“Park niedźwiedzi” – kto jest lepszym projektantem?
“Park niedźwiedzi” to gra planszowa, w której łut szczęścia to zdecydowanie za mało, by wygrać. “Park niedźwiedzi” pokochają dzieciaki powyżej 8 roku życia. Grę dedykowano starszym dzieciom, które są w stanie pokombinować trochę ze swoimi ruchami na planszy. Rozgrywka opiera się na logicznym myśleniu, tu każdy, nawet niepozorny ruch (np. ulokowanie toalet w parku) ma znaczenie dla wydreptania sobie zwycięstwa.
“Park niedźwiedzi”. Zasady
Podczas rozgrywki gracze wczuwają się w rolę projektantów rzeczonego parku dla niedźwiedzi. Każdy musi zadbać indywidualnie o to, by jego park okazał się najlepiej przemyślany, zagospodarowany. Do dyspozycji gracza są wybiegi i pawilony dla zwierząt, toalety, place zabaw, fast food, oraz elementy zieleni – to wszystko służy do projektowania idealnego miejsca dla niedźwiedzi.
Rozgrywka zaczyna się od rozłożenia wszystkich potrzebnych elementów na jednej planszy głównej, następnie każdy bierze jedną kwadratową planszę, od której zacznie rozbudowę swojego parku (łącznie można wykorzystać cztery plansze).
“Park niedźwiedzi”. Przebieg gry:
Instrukcja określa kolejność ruchów, które powinni wykonać gracze:
Połóż żeton – gracz bierze ze swoich zasobów jeden żeton, który kładzie w wybranym przez siebie miejscu na planszy. Nie można jednak zakryć pola z wykopem, żeton nie może wystawać poza planszę, ale musi stykać się z innym żetonem całym bokiem. Żetony można obracać w różne strony.
Sprawdź pola specjalne – gdy żetonem zostaną zakryte symbole, stosując się do instrukcji wykonujemy zawarte w niej polecenia. W grze wykorzystano pięć typów symboli: betoniarkę, taczkę, koparkę, robotników, wykop – którego nie wolno w trakcie gry zakrywać. Jeśli ciekawią Was dokładne ruchy przy wykorzystanego danego symbolu, odsyłam Was do bardzo szczegółowej instrukcji dołączonej do gry.
Postaw pomnik – jeżeli po zakończeniu tury plansza terenu została zabudowana, na polu z wykopem kładziemy pomnik niedźwiedzia o najwyższej wartości.
Zdobądź osiągnięcie (w wersji rozszerzonej) – jeśli spełnimy odpowiednie warunki, zabieramy wskazany żeton osiągnięć i kładziemy obok swojego parku. Nie można posiadać więcej niż jeden żeton ze wszystkich dostępnych rodzajów.
Gra kończy się w momencie, kiedy gracze zapełnią maksymalnie swoje cztery plansze. Wtedy możemy podsumować wartość zaprojektowanego parku.
“Park niedźwiedzi”. Wrażenia
Gra nie jest nastawiona na interakcje pomiędzy uczestnikami. To raczej zabawa analityczna, w której “każdy sobie rzepkę skrobie”. Zasady nie są skomplikowane, ale odnoszę wrażenie, że mój pięciolatek nie zrozumiał tego, jak ważne jest nie samo układanie kafelków tak, by pasowały, ale kombinowanie, jaki układ przyniesie największy zysk. Z tego powodu określono cenzus wiekowy – zwyczajnie młodsi gracze nie skorzystają z gry tak, jak starsi “wyjadacze”. Chyba nie są jeszcze tak cwani 😉 Pssst! Mój niespełna dziewięciolatek ogrywał mnie, aż bolało.
Sama gra zawiera mnóstwo elementów, więc potrzeba kilka minut, by się z nią rozłożyć na stole. Dobrze, by stół był słusznych rozmiarów, bo gra jednak zabiera trochę miejsca a przestrzeń pozwoli graczom wzajemnie nie naruszać swoich konstrukcji. Wspominam o tym, bo raz musiałam uspokajać towarzystwo po tym, jak jeden drugiemu ręką po planszy zasunął ;).
Jej niewątpliwą zaletą jest piękna grafika i mocny, sztywny karton, z którego wykonane zostały elementy i plansze. Gra posłuży dzięki temu dłużej, bo nie rozpadnie się od ciągłego przekładania z miejsca w miejsce.
“Park dla niedźwiedzi” bardzo spodobał się moim dzieciom, a szczególnie starszemu, bo jakimś cudem (a może to po prostu talent?) ciągle nas ogrywa. Jeśli Wasze dzieci odnajdują się w grach wymagających myślenia, a przy tym miłych dla oka i ciekawych, “Park niedźwiedzi” ma szansę zawojować ich serca.
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lacerta.
Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/832/park-niedzwiedzi
- „Potworne przepychanki”, czyli jak spędziłyśmy deszczową niedzielę
- Czas spędzony przy grze planszowej z dzieckiem, to coś więcej niż rozrywka. Przekonaj się dlaczego warto grać wspólnie
- Chcesz rozwinąć spostrzegawczość u swojego dziecka? Graj z nim w gry
- Dziecięca wyobraźnia – czyli geometria dla najmłodszych
- Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Wiemy, jak w prosty sposób nauczyć dziecko najważniejszych zasad. I nie tylko!