Obowiązek zasłaniania ust i nosa wchodzi w życie od czwartku 16 kwietnia 2020 roku. Co to dokładnie dla nas oznacza, gdzie konkretnie będziemy musieli nosić maseczki i czy będą od tego jakieś wyjątki, np. czy małe dzieci również będą podlegać tej zasadzie? Zebrałam w jedną całość najważniejsze informacje dotyczące projektu rozporządzenia, które doprecyzowuje regulacje w tym zakresie. Sprawdźcie co z tego projektu wynika
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia od czwartku 16 kwietnia 2020 roku każda osoba przebywająca w miejscu i przestrzeni publicznej, będzie musiała zasłaniać usta i nos. Przy czym należy pamiętać, że to obostrzenie nie zwalnia nas z dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Nadal utrzymane zostają:
*Do niedzieli 19 kwietnia:
– ograniczenia w przemieszczaniu się,
– zakaz wychodzenia nieletnich bez dorosłego opiekuna,
– ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych oraz sklepów budowlanych,
– zasady przemieszczania się komunikacją publiczną i samochodami większymi niż dziewięcioosobowe,
– ograniczenia liczby osób przebywających w sklepach, na poczcie, czy na targach,
– zawieszenie działalności salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz punktów gastronomicznych,
– ograniczenie działalności instytucji kultury,
– w wydarzeniach o charakterze religijnym (w kościołach może przebywać maksymalnie pięć osób),
– zakaz korzystania z parków, lasów, promenad, plaż, bulwarów i rowerów miejskich.
*Do niedzieli 26 kwietnia:
– zamknięcie szkół, uczelni, przedszkoli i żłobków,
– zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego oraz międzynarodowego ruchu kolejowego.
*Do niedzieli 3 maja:
– zamknięcie granic, z pewnymi wyłączeniami, których wykaz znajdziecie na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia,
– obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa – gdzie trzeba będzie nosić maseczki?
Mając na względzie instytucje publiczne oraz wszelkiego rodzaju miejsca wyłączone aktualnie z użytku (zamknięte) do odwołania, obowiązkowo będziemy musieli zakrywać usta i nos:
– na ulicach, w parkach, na plażach (oczywiście wtedy, gdy rząd da nam zielone światło na spacery w tych miejscach) oraz w innych przestrzeniach publicznych,
– w sklepach, aptekach, urzędach, bankach, …
– w punktach opieki zdrowotnej,
– w środkach transportu publicznego oraz w samochodach, którymi poruszają się wspólnie osoby nie mieszkające razem,
– w punktach świadczenia różnych usług (np. u fryzjera, jeśli zostanie zniesiony zakaz prowadzenia tego typu działalności, zgodnie z planem stopniowego odmrażania gospodarki, od niedzieli 19 kwietnia 2020).
– obowiązek zasłaniania ust i nosa może również obejmować zakłady pracy – choć to podobno zależy też od naszego pracodawcy.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa – czy musi to być maseczka?
Ministerstwo Zdrowia nie określa jednoznacznie, że musimy zasłaniać usta wyłącznie maseczkami. Na stronie gov.pl podana jest informacja, że mogą to być inne formy ochrony – np. szaliki, kominy, chustki, itp. Jednakże warto przy tym wiedzieć, że nie wszyscy lekarze się z tym zgadzają. Są tacy, którzy twierdzą, że owszem mogą to być zwykłe szaliki, bo każda ochrona twarzy jest lepsza niż żadna, ale są też tacy, którzy zalecają zaopatrzenie się w typowe maseczki.
Mogą być jednorazowe – choć te akurat obecnie ciężko jest dostać, a jeśli już gdzieś są dostępne, to kosztują krocie. Mogą też być maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku. W tej chwili są one coraz bardziej popularne i stają się ogólnodostępne – wiele sklepów, wprowadza je do swojej oferty. Można je również nabywać u osób prywatnych, które zaczęły szyć maseczki na własną rękę, w swoich domach – takich ludzi jest naprawdę dużo i ciągle ich przybywa. Ponadto niektóre miasta i gminy udostępniają swoim mieszkańcom darmowe maseczki – w mojej wsi zostały rozesłane drogą pocztową do każdego domu, co prawda po jednej sztuce, ale jak to się mówi lepszy rydz niż nic 😉
Obowiązek zasłaniania ust – czy maseczkę można zrobić/uszyć sobie w domu?
Ochronną maseczkę jak najbardziej można zrobić sobie własnoręcznie, w sieci jest w tej chwili mnóstwo filmików instruktażowych z cyklu DIY. Co ważne, nie do każdej niezbędne jest posiadanie maszyny do szycia oraz specjalnych umiejętności.
Natomiast ważne jest, aby maseczka bawełniana składała się z przynajmniej dwóch warstw. Według jednego ze znanych lekarzy – niestety nie jestem w stanie przypomnieć sobie teraz jego nazwiska, jak tylko to zrobię, wstawię tu jego dane – warto do maseczki tworzonej samodzielnie wykorzystać jako filtr: kawałek zwykłej ściereczki z mikrofibry, filtra z odkurzacza bądź kawałek materiału wykorzystywanego do szycia odzieży ochronnej oraz do sterylizacji w autoklawach. Ze zdobyciem tego ostatniego od ręki co prawda możemy mieć problem, ale ściereczkę kuchenną z mikrofibry dostaniemy raczej w każdym sklepie spożywczym lub drogerii.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa – czy wszyscy nawet małe dzieci muszą nosić maseczki?
Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do czwartego roku życia.
Według Centralnej Kontroli i Prewencji Chorób – rządowej agencji Stanów Zjednoczonych, drogi oddechowe małych dzieci są węższe niż u dorosłych, zakrywanie więc ust oraz nosa może utrudniać im oddychanie. Niemowlęta, mogą także nie umieć same sobie ściągnąć maseczki z twarzy, ani zasygnalizować, że trudniej jest im oddychać.
Z kolei doktor Paweł Gonerko (pulmonolog, pediatra, alergolog) twierdzi, że “z zakładaniem maseczek małym dzieciom może być problem, jeśli dziecko się niepokoi, płacze i wyrywa, natomiast medycznych przeciwwskazań nie ma żadnych”. Podobnie profesor Tadeusz Maria Zielonka, pulmonolog z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, uważa że “dzieci w każdym wieku wychodząc na zewnątrz powinny mieć zakrywane usta i nos”.
Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są również osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności – w tym zakresie nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia.
Obowiązek zasłania ust i nosa – czy to faktycznie chroni?
Zdania na temat tego, czy maseczki faktycznie chronią przed drobnoustrojami są dosyć podzielone. Jedni twierdzą, że zwykłe, niechirurgiczne maseczki nie zdają egzaminu, inni uważają, że zakrywanie ust i nosa jest o tyle wskazane, że utrudnia wydobywanie się z naszych dróg oddechowych tego, co mogłoby ewentualnie zaszkodzić otaczającym nas ludziom. Logiczne więc wydaje się, że w sytuacji, gdy wszyscy zasłonimy twarze, rozprzestrzenianie się drobnoustrojów zostanie mocno ograniczone.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa – jak długo można nosić jedną maseczkę i co z nią później zrobić?
Z tego co zdążyłam ustalić, jedną maseczką można nosić maksymalnie do trzech-czterech godzin. Później należy ją wyrzucić, jeśli jest to maseczka jednorazowa, bądź wyprać w 60 stopniach i/lub wyprasować – podobno wystarczy kilka minut, by z pomocą wysokiej temperatury (ok. 60 stopni) zniszczyć wirusy.
Obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie…
Bądźcie też świadomi tego, że każdy z nas ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie osób uprawnionych do tego, by móc nas wylegitymować, zidentyfikować i zweryfikować tożsamość.
*Daty i informacje dotyczące obostrzeń zebrane są z rządowej strony gov.pl na dzień 15.04.2020 – mogą się one zmieniać wraz z kolejnymi dniami.