Dom 25 czerwca 2021

Domowe sposoby na mrówki

Domowe sposoby na mrówki przydadzą się zwłaszcza latem, kiedy te, skądinąd pożyteczne owady, mają niemiły zwyczaj wpraszać się nam do domów. Walka z nimi nie należy do przyjemnych, szczególnie że mrówki często urzędują w kuchni, co skutecznie zniechęca do sięgnięcia po środki chemiczne. Na szczęście można sobie z nimi poradzić inaczej.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Poznaj domowe sposoby na mrówki

 

Radykalne sposoby na mrówki

Radykalne, bo mrówki nie tylko więcej nas nie odwiedzą, co samo w sobie jest jak najbardziej pożądane, ale też najpewniej zakończą swój żywot. No ale to wojna i to taka, w której nie bierze się jeńców.

Na pewno masz w kuchni sól. Jeśli jakimś cudem jej zabrakło, wykorzystaj cynamon, proszek do pieczenia lub pieprz. Wybranym produktem posyp miejsce, w którym widujesz mrówki, np. „ścieżkę”, którą mają zwyczaj chodzić. Mrówki zaniosą ten prezent do swojego mrowiska i… przestaną przychodzić.

 

Domowe sposoby na mrówki – miód

Ten sposób jest jeszcze bardziej radykalny niż poprzedni. Nie tylko zabijesz mrówki, ale też będziesz tego naocznym świadkiem. Rzecz dla osób o mocnych nerwach lub desperatów, którzy chwycą się każdego sposobu, by pozbyć się niechcianych gości z kuchni.

Na płaskim talerzyku lub przykrywce od słoika wyłóż miód i połóż na trasie mrówek. Na pewno zainteresuje je słodki przysmak. Sęk w tym, że jak raz wejdą w miód, to już z niego nie wyjdą. Na bieżąco usuwaj martwe mrówki i dokładaj nowy miód, tak długo, jak długo będzie się cieszył jakimkolwiek zainteresowaniem.

 

Domowe sposoby na mrówki – zapachy, których te owady nie lubią

Jeśli chodzi o powonienie, to u mrówek działa ono inaczej niż u ludzi. Drażnią je zapachy, które my uważamy za całkiem przyjemne. Lawenda, majeranek, mięta, a nawet liście pomidorów wydzielają zapachy, których mrówki nie lubią i omijają szerokim łukiem. Jeśli mrówek jest niewiele i nie są bardzo uciążliwe, można potraktować je tym łagodnym sposobem.

 

Ryż na mrówki – sprawca cichego samobójstwa

Ryż, podobnie jak przyprawy, można wysypać tam, gdzie mrówki mają zwyczaj chadzać. Na pewno zainteresuje je ten przysmak i zaniosą go do mrowiska. Niestety dla siebie mrówki nie mają świadomości, że ryż zacznie fermentować i wydzielać toksyny, które są dla nich trujące. No cóż, same sobie zgotują ten los…

 

Drożdże na mrówki – działają podobnie, jak ryż

Mrówki to łakomczuchy i chętnie jedzą drożdże. Wykorzystaj to, przygotowując drożdżowy preparat na mrówki. Wymieszaj po 100 g drożdży i cukru, następnie zalej to litrem wody. Pozwól, by mikstura dojrzewała przez godzinę. Później rozlej ją do płaskich pojemników, np. na spodeczki i poczęstuj mrówki.

 

Wyprowadź mrówki z domu… cukrem

Jeśli chcesz zachować się humanitarnie, bo w gruncie rzeczy nie masz nic przeciwko mrówkom, możesz poczęstować je cukrem. Usyp ścieżkę cukru tam, gdzie chodzą mrówki, poprowadź ją na zewnątrz domu. Na końcu usyp nieduży kopczyk. Jest ogromna szansa, że mrówki dojdą po nitce do kłębka i do domu już nie wrócą. Niestety gwarancji nie ma. Być może zechcą być poczęstowane jeszcze raz.

 

Domowe sposoby na mrówki – kit

Nie namawiam nikogo do częstowania mrówek kitem, zresztą pewnie by nie skorzystały. Natomiast kit może się bardzo przydać do uszczelnienia wszelkich otworów, którymi mrówki dostają się do domu. Jeśli udało Ci się zobaczyć, którędy składają odwiedziny, po prostu zaklej to miejsce. Kit jest bardzo szczelny, a gdy stwardnieje, mrówki na pewno go nie sforsują.

 

Domowe sposoby na mrówki – ocet

Ocet sam w sobie nie odstrasza mrówek, natomiast sprawi, że nie będą umiały odnaleźć drogi do Twojego domu. Może o tym nie wiesz, ale mrówki zostawiają po sobie niewidzialny i bezwonny dla nas ślad – ścieżkę, po której wędrują z Twojego domu do mrowiska i z powrotem. Jeśli wyczyścisz ją roztworem wody i octu – ślad zniknie, a mrówki nie wrócą.

 

Cytrusy przeciwko mrówkom?

Ponoć mrówki nie lubią zapachów cytrusowych i można je przegonić np. skórką pomarańczową lub aromatem do ciasta. Nie do końca jestem co do tego przekonana, bo u mnie w domu mrówki co roku na wiosnę pojawiają się na drzewkach cytrynowych. Ale też nie próbowałam ich straszyć skórką z cytryny, więc pewności nie mam, może lubią zapach liści, ale owoców niekoniecznie.

Jak zapobiegać wizytom mrówek w domu?

Zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, zrób wszystko, by mrówki nie składały Ci niezapowiedzianych wizyt. Nie składuj naczyń i garnków z całego dnia, zmywaj na bieżąco, jeśli nie masz zmywarki. Nie trzymaj na wierzchu żadnego jedzenia, zwróć uwagę, czy na kuchennym blacie nie leżą okruchy. Na bieżąco wyrzucaj śmieci i odkurzaj dywan, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które lubią sobie w czasie zabawy pochrupać ciasteczka.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 24 czerwca 2021

Lubisz się przytulać? Istnieje przynajmniej 5 ważnych powodów, dla których warto to robić

Przytulanie to czynność tak bardzo naturalna, że raczej nikt się nie zastanawia, ile dobrego daje nam ten drobny, ale bardzo istotny gest. Wyciągnięcie do bliskiej osoby ramion lub wtulenie się w kogoś w trudnej chwili bywa lekiem na całe zło. Dzieci szukają bliskości instynktownie, natomiast dorośli często zapominają, jakie to jest przyjemne i potrzebne jednocześnie. 

Przytulanie jest ważne, dlatego przytulać się do bliskiej osoby trzeba jak najczęściej. Buduje ono poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia więzi, koi zszargane nerwy i daje pewność, że nie jesteśmy sami, choćby wszytko się przeciwko nam sprzysięgło. Co jeszcze zawdzięczamy przytulaniu osób, które kochamy?

Przytulanie poprawia humor

Przytulanie podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, oraz oksytocyny, zwanej hormonem miłości i przywiązania. Chwila przytulania pomoże przegonić złe myśli i złapać nieco dystansu od problemów. 

Koi ból

Przytulanie ma moc łagodzenia bólu zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. To również zasługa zwiększonego wydzielania oksytocyny. Wystarczy spojrzeć na dziecko, które np. się potłucze i od razu biegnie do mamy lub taty – wzięcie je w ramiona pozwala na szybsze wyciszenie się malucha. 

Przytulanie odstresowuje 

Fizyczna bliskość kochanej osoby łagodzi napięcie nerwowe, obniża poziom stresu i lęku, redukuje napięcie mięśniowe. Zastrzyk pozytywnych emocji sprawia, że łatwiej jest odciąć się od tego, co nas przytłacza i podejść za drugim razem z większym spokojem do problemu. Ważne staje się tu i teraz. Dla wielu osób przytulenie stało się formą skutecznej relaksacji. 

Chroni przed chorobami

Ponieważ przytulanie jest świetnym sposobem na redukowanie poziomu stresu, tym samym chroni zdrowie. Nadmiar stresujących sytuacji negatywnie wpływa na ciało i psychikę, zwiększając ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego, zespołu jelita drażliwego, czy zawału. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles wykazało, że przytulanie aktywizuje receptory czuciowe na skórze, obniża ciśnienie krwi i poziom kortyzolu (hormon stresu) we krwi.

Podnosi samoocenę

Przytulanie wycisza, uspokaja, wzmacnia emocjonalną odporność na to, co mówią inne osoby. Daje energetycznego „kopniaka”, gdy idzie za tym przekaz – jestem tu, nie jesteś sam/sama. Chwilowa ucieczka w ramiona bliskiej osoby koi lęk i pozwala poczuć się  swobodniej w sytuacji, która może być mało komfortowa. To szczególne zapewnienie, że jesteśmy kochani i ważni.

Ważne jest nie tylko, by się przytulać, ale także, by robić to odpowiednio często. Virginia Satir, amerykańska psychoterapeutka, twierdziła, że „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. 

 

Przytulajmy się więc bez limitu i na zdrowie.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 23 czerwca 2021

Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów i pajęczaków

Lato rozkręciło się na dobre, a wraz z nim wrócił problem gryzących owadów. Choć zazwyczaj tego rodzaju ukąszenia nie są groźne, a ich efekty – opuchlizna i swędzenie – znikają po kilku dniach, to jednak czasem wiążą się z bólem, dyskomfortem i innymi przykrymi dolegliwościami, a nawet zagrożeniem życia. Dowiedz się, na co trzeba szczególnie uważać.

Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

Jeśli wiemy, że dziecko jest uczulone na jad owadów, to koniecznie pamiętajmy, aby mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną (tzw. EpiPen), który należy podać niezwłocznie po ukąszeniu.

„Warto zaopatrzyć się także w leki przeciwhistaminowe, które co prawda nie zastąpią zaaplikowania adrenaliny, ale w sytuacjach awaryjnych złagodzą objawy wstrząsu do czasu przyjazdu karetki. W momencie, gdy ukąszenie zdarza się po raz pierwszy i nie wiemy, czy u dziecka może wystąpić poważna reakcja alergiczna, kluczowa jest obserwacja. Najczęstszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są: przyspieszone tętno, zawroty głowy, wymioty i biegunka, a czasem także trudności z oddychaniem i utrata świadomości. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie – radzi Grażyna Jędrzejczyk, lekarz pediatra z Centrum Medycznego CMP.

To oczywiście skrajne sytuacje, jednak warto być przygotowanym także na te z pozoru błahe. Dzięki temu nie tylko przyniesiemy dziecku ulgę, ale także zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez niektóre owady.

Ugryzienie komara: jak złagodzić skutki

Choć zazwyczaj nie są niebezpieczne, to potrafią być uciążliwe. Kto nie zna swędzących bąbli po ugryzieniach komarów? Uporczywe swędzenie często nie pozwala powstrzymać się od drapania, nawet do krwi. Czasem pojawia się też opuchlizna, która może świadczyć o uczuleniu na ślinę owada.

Gdy ukąsi komar:

• użyj żelu blokującego wydzielanie histaminy (pamiętaj, że nie wszystkie preparaty są odpowiednie dla dzieci, dlatego przed ich użyciem przeczytaj ulotkę)

• posmaruj skórę w miejscu ukąszenia maścią z pantenolem lub aloesem

• ulgę mogą przynieść m.in. chłodne okłady.

Użądlenie osy: co robić

Jest ono bolesne. Warto wiedzieć, że osy potrafią być agresywne, a ponieważ nie pozostawiają żądła w ciele ofiary, mogą ukąsić kilkakrotnie.

Gdy użądli osa:

• przemyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem

• w miejsce użądlenia przyłóż kompres z roztworem octu – jad osy ma charakter zasadowy, więc ocet zneutralizuje jego działanie.

Użądlenie pszczoły: jak reagować

Użądlenie pszczoły często mylone jest z ukąszeniem osy, ze względu na podobny wygląd owadów. Sposób żądlenia jest jednak zupełnie inny – podczas gdy osa może ugryźć wielokrotnie, pszczoła może zrobić to tylko raz, zostawiając jednocześnie w ciele ofiary swoje żądło, z którego wydzielają się toksyny.

„W przypadku użądlenia dziecka przez pszczołę powinniśmy jak najszybciej usunąć żądło podważając je płaskim przedmiotem (np. zdezynfekowaną kartą kredytową lub dowodem osobistym) i delikatnie wysuwając je ku górze. Absolutnie nie wolno nam uciskać skóry dookoła żądła i używać pęsety! W żądle pszczoły znajduje się dodatkowy zbiorniczek z jadem, którego naruszenie powoduje uwolnienie większej ilości toksyn” – przestrzega Grażyna Jędrzejczyk z Centrum Medycznego CMP.

Gdy użądli pszczoła:

• usuń żądło

• miejsce ukąszenia przemyj wodą z mydłem

• na opuchliznę przyłóż zimny kompres

• uważnie obserwuj dziecko, aby rozpoznać ewentualne objawy reakcji alergicznej.

Ukąszenie przez kleszcza: co robić

Ich ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ kąsając wprowadzają pod skórę substancję znieczulającą. Dlatego po powrocie ze spaceru lub zabawy na zewnątrz powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę dziecka.

Gdy znajdziesz kleszcza wczepionego w skórę:

• usuń go jak najszybciej – czas ma znaczenie: im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko zakażenia przenoszoną przez kleszcze boreliozą

• absolutnie nie smaruj kleszcza masłem lub inną tłustą substancją, która rzekomo ma ułatwić jego wyciągnięcie: kleszcz może wtedy zwymiotować i wprowadzić do organizmu dziecka zakaźne patogeny

• w celu usunięcia kleszcza warto skorzystać ze specjalistycznych przyrządów, w które warto zaopatrzyć się w aptece: dzięki temu można uniknąć komplikacji, a więc sytuacji, w której część pajęczaka zostanie w ciele

• zdezynfekuj miejsce ugryzienia.

Jak zapobiegać ukąszeniom owadów i pajęczaków?

Zupełnie uniknąć ukąszeń latem się nie da, ale można postarać się zminimalizować ryzyko. Oto co możesz zrobić w ramach profilaktyki:

• podczas zabawy na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo owadów lepiej, aby dziecko nie miało na sobie jaskrawych, kolorowych ubrań przyciągających owady

• choć to może być przyjemne i zdrowe dla stóp, lepiej, aby dziecko nie chodziło po trawie boso

• na wycieczki do lasu czy na łąkę zabieraj odzież wierzchnią, która ochroni odsłonioną skórę, najlepiej w jasnych kolorach, aby było dobrze widać owady

• stosuj preparaty odstraszające owady (repelenty): pamiętaj, że nie wszystkie są odpowiednie dla najmłodszych – poradź się farmaceuty

• jeśli masz podejrzenie, że dziecko może być uczulone na jad owadów, wybierz się z nim do alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne, a w razie potrzeby odczulanie

• zaszczep dziecko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

• wybierając się na łono natury miej przy sobie zestaw leków i sprzętów przydatnych w przypadku ukąszenia.

Oprac. mw, zdrowie.pap.pl

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close