Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni- najlepsza gra roku 2021!
Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni, to gra kooperacyjna, która uzyskała tytuł najlepszej gry roku 2021 według niemieckiego rankingu gier planszowych. Moim zdaniem w pełni zasłużyła na ten tytuł i gwarantuje Wam, zakochacie się w niej od pierwszego wejrzenia. Po prostu nie sposób zostawić nierozwiązanej sprawy.
Marzyliście kiedyś by być jak detektyw Columbo, czy agenci CSI? Po okruszkach dotrzeć do sprawcy i rozwikłać motyw zbrodni oraz odnaleźć narzędzie zbrodni. W grze MikroMakro: Na tropie zbrodni odnajdziecie szesnaście spraw kryminalnych do rozwiązania, a pierwsza dodatkowa znajduje się już na okładce pudełka.
W cichym, z pozoru spokojnym miasteczku prawie za każdym rogiem czyhają na mieszkańców niebezpieczeństwa. Na porządku dziennym są tutaj kradzieże, zabójstwa, mroczne tajemnice, psychopaci. Policja wręcz potrzebuje Waszej pomocy, by zapanować nad sytuacją. Gra przeznaczona jest dla osób od 12 lat, jednak pierwsze sprawy można zagrać z ośmiolatkiem. Można samodzielnie mierzyć się z rozwikłaniem zagadki lub w większym towarzystwie. Warto wtedy mapę miasta tak rozłożyć, aby wszyscy mieli do niej dobry dostęp.
Plansza do gry jest ogromna i zajmuje cały standardowej wielkości prostokątny stół. Można ją również zawiesić na ścianie i pokolorować, na co liczą nasze dzieci. Miasteczko jest ukazane w czarno-bieli, a postacie przypominają te z Mamoko. Bardzo szybko można z nimi nawiązać nić sympatii. W prawym dolnym rogu znajduje się róża wiatrów z oznaczonymi w języku angielskim kierunkami. Jak na prawdziwą mapę przystało, jest ona umieszczona na siatce, co ułatwia odnalezienie pewnych strategicznych punktów.
W niewielkim pudełku znajdziecie:
- 1 duży plan miasta 75 × 110 cm
- 120 kart (16 spraw kryminalnych)
- 1 szkło powiększające
- 1 instrukcja
- 16 kopert na sprawy
MikroMakro: Na tropie zbrodni. Przygotowanie gry
Przed przystąpieniem do gry należy rozłożyć karty spraw do kopert i najważniejsza zasada NIE PODGLĄDAĆ! Na samym początku możecie spróbować rozwiązać zagadkę, która znajduje się na pudełku, a później rozłożyć mapę na stole lub podłodze. Na początek autor gier zaplanował śledztwo wprowadzające, które toczy się tylko w jednej części miasta. Następne śledztwa są coraz trudniejsze i wymagają śledzenia ofiar i zbrodniarzy po całej mapie.
W trakcie gry, zwłaszcza z dziećmi, mogą przydać się jakieś małe znaczniki, które ułatwią krok po kroku, zaznaczyć skąd morderca przyszedł, gdzie kupił truciznę itd. Niestety takich pionków nie znajdziecie w pudełku.
Zasady gry
Zasady są bardzo proste i jasne. NIE PODGLĄDAĆ drugiej strony kart, dopóki nie odnajdziecie danego miejsca. Jeśli gracie w kilka osób, warto wyznaczyć głównego śledczego, którego zadaniem będzie odczytywanie kart. Każda talia ma swoją kartę startową, z której dowiadujemy się, co należy zbadać w toku sprawy i po raz pierwszy widzimy głównego bohatera. Następna czarna karta zawiera opis zadania do wykonania. Rozwiązaniem jest zawsze konkretna scena na planie miasta. Jeśli udało się Wam odnaleźć to miejsce, możecie odwrócić kartę i sprawdzić, czy dobrze trafiliście. Główny śledczy odczytuje wtedy zamieszczony na niej tekst. Przed Wami kolejna czarna karta i kolejne zadanie, które ostatecznie doprowadzą Was do rozwiązania tajemnicy. Do dyspozycji graczy dołączona jest także lupa, ponieważ każdy szczegół jest ważny i istotny. Z kolejną wygraną sprawą miasto jest bezpieczniejsze, a Wy wykonujecie kawał dobrej detektywistycznej roboty.
Wersja dla zaawansowanych polega na przeczytaniu tylko karty startowej. Waszym zadaniem będzie spróbować rozwiązać sprawę, nie korzystając z pozostałych kart. Jest to możliwe, ale czasem podstępne, bo może się okazać, że nie zauważyliście jednego wątku. Gra się kończy, gdy ostatnia karta sprawy zostanie dobrze rozwiązana.
Jeśli z powodzeniem rozwiążecie wszystkie szesnaście spraw, nie martwcie się, gdyż w instrukcji odnajdziecie jeszcze kilka dodatkowych, jak np.:
- Dlaczego ktoś wpycha mężczyznę do rzeki?
- Zgłoszono zaginięcie malutkiego dziecka. Co się z nim stało?
- W kawiarni na południu miasta mężczyzna zgłasza policjantowi kradzież torby. Gdzie jest jego torba?
Ponadto więcej ukrytych zagadek można znaleźć na stronie www.micromacro-game.com, które są w języku angielskim, ale z tłumaczem online to żadna bariera.
Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni. Nasze wrażenia
Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni to przyjemna i wciągająca gra, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Od niej wprost można się uzależnić. To jedna z najlepszych gier detektywistycznych, w jakie miałam okazje zagrać.
Nietypowa, oryginalna i ogromna plansza miasta. Pełno na niej szczegółów. Często łapałam się na tym, że odkrywałam nowe informacje z poprzednich misji. Postacie są czasem bardzo do siebie podobne i gdyby plansza była kolorowa, byłoby jeszcze trudniej. Ukłony dla grafików i autora. Jedynie ubolewam, że nie została ona zabezpieczona przed zniszczeniem czy pognieceniem. Wystarczyłoby ją za laminować jak dostępne już dzisiaj mapy.
Mechanizm gry odpowiada rzeczywistości, jest bardzo prosty, a najważniejszymi kluczami do sukcesu są tutaj mapa, nasza spostrzegawczość i umiejętność dedukcji.
Karty spraw oznaczone są gwiazdkami w zależności od poziomu trudności. Z młodszymi dzieciakami 8/9 lat można spokojnie rozegrać pierwsze misje, a pionki ustawiać w miejscach, których zaczyna się śledztwo. Warto pozwolić im samodzielnie szukać odpowiedzi, można wspierać je dodatkowymi pytaniami, głośno przy nich się zastawiać, ale niech dzieci same podejmują decyzje i szukają dalszych tropów.
Jeśli chodzi o brutalność gry, to mamy tu do czynienia z zazdrością, psychopatką, mordercami, mścicielem itd. Pojawia się również wątek satanistyczny i jest to okazja by wytłumaczyć dzieciom kto to, dlaczego krzyż jest odwrócony, itd.
To, co może sprawiać trudność dzieciom to kierunki według róży wiatrów. Nie każdy może wiedzieć, gdzie znajduje się północny wschód. W związku z tym jest to świetna edukacyjna okazja, z której warto skorzystać. W dobie dostępnych aplikacji nawigacyjnch warto nadal, moim zdaniem, uczyć dzieci umiejętności czytania map. Kto wie, może kiedyś wykorzystają tę wiedzę?
Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni to fajna,rodzinna, towarzyska, rozgrywka intelektualna, w kategorii “co autor miał na myśli”. Zagadki są przemyślane, dobrze umieszczone w realiach, często są wielowątkowe, co dodaje jej uroku i trudności. Gra po prostu wymiata. Chcemy więcej!
Autor: Johannes Sich
Ilustracje: Daniel Goll, Tobias Jochinke, Johannes Sich
Liczba graczy: 1 – 4 i więcej
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 15-45 min
Wydawca: Lucky Duck Games
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lucky Duck Games
Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1195/mikromakro-na-tropie-zbrodni