Gry planszowe i nie tylko 8 sierpnia 2021

Gra LAMA – rodzinna i imprezowa karcianka

Reiner Knizia powraca z nową grą skierowaną dla dzieci w wieku od siedmiu lat, ale spokojnie sześciolatki dadzą sobie radę. LAMA to rodzinna i imprezowa gra, która stała się hitem wśród dzieciaków, które nieustannie dopytują się i proszą o kolejne rozgrywki.

LAMA to źródło niesamowitej zabawy, a dodatkowym atutem jest to, że pudełko zawiera aż trzy gry Knizii: strategiczną Lamę podstawową (nominowaną do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres), wredną Lamę Party oraz nieprzewidywalną Lamę kościaną.  Pozwoli to dostosować grę do preferencji grających. Dodatkowo LAMA zawiera zasady dwóch wariantów rozgrywki, które dodaje się do Lamy klasycznej lub kościanej.

W niewielkim pudełku znajdziecie:

  • karty
  • żetony (1,10,20 karnych punktów)
  • 3 kostki
  • 3 instrukcje
Fot. Gra Lama

Fot. Gra Lama

Gra Lama – wersja podstawowa

W tej wersji wykorzystuje się karty od 1 do 6 oraz szare lamy. Wszystkie należy dobrze przetasować i rozdać po sześć kart każdemu graczowi. Pozostałe karty należy ułożyć w stos i odkryć pierwszą kartę. Zasada jest banalnie prosta – każda kolejna karta musi być tej samej wartości lub wyższa o jeden od tej, która jest na stosie. Wyjątkiem jest karta lamy, którą kładziemy na karcie z szóstką, a dopiero na niej możemy położyć kartkę z jedynką.

W swojej turze gracz ma trzy możliwe ruchy do wykonania:

  • Zagranie karty z ręki 
  • Dobranie karty ze stosu 
  • Spasowanie – wtedy gracz kładzie przed sobą zakryte karty z ręki i nie bierze już udziału w bieżącej rundzie.

Gdy któremuś z graczy uda się pozbyć ostatniej karty lub pozostali gracze spasowali, kończy się runda. Należy wtedy podliczyć karne punkty za karty, które pozostały w posiadaniu graczy. Karta lamy daje 10 punktów karnych, warto o tym pamiętać w trakcie rozgrywki. Gra podstawowa kończy się, gdy któryś z graczy uzbiera 40 punktów karnych.

Gra Lama party

Druga wersja gry jest bardzo podobna do wersji podstawowej. W rozgrywce dodajemy sześć kart z plusem oraz kartę różowej lamy, która pełni rolę jokera. Ponadto stos punktów karnych wzbogaca się o żetony z wartością 20. Z wielu rozegranych rund, ta wersja najbardziej spodobała się dzieciakom.

Fot. Gra Lama

Fot. Gra Lama

Wariantem tej gry jest Lama Drama. Na znacznik Lamy Dramy układane się żetony o wartości jednego punktu karnego za każdą zagraną na stole kartę lamy. Gdy będzie tam już pięć kart lamy, kolejny gracz, który nie może odrzucić karty lamy, zabiera wszystkie żetony punktów karnych.

Gra Lama – wersja kostkowa

Przed przystąpieniem gry należy przygotować wszystkie karty o wartościach od 1 do 6, siedem kart szarej lamy oraz trzy kostki. Na początku rundy na środku stołu rozkłada się sześć kart o wartościach od jeden do sześć oraz kartę lamy. Każdy z graczy otrzymuje po sześć kart, które wykłada przed sobą. W swojej turze gracz może:

  • Rzucić kośćmi. Jeżeli wyrzuci trzy lamy może odrzucić jeden posiadany żeton punktów karnych. Jeśli wyrzuci przynajmniej jedną wartość, którą ma na kartach przed sobą – odrzuca tę kartę, a gdy nie ma, ale jest w środkowym stosie, dobiera tę kartę do swojego zestawu. Natomiast jeśli wśród wyrzuconych numerów nie będzie takich kart przed graczem – następuje wielka klapa i koniec rundy.
  • Spasować. Podobnie jak w pierwszej wersji, gracz nie uczestniczy dalej w rundzie. 

Na zakończenie każdej rundy podliczane są punkty karne. Koniec gry następuję, gdy ktoś zdobędzie czterdzieści lub więcej punków.

Nasze wrażenia

Gra Lama to świetna propozycja na szybkie rodzinne rozgrywki. Poprzez umieszczenie trzech gier w jednym pudełku sprawia, że każdy ma pod ręką swoją ulubioną wersję. Rozgrywki są pełne emocji, śmiechu i trudnych decyzji. Nie tak łatwo zdecydować się, czy już spasować, czy może za następnym dobraniem karty uda się zwyciężyć rundę i w nagrodę odrzucić żeton o wartości jednego punktu karnego?

Polubiłam grę Lama za proste, przejrzyste zasady, szybkie rozgrywki i jej świetnie dobraną mechanikę. Jeśli znacie i lubicie grę UNO, to LAMA przypadnie Wam do gustu, a wręcz się w niej zakochacie. Do tego cena jest bardzo kusząca. 

 

Autor: Reiner Knizi
Liczba graczy: 2-6
Wiek: od 7 lat
Czas gry: 20 min
Wydawca: Egmont

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Egmont

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1327/lama

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jowita
Jowita
3 lat temu

Świetna gra, która zapewni mnóstwo dobrej zabawy 🙂 Trzy możliwości prowadzenia rozgrywek dodatkowo urozmaicają możliwości wyboru i dostosowanie gry do własnych preferencji 🙂

Uroda 7 sierpnia 2021

Wszystko o zmarszczkach

Utrzymanie skóry w doskonałym stanie nie jest łatwe. Na niekorzyść każdego z nas działa fakt, że procesy starzenia się skóry postępują naturalnie i można je jedynie spowolnić, ale nie zatrzymać. To więc oznacza, że na skutek tych procesów na cerze pojawiają się oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i przebarwienia. Chcesz wiedzieć jak się ich pozbyć i zadbać o to, by naskórek prezentował się młodo i zdrowo przez kolejne lata? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jak powstają zmarszczki – czy da się temu zapobiec?

Zmarszczki to naturalny problem, który pojawi się z czasem u niemal każdego. Powstają nie tylko przez procesy starzenia się, które naturalnie zachodzą w organizmie każdego człowieka, ale również przez mimikę. Każdego dnia uśmiechamy się, mrużymy oczy lub marszczymy czoło. Każdy z tych ruchów mięśniami twarzy przyczynia się do tworzenia wgłębień na skórze. Oczywiście początkowo skóra wraca do swojego naturalnego kształtu, ponieważ jest elastyczna i jędrna, ale z czasem pojawiać się mogą małe wgłębienia. Najczęściej zmarszczki pojawiają się w wieku około trzydziestu lat, jednak mogą pojawić się również nieco wcześniej. Więcej ciekawostek o zmarszczkach, ich rodzajach i przyczynach powstawania znajdziecie na https://skin79-sklep.pl/blog/zmarszczki—rodzaje-i-przyczyny-ich-powstawania.

Kosmetyki do walki ze zmarszczkami

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji skóry, które przyczyniają się do wygładzenia zmarszczek. Mają w swoim składzie naturalne przeciwutleniacze i substancje ujędrniające. To oznacza, że ich stosowanie przyczynia się do walki z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za przyśpieszanie procesów starzenia. Przeciwutleniacze, które zawarte są w kosmetykach działają przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Ich regularne stosowanie sprawia, że skóra odzyskuje swój młody wygląd, a co więcej staje się jędrna i elastyczna.

Jak pielęgnować skórę twarzy, by pozbyć się zmarszczek?

Jeśli na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki warto zdecydować się na stosowanie kosmetyków odmładzających. Dodatkowo nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Doskonale sprawdzi się również stosowanie kosmetyków, które mają filtr UV w składzie. Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym pomoże uniknąć wysuszenia naskórka, a co za tym idzie pojawienia się zmarszczek.

Okazuje się, że bez trudu można zapobiec powstawaniu lub wygładzić już istniejące zmarszczki. Wystarczy tylko pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i dbać o skórę każdego dnia.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 6 sierpnia 2021

Maliny – nie zgadniesz, w jak wielu dolegliwościach mogą pomóc

Maliny. Te aromatyczne i delikatne owoce od wieków były już stosowane w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Są one jednak doceniane i polecane także przez współczesnych lekarzy oraz dietetyków – ze względu na liczne, potwierdzone naukowo walory odżywcze i zdrowotne. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć!

„Jedząc maliny zachwycamy się głównie ich walorami smakowymi, ale nie zapominajmy, że maliny to także skarbnica wartości odżywczych. Znajdziemy w nich cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak: witamina C i E (naturalne antyoksydanty), witaminy z grupy B: B1, B2, B6, a także kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo” – czytamy w poświęconym malinom artykule eksperckim na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ).

Na tym jednak nie koniec. Maliny zawierają też liczne związki biologicznie aktywne, o udowodnionym działaniu prozdrowotnym, w tym m.in. „fitaminy”. Co to takiego?

„Są to cenne związki roślinne o podobnych właściwościach jak witaminy. Co ważne, związki te pochodzą tylko i wyłącznie z roślin, a organizm człowieka nie ma niestety zdolności ich syntetyzowania. Fitaminy są określane jako fenolowe antyoksydanty, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu. Ponadto w malinach występują kwasy organiczne, tj. kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy oraz ponad 100 różnych olejków eterycznych, co tłumaczy ich charakterystyczny smak i zapach. Maliny są cenne także ze względu na zawartość błonnika, pektyn oraz substancji śluzowatych, wpływających korzystnie na pracę układu pokarmowego. W 100 gramowej porcji tych pysznych owoców znajduje się 6,7 g błonnika. Dobrą wiadomością dla osób dbających o linię jest kaloryczność malin – 100 g owoców to zaledwie 33 kcal” – wylicza walory malin NCEŻ.

Konkretnym przykładem wspomnianych wyżej „fitamin” są np. występujące w malinach antocyjany i elagotaniny.

Maliny – superowoce, po które warto regularnie sięgać

Warto też wspomnieć o potencjale malin w zakresie przeciwdziałania dość częstym w naszej populacji zakażeniom układu pokarmowego wywołanym przez bakterie helicobacter pylori (takie zakażenie może powodować tzw. objawy dyspeptyczne, jak np. uczucie ciężkości po posiłku czy zgaga, ale także prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, rzadziej do raka żołądka czy niedokrwistości z niedoboru żelaza).

„Niektóre składniki żywności mogą działać bakteriostatycznie i bakteriobójczo na H.pylori, co potwierdzono w badaniach przeprowadzonych zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i u ludzi oraz u zwierząt. Wśród tych substancji można wymienić: polifenole, izotiocyjaniany, olejki eteryczne czy laktoferynę. Warto więc w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty zawierające wymienione składniki zwłaszcza, że często produkty te są powszechnie dostępne i łatwe do wkomponowania w codzienny jadłospis” – radzą eksperci NCEŻ i wskazują, o jakie konkretnie produkty spożywcze chodzi, na pierwszym miejscu wymieniając owoce jagodowe, a wśród nich m.in. maliny, truskawki i borówki.

Wymieniając liczne właściwości prozdrowotne malin warto też wspomnieć, co na ich temat można się dowiedzieć z podręczników ds. ziołolecznictwa.

„Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa” Wydawnictwa Naukowego PWN informuje np., że w lecznictwie stosowane są zarówno świeże, jak i suszone owoce malin. Te świeże służą m.in. do otrzymywania syropu malinowego, który często jest składnikiem receptur innych, bardziej złożonych syropów, stosowanych w leczeniu przeziębień. Podobnie, owoce suszone wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych (do zaparzania) stosowanych (w formie naparów) w leczeniu przeziębień i grypy – z uwagi na właściwości napotne i przeciwgorączkowe.

Jakie jeszcze prozdrowotne właściwości mają maliny (regularnie spożywane)?

Jest ich naprawdę bardzo wiele, warto jednak przytoczyć kilka najważniejszych:

– działają przeciwzapalnie,
– działają przeciwnowotworowo,
– poprawiają trawienie,
– działają przeciwcukrzycowo,
– pomagają obniżyć ciśnienie krwi,
– wykazują działanie przeciwmiażdżycowe,
– opóźniają procesy starzenia,
– korzystnie wpływają na kondycję skóry.
Jak widać, naprawdę warto – zwłaszcza teraz, w środku sezonu – jak najczęściej sięgać po te aromatyczne, niezwykłe owoce. Smacznego i na zdrowie!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Materiał przygotowany we współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Źródła:

NCEŻ: „Maliny na zdrowie”.

NCEŻ: „Dietetyczne sposoby na Helicobacter pylori”.

Wydawnictwo Naukowe PWN: „Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa”.

PZWL: „Fitoterapia i leki roślinne”.

Dietetycy.org.pl: „Maliny – 7 powodów dla których powinieneś włączyć je do diety już dziś”.

CzytelniaMedyczna.pl: „Związki polifenolowe w owocach i warzywach”.

Kompendium wiedzy o malinach i innych owocach jagodowych ze strony internetowej kampanii „Czas na polskie superowoce”.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close