Dania główne 28 kwietnia 2021

Damfoki, czyli śląska zapiekanka prosto z ogniska

Wiosenna pogoda zaczyna nas coraz bardziej rozpieszczać, więc najwyższy czas na spędzanie czasu w ogrodzie. Do kompletu brakuje tylko ogniska i smacznego obiadu. Może tak wykorzystać żywy ogień i żeliwny kociołek, by odbyć podróż po wspomnieniach z dzieciństwa? Pamiętacie takie danie jak Damfoki lub Pieczenioki?

Kiedy pracy w ogrodzie było całkiem sporo, a na końcu paliło się ognisko, moi rodzice przygotowywali dla nas prawdziwą ucztę. W żeliwnym kociołku obok kapusty był boczek, kiełbasa, cebula i ziemniaki. Nie sposób porównać tego dania prosto z ogniska do innych potraw.

Wkrótce czekają nas ciepłe weekendy, więc warto poszukać na Przepisy.pl podpowiedzi jak zamarynować mięso na grilla albo wybrać jedną z wielu sałatek, które uzupełnią zaplanowaną ucztę. Inspiracji kulinarnych nigdy za wiele, więc pozwólcie, że poniżej podzielę się z Wami moim domowym, tradycyjnym przepisem na Damfoki.

Damfoki. Składniki na 4 porcje:

Czas przygotowania: 30 min

  • średnia główka białej kapusty
  • 2 – 4 dobre kiełbasy
  • 100 g boczku wędzonego
  • 1 kg ziemniaków
  • 2 cebule
  • sól, pieprz
  • olej albo smalec
  • żar z ogniska
Fot. Damfoki

Fot. Damfoki

Przygotowanie:

  1. Najważniejszą częścią przygotowania dania Damfoki, to rozpalić ognisko i zapewnić żar, który będzie odpowiedzialny za upieczenie naszego posiłku.
  2. W międzyczasie obieram ziemniaki i kroję je w plasterki.
  3. Następnie oddzielam od kapusty około dwunastu liści, które będą później potrzebne. Potem kroję ją na pół i jedną połówkę siekam na drobne paski.
  4. Kiełbasę podobnie jak ziemniaki kroję na plasterki, a boczek i cebulę w kosteczkę.
  5. Żeliwny kociołek, lekko smaruję olejem, na dnie oraz ściankach układam liście białej kapusty.
  6. W dalszej kolejności układam warstwy składające się z:
    • ziemniaków, które posypuję lekko pieprzem i solą,
    • kiełbasy,
    • cebuli,
    • poszatkowanej kapusty,
    • wędzonego boczku.
  7. Po ułożeniu pierwszej warstwy układam kolejne, dokładnie w tej samej wielkości i pilnuję, by ścianki kociołka były wyłożone kapustą.
  8. Ostatnią warstwę zakrywam pozostałymi liśćmi kapusty.

    Fot. Damfoki

    Fot. Damfoki

  9. Następnie zamykam kociołek i mocno dokręcam pokrywę.
  10. Teraz cały żeliwny kociołek kładę na żar lub niewielkie płomienie ogniska i zostawiam go na godzinę. W międzyczasie, jeśli zauważycie, że z którejś strony bardziej go przypiekają płomienie ognia, możecie kociołek przestawiać. Wtedy też usłyszycie syczenie i bulgotanie. To dobry znak.
  11. Po godzinie zdejmuję Damfoki z ogniska i chwilę czekam, aż kociołek nieco przestygnie i odkręcam.
  12. Chochlą lub inną dużą łyżką wyjmuję danie na talerze. Można przyprawić do woli, choć smak tego dania prosto z ogniska jest nieziemski.
Fot. Damfoki

Fot. Damfoki

Mam dla Was jeszcze jedną wskazówkę. Nie martwcie się, jeśli na dnie nieco przypiekło się Wam danie (to najlepsze kąski). Kiedy ostygnie kociołek, wystarczy zalać go wodą i wyczyścić, a na koniec, gdy wyschnie, posmarować olejem. Dzięki temu będzie gotowy na następny raz.

Oczywiście przy ognisku nie może zabraknąć jeszcze jednej rzeczy. Są to pieczone ziemniaki, wrzucone wcześniej do żaru, np. pod kociołek. Najlepiej smakują ciepłe, z odrobiną masła i soli. Palce lizać!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 27 kwietnia 2021

Gra Karak – przygodowa gra z elementami RPG

Gra Karak, choć jest już na rynku od pewnego czasu, dla nas jest totalnym zaskoczeniem i odkryciem tej wiosny. Ta gra wywołuje we mnie wiele wspomnień, kiedy jeszcze będąc na studiach grywałam w gry komputerowe i niczym niezłomny bohater odkrywałam kolejne tunele w podziemiach, zdobywałam punkty typu 100+ do siły, 50+ do szybkości, kolekcjonowałam różne rodzaje broni i pokonywałam potwory. Pamiętacie?

Gra Karak to przeniesienie takiego świata na plansze, a dokładnie kafelki, z których gracze budują podziemne tunele, komnaty, w których czyhają najróżniejsze stwory. 

Fot. Karak

Fot. Karak

O czym jest gra Karak?

Gra Karak to przygodowa gra planszowa dla dzieci z elementami RPG, w której gracze wcielają się w bohaterów fantasy: złodziejkę, czarnoksiężnika, wojownika, czarodzieja, mistrza miecza i wyrocznię. W głębokich i mrocznych podziemiach zamku Karak śmiałkowie odkrywają skarby, walczą z potworami, jakich świat nie widział, np. Szkieletorem – królem, który nie był w stanie powstrzymać się pokusie złota ukrytego w podziemiach zamku Karak i utkwił tam w plątaninie tuneli. Gdzieś tam znajduje się wyjątkowy skarb, strzeżony przez skrzydlatą bestię – smoka.

Gra przeznaczona jest od 2 do 5 graczy, a rozgrywka zajmuje około 45 minut. Wiekowo jest dopasowana bardzo dobrze i już z siedmiolatkami możemy przeżywać niesamowite przygody. 

Gra Karak – co znajdziemy w pudełku

Pudełko nie odbiega wielkością od tradycyjnych opakowań planszówkowych, a w jego wnętrzu jest mnóstwo elementów, które wykonane są z grubej tektury, więc gra naprawdę długo, długo posłuży. Znajdziemy w nim:

  • 79 płytek podziemi
  • 6 tekturowych pionków bohaterów
  • 5 podstawek
  • 6 kart bohaterów
  • 5 arkuszy wyposażenia
  • 30 żetonów punktów wytrzymałości
  • 1 woreczek na żetony potworów i skarbów
  • 43 żetony potworów
  • 10 żetonów skrzyń ze skarbami
  • 2 kości
  • 1 żeton klątwy
  • instrukcję w języku polskim i siedmiu innych językach
  • księgę z ilustracjami
Fot. Karak

Fot. Karak

Przygotowanie gry

Przed przystąpieniem do pierwszej rozgrywki czeka nas, lub dzieci, sporo wypychania. Nie wiem jak u Was, ale pierwszym pytaniem w naszym domu, gdy przyjdzie nowa gra, jest to, kto może wypychać elementy gry.  Początkową płytkę podziemi należy położyć po środku stołu, dywanu, a pozostałe płytki podziemi wymieszać i położyć w zakrytych stosach. Każdy gracz otrzymuje arkusz wyposażenia, pięć żetonów punktów wytrzymałości (serca), które należy umieścić w odpowiednim miejscu na swojej planszy. Gracze kolejno losują kartę bohatera i dokładają do swojego arkusza. Następnie pionki swoich bohaterów układają na płytce początkowej. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. 

Fot. Karak

Fot. Karak

Zasady gry

Gracz w swojej turze ma do dyspozycji cztery ruchy, co oznacza, że może się maksymalnie przemieścić o cztery płytki. W trakcie ruchu gracza mogą nastąpić następujące sytuacje:

Wkroczenie do nieodkrytej strefy. Gracz losuje płytkę podziemi i dokłada ją do płytki, która sąsiaduje z jego pionkiem bohatera, a następnie przesuwa go na nią. Jeśli wylosuje tunel, to nic specjalnego się nie dzieje. Jeśli wybierze płytkę z komnatą gracz musi losować jeden żeton z woreczka. Gdy będzie to żeton skarbu, umieszcza go na płytce, chyba, że posiada klucz w swoim magazynie, może go wykorzystać, by zabrać skarb. Natomiast jeśli zostanie wylosowany potwór, co zdarza się bardzo często, musi podjąć z nim walkę. 

Fot. Karak

Fot. Karak

Wśród płytek znajdziemy takie, które mają specjalne moce jak np. uzdrowicielska fontanna, czy brama teleportacji.

Walka z potworem. Gdy na drodze gracza stanie potwór, należy stoczyć z nim walkę poprzez rzut kośćmi. Wynik decyduje o wygranej lub przegranej. Jednak pamiętajcie, że niektórzy bohaterowie mają specjalne przywileje, jak +1 do rzutu koścmi, czy dodatkowy rzut. Porażka, czyli wynik niższy od siły potwora oznacza, że gracz musi odwrócić jeden żeton wytrzymałości i cofnąć pionek o jedno pole. Przy remisie nikt nie zostaje ranny, jedynie pionek musi wrócić na płytkę, z której przybył. Natomiast jeśli uzyskany wynik jest wyższy niż siła potwora, gracz odnosi zwycięstwo i odwraca żeton bestii, który umieszcza na arkuszu wyposażenia. 

Ruch przez odkrytą strefę. Pionek gracza może poruszyć się o cztery pola do przodu, po już odkrytych płytkach. Jeśli trafi na niepokonanego dotychczas potwora musi z nim walczyć. 

Gra Karak kończy się natychmiast po tym, jak jeden z graczy pokona w walce smoka. Wygrywa gracz, który posiada najwięcej punktów zwycięstwa, czyli skrzyń ze skarbem i niekoniecznie to właśnie on pokonał smoka.

Gra Karak. Nasze wrażenie

Gra Karak to nasza pierwsza przygodówka z elementami RPG. Dawno tak się nie bawiliśmy, dosłownie rechocząc ze śmiechu, choć czyhały na nas straszne potwory. Radości, śmiechowi, łzom z rozbawienia, nie było końca. To świetna familijna gra, w której zakochają się nie tylko dzieciaki.

To świetne wprowadzenie do świata gier RPG (role-playing game), czyli gier fabularnych, w których gracze wcielają się w role fikcyjnych bohaterów, żyjących w świecie fantazji. To doskonała przygoda dla całej rodziny, a także wprowadzenie w świat wyobraźni.

Fot. Karak

Fot. Karak

Grafika gry jest bardzo ładna i estetyczna. Potwory, choć straszne, są przedstawione nieco humorystycznie, co sprawia, że nocne koszmary nas nie odwiedzą. Arkusze wyposażenia, czyli plansze graczy, wymagają dodatkowej pochwały.  Gruba, solidna tektura oraz wtłoczenia na takie elementy jak karta bohatera, punkty wytrzymałości, czy żetony skarbów, to istny majstersztyk. Dzięki temu nic się nie przesunie, wszystko ma swoje miejsce, a dodatkowo przypomina mi panel bohatera z gier komputerowych. 

Karak to klasyczna gra kafelkowa, w której można obrać różne strategie. Specjalne moce bohaterów dają najróżniejsze możliwości i choć czasem byliśmy zazdrośni o nie, to rozgrywanie gry innymi bohaterami, sprawia, że dla każdego z nich trzeba odnaleźć odrębna strategie wygrywania. Dodam, że nasza siedmiolatka nieraz nas ograła, ponieważ my skupiliśmy się na walce z potworami, a ona polowała na tych, co ukrywają klucze, a potem gnała po skarby. 

Czy coś bym zmieniła, dodała? Według naszych dzieci, skarb strzeżony przez smoka daje za mało punktów zwycięstwa, bo aby go zdobyć, trzeba się nieźle uzbroić. W pewnym momencie brakowało nam kafelków podziemi, ale sprawdziłam, że jest dodatek, który doda większego smaczku grze. Zatem czekamy na Dzień Dziecka. 🙂

Gra Karak to świetna gra na początek, gdy rozpoczynacie przygodę z planszówkami. Jednakże starzy wyjadacze, także nieźle się przy niej bawią. Ta gra sprawia niesamowitą radość, a do tego nadaje rozgrywce niezapomniany klimat. 

Na koniec chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na księgę z ilustracjami, w której możemy się zapoznać z etapami pracy grafika. Dla młodych fanów rysunków, taki dodatek to niezła gratka. 

Autor: Petr Miksa
Ilustracje: Roman Hladik
Liczba graczy: 2-5
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 45 min
Wydawca: Albi

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Albi

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1125/karak

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 27 kwietnia 2021

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych

Jedną z reguł prawidłowego odżywiania dziecka jest wprowadzanie do jego diety świeżych warzyw i owoców. Ale czy wiesz jak robić to prawidłowo? Skorzystaj z kalendarza warzyw i owoców sezonowych, aby serwowane posiłki były pożywne i zdrowe.

Warto zwracać uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Szczególnie ważne jest to dla małych brzuszków, dlatego powinno się uważać nie tylko na piramidę zdrowego żywienia, ale również na to, po jakie warzywa i owoce sięgamy w danym okresie. Jeśli jednak zdecydujesz się sięgnąć po jarzyny w innym czasie, skorzystaj z mrożonek. Warzywa i owoce mrożone są tuż po zbiorach, w najlepszym czasie ich wegetacji. Zwróć również uwagę na warzywa dostępne cały rok, ze względu na możliwość ich przechowywania.

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – nowalijki

Nowalijki, choć kuszą, nie są wskazane dla małych dzieci przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia. Są specjaliści, którzy zalecają wstrzymanie się z ich podawaniem do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Powodem są wytwarzane przez rośliny azotany, które wpływają na nieprawidłowe działanie tarczycy, wchłanianie tłuszczów i białek, a u dzieci mogą powodować na przykład niedobory witaminy A i witamin z grupy B. Dlatego warto poczekać na warzywa sezonowe. Są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Poza tym są zdecydowanie tańsze od tych, które są sprowadzanie do polskich sklepów.

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – KWIECIEŃ

  • brukiew,
  • burak,
  • cebula dymka,
  • cebula,
  • czosnek,
  • fasola,
  • jarmuż,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • pomidor,
  • por,
  • rzodkiew,
  • seler (korzeń),
  • topinambur,
  • ziemniaki,
  • gruszki,
  • jabłka,

Kalendarz warzyw i owoców sezonowycKalendarz warzyw i owoców sezonowych – MAJ

  • brukiew,
  • burak,
  • botwinka,
  • bób,
  • cebula,
  • cebula dymka,
  • czosnek,
  • groszek cukrowy,
  • jarmuż,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • pomidor,
  • por,
  • rzodkiewka,
  • seler (korzeń),
  • szczaw,
  • szparagi białe,
  • szparagi zielone,
  • szpinak,
  • ziemniaki,
  • fasola,
  • agrest,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • rabarbar,
  • truskawki,

Kalendarz warzyw i owoców sezonowychKalendarz warzyw i owoców sezonowych – CZERWIEC

  • bakłażan,
  • brukiew,
  • brokuł,
  • burak cukrowy,
  • botwinka,
  • bób,
  • cebula,
  • cebula dymka,
  • czosnek,
  • fasola,
  • groszek cukrowy,
  • groszek zielony,
  • kalafior,
  • kalarepa,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta pekińska,
  • marchew,
  • ogórek,
  • pietruszka (korzeń),
  • pomidor,
  • por,
  • sałata,
  • seler (korzeń),
  • szparagi białe,
  • szparagi zielone,
  • szpinak,
  • szczaw,
  • rabarbar,
  • rzodkiewka,
  • ziemniaki,
  • agrest,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • maliny,
  • morele,
  • poziomki,
  • truskawkiKalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – LIPIEC

  • bakłażan,
  • brokuł,
  • burak,
  • brukiew,
  • botwinka,
  • bób,
  • cebula,
  • czosnek,
  • groszek cukrowy,
  • groszek zielony,
  • fasola,
  • fasolka szparagowa,
  • kabaczek,
  • kalafior,
  • kalarepa,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta pekińska,
  • koper włoski,
  • karczochy,
  • kukurydza,
  • marchew,
  • ogórek,
  • papryka,
  • patison,
  • pietruszka (korzeń),
  • pomidor,
  • por,
  • rzodkiewka,
  • sałata,
  • seler (korzeń),
  • szczaw,
  • szpinak,
  • zielone szparagi,
  • ziemniaki,
  • agrest,
  • brzoskwinia,
  • borówka amerykańska,
  • czereśnie,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • morele,
  • mirabelki,
  • maliny,
  • jagody,
  • porzeczka (biała, czerwona, czarna),
  • truskawki,
  • wiśnie,Kalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – SIERPIEŃ

  • bakłażan,
  • brokuł,
  • burak,
  • brukiew,
  • czosnek,
  • cebula
  • dynia,
  • kalafior,
  • kalarepa,
  • koper włoski,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta biała,
  • kapusta pekińska,
  • ogórek,
  • sałata,
  • karczochy,
  • kabaczek,
  • patison,
  • rzodkiewka,
  • ziemniaki,
  • topinambur,
  • skorzonera,
  • pasternak,
  • seler (korzeń),
  • pietruszka (korzeń),
  • marchew,
  • por,
  • pomidor,
  • papryka,
  • botwina,
  • rabarbar,
  • cebula dymka,
  • seler naciowy,
  • szpinak,
  • szczaw,
  • kukurydza,
  • fasolka szparagowa,
  • fasola,
  • pigwa,
  • brzzoskwinia,
  • śliwka,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • morele,
  • mirabelki,
  • maliny,
  • jeżyny,
  • czarny bez,
  • aronia,
  • borówka amerykańska,
  • jagody,
  • poziomki,
  • (truskawki),
  • porzeczka (biała, czerwona, czarna)
  • agrestKalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – WRZESIEŃ

  • dynia,
  • kalafior,
  • brokuł,
  • kalarepa,
  • koper włoski,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta biała,
  • kapusta pekińska,
  • brukselka,
  • ogórek,
  • sałata,
  • jarmuż,
  • karczochy,
  • kabaczek,
  • bakłażan,
  • patison,
  • cykoria,
  • burak,
  • topinambur,
  • brukiew,
  • ziemniaki,
  • czarna rzepa,
  • skorzonera,
  • pasternak,
  • seler (korzeń),
  • pietruszka (korzeń),
  • marchew,
  • czosnek,
  • cebula,
  • por,
  • pomidor,
  • papryka,
  • botwina,
  • seler naciowy,
  • szpinak,
  • szczaw,
  • kukurydza,
  • fasolka szparagowa,
  • fasola,
  • winogrona domowe,
  • śliwki,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • morele,
  • mirabelki,
  • maliny,
  • jeżyny,
  • czarny bez,
  • aronia,
  • borówka amerykańska,
  • borówka brusznica,
  • żurawinaKalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – PAŹDZIERNIK

  • dynia,
  • kalafior,
  • brokuł,
  • kalarepa,
  • koper włoski,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta biała,
  • kapusta pekińska,
  • brukselka,
  • ogórek,
  • jarmuż,
  • karczochy,
  • kabaczek,
  • patison,
  • cykoria,
  • burak,
  • topinambur,
  • brukiew,
  • ziemniaki,
  • czarna rzepa,
  • skorzonera,
  • pasternak,
  • seler (korzeń),
  • pietruszka (korzeń),
  • marchew,
  • czosnek,
  • cebula,
  • por,
  • pomidor,
  • papryka,
  • seler naciowy,
  • szpinak,
  • szczaw,
  • kukurydza
  • fasola,
  • pieczarki,
  • pigwa,
  • winogrona domowe,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • czarny bez,
  • aronia,
  • borówka amerykańska,
  • żurawina,Kalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – LISTOPAD

  • dynia,
  • kalafior,
  • brokuł,
  • kalarepa,
  • koper włoski,
  • kapusta czerwona,
  • kapusta biała,
  • kapusta pekińska,
  • brukselka,
  • jarmuż,
  • patison,
  • cykoria,
  • burak,
  • topinambur,
  • brukiew,
  • ziemniaki,
  • czarna rzepa,
  • seler (korzeń),
  • pietruszka (korzeń),
  • marchew,
  • czosnek,
  • cebula,
  • por,
  • fasola,
  • pieczarki,
  • jabłka,
  • gruszki,
  • żurawina,Kalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – GRUDZIEŃ

  • czarna rzepa,
  • brukiew,
  • jarmuż,
  • topinambur,
  • burak,
  • cebula,
  • czosnek,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • por,
  • seler (korzeń),
  • ziemniaki,
  • fasola,
  • jabłka,
  • gruszkiKalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – STYCZEŃ

  • brukiew,
  • jarmuż,
  • topinambur,
  • burak,
  • cebula,
  • czosnek,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • por,
  • seler (korzeń),
  • ziemniaki,
  • fasola,
  • gruszki,
  • jabłkaKalendarz warzyw i owoców sezonowych

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – LUTY

  • brukiew,
  • jarmuż,
  • topinambur
  • burak,
  • cebula,
  • czosnek,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • por,
  • seler (korzeń),
  • ziemniaki
  • fasola,
  • gruszki,
  • jabłka,Kalendarz

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych – MARZEC

  • brukiew,
  • cebula dymka,
  • jarmuż,
  • rzodkiewka,
  • topinambur,
  • burak,
  • cebula,
  • czosnek,
  • kapusta biała,
  • kapusta czerwona,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń),
  • por,
  • seler (korzeń),
  • ziemniaki,
  • fasola,
  • gruszki,
  • jabłkaKalendarz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close