Zdrowie 29 lutego 2024

Jak szybko zasnąć? Można to zrobić nawet w dwie minuty, ale jest kilka warunków

Jak szybko zasnąć? To pytanie trafia do wyszukiwarek coraz częściej, bo niestety powszechna bezsenność staje się coraz większym problemem. Na szczęście nie trzeba się uciekać do farmaceutyków, żeby sobie z nią poradzić. Jak się okazuje, zasypianie można wytrenować. 

Jak szybko zasnąć? Stwórz sobie odpowiednie warunki 

To, w jakich warunkach zasypiamy, ma kolosalne znaczenie dla jakości snu. Dlatego nie lekceważ prostych zasad. To, że są proste, nie oznacza braku skuteczności. Niestety bardzo często pomijamy oczywiste prawdy, bo „to było dobre za czasów naszych babć”. Babcie może szkół nie kończyły (przynajmniej niektóre), ale na życiu znały się lepiej niż dzisiejsi eksperci z internetu. Co ich zdaniem trzeba robić? 

 

 • Wywietrzyć sypialnię – żadna to tajemnica, że lepiej spać w dobrze wywietrzonym i natlenionym pomieszczeniu. Ta zasada obowiązuje jednakowo przez cały rok. Warto też nieco obniżyć temperaturę w sypialni – organizm nie jest w stanie jednocześnie pracować nad zasypianiem i termoregulacją. Chłodzenie ciała ma priorytet i właśnie dlatego trudno nam zasnąć, gdy jest gorąco. 

 

 • Zjeść lekką kolację – przeciążony trawieniem organizm ma problem z zasypianiem. Lepiej postawić na produkty wysokobiałkowe niż opychać się węglowodanami. 

 

 • Zadbać o wygodne miejsce do spania – materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Po czym to poznać? Kto budzi się rano „połamany”, ten ma materac do wymiany. 

 

 • Wypić zioła na sen – nasze babcie parzyły melisę lub rumianek. Nadal jest to lepsza opcja niż sięganie po tabletki nasenne. 

 

 • Wziąć relaksującą kąpiel – nasennie działa kwadrans wylegiwania się w wannie z mocno ciepłą wodą. 

 

Tego nie powinno się robić przed snem 

Udawanie, że nie ma związku między nowymi technologiami a jakością snu to dość nowa specjalność, ale trzeba przyznać, że jako społeczeństwo opanowaliśmy ją bardzo szybko. Tymczasem zachodzi prosta zależność między wpatrywaniem się w ekrany i wyświetlacze a umiejętnością szybkiego zasypiania. 

Przed snem zrezygnuj z używania komputera, smartfona lub tabletu. Nawet jeśli masz aplikację redukującą tzw. niebieskie światło, narażasz się na nadmiar różnorakich bodźców, które aktywizują mózg, zamiast pomóc mu w swobodnym wyciszeniu się. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować z oglądania telewizji tuż przed snem. 

Alkohol nie jest lekarstwem na bezsenność. Co prawda niektórzy twierdzą, że działa usypiająco, ale to wyjątki potwierdzające regułę. Faktem jest natomiast, że picie alkoholu na dobranoc skraca fazę snu głębokiego i jest więcej niż pewne, że rano obudzimy się zmęczeni. Tym bardziej że alkohol działa moczopędnie i jest więcej niż pewne, że w nocy obudzi nas pełny pęcherz, co jeszcze bardziej utrudni wyspanie się. 

 

Jak szybko zasnąć? Wiele osób chwali te metody 

Medytacja – pomaga w wyciszeniu się, ogranicza dopływ bodźców. Medytować może każdy, ale trzeba się tego nauczyć. Początki bywają trudne, z czasem wyciszenie będzie przychodziło coraz szybciej. 

Aplikacje mobilne – generują biały szum i działają usypiająco. Można wybrać też muzykę relaksacyjną lub odgłosy natury. Dobrze działa szum deszczu. To jednak opcja dla osób, które mają pojedyncze sypialnie lub umieją spać w słuchawkach. Warunek: smartfona używamy do słuchania, nie patrzymy w ekran! 

Akupresura – ponoć pomaga w sprowokowaniu wydzielania melatoniny. Metoda jest prosta i nie wymaga pomocy drugiej osoby. Polega na uciskaniu miejsca na nadgarstku znajdującego się około 2 cm poniżej kciuka. 

Techniki oddechowe rozluźniające ciało – szczególnie polecana jest metoda 4 – 7 – 8. Wciągamy powietrze przez 4 sekundy, zatrzymujemy na 7, wydychamy przez 8. Plusem tej metody jest konieczność skupienia się na liczeniu, co ma pomóc oczyścić umysł z natłoku myśli. 

 

Jak zasnąć w 2 minuty? Metoda amerykańskich żołnierzy bije rekordy popularności 

Czy można wydać sobie rozkaz zaśnięcia? Armia amerykańska dowodzi, że tak. Co więcej, żołnierze mają ćwiczenia z zasypiania, a trening tej metody trwa około dwóch miesięcy. 

Jak zasnąć w 2 minuty? Zaczynamy od znalezienia wygodnego miejsca, kładziemy się na wznak i rozluźniamy ciało, zaczynając od głowy. Na pierwszy ogień idą mięśnie twarzy i żuchwy. Kolejny krok to barki, ramiona, klatka piersiowa, biodra i łydki. Z czasem rozluźnienie ciała będzie nawykiem, na początku każdemu elementowi trzeba poświęcić przynajmniej 20 sekund. 

Najtrudniejszy jest ostatni krok, w którym trzeba oczyścić umysł ze wszelkich myśli. Amerykańscy żołnierze wręcz wydają sobie w myślach rozkaz niemyślenia: nie myśl, nie myśl, nie myśl… 

W zasypianiu ma pomóc wyobrażenie sobie bujania w hamaku ciemną nocą lub niespieszne płynięcie łódką i wpatrywanie się w niebo. 

 

Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest skuteczna, ale trzeba się jej nauczyć. Przy odpowiednim treningu można zasnąć o dowolnej porze dnia i niekoniecznie w pozycji leżącej. 

 

 


Grafikę po raz kolejny wygenerowało AI w aplikacji Canva

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 29 lutego 2024

Wiosna 2024 w Mamaville

Targi Mamaville świętują dziesięciolecie. Wiele się w tym czasie zmieniło i początkowo skromny event przekształcił się w jedną z ważniejszych imprez handlowych i kulturalnych dla rodzin z dziećmi oraz par szykujących się na przyjście na świat maleństwa. Jak będzie wyglądała wiosna 2024 w Mamaville?

 

Plany na sezon wiosenny 2024 w Mamaville

Wiosną odbędzie się aż pięć imprez sygnowanych marką Mamaville. Tym razem duży nacisk zostanie położony na Strefę Edukacyjną. Jak zapewnia organizator, w każdym mieście odbędzie się cykl wykładów i warsztatów dla rodziców, oraz zajęcia edukacyjne dla młodszych i starszych dzieci.

Na najmłodszych będzie czekała Strefa Atrakcji, czyli to, co dzieci kochają najbardziej: klocki, piłki, animacje, zabawy kreatywne i inne rozrywki. Na pewno żaden maluch nie będzie się nudził.

Tradycyjnie będzie też Strefa Chillout, czyli dyskretny kącik dla mamy z dzieckiem.

Najważniejszym punktem programu będzie jak zwykle Strefa Zakupów. Tym razem swoje produkty zaprezentują głównie polscy producenci, bo ideą Mamaville od samego początku było wspieranie młodych, przedsiębiorczych kobiet. Dzięki takiemu wsparciu wiele z nich do dziś z powodzeniem prowadzi swoje firmy. A kto lepiej zrozumie potrzeby mam i dzieci niż mamy z dziećmi?

Na Targach Mamaville jak co roku będzie można uzupełnić dziecięcą garderobę i kącik z zabawkami, zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i meble, kupić wózek i fotelik samochodowy. Swoją ofertę przedstawią też wydawnictwa edukacyjne. 

 

Kalendarz Mamaville wiosna 2024

Na wiosnę cykliczne imprezy Mamaville odbędą się w pięciu miastach:

Poznaniu 2-3.03 https://www.facebook.com/events/209117858920883

Krakowie 16-17.03 https://www.facebook.com/events/594454316159645

Gliwicach 24.03 https://www.facebook.com/events/335430532722667

Warszawie 7.04 https://www.facebook.com/events/1021616882283007

Gdańsku 20-21.04 https://www.facebook.com/events/906969521021124

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronach wydarzeń na platformie Facebook.

W Poznaniu, Krakowie i Gdańsku Targi Mamaville będą organizowane wspólnie z Targami Rzeczy Ładnych.

 

 

Magazyn W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje Targi Mamaville patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 28 lutego 2024

Rykowisko – premiera gry, w której będziecie ryczeć ze śmiechu!

Zwierzęta na farmie zwariowały! Nie przestają szczekać, gdakać i miauczeć. W trakcie rozgrywki, gdy tylko na stole pojawią się podobne karty, stoczysz pojedynek na odgłosy z innymi graczami. Uważaj jednak, żeby się nie pomylić! Może to mieć opłakane skutki…

Krótki opis gry Rykowisko

Gracze kolejno wykładają karty i szukają podobieństw. Gdy zauważą podobną kartę, rozpoczyna się pojedynek! Wydaj odpowiedni odgłos zwierzęcia szybciej niż przeciwnik i przekaż mu stos swoich odkrytych kart. Celem gry jest sprawne pozbycie się wszystkich kart liczb. Zwycięzcą zostanie gracz, który zachowa czujność i zrobi to jako pierwszy.

Atuty gry

 • głośna i dynamiczna gra, w której będziecie się dużo śmiać
 • proste zasady połączone z żartobliwym tematem
 • świetna gra na rozkręcenie imprezy, emocje gwarantowane!
 • gra typu „jeszcze raz” – kończysz grać i od razu chcesz jeszcze raz podjąć pojedynek na głosy
 • spostrzegawczość 
 • refleks
 • rywalizację

Ekspresowa wersja zasad gry Rykowisko

1. Wyłóż kartę

2. Znajdź podobieństwo

3. Wydaj odpowiedni odgłos

4. Pozbądź się kart i wygraj!

Podstawowe informacje:

Zawartość pudełka: 55 kart, instrukcja
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 6+
Czas trwania: 20 minut
Wydawnictwo: Muduko

Rykowisko premiera gry

 

Źródło wpisu: informacja prasowa wydawnictwa Muduko

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close