Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Jakie jest twoje dziecko?
Internet przepełniony jest różnorodnymi treściami, których poszukują rodzice. Jedne interesujące i przydatne, a pozostałe niewiele wnoszą do rodzinnego życia. Zainteresowaniem cieszą się teorie, które pozwalają dowiedzieć się nieco więcej o własnej latorośli. Do takich można zaliczyć podział opracowany ze względu na wrażliwość emocjonalną najmłodszych. Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Które z tych określeń bardziej pasuje do twojej pociechy?
Dzieciaki różnią się od siebie często w sposób diametralny. Jedne są odważne i przebojowe, a inne nie lubią wychodzić przed szereg i są wyjątkowo wrażliwe. Te różnice zainteresowały dr. Thomasa Boyce`a, zajmującego się przez cztery dekady małymi pacjentami. Opracował on pewien podział, który jest pomocny w ustaleniu, czy dziecku bliżej do odpornego na przeciwności losu mlecza, czy delikatnej orchidei.
Dziecko mlecz
Porównanie do mlecza wynika z charakteru tego ziela — wyrasta w każdych warunkach. Stąd skojarzenie z dzieckiem, które sobie radzi w różnych sytuacjach.
Dziecko mlecz cechuje elastyczność i odporność psychiczna, gotowość do radzenia sobie ze stresem. Potrafi wykorzystać swój potencjał i pokonywać kolejne problemy. Jest odważne i nie ma nic przeciwko, by być w centrum uwagi. Nie potrzebuje ciągłego wsparcia od opiekunów, idzie przed siebie, osiągając kolejne cele. Przy tym, choć jest bardziej przebojowe, nadal pozostaje empatyczne.
Dziecko orchidea
Orchidea pojawiła się tutaj w opozycji do mlecza jako symbol delikatności i kruchości. W tym przypadku mowa jest o dzieciach wysoko wrażliwych, które potrzebują większego wsparcia niż pozostałe. Według specjalistów zaledwie 20 proc. dzieciaków można określić tym mianem.
A jakie jest dziecko orchidea?
Przede wszystkim cechuje je wysoka wrażliwość i delikatna psychika. Jest emocjonalne, bardzo empatyczne, silnie odbiera emocje i mocno przeżywa to, co je spotyka. Często bywa wycofane i nieśmiałe. Lubi ciszę i spokój, nagłe zmiany mogą wywoływać u niego lęk. Nadmiar bodźców powoduje u niego rozdrażnienie, źle funkcjonuje pod presją. Zdarza się, że na trudne sytuacje reaguje płaczem, pojawiają się u niego kłopoty z zasypianiem. Choć dziecko orchidea jest bardzo kreatywne i ma olbrzymią wyobraźnię, nie lubi być w centrum uwagi. Bardzo potrzebuje czułości, wsparcia i pomocy, gdy mierzy się z wyzwaniami. Tego typu maluch potrzebuje indywidualnego podejścia i zrozumienia, gdyż wysoka wrażliwość może powodować u niego pewne trudności.
Jak wspierać dzieci orchidee?
Choć uwagę należy poświęcać pociechom bez względu na ich konstrukcję psychiczną, to jednak dzieci orchidee są tymi, które bardziej potrzebują uwagi i troski. Akceptacja, wyrozumiałość i wsparcie są niezwykle ważne dla dzieci wysoko wrażliwych. Nie należy lekceważyć, wyśmiewać czy ignorować ich emocji. Ochrona przed nadmiarem bodźców oraz wprowadzenie codziennej rutyny zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie ważne jest, by zachęcać je do pokonywania wyzwań. Takie działania przysłużą się rozwojowi wysoko wrażliwych pociech.
Źródło: onet.pl, dziecko.medonet.pl
Źródło zdjęcia: Юлія Дубина/Unsplash
- Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
- Chodzenie na palcach przez dziecko. Zobacz, czy masz powody do niepokoju
- Dysgrafia. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i jak pomóc dziecku z dysgrafią
- Bajki terapeutyczne pomogą dziecku uporać się z trudnymi emocjami
- Kto jest beksą i mazgajem, ten się do nas nie nadaje!