Lifestyle 10 lipca 2024

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, czyli jak wypłacić pieniądze z konta osoby zmarłej

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest formą zabezpieczenia finansowego najbliższych na wypadek naszego nagłego zgonu. Można wypierać ten fakt, że i na nas kiedyś przyjdzie kolej, ale… przyjdzie. Złożenie takiej dyspozycji w banku ma wiele plusów i żadnego minusa. No, może poza aspektem psychologicznym, bo sama ta czynność jest nieco deprymująca. Trzeba więc zrobić to raz a dobrze. 

Dlaczego warto złożyć w banku dyspozycję wkładem na wypadek śmierci?

Złożenie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci to najwygodniejszy sposób na zabezpieczenie potrzeb finansowych rodziny, gdyby zdarzyło nam się umrzeć. Temat nie należy do przyjemnych i zwykle go omijamy, ale czasem warto się przemóc. Wydanie dyspozycji ma sporo zalet i w zasadzie żadnych wad. Jedynie niektóre banki pobierają opłatę za taką usługę, ale jest ona symboliczna. 

 

Jeśli natomiast chodzi o zalety, to:

– Pieniądze zostaną przelane w krótkim czasie po zgłoszeniu się do banku z aktem zgonu i dowodem osobistym. Pozwoli to na zachowanie płynności finansowej w tym trudnym czasie. 

– Wypłacona kwota nie wchodzi w skład masy spadkowej, nie trzeba się nią dzielić, ani jej oddawać. Jeśli w rodzinie są trudne sytuacje (a w niejednej są) i podział spadku zgodnie z ustawą wydaje się rażąco niesprawiedliwy, taki zapis do pewnego stopnia rozwiązuje problem.

– Dyspozycję można złożyć lub odwołać w dowolnym czasie i wielokrotnie. Trzeba jednak pamiętać, że wypłata na podstawie dyspozycji obejmuje jedynie dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli dyspozycja będzie złożona w więcej niż jednym banku, a suma kwot na rachunkach dysponenta ów limit przekroczy – liczy się ostatnia złożona dyspozycja.

Kwestię dyspozycji wkładem na wypadek śmierci reguluje art. 56. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.   Prawo bankowe.

Kto może być beneficjentem dyspozycji wkładem na wypadek śmierci? 

Ustawodawca zabezpieczył interesy spadkobierców i wykluczył sytuację, w której wszystkie pieniądze zostaną przekazane osobie postronnej. Beneficjentem mogą być tylko bliscy dysponenta, a więc małżonek, rodzeństwo, wstępni i zstępni. Pod uwagę nie są brane związki partnerskie i wynikające z tego faktu zażyłości oraz zależności finansowe. 

Warto natomiast wiedzieć, że beneficjentami może być kilka osób. W takim przypadku osoba składająca dyspozycję musi określić ich procentowy udział w podziale wkładu. 

 

Kto może wypłacić pieniądze z konta osoby zmarłej?

Beneficjenci dyspozycji lub spadkobiercy. Beneficjenci mogą to zrobić z chwilą uzyskania aktu zgonu, spadkobiercy muszą poczekać na zakończenie postępowania spadkowego.

Jednak trzeba pamiętać, że na podstawie art. 55 prawa bankowego pierwszeństwo mają osoby, które poniosły koszty pogrzebu i mogą to udokumentować imiennymi fakturami. W takim wypadku bank jest zobowiązany do pokrycia tych kosztów, o ile ich wysokość nie przekracza ogólnie przyjętych w danym środowisku kosztów pochówku. 

Ten zapis jest z kolei zabezpieczeniem przed sytuacją, w której osoba nienależąca do rodziny, pominięta w dyspozycji i testamencie, urządzi nadmiernie drogi pogrzeb tylko po to, by rażąco uszczuplić masę spadkową. 

 

Czy można zrobić przelew z konta osoby zmarłej?

Nie, nie można. 

Nawet jeśli miało się upoważnienie, to wygasło ono z chwilą śmierci właściciela konta. W takim wypadku zrobienie przelewu będzie przestępstwem podpadającym pod Kodeks Karny i zakwalifikowane jako kradzież lub oszustwo. Oprócz odpowiedzialności karnej można spodziewać się też postępowania cywilnego, gdyż spadkobiercy mają prawo wystąpić do sądu o naprawienie uczynionej na ich rzecz szkody. 

 

Wspólne konto a śmierć współmałżonka 

Co się dzieje z kontem wspólnym małżonków, gdy jeden z nich umrze? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź, znienawidzona jednakowo przez wszystkich: to zależy. 

 

Niestety najwyraźniej ustawodawca nie uregulował tej kwestii i w takiej sytuacji banki muszą sobie radzić same. Robią to na różne sposoby:

– Przekształcają konto wspólne w indywidualne, a pozostały przy życiu małżonek może dowolnie dysponować całą kwotą,

– Dzielą pozostałą na koncie kwotę na dwie połowy, jedną oddając w dyspozycję małżonkowi, drugą traktując jako część masy spadkowej,

– Zamrażają całą kwotę, przekształcając ją w nieoprocentowany depozyt i czekając na ustalenia sądu odnośnie do spadku. Na szczęście mało banków zachowuje się aż tak radykalnie.

 

Najwygodniej więc dowiedzieć się szczegółów u źródła, czyli w banku, w którym założyliśmy wspólne konto. 

 

Uregulowanie spraw finansowych na wypadek śmierci na pewno ułatwi życie najbliższym i choćby z tego względu warto to zrobić.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 9 lipca 2024

W Rososzy powstanie nowy kameralny park rozrywki – Kosmiczne Ranczo

Nie w Roswell, nie w Nowym Jorku ani nawet nie Emilcinie, tylko w Rososzy – małej wsi nieopodal Góry Kalwarii na Mazowszu – wylądowali Kosmici. Tak im się podobało, że postanowili tam wybudować kameralny park rozrywki pełen niezapomnianych przygód i edukacyjnych atrakcji dla całej rodziny. Kosmici – Tina, Ton i KosMiś – są bardzo przyjaźni, a park nazywa się Kosmiczne Ranczo.

To nowość na rynku rodzimych atrakcji rodzinnych. Miejsce przypomina amerykańskie ranczo, zlokalizowane w urokliwej enklawie wśród sadów jabłkowych, pełne zieleni, kwiatów i przestrzeni zachęcającej zarówno do aktywnej zabawy, jak i wypoczynku. Już na początku Gości wita pięknie odnowione auto – Ford F-150 Pickup z 1985 roku – zaparkowane obok pola wysokich traw, w których ktoś lub coś wytyczyło tajemnicze kręgi.

Edukacja i wystawy

W zabudowaniach Rancza można odnaleźć szereg wystaw, zarówno tych związanych z UFO (traktujących temat z przymrużeniem oka), jak i kolekcji dotyczących eksploracji kosmosu, w tym ogromne modele rakiet i jedyną w Polsce replikę lądownika księżycowego z misji Apollo 11 w skali 1:1. Pojazd ma prawie 8 metrów wysokości! Dzieciom i ich tatusiom spodobają się także flipery, gry arcade oraz wystawy kosmicznego LEGO, w tym kolekcja kultowej serii LEGO SPACE z lat 70 i 80tych. Zachwyci również jedyna w Polsce kolekcja filmowych kosmitów. Można tu stanąć oko w oko z Supermanem, Thanosem, Neytiri z Avatara czy z bohaterami Gwiezdnych Wojen.

Atrakcje rodzinne

Na terenie parku znajdują się również atrakcje rozrywkowe:

– Grawitomat: wieża spadania o wysokości 12 metrów, pozwalająca poczuć stan nieważkości.

– Akademia Gwiezdnej Floty: karuzela symulująca loty kosmiczne.

– Świnki w Kosmosie: kolejka dla najmłodszych, zapewniająca mnóstwo radości.

– KosmoWIR i Elektron: nowe atrakcje na sezon 2024, które dostarczą wrażeń i emocji.

– SpaceCOASTER: mini rollercoaster o napędzie rowerowym, idealny na pierwsze przygody z szybką jazdą.

Dodatkowo, strefa kosmoZABAWY z trzema placami zabaw, dmuchańcami i sensorycznymi planetami, w tym ogromną piaskownicą pełną czerwonego, marsjańskiego piasku. Do tego hangar zabawy, czyli kosmiczny plac zabaw z tunelami, zjeżdżalniami, basenem z piłeczkami i stanowiskiem do budowy konstrukcji z mega klocków.

Wodna planeta

Od połowy lipca uruchomiona zostanie nowa strefa idealna na upalne dni. Basen, dmuchańce oraz olbrzymia góra piachu do zabawy.

park rozrywki Kosmiczne Ranczo

Pokazy i animacje

Codziennie park oferuje bogaty program animacyjny. Zespół animatorów wraz z kosmitami Tiną, Tonem i KosMisiem prowadzą zabawy, sesje zdjęciowe, konkursy. Dzieci mogą zdobyć dumny dyplom Świnkonauty. Pomaga im w tym robotyczny piesek o wdzięcznym imieniu Orbitek, który zachwyca wszystkich swoimi umiejętnościami. Przy ładnej pogodzie na koniec dnia odpalana jest zabawa w kosmoPIANIE, którą dzieci wprost uwielbiają.

Gastronomia i pamiątki

Strefa gastronomiczna oferuje różnorodne kosmiczne przysmaki, takie jak UFOBuły, oraz bardziej przyziemne dania. Tu także można spotkać robota – kelnera AstroKitka, który na życzenie przywiezie danie do stolika. W sklepiku dostępne są pamiątki i gadżety z wizerunkami bohaterów parku, idealne na upamiętnienie wizyty.

Informacje praktyczne

Kosmiczne Ranczo znajduje się w Rososzy, zaledwie 40 km od centrum Warszawy, w pobliżu Góry Kalwarii, Warki i Grójca. W wakacje park jest otwarty codziennie od 11:00 do 18:00. Bilety można zakupić online na stronie internetowej oraz w kasach biletowych na miejscu. Dla grup zorganizowanych i szkół oferowane są specjalne zniżki i pakiety edukacyjne.

Kosmiczne Ranczo oferuje idealne miejsce na rodzinny wypoczynek pełen zabawy i edukacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.kosmiczneranczo.pl.

park rozrywki Kosmiczne Ranczo

 

Źródło informacji: Kosmiczne ranczo

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 8 lipca 2024

Słoneczne wyzwania dla wzroku. Jak chronić oczy dzieci latem?

Czerwiec to początek długo wyczekiwanego okresu wakacyjnego, pełnego beztroski i zabawy na świeżym powietrzu. Dla wzroku naszych dzieci, lato może być jednak również czasem zwiększonego ryzyka. Promieniowanie UV, piasek, słona woda i długie godziny spędzane na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony mogą negatywnie wpływać na zdrowie ich oczu. Jak więc skutecznie chronić wzrok naszych pociech przed letnimi zagrożeniami? Odkryj sprawdzone metody i wskazówki, które pomogą zadbać o oczy Twojego dziecka podczas wakacji.

Wyzwania, które niesie ze sobą lato

Latem, gdy pogoda dopisuje, a dni stają się dłuższe, dzieci spędzają czas na podwórkach, plażach i basenach, gotowe na ekscytujące przygody. W tej idyllicznej atmosferze, rodzice i opiekunowie muszą jednak zmierzyć się z ważnymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem oczu swoich podopiecznych.

Największym z nich jest intensywne promieniowanie UV, które nie tylko powoduje krótkotrwałe podrażnienia oczu, ale może także prowadzić do poważniejszych problemów, jak uszkodzenie tkanki oka, rogówki i soczewki. Dodatkowo, pobyt na plaży czy basenie, zwiększa ekspozycję na te szkodliwe promienie, szczególnie gdy dzieci spędzają czas w wodzie, gdzie odblaski potęgują ilość promieni docierających do oka.

Latem nie tylko słońce stanowi zagrożenie dla zdrowia oczu. Wtedy nasilają się także alergie sezonowe, objawiające się swędzeniem, łzawieniem i obrzękami. Alergie wywołane są m.in. pyłkami roślin czy chlorowaną wodą basenową. Ponadto, klimatyzacja – choć stanowi ulgę w upalne dni – może powodować suchość oczu i dyskomfort.

Jednak nie ma powodu do paniki! Istnieją proste sposoby, aby chronić oczy dzieci i cieszyć się latem bez obaw. 

Jak chronić wzrok dzieci latem?

Oczy dzieci potrzebują szczególnej ochrony, aby uniknąć szkód spowodowanych promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Oto kilka skutecznych sposobów, jak zadbać o ich zdrowie:

  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV: niezastąpione w walce ze szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wybieraj modele ze sprawdzonych salonów optycznych, dopasowane do wieku dziecka i upewnij się, że posiadają one oznaczenie UV400 lub 100% UV protection;
  • kapelusze i nakrycia głowy: dodatkowa warstwa ochrony, która zacieni oczy i twarz dziecka, ograniczając ekspozycję na promieniowanie UV. Postaw na stylowe kapelusze z daszkiem, które nie tylko chronią, ale także dodają uroku;
  • nawilżające krople do oczu: wysoka temperatura i suche powietrze mogą prowadzić do podrażnień. Stosowanie kropli nawilżających złagodzi dyskomfort;
  • unikanie dymu i pyłu: chroń oczy dziecka przed dymem z grilla i innymi zanieczyszczeniami powietrza, aby uniknąć podrażnień i ewentualnych infekcji;
  • higiena oczu: zachęcaj dziecko do częstego mycia rąk, szczególnie przed dotknięciem oczu. W razie dostania się do oka ciała obcego, np. piasku, delikatne przepłukanie go solą fizjologiczną pomoże uniknąć problemów;
  • ochrona w czasie kąpieli: podczas przebywania w basenie lub morzu, warto nosić okulary do pływania, aby chronić oczy przed podrażniającymi substancjami i drobnoustrojami znajdującymi się w wodzie.

Kluczowa rola okularów przeciwsłonecznych dla ochrony wzroku dzieci

Oczy dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlaczego? Ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki wewnątrzgałkowe ich oczu bardziej przezierne niż u dorosłych. To oznacza, że większa ilość promieni UV może dotrzeć do siatkówki. Dodatkowo większość ekspozycji na słońce, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie oczu, ma miejsce przed ukończeniem 21 roku życia,,. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić ich oczom skuteczną ochronę przed słońcem.

Wybór soczewek, które zapewniają blokowanie promieniowania UV, jest kluczowy nie tylko dla komfortu widzenia, ale przede wszystkim dla zdrowia oczu najmłodszych. 

Nie ulegajmy błędnej opinii, że ciemniejsze soczewki automatycznie oznaczają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Istotne jest, aby okulary były wyposażone w odpowiedni filtr, niezależnie od stopnia zabarwienia soczewek. Dlatego przy wyborze okularów dla dzieci warto kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim bezpieczeństwem.

Dodatkowo, warto upewnić się, że okulary posiadają znak CE (Conformitée Européenne), co oznacza, że spełniają wymagane normy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Dopasowanie kształtu oprawek ma również istotne znaczenie dla komfortu noszenia okularów oraz skuteczności ochrony przed światłem słonecznym. Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy, zapewniając kompleksową ochronę przed światłem także z boków. 

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko zapalenie spojówek, ale także uszkodzenia powiek, rogówki i soczewki wewnątrzgałkowej. Może również prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie. Warto pamiętać, że skutki promieniowania UV mogą nie być odczuwalne od razu, ale ich długotrwałe działanie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili oczy dzieci na każdym etapie ich życia – komentuje Sylwia Kijewska, ekspertka Hoya Lens Poland.

Zadbajmy więc o odpowiednią ochronę oczu naszych dzieci, wybierając okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią przed światłem słonecznym, ale także skutecznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. To prosty, ale niezwykle ważny krok w zapewnieniu zdrowia i komfortu wzroku naszych najmłodszych podczas letnich aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości okulary, które będą prawidłowo dobrane i dopasowane, wybierzmy się w tym celu do salonu optycznego. Zdecydowanie nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych na straganach, stacjach benzynowych, sklepach odzieżowych czy drogeriach. 

Wzrok na wakacjach – odpoczynek i profilaktyka to podstawa

Wakacje to doskonały moment, aby zadbać o zdrowie oczu dzieci. Naturalne światło, świeże powietrze i częste patrzenie w dal – tego na co dzień często brakuje, a czego podczas wakacji mamy pod dostatkiem. Zapewnijmy dzieciom jak najwięcej czasu na zewnątrz, aby ich oczy mogły odpocząć od sztucznego oświetlenia i ekranów.

Podobnie ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu oraz zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, co podczas wakacji jest łatwiejsze do zrealizowania. Włączmy do jadłospisu dzieci dużo owoców i warzyw, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zdrowych oczu.

Urlop to również świetny czas na kontrolę wzroku. Regularne wizyty u okulisty lub optometrysty pozwalają na wczesne wykrycie problemów takich jak krótkowzroczność, co jest szczególnie ważne po roku szkolnym spędzonym nad książkami i przed ekranami. Takie okresowe kontrole są kluczowe, aby zapewnić zdrowy rozwój wzroku.

Wakacje to czas, kiedy możemy w pełni wykorzystać dobroczynne działanie naturalnego światła i świeżego powietrza. Codzienne przebywanie na zewnątrz nie tylko zmniejsza ryzyko krótkowzroczności, ale także wspomaga ogólny rozwój dziecka. Naturalne światło pomaga w produkcji witaminy D i dopaminy, które są kluczowe dla zdrowia oczu i kości. Ponadto, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wzroku. Regularne przerwy od ekranów i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonała profilaktyka zdrowotna, którą warto kontynuować przez cały rok – wyjaśnia, Sylwia Kijewska ekspertka.

Dbając o te aspekty, możemy zapewnić naszym dzieciom komfortowe widzenie na długie lata.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close