Ciąża i dziecko 26 września 2021

Jak urządzić funkcjonalny i ponadczasowy pokój dla dziecka?

Urządzanie pokoju dziecka to niezwykle trudne wyzwanie dla każdego rodzica. Podczas aranżacji wnętrza należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność i bezpieczeństwo poszczególnych elementów zagospodarowanej przestrzeni. Marka Fisher-Price® wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnych rodziców, wprowadzając na rynek nową linię akcesoriów dla niemowląt składającą się z 9 innowacyjnych i wielofunkcyjnych produktów w pastelowej kolorystyce. Elementem wyróżniającym linię jest wnętrzarski hit ostatnich sezonów, czyli włoski deseń terrazzo. Ponadczasowy pokój dla dziecka.

Najlepszy okres na kompletowanie wyprawki i planowanie pokoju dla niemowlaka to koniec drugiego trymestru. Warto zabrać się za urządzenie tej przestrzeni odpowiednio wcześniej, aby przed samym porodem nie dodawać sobie niepotrzebnego stresu. Jest kilka podstawowych elementów, które bez wątpienia muszą się znaleźć w pokoju niemowlaka, takich jak łóżeczko, przewijak, wanienka czy krzesełko do karmienia. Jak jednak połączyć funkcjonalność z atrakcyjnym designem?

Ponadczasowy pokój dla dziecka 

Warto postawić na produkty, których design będzie na tyle uniwersalny, że bez problemu wpisze się w styl każdego wnętrza, a co więcej, posłuży dziecku latami. Zastosowanie klasycznej palety kolorów i neutralnych barw pozwoli dłużej cieszyć się wystrojem pokoju. Wyjątkowy charakter wnętrza można stworzyć za pomocą dodatków takich jak ciekawe tekstylia, dekoracje czy oczywiście zabawki. Wśród podstawowych elementów wyposażenia pokoju dla maluszka wyjątkową propozycją są meble i akcesoria dla niemowląt z linii Terrazzo od Fisher-Price®. Wszystkie należące do niej produkty mają spójną szatę kolorystyczną i pastelowy wzór kamienistej plaży, który doda klasycznego uroku każdemu pomieszczeniu.

ponadczasowy pokój dla dziecka

Niezbędne akcesoria

Bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów w pokoju malucha jest łóżeczko. Przez pierwsze tygodnie życia dziecko głównie śpi i regeneruje siły. Moment porodu jest niezwykle wyczerpującym przeżyciem, nie tylko dla mamy, ale również dla noworodka. Dlatego podczas urządzania przestrzeni dla maleństwa warto zacząć od wybrania odpowiedniego łóżeczka. Z myślą o dzieciach i ich potrzebach, marka Fisher-Price® stworzyła Składane łóżeczko Deluxe z daszkiem, które dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak uspokajające wibracje czy delikatne melodie, pomoże ukoić niemowlaka przed snem. Wykonane z siateczki boki łóżeczka zapewniają dobrą widoczność, a jego kompaktowa konstrukcja umożliwia szybkie składanie, przechowywanie oraz przewożenie.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia pokoju malucha jest wanienka. Kąpiel to jeden z pierwszych wspólnych rytuałów, które budują więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Jednak dla wielu mam i ojców to stresujący moment, wymagający pełnego skupienia i odpowiedniego przygotowania. Pewność ruchów dorosłego oraz opanowanie są kluczowe, by dziecko podczas kąpieli zachowało spokój i czerpało z niej przyjemność. Niezwykle ważne i pomocne stają się wtedy wykorzystywane przez rodziców akcesoria. Wielofunkcyjna Wanienka Maluszka 4 w 1 z linii Terrazzo to produkt, który posłuży na wielu etapach rozwoju pociechy – od noworodka po starsze dziecko. Dzięki wyposażeniu w siateczkowy hamaczek dla niemowląt maleństwo można bezpiecznie położyć w środku i wykorzystać obie dłonie do jego umycia. Natomiast wkładka podpierająca dla dzieci, które już potrafią siedzieć, a także akcesoria do zabawy w wodzie sprawią, że maluszek będzie mógł czerpać radość z kąpieli przez bardzo długi czas. Rodzic zyska zaś pewność, że jego pociecha jest zadowolona i bezpieczna.

Równie ważne akcesorium w przestrzeni maluszka to krzesełko do karmienia. Posłuży nie tylko jako miejsce do spożywania posiłków, ale także do czytania książeczek oraz zabawy. Marka Fisher-Price® stworzyła Krzesełko do karmienia z nakładką SpaceSaver, którą można przenosić na krzesła w domu lub w restauracji. Krzesełko posiada dwa ustawienia wysokości, cztery ustawienia dopasowania do brzuszka i trzy pozycje pochylenia – wszystko z myślą o wygodzie dziecka. Mebel jest także łatwy w czyszczeniu, bowiem siedzisko, blacik oraz tackę można spokojnie włożyć do zmywarki, a pokrycie i pasy bezpieczeństwa prać w pralce.

ponadczasowy pokój dla dziecka

Bezpieczne rozwiązania

Nieodłącznym elementem pokoju niemowlaka są siedziska, dzięki którym rodzic może znaleźć chwilę dla siebie, zająć się domowymi obowiązkami, a przy tym nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka. Wybór takiego akcesorium nie jest najłatwiejszą decyzją, ponieważ nie zawsze funkcjonalność idzie w parze z wyglądem czy rozsądną ceną.

Pastelowy Fotelik-bujaczek od Fisher-Price® to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy cenią sobie produkty z perspektywą wykorzystania ich także po okresie niemowlęcym. Fotelik-bujaczek „Od niemowlaka do przedszkolaka” w pierwszych tygodniach życia dziecka sprawdzi się jako stacjonarny fotelik z uspokajającymi wibracjami lub jako bujaczek z zabawkami wiszącymi nad główką. Natomiast kiedy pociecha podrośnie, po zdjęciu pałąka z zabawkami bujaczek można zamienić w wygodne krzesełko. Ciekawym rozwiązaniem jest również Huśtawka-leżaczek Deluxe, której przyjemny ruch huśtania, delikatne wibracje, dźwięki i muzyka zrelaksują dziecko. Takie siedzisko może stać się również ulubionym miejscem malucha do zabawy.

 

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to pierwszy sprawdzian, z którym muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Dokonując wyboru łóżeczka czy wanienki, warto postawić na produkty wysokiej jakości, które będą praktyczne i posłużą na dłużej. Ważne, by podczas kompletowania niezbędnych mebli i akcesoriów nie zapominać o bezpieczeństwie oraz komforcie. Nowa linia akcesoriów Terrazzo od Fisher-Price® pomoże rodzicom zadbać o bezpieczeństwo, funkcjonalność i ponadczasowy design w pokoju dziecięcym, który przetrwa próbę czasu.

Materiał zewnętrzny przesłany przez partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pokojdziecka.pl
pokojdziecka.pl
3 lat temu

To prawda – urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie! Warto stawiać na ponadczasowe rozwiązania, żeby uniknąć corocznych remontów. Dzieci nam szybko rosną, więc część elementów pokoju i tak musimy wymieniać często, ale warto zastanowić się nad tymi, które mogą służyć lata, jeśli dobrze je dobierzemy! Świetny artykuł 🙂

Lifestyle 24 września 2021

Dowód osobisty dla dziecka – kiedy się przyda i jak go wyrobić?

Dowód osobisty dla dziecka to wydawałoby się niepotrzebny dokument. Faktycznie, niegdyś zarezerwowany był tylko dla dorosłych. Dziś jednak czasy i przepisy się zmieniły i dowód osobisty dla dziecka jest coraz częściej wyrabianym dokumentem. Zobacz, co musisz na ten temat wiedzieć. 

Po co dziecku dowód osobisty? 

Dowód osobisty dla dziecka przydaje się, jeśli chcemy przekroczyć z nim granicę i podróżować po Unii Europejskiej lub krajach, które do niej nie należą, ale znajdują się w strefie Schengen (np. Szwajcaria, Islandia, Norwegia). Bez dowodu osobistego dziecko nie będzie mogło przekroczyć granicy, nawet w towarzystwie rodziców. Legitymacja szkolna nie jest w tym wypadku wystarczającym dokumentem tożsamości. Opcjonalnie, zamiast dowodem osobistym, dziecko może posługiwać się paszportem, o ile go posiada. 

 

Dowód osobisty dla dziecka czy paszport?

Paszport będzie niezbędny, jeśli chcemy udać się poza UE i strefę Schengen. Jeśli natomiast nie planujemy tak dalekich wojaży, lepiej pozostać przy dowodzie osobistym dla dziecka. 

Powody są co najmniej dwa: 

– wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka nic nie kosztuje (oczywiście poza kosztem zdjęcia do dowodu), za paszport dla dziecka trzeba zapłacić;

– wniosek o dowód może podpisać jeden rodzic lub prawny opiekun, przy składaniu wniosku o paszport muszą się stawić oboje rodzice lub opiekunowie, co często bywa problemem logistycznym.

 

Ponadto trzeba pamiętać, że na dowód osobisty czeka się krócej niż na paszport.

 

Ile czasu ważny jest dowód osobisty dla dziecka?

Okres ważności dokumentu zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż pięć lat, dokument będzie ważny tylko pięć lat. Zapewne wynika to z faktu, iż zdjęcie do dowodu szybko przestanie być aktualne. Jeśli dziecko ma więcej lat, dostanie dokument z dziesięcioletnim terminem ważności, tak samo, jak dorośli. 

 

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego dla dziecka?

Zacznijmy od tego, jakie wymogi dotyczą zdjęć do dowodów osobistych dla dorosłych: 

– twarz musi być dobrze widoczna, owal twarzy nie może być zasłonięty włosami,

uszy nie muszą być widoczne,

– oczy muszą być dobrze widoczne, można mieć okulary, o ile nie odbija się w nich światło,

– zdjęcie musi być zrobione na jasnym tle,

włosy nie mogą wychodzić poza obrys zdjęcia,

– biżuteria teoretycznie jest dozwolona, ale nie może zasłaniać twarzy i zaburzać tła zdjęcia,

– zarost można mieć, o ile nie utrudni identyfikacji,

– nakrycie głowy jest dozwolone tylko, jeśli jest związane religią,

– zdjęcie musi być dobrze oświetlone, nierozmazane, naturalnie odwzorowywać kolory.

 

A jak to się ma w przypadku zdjęć robionych dzieciom?

 

Dzieci powyżej piątego roku życia muszą się dostosować do zasad, które obowiązują dorosłych. W przypadku mniejszych dzieci na szczęście jest łatwiej. Trzeba jednak pamiętać, że:

– zdjęcie musi być zrobione na jasnym tle,

– na zdjęciu nie może być widoczna inna osoba,

– twarz nie może być zasłonięta zabawką (dziecko nie może przytulać maskotki),

– zdjęcie musi być ostre, dobrze doświetlone i odwzorowywać naturalne kolory,

– dziecko może się uśmiechać, robić miny i mieć zamknięte oczy,

– twarz dziecka musi być dobrze widoczna.

 

Jeśli zdecydujemy się zrobić zdjęcie samodzielnie, musimy pamiętać, by je odpowiednio skadrować. Do dowodu osobistego będzie potrzebne zdjęcie w rozmiarze 35 x 45 mm. Małemu dziecku można zrobić zdjęcie na leżąco. Najlepiej wykorzystać pogodny dzień i dobry humor malucha. 

 

Zdjęcie: Pixabay 

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 18 września 2021

Nie lekceważ infekcji intymnych!

Takie infekcje są zazwyczaj bardzo uciążliwe: powodują olbrzymi dyskomfort, wpływają na nasze życie intymne, nierzadko są przyczyną konfliktów, potrafią też zepsuć urlop. Do tego, nieleczone mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Dlatego, gdy tylko pojawią się ich pierwsze objawy nie zwlekaj z reakcją! Dowiedz się, co można zrobić samemu, jeszcze przed wybraniem się do lekarza, aby spróbować zdusić taką infekcję w zarodku.

Infekcji intymnej, doświadczyło lub doświadczy w swoim życiu 80 proc. kobiet. Głównymi sprawcami tych dolegliwości są chorobotwórcze grzyby, ale w ostatnim czasie równie częste są bakteryjne zakażenie pochwy.

„Mamy w sobie wiele bakterii, lecz trzymamy je w takim wewnętrznym „więzieniu”. Gdy spada nam odporność, mamy zaniedbania higieniczne, stres, wtedy bakterie „wychodzą” z ukrycia i infekują” – wyjaśnia ginekolog dr Jacek Tulimowski.

Kolejną możliwą przyczyną infekcji intymnych są czynniki chemiczne, a więc np. preparaty do higieny intymnej, syntetyczna bielizna, tampony, zapachowe wkładki higieniczne, dezodoranty intymne, etc.

„Żyjemy wśród chemii, kiedyś używaliśmy wody i mydła, teraz mamy całą gamę środków do higieny intymnej, łącznie z dezodorantami, które rzekomo chronią przed infekcjami. Czasami jednak źle dobrane lub nadużywane przynoszą więcej szkody niż pożytku” – ostrzega ginekolog.

Infekcjom intymnym sprzyjać mogą też niektóre choroby, jak np. cukrzyca, immunosupresja (czyli obniżenie odporności organizmu), choroby atopowe i alergie, zmiany atroficzne, a także stosowane leki (głównie antybiotyki i steroidy). Powodem częstszych infekcji mogą też być zaburzenia hormonalne, które pojawiają się u pacjentek po menopauzie – gdy wygasa hormonalna czynność jajników, drastycznie spada produkcja estrogenów, hormonów odpowiadających za utrzymanie prawidłowego stanu m.in. tkanek pochwy.

Często do problemów intymnych prowadzą także długie kąpiele, korzystanie z jacuzzi, używanie gąbek, irygacje oraz wczesna inicjacja seksualna.

Warto wiedzieć, że infekcjom intymnym sprzyjają też wszelkiego rodzaju zmiany środowiska, czyli np. wyjazdy urlopowe, a także intensywne uprawianie sportu – podczas, którego się pocimy.
Zacznij od samoleczenia

Jeśli coś takiego nam się przytrafi nie warto zwlekać. Zanim jednak wybierzemy się do lekarza możemy sami rozpocząć terapię.

„Część łagodnych infekcji intymnych można leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Możliwości jest dużo – preparaty w postaci globulek, kapsułek, płynów do irygacji, żeli czy kremów. Jeśli pacjentka nie ma możliwości poprosić o poradę telefoniczną swojego lekarza może skorzystać z pomocy farmaceuty. Na podstawie podanych objawów będzie on w stanie doradzić jakieś preparaty, które pomogą w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy i ograniczą rozwój nieprawidłowej mikroflory. Warto dodać do tego preparaty wspomagające, np. probiotyki” – zaleca dr Tulimowski.

Leki bez recepty zawierają substancje czynne i istotne jest przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniem lekarza, farmaceuty lub informacją podaną na ulotce. Należy przestrzegać minimalnego czasu leczenia, nawet jeśli objawy ustąpiły wcześniej. Jednak jeśli szybka reakcja nie przynosi efektów i/lub w przypadku nawrotów dolegliwości należy koniecznie zgłosić się do ginekologa.

„Panuje zasada pierwszych 3 dni leczenia – jeśli po tym czasie nie ma efektów konieczna jest konsultacja specjalisty” – radzi ginekolog.

Nie bagatelizuj wczesnych objawów

Najczęstsze objawy infekcji intymnej to: tkliwość, świąd, pieczenie, obrzęki, bolesność. Warto zaobserwować czy towarzyszą temu np. parcia na pęcherz moczowy, nieprawidłowa wydzielina (jeżeli tak to jaka, jakiego koloru i konsystencji), nieprzyjemny zapach. Czasem pojawia się plamienie po stosunku i krwawienie między miesiączkami (bywa, że są to objawy innych chorób, dlatego taka sytuacja wymaga diagnozy).

„Tego typu infekcje fatalnie wpływają na życie intymne. Pacjentki zgłaszają się do lekarza zaniepokojone bolesnymi stosunkami (to tzw. dyspareunia). Życie intymne przestaje im sprawiać przyjemność, bo po prostu boli,  a to potrafi popsuć relację czy urlop lub prowadzi do konfliktów” – zauważa ginekolog.

To kolejny powód, aby tuż po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów rozpocząć terapię. Podstawą jest przywrócenie równowagi mikrobiologicznej i właściwego pH pochwy. Można to zrobić pijąc jogurty naturalne, ale w przypadku dokuczliwych objawów szybciej osiągniemy efekt stosując globulki dopochwowe.

„Infekcji intymnych, nawet jeśli nie wyglądają na groźne, nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczone lub źle leczone łatwo mogą przerodzić się w bardzo poważny problem. Gdy infekcja intymna pochwy i sromu jest tylko zaleczona, a nie wyleczona może stać się niebezpieczna, ponieważ nie dając odczuwalnych objawów, przez błony śluzowe przechodzi na dalsze odcinki dróg rodnych. Może zaatakować inne narządy: przedsionek pochwy, jamę macicy, jajowody, jajniki czy pęcherz. Efektem tego mogą być na przykład trudności w zajściu w ciążę na skutek powstałych zrostów. Zdarza się, że taka infekcja maskuje groźne choroby, nawet nowotworowe” – ostrzega ginekolog.

Nie zapominaj o partnerze

Nawracaniu infekcji intymnych sprzyja szereg różnych czynników: od niewłaściwej higieny, przez problemy z odpornością, po siedzący tryb życia, któremu w ostatnim czasie sprzyjała pandemia. W każdym przypadku niezbędne jest znalezienie przyczyny nawrotów, ponieważ może to być nieoczywisty objaw poważniejszej choroby.

Warto też wiedzieć, że nieleczona infekcja może przenieść się na partnera.

„Leczenie samej partnerki często jest mało skuteczne. Bo jeżeli pacjentka będzie wyleczona, ale w międzyczasie zarazi partnera, który nie będzie się leczył, to za chwilę będziemy mieć do czynienia z tzw. zjawiskiem ping-ponga, czyli wzajemnego zarażania się partnerów. A to oznacza zazwyczaj długotrwałą, męcząca i często pozbawioną skuteczności terapię” – ostrzega specjalista.

Terapia uzupełniająca w infekcjach intymnych

Kiedy infekcja jest już opanowana warto zastosować leczenie uzupełniające w postaci doustnych i dopochwowych probiotyków. Działanie regenerujące ma też kwas hialuronowy. Regenerację nabłonka indywidualnie warto wspomóc dobrze dobranym preparatem do higieny intymnej – dobrze by miał w swoim składzie kwas hialuronowy, substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie.
Co robić, by uniknąć infekcji intymnej

Unikaj zbyt obcisłej bielizny.
-Jeśli to nie jest konieczne nie wykonuj irygacji pochwy. Wypłukuje ona prawidłową florę bakteryjną.
-Podczas antybiotykoterapii zawsze przyjmuj osłonowo probiotyki.
-Dbaj o właściwą dietę – nadmierne spożywanie niektórych produktów może być przyczyną nawracających infekcji. -Unikaj przede wszystkim cukrów prostych zawartych w słodyczach, napojach gazowanych i sokach z kartonu.
-Nie noś mokrego kostiumu – po kąpieli w basenie czy morzu zmień kostium na suchy lub przebierz się w czystą bieliznę.
-Unikaj stresu lub naucz się sobie z nim radzić – długotrwały stres sprzyja obniżeniu odporności organizmu.
-Unikaj ryzykownych zachowań seksualnych – dbaj o bezpieczny seks.

 Co robić, gdy przytrafi się infekcja intymna:

-Nie zwlekaj. Wybierz się do apteki po dostępne bez recepty preparaty regulujące poziom pH. Stosuj je zgodnie z zaleceniami na ulotce, nie modyfikuj samodzielnie dawek ani długości trwania terapii.
-Poinformuj o infekcji partnera. Konieczne może się okazać także jego leczenie.
-Przez czas leczenia powstrzymuj się od współżycia
-Jeśli objawy nie ustępują koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Tekst powstał na podstawie webinaru z cyklu Dr Tulimowski PressWorkshops „Infekcje intymne – jak je leczyć skutecznie?”, który odbył się 01.09.2021 r.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close