Gry planszowe i nie tylko 2 kwietnia 2023

Gra 7 Cudów Świata: Budowle -recenzja

Gra 7 Cudów Świata: Budowle to najnowszy dodatek do gry 7 Cudów Świata, dlatego nie jest to samodzielna gra. Wprowadzając do tematyki, chciałam Wam przypomnieć grę Architekci (link do recenzji). Dlaczego? Ponieważ to łatwiejsza wersja gry 7 Cudów Świata. Została stworzona z myślą o młodszych graczach. Jeśli szukacie więcej emocji, koniecznie sięgnijcie po 7 Cudów Świata!

Gra 7 Cudów Świata to planszówka, którą warto mieć na regale. Jest tak samo uzależniająca, jak Osadnicy z Catanu. Proste zasady, losowość, wiele dróg do zwycięstwa oraz krótki czas rozgrywki sprawia, że gra długo nie schodzi ze stołu. Jeśli znudzi się Wam podstawowa wersja, to na rynku dostępne są już dodatki, w tym najnowszy 7 Cudów Świata: Budowle. 

7 Cudów Świata: Budowle to rozszerzenie, które wprowadza nowe formy współpracy pomiędzy graczami. Możemy wznieść amfiteatr, szkołę wojskową, archiwum, banki czy mur kurtynowy. W sumie mamy piętnaście kart budowli. Jak przystało na prawdziwych deweloperów, musimy być gotowi na straty, jeśli nasz projekt się nie powiedzie. Nasza wspólna inwestycja może także przynieść zyski, z których będziemy czerpać korzyści. Zaryzykujecie?

Gra 7 Cudów Świata Budowle

Fot. Archiwum prywatne

Sprawdźmy najpierw, co znajdziemy w dodatku Budowle: 

  • 2 nowe plansze Cudów: Carthage i Ur
  • 15 kart Wspólnych Budowli (10 × 15 cm)
  • 24 znaczniki Udziałów
  • 15 żetonów Długów
  • 3 monety
  • 12 żetonów Konfliktów
  • notes punktacji
  • 3 arkusze z opisem nowych efektów
  • Instrukcję

Przygotowanie rozgrywki z dodatkiem 7 Cudów Świata: Budowle

W trakcie rozkładania podstawowej wersji gry losujemy trzy karty Wspólnych Budowli, po jedną na każdą Epokę. To projekty budowli, które będziemy mogli ukończyć w trakcie tej rozgrywki.

Żetony długów należy położyć w zasięgu wszystkich graczy, a odpowiednią liczbę znaczników Udziałów z każdej Epoki należy umieścić na odpowiadających im kartach Wspólnych Budowli. W zależności od liczby graczy mamy więcej lub mniej znaczników Udziałów i tak np. przy trzech graczach mamy tylko dwa, a przy czterech uczestnikach tylko trzy. Oznacza to, że nie każdy będzie mógł wejść w spółkę budowlaną. Warto także dodać, że gracz nie musi stawiać budowli. 

 

Jak grać z dodatkiem 7 Cudów Świata: Budowle?

Gramy według zasad z podstawki, czyli 7 Cudów Świata oraz dwoma nowymi zasadami:

  1. Udział w projekcie. Raz na Epokę, gracz może zdecydować się na udział w projekcie, pod warunkiem że na karcie budowli znajduje się co najmniej jeden znacznik Udziału. Konieczne jest opłacenie kosztów.
  2. Ukończenie wspólnej Budowli. Jeśli budowa została ukończona w danej Epoce, gracze posiadający znacznik Udziału otrzymują nagrodę wskazaną na drugiej stronie karty. Natomiast jeśli budowla nie zostanie ukończona przed końcem danej Epoki, będzie trzeba zapłacić karę. Karę płacą ci, którzy nie mają znaczników Udziału. Jeśli nie stać Was, by opłacić koszt, pobieracie żeton długu. 

Fot. Archiwum prywatne

Rozgrywka kończy się po rozstrzygnięciu konfliktów militarnych na koniec trzeciej epoki. W podliczaniu punktów pomocny będzie arkusz punktacji. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów. 

Wrażenia

Graficznie dodatek jest wykonany z wielką precyzją i całością pasuje do szaty graficznej podstawki. Co najważniejsze, jeśli jesteście posiadaczami starej wersji 7 Cudów Świata, nie martwcie się, możecie je śmiało wykorzystać, choć nowe dwie plansze cudów są nieco większe. Niemniej nie przeszkadza to w rozgrywce. 

W podstawowej wersji głównie skupiamy się na rywalizacji z wszystkimi graczami, tutaj możemy zawierać sojusze, co zapewnia nowe interakcje między graczami. Przyjaciół najlepiej trzymać blisko, a wrogów jeszcze bliżej. 

Gra 7 Cudów Świata Budowle

Fot. Archiwum prywatne

Nowe rozszerzenie dodaje jeszcze większej losowości. Spodoba się wszystkim tym, którzy już nieco znudzili się podstawową wersją gry. Niemniej nikt nie zmusza do budowania.

Niestety arkusz punktacji szybko się kończy, dlatego polecam kilka sztuk zalaminować. Potem wystarczy zmywalny pisak i możemy cieszyć się rozgrywkami “do końca świata i o jeden dzień dłużej”. 

Trudno jednoznacznie przyznać, że dodatek nas porwał. Jest to naprawdę ciekawe urozmaicenie podstawowej gry. Dzieciakom spodobała się opcja współpracy w budowanie, to właśnie zawieranie sojuszy niejeden raz uratowało nas od płaczu, czy krzyku. Jedynie nie polecam zawierać paktu tylko z jednym dzieckiem, bo domowa awantura gotowa. 

Fot. Archiwum prywatne

W grę można  zagrać już w trzy osoby i dość dobrze się sprawdza, choć najlepiej gra się w czwórkę, wtedy każdy z rodziców może wejść w spółkę z młodszym graczem. Jeśli szukacie wersji dla dwójki, polecam 7 Cudów Świata: Pojedynek.

 

Fot. materiały prasowe

Tytuł: Gra 7 Cudów Świata: Budowle
Autor: Antoine Bauza
Ilustracje: Etienne Hebinger, Miguel Coimbra
Liczba graczy: 3-7
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 30 min
Wydawca: Rebel

 

 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Rebel

Poznaj opinie innych graczy o dodatku 7 Cudów Świata: Budowle w serwisie Planszeo

Zdjęcie: Materiały prasowe, archiwum prywatne

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży to kwestia wzbudzająca wiele dyskusji i komentarzy. W rozmowach na ten temat często ścierają się stanowiska zwolenników trzymania kobiety pod kloszem i odradzania jakiegokolwiek wysiłku z opinią osób uznających, że ciąża to nie choroba i przyszła mama może ćwiczyć bez ograniczeń. Tymczasem prawda leży dokładnie pośrodku – jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, a ciężarna dobrze się czuje, to może być ona aktywna przez całe 9 miesięcy. Jak ćwiczyć w ciąży i na co zwrócić szczególną uwagę? Wskazówek udziela położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

Aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłej mamy. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, utrzymuje ją w dobrej kondycji i pomaga lepiej przygotować się do trudów porodu. Uprawianie sportu pozwala również szybciej wrócić do formy po okresie połogu. Ważne jest jednak, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń dostosowywać do stanu zdrowia, kondycji i samopoczucia kobiety, a także unikać sportów kontaktowych czy w jakikolwiek inny sposób zagrażających mamie i dziecku. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, bo istnieje grupa czynników ryzyka, które wykluczają ćwiczenia w stanie błogosławionym. Należą do nich na przykład krwawienia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, choroby serca i płuc czy też przodujące łożysko. Szczególnie uważne muszą być również panie, które spodziewają się bliźniaków bądź trojaczków – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja.

I trymestr – ćwicz oddech i dbaj o postawę

Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń i ciężarna ma od niego zielone światło, to może ona być aktywna niemal przez cały okres ciąży. W pierwszych tygodniach zalecane są przede wszystkim spacery, pływanie i delikatne rozciąganie. Ważne jest, aby podczas wysiłku tętno nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Ponadto niewskazane są wszelkie ćwiczenia na mięśnie brzucha. W I trymestrze dobrze jest skupić się na ćwiczeniach oddechowych i korygujących niewłaściwą postawę ciała, a także w szerokim zakresie trenować ręce oraz nogi. Pozwoli to w kolejnych miesiącach uniknąć bólu kręgosłupa i niepotrzebnego przeciążania, wyjaśnia położna, ekspert marki Mama i ja. Dobrym pomysłem na początku ciąży jest skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem lub zapisanie się na zajęcia dedykowane przyszłym mamom. Taki specjalista pomoże dobrać ćwiczenia do możliwości kobiety i poinstruuje ją, jak wykonywać je w prawidłowy i bezpieczny sposób. Bardzo ważne podczas ćwiczeń jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dla kobiet w ciąży zalecana jest niskozmineralizowana, niegazowana woda źródlana, np. Mama i ja.

II trymestr – czas na mięśnie dna miednicy

Większość ciężarnych wspomina II trymestr jako najprzyjemniejszy okres stanu błogosławionego. Zwykle mijają wtedy dokuczliwe nudności i osłabienie, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnich tygodniach. Jest to idealny czas na urozmaicenie ćwiczeń i rozpoczęcie pracy nad mięśniami dna miednicy, które pełnią niezwykle ważną rolę podczas porodu. Standardowo przyjmuje się, że idealna liczba treningów w II trymestrze ciąży to trzy w tygodniu. Jeżeli jednak przyszła mama czuje się dobrze i lekarz nie zalecił większej ostrożności, to może ona ćwiczyć nawet codziennie. W tym okresie dobrze jest do wcześniejszych ćwiczeń dodać wykroki, krążenia biodrami i przysiady. Świetnym rozwiązaniem są również czynności z dużą piłką gimnastyczną, mówi specjalista marki Mama i ja. W grupie aktywności, których nie powinno się wykonywać w II trymestrze ciąży są natomiast intensywne podskoki, ćwiczenia w pozycji leżącej i angażujące mięśnie brzucha. Lepiej również zrezygnować z jazdy na rowerze czy rolkach po nierównym terenie, a także z uprawiania sportów narażających przyszłą mamę na niedotlenienie, takich jak wspinaczka, czy nurkowanie, dodaje położna Karolina Laskowska.

III trymestr – przygotowanie do wielkiego dnia

Ostatnie miesiące ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna maksymalnie skupić się na przygotowaniach do porodu. Dotyczy to również ćwiczeń i wybierania takich aktywności, które pomogą jej cały proces przejść łatwiej i szybciej. Mowa tutaj przede wszystkim o ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych i rozluźniających mięśnie. Dobrze jest także włączyć do treningu krążenie nadgarstkami oraz zginanie palców stóp i dłoni, które poprawiają ich ukrwienie i mogą zapobiec tworzeniu się żylaków czy opuchlizny. W III trymestrze ciąży bardzo ważne jest, aby nie wykonywać ćwiczeń w pozycji stojącej ani leżąc na brzuchu czy na wznak. Może to bowiem mieć niebezpieczne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w niej dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży istotne jest również zwracanie uwagi na swoje samopoczucie i zaniechanie ćwiczeń, jeżeli przyszła mama czuje się osłabiona lub znużona. Czasem lepiej zaufać swojemu organizmowi i przełożyć trening na inny dzień niż ryzykować niepotrzebny stres lub wizytę u lekarza, dodaje ekspert marki Mama i ja.

Umiarkowana aktywność z zachowaniem zdrowego rozsądku jest wskazana przez cały okres ciąży – pozytywnie wpływa zarówno na kobietę, jak i maluszka. Podczas wykonywania ćwiczeń nie można jednak zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody źródlanej dostosowanej do potrzeb kobiet w ciąży np. Mama i ja i pilnować, aby systematycznie i na bieżąco uzupełniać płyny.


Photo by Ignacio Campo on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Odwodnienie w ciąży – objawy i przeciwdziałanie

Odwodnienie organizmu to problem, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną. Szczególnie niebezpieczny jest on jednak dla ciężarnych, ponieważ niedobór płynów niekorzystnie odbija się na zdrowiu kobiety, jak również rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia, jak rozpoznać jego objawy i jak go uniknąć.

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy organizm kobiety poddawany jest olbrzymiej próbie wytrzymałościowej. Nie chodzi tylko o przyrost wagi, zmiany hormonalne czy huśtawki nastrojów. Wiele pań uskarża się wówczas na nudności i wymioty, dolegliwości żołądkowe, częstsze oddawanie moczu czy większą niż zwykle potliwość. Tego typu objawy na krótką metę są po prostu uciążliwe i nieprzyjemne, jednak po dłuższym czasie mogą prowadzić do poważniejszych problemów, w tym do odwodnienia. Przeciętny człowiek traci około dwóch litrów wody każdego dnia i jest to sytuacja jak najbardziej normalna. W przypadku ciężarnych liczba ta może się zdecydowanie zwiększyć, a nawet podwoić lub potroić. Przede wszystkim przyszłe mamy spalają więcej kalorii, muszą gromadzić cenne substancje nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, a do tego wiele z nich wymiotuje. Większość pań ma też podwyższoną temperaturę ciała i częściej musi korzystać z toalety. W konsekwencji bilans płynów w ich organizmie nie zawsze jest korzystny, a stąd już krok do odwodnienia. To z kolei może prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń, niebezpiecznych dla zdrowia kobiety i rozwijającego się w jej ciele maluszka. Szczególnie groźnym następstwem jest obniżenie poziomu płynu owodniowego i niedobór składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesny poród”, mówi Sylwia Turczyńska, ekspert marki Mama i ja.

Odwodnienie organizmu w ciąży – jak rozpoznać?

Doświadczenie pokazuje, że pierwsze symptomy niedoboru wody u przyszłej mamy bardzo często są bagatelizowane i postrzegane jako normalny objaw ciąży. Mowa tutaj o uczuciu senności i zmęczenia, suchości skóry i wzmożonym pragnieniu. Niepokój zaczynają budzić dopiero bardziej poważne sytuacje, jak omdlenia, zawroty głowy, hemoroidy czy zaparcia. Lista objawów, wskazujących na odwodnienie jest bardzo długa i każda z zawartych na niej dolegliwości powinna wzbudzić czujność u ciężarnej. Wśród łagodnych objawów zwykle wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach i wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie lub mocz o ciemnym zabarwieniu, a także bardzo małą potliwość nawet w upalne dni. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Najbardziej niepokojącym sygnałem i pretekstem do szybkiej wizyty u lekarza jest natomiast wyczuwalna zmiana w ruchach dziecka, drgawki, krwawienie lub odejście wód płodowych, wyjaśnia dietetyk personalny marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każda kobieta wie, że ciąża jest dla jej organizmu olbrzymią zmianą i że w tym czasie musi dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Z uwagi na duże ryzyko odwodnienia, odpowiednia podaż płynów powinna być jednym z najważniejszych przejawów troski o zdrowie swoje i mającego przyjść na świat dziecka. Nie jest niczym odkrywczym, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie odwodnienia w ciąży jest picie wody i innych płynów. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 2 litry na dobę, jednak w przypadku wymiotów lub zwiększonej potliwości, a także w upalne dni, ta liczba powinna zostać zwiększona.. Każda ciężarna musi zatem uważnie obserwować swój organizm i dostosowywać podaż płynów do aktualnych potrzeb. Nie powinna jednak nigdy schodzić poniżej wyznaczonego minimum, mówi specjalista marki Mama i ja. Warto pamiętać, że w przypadku przyszłych mam liczy się nie tylko ilość napojów, ale również ich jakość. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda źródlana, odpowiednio przebadana i opatrzona certyfikatami jakości, jak na przykład Mama i ja. Jej zaletą jest niski stopień mineralizacji i obniżona zawartość sodu, który w zbyt dużych dawkach może prowadzić do niebezpiecznego dla ciężarnych wzrostu ciśnienia tętniczego, dodaje dietetyk. Przyszłe mamy powinny mieć na uwadze, że wodę należy popijać regularnie przez cały dzień, robiąc to małymi łykami. Tylko w ten sposób będzie ona optymalnie wchłaniania i magazynowana, a dzięki temu zapewni sprawne funkcjonowanie dwóch organizmów – ciężarnej i jej mającego przyjść na świat dziecka, dodaje ekspert marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży


Photo by Anna Hecker on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close