Kultura 1 czerwca 2024

Farma Iluzji – park rozrywki, w którym rzeczywistość staje się magią, a magia rzeczywistością

Mazowsze skrywa wiele niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Farma Iluzji – uwielbiany przez rodziny tematyczny park rozrywki, w którym ulubieniec najmłodszych, króliczek Farmuś, zaprasza gości do magicznej krainy czarów.

Park rozrywki blisko ludzi
Farma Iluzji to pierwszy i jedyny w Polsce tematyczny park rozrywki osadzony w świecie iluzji. Park znajduje się w otoczeniu malowniczych lasów w miejscowości Mościska w gminie Trojanów, w odległości około 80 kilometrów od Warszawy, Lublina, Radomia i Siedlec. Dość szybko i wygodnie dojedzie się tu nie tylko samochodem, ale i pociągiem! Park oferuje transport ze stacji wprost pod główną bramę.
Unikatowe atrakcje
Farma Iluzji to nie tylko ponad 70 różnorodnych atrakcji, ale przede wszystkim niezwykłe miejsce do spędzenia dnia pełnego przygód w rodzinnej atmosferze. Bo gdzie indziej można wznieść się w przestworza w latającym statku piratów, zjechać w podziemia Kopalni Złota, wkroczyć do chaty unoszonej przez balony czy też ruszyć w szalony rajd smoczą kolejką Dragon? Na maluszki czeka świat króliczka Farmusia – jego domek, kolejka Wesołe Kaczuszki, Polana Jednorożców i wiele innych! Wśród gości przechadzają się animatorzy dbający o dobry nastrój w parku, a na scenie codziennie czekają iluzjoniści, którzy czarują widownię unikalnymi w Polsce widowiskami. Natomiast Ci, którzy szukają chwili odpoczynku, znajdą go na hamakach lub w licznych zagajnikach, spacerując ścieżkami w otoczeniu mazowieckich lasów i… smoków?
„Jesteśmy tutaj stałymi bywalcami. Choćbyśmy chcieli, dzieci nie odpuściłyby nam wizyty! – śmieje się pani Kasia z Warszawy. – Kiedy ostatnim razem pytaliśmy maluchów, co im się najbardziej podobało, zgodnie odpowiedziały, że wszystko, a potem stwierdziły, że jednak baseny i Piana Party. Tylko uprzedzam: kochani rodzice, weźcie stroje kąpielowe i ciuchy na zmianę”.
Nowości sezonu
Farma Iluzji działa już od 12 lat i stale się rozwija. Tegorocznymi nowościami są Smocza Przystań z największą w Polsce poduchą wodną oraz eksponaty związane z iluzją: Zagubiony Wymiar, Multiplikator oraz Strefa Wyobraźni. Prawdziwa gratka czeka też fanów Harry’ego Pottera, którzy w Wyjącej Chacie mogą zjeść Paluchy Trolla i spróbować magicznych Eliksirów, a na scenie spotkać mistrza iluzji Macieja Pędę, który zaprezentuje niezwykły Pokaz Trójmagiczny.
„Ponad pół roku przygotowywałem się do występu – mówi iluzjonista Maciej Pęda, półfinalista tegorocznej edycji Mam Talent – Chciałem, aby było zaskakująco, zabawnie i spektakularnie. A czy się udało? Przyjdźcie ocenić”.
Kalendarium wydarzeń specjalnych
  • Wielka Czerwcówka (30 maja – 2 czerwca) – świętowanie Dnia Dziecka połączone z otwarciem Strefy Ochłody, Balonowe Show Patrycji Lipińskiej, Pokaz Trójmagiczny Macieja Pędy i wizyta Kurta Schellera
  • Festiwal Sztuki Iluzji (6-7 lipca) – największe święto sztuki magicznej w kraju. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny iluzji m.in. Łukasz Grant, Wojciech Rotowki, Damian Spętany, Maciej Pęda i Kacper Mysiorek
  • Urodzinki Farmusia (27-28 lipca) – wielkie świętowanie, niezwykłe show na scenie, zabawy z maskotkami oraz tort urodzinowy dla każdego
  • Sierpniówka (15-18 sierpnia) – roztańczone zabawy, eksplozja kolorów, odwiedziny Kici Koci i długo wyczekiwane Piana Party!
Więcej szczegółów na stronie farmailuzji.pl oraz Facebooku Farma Iluzji
KONTAKT:
adres: Farma Iluzji, Mościska 9, 08-455 Trojanów
strona www: farmailuzji.pl
Facebook: https://www.facebook.com/FarmaIluzji
Instagram: https://www.instagram.com/farmailuzji/
Źródło informacji: Farma Iluzji
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 31 maja 2024

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024: młodzi wkraczają do akcji

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to niezwykła okazja, aby zaapelować do decydentów o ochronę przed drapieżnymi taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego. Branża ta celuje w młodzież, aby zapewnić sobie zyski, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, a globalnie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu – apeluje Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

„Osoby małoletnie, które zaczynają palić, są bardziej narażone na szybkie uzależnienie od nikotyny. Ich mózg, który jeszcze się rozwija, jest bardziej podatny na działanie substancji uzależniających. Dodatkowo nikotyna może zakłócać rozwój mózgu nastolatków, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, koncentrację i umiejętność podejmowania decyzji. Ponad to, istnieje korelacja między paleniem tytoniu a występowaniem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk” – podkreśla dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska – prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

Dlaczego warto zrezygnować z tytoniu?

Nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a palenie tytoniu to główny czynnik ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponad 20 różnych rodzajów raka oraz wielu innych wyniszczających schorzeń. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. W Polsce, według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, palenie tytoniu było w 2022 roku głównym czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za obciążenie chorobowe u mężczyzn, a u kobiet było na drugim miejscu, po wysokim wskaźniku BMI.

Inicjatywy WHO: Walka z epidemią tytoniową

WHO, w ramach Ramowej Konwencji o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO FCTC), promuje kilka skutecznych działań w zakresie redukcji używania tytoniu, w tym monitorowanie używania tytoniu, ochrona ludzi przed używaniem tytoniu, oferowanie pomocy w rzuceniu palenia, ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem, egzekwowanie zakazów reklamowania, promocji i sponsorowania tytoniu oraz podnoszenie podatków na tytoń. Polski rząd intensywnie pracuje nad wprowadzaniem kolejnych ograniczeń, ale środowisko medyczne apeluje o możliwie szybkie i radykale prawodawstwo, które wskazywałoby na odpowiednią rangę szkodliwości wyrobów tytoniowych.

Korzyści z zaprzestania używania tytoniu

Zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Badania pokazują, że graficzne ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach oraz mocne kampanie antytytoniowe zwiększają świadomość i motywację do rzucenia palenia. W krajach, które wprowadziły wysokie podatki na tytoń, zaobserwowano znaczące zmniejszenie konsumpcji, szczególnie wśród młodzieży i grup o niskich dochodach.

Nowe produkty nikotynowe i ich zagrożenia

Nowe formy dostarczania nikotyny, takie jak e-papierosy i podgrzewane produkty tytoniowe, są promowane jako mniej szkodliwe, ale badania wykazują, że niosą one ze sobą liczne zagrożenia zdrowotne. Emisje z e-papierosów zawierają toksyczne substancje, a ich długoterminowe skutki są wciąż nieznane.

Jak podkreśla prof. Mateusz Jankowski, przewodniczący Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc:

„Nikotyna to silnie uzależniająca substancja, niezależnie od formy przyjmowania. Nikotyna z e-papierosa jest tak samo szkodliwa i uzależniająca, jak ta z wypalonego papierosa. Młodzi ludzie często zapominają, że e-papieros to nie jest tylko para wodna i substancje smakowo-zapachowe, ale również nikotyna i cały szereg substancji szkodliwych dla zdrowia, które uszkadzają naczynia krwionośne i płuca. Nawet okazjonalne palenie czy używanie e-papierosa szkodzi zdrowiu. Nowe formy wyrobów nikotynowych takie jak e-papierosy często prowadzą do niekontrolowanego spożycia wysokich dawek nikotyny, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Uzależnienie od nikotyny to choroba, którą można i należy leczyć – ważne, żeby podjąć decyzję o chęci rzucenia palenia”.

Zakończenie

Światowy Dzień bez Tytoniu to okazja, by przypomnieć o ogromnych kosztach zdrowotnych i ekonomicznych związanych z używaniem tytoniu. Poprzez wspólne działania na rzecz redukcji używania tytoniu, możemy chronić zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń, promując zdrowszy i bardziej zrównoważony styl życia.

KONTAKT:

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

e-mail: sekretariat-zg@ptchp.org

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 30 maja 2024

Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Jakie jest twoje dziecko?

Internet przepełniony jest różnorodnymi treściami, których poszukują rodzice. Jedne interesujące i przydatne, a pozostałe niewiele wnoszą do rodzinnego życia. Zainteresowaniem cieszą się teorie, które pozwalają dowiedzieć się nieco więcej o własnej latorośli. Do takich można zaliczyć podział opracowany ze względu na wrażliwość emocjonalną najmłodszych. Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Które z tych określeń bardziej pasuje do twojej pociechy?

Dzieciaki różnią się od siebie często w sposób diametralny. Jedne są odważne i przebojowe, a inne nie lubią wychodzić przed szereg i są wyjątkowo wrażliwe. Te różnice zainteresowały dr. Thomasa Boyce`a, zajmującego się przez cztery dekady małymi pacjentami. Opracował on pewien podział, który jest pomocny w ustaleniu, czy dziecku bliżej do odpornego na przeciwności losu mlecza, czy delikatnej orchidei.

Dziecko mlecz

Porównanie do mlecza wynika z charakteru tego ziela — wyrasta w każdych warunkach. Stąd skojarzenie z dzieckiem, które sobie radzi w różnych sytuacjach.

Dziecko mlecz cechuje elastyczność i odporność psychiczna, gotowość do radzenia sobie ze stresem. Potrafi wykorzystać swój potencjał i pokonywać kolejne problemy. Jest odważne i nie ma nic przeciwko, by być w centrum uwagi. Nie potrzebuje ciągłego wsparcia od opiekunów, idzie przed siebie, osiągając kolejne cele. Przy tym, choć jest bardziej przebojowe, nadal pozostaje empatyczne.

Dziecko orchidea

Orchidea pojawiła się tutaj w opozycji do mlecza jako symbol delikatności i kruchości. W tym przypadku mowa jest o dzieciach wysoko wrażliwych, które potrzebują większego wsparcia niż pozostałe. Według specjalistów zaledwie 20 proc. dzieciaków można określić tym mianem.

A jakie jest dziecko orchidea?

Przede wszystkim cechuje je wysoka wrażliwość i delikatna psychika. Jest emocjonalne, bardzo empatyczne, silnie odbiera emocje i mocno przeżywa to, co je spotyka. Często bywa wycofane i nieśmiałe. Lubi ciszę i spokój, nagłe zmiany mogą wywoływać u niego lęk. Nadmiar bodźców powoduje u niego rozdrażnienie, źle funkcjonuje pod presją. Zdarza się, że na trudne sytuacje reaguje płaczem, pojawiają się u niego kłopoty z zasypianiem. Choć dziecko orchidea jest bardzo kreatywne i ma olbrzymią wyobraźnię, nie lubi być w centrum uwagi. Bardzo potrzebuje czułości, wsparcia i pomocy, gdy mierzy się z wyzwaniami. Tego typu maluch potrzebuje indywidualnego podejścia i zrozumienia, gdyż wysoka wrażliwość może powodować u niego pewne trudności.

Jak wspierać dzieci orchidee?

Choć uwagę należy poświęcać pociechom bez względu na ich konstrukcję psychiczną, to jednak dzieci orchidee są tymi, które bardziej potrzebują uwagi i troski. Akceptacja, wyrozumiałość i wsparcie są niezwykle ważne dla dzieci wysoko wrażliwych. Nie należy lekceważyć, wyśmiewać czy ignorować ich emocji. Ochrona przed nadmiarem bodźców oraz wprowadzenie codziennej rutyny zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie ważne jest, by zachęcać je do pokonywania wyzwań. Takie działania przysłużą się rozwojowi wysoko wrażliwych pociech.


Źródło: onet.pl,  dziecko.medonet.pl
Źródło zdjęcia: Юлія Дубина/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close