Jak nauczyć dzieci oszczędzania wody i energii?
Obecnie z coraz większą świadomością i odpowiedzialnością podchodzimy do kwestii oszczędnego używania wody i energii. Wiemy bowiem, jak duże znaczenie ma to dla świata naszego oraz tego, jaki pozostawimy naszym dzieciom. Aby skutecznie pracować na lepsze jutro, warto w proces oszczędzania zaangażować również najmłodszych, którzy już od wczesnych lat powinni dowiadywać się, w jaki sposób przyczynić się do poprawy kondycji naszego środowiska.
Oszczędnie całą rodziną – od czego zacząć?
Aby zaszczepić w dzieciach świadomość i odpowiedzialność za środowisko, zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym, należy rozpocząć naukę w sposób umiejętny. Przede wszystkim warto przekazywanie wiedzy połączyć z ciekawymi grami lub zabawami, dzięki którym już nawet kilkulatek zainteresuje się wspomnianym tematem. Zamiast więc od razu zarzucać dziecko obowiązkiem sortowania odpadów czy prawidłowego używania zmywarki zamiast zlewu, zacznijmy do nauki grupowania klocków, misiów i puzzli po zakończonej zabawie. Podczas sprzątania warto wytłumaczyć dziecku, jak ważne jest to, aby każda zabawka znalazła się na swoim miejscu, dzięki czemu miś nie wybrudzi się farbami, a klocki nie pogubią się pomiędzy samochodzikami. Dobrym krokiem jest także stopniowe wzbudzanie zainteresowania tematem roli wody w życiu każdego człowieka podczas codziennego mycia zębów, rąk czy kąpieli. Dopiero na tak przygotowanym gruncie możemy budować w najmłodszych większą i bardziej szczegółową wiedzę i świadomość.
Oszczędzanie energii
Zarówno dorośli, jak i dzieci mają możliwość poczynienia cennych oszczędności energii niemal na każdym kroku. Aby nauczyć tego najmłodszych, wystarczy dostrzec i wykorzystać owe kroki. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na rozsądne gospodarowanie światłem; warto przypominać dzieciom, aby decydowały się na włączanie lamp dopiero wtedy, kiedy faktycznie jest to niezbędne i wyłączały je, gdy opuszczają dane pomieszczenie. Ponadto warto regularnie przypominać najmłodszym, aby oprócz lamp wyłączały także nieużywane sprzęty elektroniczne. Istotne jest także utrzymywanie urządzeń działających na prąd w odpowiedniej czystości i kondycji; już nawet gruba warstwa kurzu na telewizorze może bowiem zwiększyć skalę jego nagrzewania się, tym samym negatywnie wpływając na jego efektywność. To z kolei wiązać się będzie ze zwiększonym poborem prądu.
Urządzeniem, które zużywa stosunkowo dużo prądu, jest lodówka. Warto ograniczyć i tak już wysoki pobór, mając na uwadze, by drzwi chłodziarki zawsze pozostawały odpowiednio domknięte. Oczywiście należy także poinformować o tym dzieci, a dodatkowo, dla pełnego spokoju, zainwestować w lodówkę z alarmem niedomkniętych drzwi.
Oszczędzanie wody
Pierwszym krokiem w nauce oszczędzania wody jest zapoznanie dziecka ze zmywarką oraz specyfiką jej działania. Nie musimy oczywiście zagłębiać się w techniczne szczegóły sprzętu, wystarczy, aby maluch wiedział, jak ogromne ilości wody można zaoszczędzić dzięki używaniu urządzenia. Warto także kilkakrotnie przejść z dzieckiem przez cały proces od właściwego wkładania naczyń do zmywarki, poprzez wybór programu i włączanie sprzętu, aż po wyjmowanie czystych talerzy, szklanek czy garnków.
Nauki o oszczędzaniu wody nie należy jednak ograniczać wyłącznie do kuchni. Równie istotną lekcję warto przeprowadzić także w łazience; dziecko powinno dowiedzieć się, w jaki sposób codziennie myć ręce, twarz i zęby tak, aby niepotrzebnie nie marnować wody. Jednym z prostych na to sposobów jest chociażby przygotowanie sobie kubka z wodą do płukania ust, zamiast robienia tego pod odkręconym kranem.
Osoby, którym zależy na oszczędzaniu wody, powinny także przeprowadzić z dziećmi rozmowę na temat kąpieli oraz tego, jakie plusy i minusy ma mycie się w wannie i pod prysznicem. Kąpiel w wannie uważana jest powszechnie za znacznie mniej oszczędną, jednak warto wziąć pod uwagę zarówno jej gabaryty, jak i ilość nalewanej do niej wody. Podobnie jest w przypadku prysznica uważanego za wybór znacznie bardziej oszczędny. Owszem, mamy możliwość zmniejszenia zużycia wody, jeśli korzystamy z prysznica, jednak wyłącznie wtedy, gdy pilnujemy czasu jego trwania. Nie tylko dzieci, ale i my sami powinniśmy wiedzieć, że 5–7-minutowy prysznic jest opcją bardziej oszczędną niż kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą, jednak już 15–20 minut pod strumieniem wody stawia obie opcje na równi. Warto więc wspólnie z rodziną dokładnie przeanalizować czas spędzany w łazience oraz swoje wybory, aby mieć pewność, że wszyscy domownicy faktycznie korzystają z optymalnego pod kątem oszczędności rozwiązania.
Zdjęcie i tekst przesłane przez Partnera zewnętrznego.
Zdjęcie: Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/