Podróże 3 kwietnia 2019

Fotelik rowerowy dla dziecka

Fotelik rowerowy to ważny zakup dla miłośników jednośladów, a jego wybór to niełatwe zadanie, ponieważ musi on spełniać szereg norm, oczekiwania rodziców, być bezpieczny i oczywiście wygodny – zarówno dla małego podróżnika, jak i osoby, która będzie ów fotelik montować na swoim rowerze.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli. Producenci oferują coraz to nowsze i praktyczniejsze rozwiązania oraz udogodnienia dla użytkowników. Przed zakupem trzeba więc zrobić spore rozeznanie w szerokiej ofercie, a przy tym warto wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas selekcji.  Także przyjrzyjmy się pewnym parametrom i cechom fotelików rowerowych, tak, by wiedzieć, czego szukać i świadomie podjąć wybór.

FOTELIK ROWEROWY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

SPOSÓB MONTAŻU FOTELIKA ROWEROWEGO

Foteliki mogą być montowane z tyłu lub z przodu roweru. W pierwszym przypadku konstrukcję mocuje się na bagażniku lub do rury tuż pod siodełkiem, natomiast przednie foteliki w zależności od typu roweru, mocuje się na ramie (między siodełkiem a kierownicą), pod główką kierownicy, bądź  do rury podsiodłowej na specjalnie zaprojektowanym stelażu. Warto tutaj zaznaczyć, że ta opcja  przeznaczona jest dla mniejszych dzieci, zazwyczaj producenci pozwalają na maksymalne obciążenie do 15 kg.

Jedna i druga opcja montażu ma swoje wady i zalety. Jedni cykliści nie lubią tylnych fotelików ze względu na „źle” rozłożony ciężar, który przeszkadza w swobodnym manewrowaniu rowerem. Z kolei inni nie przepadają za wożeniem dzieci przed sobą, na ramie, ponieważ przeszkadza im to w pedałowaniu i zmusza do jazdy w rozkroku – lepszą opcją wydaje się więc być wersja z montażem do rury kierownicy.

Tak czy siak, sposób montażu, a co za tym idzie przewożenia dziecka, jest  sprawą indywidualną i nie można tu jednoznacznie określić,  co jest lepsze, a co gorsze. Każdy rowerzysta musi sam spróbować i ocenić co dla niego jest wygodniejsze.

PRZEDZIAŁ WIEKOWY LUB WAGOWY FOTELIKA ROWEROWEGO

Ramy wagowe i wiekowe są dosyć szerokie, co pozwala na przewożenie zarówno około rocznych maluszków, jak i dorodnych kilkulatków. Większość producentów informuje o możliwości transportowania dzieci ważących od 9 kg do 22 kg lub sugerując wiek dzieci od 9 miesięcy do 6 lat. W tym czasie warto również zastanowić się nad nauką dziecka jazdy na rowerze. Przedział ten jest oczywiście podany orientacyjnie i zawsze trzeba tę kwestię potraktować indywidualnie. Dzieci są bowiem różne, mniejsze i większe, rozwijają się w innym tempie, dlatego przed zakupem fotelika warto zmierzyć i zważyć dziecko, a także w przypadku najmłodszych realnie ocenić, czy to już odpowiedni moment na podróżowanie rowerem.

Pamiętajcie, że maluchy muszą umieć samodzielnie i stabilnie siedzieć, trzymając sztywno główkę, by móc zasiąść w foteliku rowerowym – nie każde 9-miesięczne niemowlę będzie się więc do tego nadawało. Nawiasem mówiąc, spotkałam się z tezą, iż dolna granica przewożenia dzieci w fotelikach rowerowych to co najmniej 12, a nawet 15 miesięcy.

BEZPIECZEŃSTWO – PRIORYTET W WYBORZE FOTELIKA ROWEROWEGO

Bezpieczeństwo na drodze to priorytet w transporcie naszych dzieci i w wyborze fotelików, zarówno samochodowych, jak i rowerowych. Warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów i sprawdzić, czy dany model fotelika posiada:

– szelki/pasy, najlepiej pięciopunktowe i z takim zapięciem, aby dziecko nie mogło go samo odpiąć,

– paski przy podnóżkach do zabezpieczenia stóp dziecka, np. przed kontaktem ze szprychami,

– odblaski zwiększające widoczność na drodze (opcjonalnie lub dodatkowo można zamontować lampkę),

– odpowiednio zabudowane siedzisko, które ochroni dziecko przy ewentualnym upadku / zderzeniu,

– Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa EN 14344 i/lub  TÜV/GS.

Atesty te posiadają między innymi takie marki jak: Hamax, Polisport, WeeRider, OKBaby, Bellei, Kross, Romer, czy B-Twin.

KOMFORT FOTELIKA ROWEROWEGO

Komfort jest niezwykle ważny, szczególnie jeżeli zamierzamy jeździć rowerem dużo, często, daleko i w różne trasy – nie każda jest łatwa, gładka i przyjemna. Dlatego dziecko musi mieć zapewnione maksimum wygody. W tym celu dobrze jeśli fotelik ma:

– wyprofilowane oparcie z miejscem na kask dziecka,

– regulowaną wysokość podnóżków, by dopasować je do wzrostu dziecka,

– miękką i łatwą w czyszczeniu tapicerkę (praktycznym rozwiązaniem jest możliwość odpięcia wyściółki i wyprania),

– system odchylania fotelika umożliwiający dziecku drzemkę,

– dobrze wyprofilowane oparcie pozwalające na przyjmowanie ergonomicznej pozycji siedzącej,

– podłokietniki,

– system wentylacji,

– osłonki na pasy bezpieczeństwa,

– amortyzacja.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ  WYBIERAJĄC FOTELIK ROWEROWY?

System szybkiego montażu, który pozwala na sprawne mocowanie i zdejmowanie fotelika.

Materiał, z jakiego jest wykonany fotelik, powinien być: solidny, tak by wytrzymał dobrych kilka lat użytkowania, wodoodporny, łatwy w utrzymaniu czystości, miękki i przyjemny w dotyku.

Pamiętajcie również o: kasku dla dziecka, ochronie oczu przed wpadającymi insektami, słońcem, czy wiatrem, pomogą w tym różne akcesoria do fotelików rowerowych. Warto zwrócić uwagę także na odpowiednią odzież, dobraną do (zmiennych) warunków pogodowych. No i oczywiście zadbajcie także o własny rower, by był sprawny i dobrze oświetlony!

RANKING FOTELIKÓW ROWEROWYCH 2019

Na koniec przedstawiam zestawienie najnowszych rankingów, które pokazują, że wysoko oceniane i najczęściej wybierane są takie foteliki jak: Hamax, Siesta, Smiley, Caress, Kiss, Zenith, Romer (Yockey 3), Kross (Elibas, Wallaroo), OKBaby (Bydyguard Rack), Belleli (B-One), WeeRide (Kangaroo), Thule (Ride Along Mini, Yepp).

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close