzi zakalec. Na ciasto bananowe przygotujcie najlepiej foremkę typu keksówka. Cały przepis znajdziecie pod tym linkiem.

Ciasto bananowe – proste i szybkie

Pleśniak – ciasto na niedzielę

To chyba jedno z najprostszych ciast, a jego sekretem są owoce. Wszystko zależy od sezonu. Najbardziej lubimy go z rabarbarem i czerwoną porzeczką. Jednak równie pysznie smakuje z malinami, borówkami, jabłkami. Zimą często posiłkuję się mrożonkami. By spód nie był zbyt mokry, warto przed nałożeniem owoców podsypać go bułką tartą. Przepis wraz z instrukcją krok po kroku znajdziecie w poniższym linku. 

Najprostszy przepis na pleśniak

Ciasto snikers bez pieczenia 

Sposobów na to ciasto jest bardzo dużo, ale nasza Basia postawiła na eksperyment, który wyszedł jej wyśmienicie. Nie znajdziecie takiego drugiego przepisu w całym wirtualnym świecie. Jedynym minusem jest to, że ciasto musi nieco leżakować w lodówce, zanim go zaserwujemy gościom. Jeśli jesteście ciekawi jakie składniki są potrzebne, zerknijcie do przepisu pod tym linkiem.

Ciasto snickers bez pieczenia

Ciasto marchewkowe – ciasto na niedzielę

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw? Ukryjcie je po prostu w cieście. Miałam już przyjemność piec ciasta z cukinią, szpinakiem, jednak to z marchewką jest moim ulubionym. Wystarczą dwie nieduże marchewki, by przygotować pyszne, lekko wilgotne ciasto, które nieco przypomina piernik. Zerknijcie do poniższego przepisu i przekonajcie się, jak jest banalnie proste!

Ciasto marchewkowe

Ciasto na niedzielę nie musi być strapieniem w sobotnie popołudnie, czy niedzielny poranek. Warto mieć kilka pewniaków, które zawsze wychodzą, a rodzina i znajomi będą zachwalać każdy kęs. 

P.S. Jakie są wasze ulubione ciasta, pewniaki, które ratują Wam skórę w ostatniej w chwili?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
DIY 24 kwietnia 2021

Wiosna – jak ozdobić dom i ogród za pomocą DIY?

Wiosna to doskonała pora roku na to, by udekorować mieszkanie oraz balkon lub ogród wyjątkowymi dodatkami. Choć teoretycznie mogą to być zakupione akcesoria, to nic nie sprawi takiej przyjemności, jak wykonanie ich własnoręcznie. Dzięki stylowi DIY, czyli z ang. do it yourself (zrób to sam) wiele osób na całym świecie efektywnie urozmaica swoją przestrzeń w oparciu o rozmaite elementy. A jakie idealnie sprawdzą się w tym przypadku?

Doniczki do domu i do ogrodu – jak je przygotować?

Aby wykonać samodzielnie osłonki lub nawet doniczki od podstaw, warto odwiedzić wpierw dedykowany sklep dla kreatywnych osób, w którym znaleźć można nie tylko farby oraz mazaki, ale także rozmaite masy do lepienia, gotową glinę oraz pędzle, umożliwiające wyrzeźbienie własnej donicy! Zależnie od wyboru gotowy produkt można ozdobić według własnego upodobania – malując lub pozwalając najmłodszym na pokolorowanie go specjalnie przystosowanymi do tego mazakami. Jeśli zależy komuś na zabawnym efekcie, może przykleić do nich również ruchome oczka, które zdecydowanie ożywią całą dekorację.

Pomysłowe oświetlenie, które nada balkonowi klimatu

Balkon to integralna część mieszkania, o którą również warto zadbać na wiosnę. Różnorodne, samodzielnie przygotowywane przedmioty DIY to świetny sposób na to, by ozdobić i rozświetlić ten wyjątkowy kącik. Jak się do tego zabrać? Do stworzenia własnego łańcucha potrzebne będą małe słoiczki lub gotowe osłonki żarówek, przez które można przepleść sznurek LED z maleńkimi lampeczkami oraz włożyć ulubione ozdoby. Wykonując takie oświetlenie można także sięgnąć po specjalne deski przygotowane pod oświetlenie i zmodyfikować je według własnego uznania. Niezależnie od wyboru, tego rodzaju ozdoba nada balkonowi niezwykle przytulnej atmosfery.

Meble i stojaki – jak wykonać je samodzielnie?

Aby ożywić nieco przestrzeń wokół domu, czy balkon, warto zaaranżować go w modnym i nowoczesnym stylu. W tym celu dobrze będzie zaopatrzyć się w palety na wymiar, które po pomalowaniu można ozdobić miękkimi poduszkami i narzutami. Dzięki takiemu, dającemu się swobodnie modyfikować siedzisku, w cieplejsze dni roku będzie można urządzić wieczór filmowy w gronie przyjaciół i to w zaciszu własnego ogrodu. Na balkonie przydadzą się z kolei drewniane lub metalowe stojaki i kwietniki. Można przygotować je samodzielnie z listewek lub deseczek, ewentualnie zmodyfikować istniejące już modele. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie pionowej palety na ścianie, do której będzie można później dołączyć elementy dekoracyjne oraz wiszące doniczki.

Stolik z pieńka – idealne dopełnienie balkonu w stylu boho

Stolik wykonany z gotowego, drewnianego pieńka to prawdziwy rarytas na współczesnym tarasie oraz balkonie. Jego przygotowanie jest stosunkowo proste i zależy od tego, czy dany przedmiot został zakupiony w sklepie, czy sprowadzony do domu w porozumieniu z leśnikiem. Gotowe modele są już zaimpregnowane i umożliwiają ich swobodną modyfikację. Do takiego pieńka wystarczy dopasować odpowiedni blat, by móc cieszyć się przepięknym i klimatycznym meblem przez cały sezon!

Więcej informacji
Treść powstała we współpracy ze sklepem https://dekolo.pl/ – produkty dla osób zajmujących się rękodziełem i ozdobnictwem.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 23 kwietnia 2021

Jak nauczyć dziecko koncentracji

Jak nauczyć dziecko koncentracji, to pytanie, które spędza sen z oczu wielu rodzicom. Dlaczego jedne dzieci umieją się skupić, a innym przychodzi to z trudem? Okazuje się, że koncentracji można się nauczyć, to nie jest umiejętność wrodzona. Zobacz, w jaki sposób możesz pomóc swojemu dziecku. 

Jak nauczyć dziecko koncentracji? Nie naciskaj 

Powtarzaniem dziecku, żeby się skoncentrowało, osiągniesz odwrotny skutek. Nie oczekuj też cudów. Małe dzieci po prostu nie umieją się skupiać, nie leży to w ich naturze. Nie dziw się więc, że trzylatek już po kilku minutach traci zainteresowanie tym, co robił. Raczej ciesz się, że w ogóle przez chwilę czymś się zajął i pobawił samodzielnie. 

Im starsze dziecko, tym dłużej powinno się koncentrować na określonej czynności. Jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Jeśli masz w domu ten drugi przypadek, przeczytaj poniższe rady.

 

Jak nauczyć dziecko koncentracji – sprawdzone sposoby 

 

  1. Nauka przez zabawę sprawdza się w wielu przypadkach, także przy nauce koncentracji. Masz w domu trzylatka? Poproś go o zbudowanie wieży z klocków lub pokolorowanie prostego obrazka. Przedszkolakowi zaproponuj trudniejszy obrazek lub nawlekanie makaronu na nitkę.

 

  1. Dostosuj czas pojedynczej zabawy do możliwości dziecka. Stopniowo wydłużaj aktywność o kolejne minuty.

 

 3.  Stwórz odpowiednie warunki. Bałagan w pokoju i nadmiar zabawek nie sprzyjają koncentracji. Usuń co       najmniej połowę. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj książkę Wychowanie w duchu prostoty.

 

  1. Ogranicz oglądanie telewizji i korzystania z urządzeń mobilnych. Nawet jeśli dziecko korzysta z aplikacji edukacyjnych, wpatrywanie się za długo w monitor lub wyświetlacz nadweręża jego system nerwowy, co zdecydowanie nie sprzyja koncentracji.

 

  1. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu. Dzieci muszą gdzieś wyładować energię, zanim skupią się na czynności wymagającej koncentracji.

 

  1. Dieta też ma wpływ na koncentrację. Zadbaj o równowagę między białkami, węglowodanami i tłuszczami. Za dużo węglowodanów może stanowić problem – zostaną przekształcone w energię, a tę dziecko musi gdzieś wyładować. Jeśli ma jej za dużo, na pewno się nie skoncentruje.

 

  1. Sen to podstawa funkcjonowania dziecka. Ma wpływ także na umiejętność koncentrowania się. Zmęczony i niewyspany dorosły nie potrafi skupić się na zadaniu. To samo dzieje się z dzieckiem, tylko jeszcze bardziej. Zadbaj, by Twoje dziecko się wysypiało.

 

  1. Układaj z dzieckiem puzzle. To zajęcie jest bardzo wciągające i pochłaniające całą uwagę. Przy tym tak fajne, że dziecko nie będzie traktowało tego jako ćwiczenia, a fajną zabawę. Liczbę puzzli trzeba dopasować do wieku i możliwości dziecka.

 

  1. Gry planszowe dla dzieci, łamigłówki, krzyżówki, gry słowne pełnią podobną funkcję jak puzzle. Bawcie się jak najczęściej całą rodziną!

 

Trenujesz z dzieckiem koncentrację? O tym musisz pamiętać 

Nauka koncentracji ma prawo trwać długo. Nie oczekuj sukcesu po tygodniu czy dwóch, raczej uzbrój się w cierpliwość. 

O tym, czy dziecko jest skoncentrowane, świadczy wykonanie lub niewykonanie zadania. Nie oceniaj na podstawie zachowania dziecka. Niektóre maluchy, żeby się skoncentrować, muszą wykonać mnóstwo pozornie niepotrzebnych czynności: machają nogami, bujają się na krześle, kręcą głową, wyginają palce itd. Jeśli jednak przy tym sprawnie pracują, to… taka ich uroda. Fachowo zwie się to inteligencją kinestetyczną. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close