Podróże 20 września 2022

Czytaj z Albikiem – Atlas świata

Czytaj z Albikiem to interaktywny zestaw edukacyjny, który zainteresuje przedszkolaków, jak również świetnie sprawdzi się u starszych dzieci. Wszystko zależy od wyboru książki z odpowiednią dla wieku tematyką, a tu jest w czym wybierać.

Postanowiłam, że moje dzieci napiszą recenzję razem ze mną, a przynajmniej zdradzą mi swoją opinię o zestawie Czytaj z Albikiem pod tytułem Atlas świata, bo taki otrzymaliśmy do recenzji. Zestaw ten dedykowany jest dzieciom w wieku 6-12 lat, jednak moja Olka również znalazła tu coś dla siebie. I już teraz dodam, że chętnie sięga po pióro by pobawić się z Albikiem, a przy okazji poznać wiele nowych ciekawostek.

Zebrałam zatem całą swoją gromadkę wokół Albika i zapytałam:

Co najbardziej podoba się Wam w Albiku?

 • Maja 11 lat – jest bardzo kolorowy, zawiera bardzo dużo ciekawych informacji, lubię z niego korzystać.
 • Mateusz 9 lat – bardzo mi się podoba, lubię słuchać i poznawać te wszystkie kraje, ludzi i zwierzęta. Myślę, że bardzo mi się przyda podczas lekcji w szkole.
 • Ola 3 lata – “Mamo super, a mój najuluieńszy jest Drakula:)”

Mam nadzieję, że ta (bardzo) krótka opinia moich dzieci zachęciła Was do przeczytania dalszej części tej recenzji.

A co to tak w ogóle jest Zestaw Albik?

To komplet książki i mówiącego pióra, które dzięki specjalnej technologii łączą się ze sobą, umożliwiając nam naukę i zabawę. Można powiedzieć, że pióro to czytnik kodów, które ukryte są w stronach książki, to taka magia, którą odkrywamy z dziećmi. My nie widzimy kodów i nie wiemy gdzie dokładnie są ukryte, a pióro czyta je odkrywając przed nami tajemnice świata.

Zestawy można dowolnie rozbudowywać dokupując kolejne książki, tworząc kolekcję dopasowaną do wieku i zainteresowań naszych dzieci. Pióro kupujemy tylko raz i programujemy je do innych książek z serii Albika. Mój Mateusz już marzy o książce z dinozaurami i o wszechświecie, ja natomiast chciałabym Mai zaproponować naukę angielskiego z Albikiem, a dla Oli wybrałabym Świat zwierząt.

Mówiące pióro ma także dodatkowe funkcje. Dzięki wbudowanej pamięci może służyć jako odtwarzacz MP3, można wgrać do pióra swoje ulubione piosenki, lub może stać się pamięcią USB.

Nasz zestaw Atlas świata – wyruszcie w podróż po całym świecie!

Podróż zaczyna się od wprowadzenia w całą przygodę która nas czeka, przedstawienia wszystkich kontynentów i zapoznania się z kierunkami świata. Tu poznajemy też naszego przewodnika – sympatycznego pieska, który przelatuje nad światem balonem unoszonym przez pięć dmuchanych kul ziemskich z zaznaczonymi kontynentami, które właśnie poznajemy. Piesek jest narratorem, który męskim, niskim lecz łagodnym głosem opowiada nam wszystkie ciekawostki. Dodam, że pozostałe techniczne wiadomości, przedstawia nam kobiecy głos, dlatego od razu wiadomo, że kliknęliśmy coś innego niż mapa.

W dalszej części lecimy do kontynentu, na którym mieszkamy, czyli Europy, na której czarną linią zostały oddzielone poszczególne państwa. Usłyszymy o każdym z nich bardzo ciekawą informację. Poznamy również wszystkie otaczające kontynent morza i oceany. Dalej przelecimy nad Azją, największym i najbardziej zaludnionym kontynentem. Poznamy największe budowle, zwyczaje i zwierzęta, które można spotkać w państwach azjatyckich.  Dalej wiatry poniosą nas nad najcieplejszy kontynent, czyli Afrykę, przez środek którego przebiega równik. Afryka to kontynent pełen sprzeczności, ponieważ mamy tam pustynie, ale jej najwyższy szczyt Kilimandżaro przez cały jest zaśnieżony. Poznajemy tam obszary niemal bezludne, jak również bardzo gęsto zaludnione, tereny pustynne i tropikalne lasy deszczowe.

Dalszym kontynentem jest Ameryka Północna, również kontynent skrajności, ponieważ na północy spotkamy eskimosa, a na południu będziemy spacerować w meksykańskim sombrero.

Na kolejnej stronie mamy oczywiście Amerykę Południową, która obfituje w faunę i florę dzięki olbrzymiemu amazońskiemu lasu deszczowemu, stepom oraz z najdłuższym łańcuchem górskim Andom.

Australia to najmniejszy kontynent, z całym mnóstwem wysepek, wokół których rozlewają się oceany pełne życia.

Książkę wieńczy mapa Polski, na której zaznaczono wszystkie województwa, największe budynki i przedstawiono ciekawe historie, niektóre słyszałam po raz pierwszy. Poznamy flagę naszego państwa, godło oraz godło stolicy, dla utrwalenia naszej wiedzy oznaczono również  sąsiadujące z nami państwa.

Na dole każdej strony znajdują się różne ikonki, znajdziemy tam między innymi trzy QUIZY – 1) z odnajdywaniem poszczególnych Państw, 2) quiz stolic, 3) sprawdź swoją wiedzę. To fantastyczna zabawa, sprawdzenie i utrwalenie wszystkich usłyszanych opowieści z podróży po świecie:)

Wygląd i zawartość zestawu z piórem

Kupując zestaw Albika otrzymujecie:

 • mówiące pióro
 • książkę o wybranej tematyce
 • ładowarkę
 • kabel USB
 • przewodnik
 • 10 sztuk naklejek na odtwarzacz MP3
 • 10 sztuk naklejek regulacji głośności

Cały zestaw znajduje się w eleganckim opakowaniu, które ma rączkę i może służyć jako teczka. Jeśli usuniemy gąbkę zabezpieczającą przesyłkę, uzyskamy mocną teczkę do przechowywania książek i pióra. Będziemy też mogli zabrać wszędzie ze sobą Albika;) Strony są grube i wydają się trwałe, pokryte dodatkową warstwą lekko błyszczącego lakieru, która chroni je przed zarysowaniem, nawet jeśli dziecko mocno będzie przyciskać do nich pióro. Samo pióro wykonane jest z mocnego plastiku, odpornego na upadki. nam kilka razy spadło na podłogę i nic się nie stało. Najbezpieczniej trzymać je w specjalnej podstawce:) Jest dość grube, ale dzieci mówiły, że dobrze im się je trzyma. Po włączeniu i podczas ładowania świecą się kolorowe diody. Naładowany Albik można długo używać , bateria dobrze trzyma moc. Oprawa graficzna książki również jest na wysokim poziomie, ilustracje są kolorowe i humorystyczne. Jest ich odpowiednia ilość, co sprawia , że strony są bardzo czytelne. Taki zestaw to świetny pomysł na prezent, który na pewno spodoba się każdemu.

Podsumowanie naszej przygody z Albikiem

Tu od razu muszę zaznaczyć, że ilekroć sięgamy po książkę i pióro, to za każdym razem odkrywamy nowe ciekawostki, wyłapujemy nowe informacje i poszerzamy wiedzę o naszym świecie. Choć wiadomość jest tu cały ogrom to nie czujemy się przez nie “przeładowani”. Cała wiedza przekazana jest w ciekawy i prosty sposób, do tego ilustracje wspomagają ich zapamiętywanie.

Muszę przyznać, że Albik to fantastyczna zabawka, która potrafi wciągnąć dzieci w zabawę i w bardzo prosty sposób podać im całą masę wiadomość, które one łatwo zapamiętują. Potrafią je później przytoczyć w zwykłych rodzinnych rozmowach, pewnie i w szkole podczas lekcji nie raz te wiadomości się im przydadzą.

Recenzję, pomimo pomocy dzieci, pisało mi się dość trudno, a to dlatego, że co rusz do głowy przychodziły mi nowe pomysły co dodać, co dopisać, ponieważ Albik ma tak wiele możliwości i daje tak wiele interesujących wiadomości:)

Serdecznie zachęcam Was do zakupienia zestawu Czytaj z Albikiem i dziękuję ALBI Polska za możliwość wyruszenia w cudowną podróż dookoła świata z Albikiem:)

p.s. to właśnie ta najulubieńsza postać Olki, domyślcie się jaki dźwięk może wydawać:)

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karmienie 20 września 2022

Po czym poznać, że niemowlę jest gotowe na rozszerzanie diety? Wyjaśniamy!

Rozszerzanie diety to ważny krok nie tylko w życiu niemowlaka, ale także jego rodziców. To kolejna okazja do wartościowego spędzania razem czasu. Obserwowanie reakcji dziecka na nowe smaki i konsystencje to często sama przyjemność. Urozmaicenie diety jest przy tym niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha.

Nie zawsze jednak moment, w którym należy wprowadzić nowe posiłki, jest oczywisty. Kiedy niemowlę jest gotowe na rozszerzanie diety?

Małymi krokami: wolniej oznacza bezpieczniej

Mleko mamy jest podstawą zapewnienia niemowlakowi prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Warto o tym pamiętać i nie spieszyć się zbytnio z wprowadzaniem nowości. Energia z mleka matki zaspokaja zapotrzebowanie dziecka, które na początkowych etapach wynosi około 400 kcal na dobę. Od 6. miesiąca życia zapotrzebowanie kaloryczne rośnie. Wtedy właśnie nadchodzi czas na rozszerzenie diety niemowlaka.

Jak maluch sygnalizuje, że jest gotowy na nowe doznania smakowe?

Ukończenie 6. miesiąca życia nie oznacza, że dziecko z przyjemnością zje swoje pierwsze zmiksowane warzywo. Pamiętaj, że każde niemowlę jest inne i najważniejsza jest uważna obserwacja. Sposobów na przekazanie informacji o chęci na degustację nowości jest bardzo wiele.

Jeżeli maluch wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do spożywania pokarmów uzupełniających, mogą wtedy w jego diecie pojawić się nowe smaki i produkty inne niż mleko. Gotowość niemowlęcia możemy poznać m.in. po:

 • ssaniu paluszków, próbie przeżuwania,
 • wkładania do buzi różnych przedmiotów,
 • wyciągania rączek do jedzenia,
 • zainteresowania potrawami na talerzu rodziców.

Warto pamiętać, że dla komfortu i bezpieczeństwa wskazana będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Zwłaszcza jeśli maluch nie siedzi jeszcze stabilnie.

Rozszerzenie diety to okazja nie tylko do jedzenia

Okres rozszerzania diety to nie tylko właściwe żywienie zapewniające realizację zapotrzebowania na energię i niezbędne składniki odżywcze, ale także czas rozwoju fizycznego i psychomotorycznego, oraz wspaniała okazja do budowania więzi z najbliższymi.

Niemowlę po jednej czy dwóch łyżeczkach odmawia dalszego jedzenia? Czasem przyzwyczajenie się do nowych smaków może wymagać czasu. To ty decydujesz o tym, co i kiedy zje twoje dziecko. Jednak decyzja o tym, ile zje, należy do malucha.

Jeśli w trakcie jedzenia pojawi się odruch wymiotny, dziecko wypycha językiem łyżeczkę – oznacza to, że nie jest jeszcze gotowe na rozszerzenie diety. Spróbuj ponownie za jakiś czas. Pamiętaj jednak, że na nowości powinniście czekać nie dłużej niż do 26. tygodnia życia niemowlęcia. Wprowadzenie pokarmów uzupełniających jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego rozwoju metabolicznego dziecka.

Jak właściwe rozszerzać dietę?

Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, gdy niemowlę wykazuje
umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).

Po warzywach przyjdzie czas na pierwsze owoce. A kiedy maluch będzie oswojony z tymi produktami, nadejdzie moment na zboża, np. w formie kaszek na śniadanie.

Pamiętaj, że dla niemowlęcia (i nie tylko) najzdrowsze rzeczy to te nieprzyprawione. Zostaw na półce sól oraz cukier. Posiłki w słoiczkach również nie zawierają tych dodatków.

Pamiętaj o dopajaniu!

W pierwszych miesiącach życia dziecka mleko mamy jest źródłem składników odżywczych oraz gwarantuje odpowiedni poziom nawodnienia. W okresie rozszerzania diety należy zadbać również o właściwe napoje. W dopajaniu najlepiej jest zachować prostotę – dla dziecka najlepsza będzie woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa.

Źródła:

https://www.bobovita.pl/zywienie-i-rozwoj/5-6-miesiecy/artykuly-i-porady/rozszerzanie-diety-niemowlaka

https://www.bobovita.pl/rozszerzanie-diety-dziecka-wedlug-planu-5-krokow

https://www.bobovita.pl/zywienie-i-rozwoj/5-6-miesiecy/artykuly-i-porady/aktualny-schemat-zywienia-niemowlat

https://www.bobovita.pl/zywienie-i-rozwoj/5-6-miesiecy/artykuly-i-porady/rozszerzanie-diety-metoda-blw

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 19 września 2022

Zanurz się w Świat Mistrza Beksińskiego

Już 24 września w katowickim Spodku odbędzie się unikalne wydarzenie artystyczne pod nazwą Świat Mistrza Beksińskiego, czyli koncert muzyki współczesnej z projekcją „poruszonych” dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz wystawa oryginalnych obrazów Mistrza. Świat Mistrza Beksińskiego to przeżycie innowacyjne, wszechogarniające i odurzające dzięki połączeniu muzyki symfonicznej w wykonaniu orkiestry, solistów i kilkudziesięcioosobowego chóru z nowoczesnymi technologiami wizualnymi umożliwiającymi dogłębne przeżycie fenomenalnej sztuki Mistrza.  

Świat Mistrza Beksińskiego to wyjątkowe wydarzenie organizowane po raz kolejny przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku i idealna propozycja dla odbiorców muzyki i malarstwa oraz przede wszystkim fanów twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Dlaczego???

„….bez muzyki bym nie istniał” – Zdzisław Beksiński

Wiadomo, że Beksiński tworzył swoje obrazy w nieustającym kontakcie i pod natchnieniem muzyki, którą kochał i która miała dla niego ogromne znaczenie. Pasję tę dzielił ze swoim synem Tomaszem, a ten między innymi dzięki wpływowi ojca właśnie, obrał taką a nie inną ścieżkę życiową i został autorem własnej audycji w Trójce. Zainteresowanie Zdzisława Beksińskiego muzyką odzwierciedlało się natomiast przede wszystkim w prywatnej przestrzeni jego pracowni, a wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Schnittke. Wiele obrazów mistrza powstało właśnie przy akompaniamencie utworów tego kompozytora. Stąd też pomysł Fundacji Beksiński na pokazanie obrazów Mistrza w integralnym połączeniu z muzyką której słuchał, co umożliwia widzowi pogłębienie wrażeń emocjonalnych – i tak już bardzo silnych i nieodłącznie związanych z odbiorem sztuki Beksińskiego.

Tegoroczne wydarzenie to jednak nie tylko kompozycje Alfreda Schnittke…

Wydarzenie rozpocznie się 24 września o godzinie 19. Koncert składa się z dwóch części. Na początku usłyszymy utwór współczesny „Sine Titulo”, specjalnie skomponowany na potrzeby koncertu przez dyrygenta i kierownika muzycznego projektu – Szymona Sutora. W drugiej części koncertu natomiast orkiestra wykona „Requiem” Alfreda Schnittke. Utwory będą połączone dramaturgicznie z prezentacją multimedialną prac Artysty.

Dodatkowo w „Łączniku” pomiędzy Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można – dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku – obejrzeć wystawę oryginalnych, specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego. Wystawę będzie dostępna w dniu koncertu od 17.00 oraz po koncercie do 22.00.

Świat Mistrza Beksińskiego to jednak wydarzenie nie tylko dla miłośników malarza, ale również (a może przede wszystkim) dla tych, którzy kochają eksplorować i doświadczać jeszcze większej dawki emocji w kontakcie ze sztuką. Połączenie prac Mistrza z niezwykle sugestywną muzyką jest przeżyciem wszechogarniającym, poruszającym na wielu poziomach, a także nieraz wstrząsającym, jak twierdzą uczestnicy poprzednich edycji wydarzenia – mówi Michał Barycki, producent wydarzenia z Fundacji Beksiński.

Śledź informacje na bieżąco i zarezerwuj czas, aby poznać Świat Mistrza Beksińskiego! Bilety na wydarzenie można zakupić na stronie. Organizator oferuje również specjalne zniżki dla grup szkolnych i darmowe bilety dla ich opiekunów!

https://koncerty-beksinski.pl/

Fundacja Beksiński – Fundacja Beksiński formalnie działa od 2006 roku. Jej celem jest promowanie twórczości wielkiego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, a także Muzeum Historycznego w Sanoku (gdzie znajduje się największa kolekcja obrazów artysty). Jej założyciele – Państwo Janusz i Ewa Baryccy – znali się osobiście z Mistrzem oraz jego rodziną przez kilkadziesiąt lat.

Pierwszą wystawę prac Beksińskiego zorganizowali w 1987 r. w Rzeszowie jako osoby prywatne zafascynowane twórczością mistrza, a przez lata znajomości z Beksińskimi zgromadzili dziesiątki godzin unikalnych materiałów video – osobiście nakręconych wywiadów z artystą oraz rozmów o sztuce i życiu. Te unikalne archiwalia są również wykorzystywane w działaniach Fundacji promujących twórczość Mistrza takich jak wystawy, wykłady, czy spotkania.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close