Lifestyle 17 stycznia 2020

Jaki smartfon dla dziecka kupić? Wybór nie jest prosty

Każde dziecko wcześniej czy później poprosi o smartfona i większość rodziców stanie przed dylematem: jaki smartfon dla dziecka kupić. Osobiście uważam, że pierwszy smartfon ma się po to, by nauczyć się jego obsługi i przekonać, czego tak naprawdę w tym smartfonie brak i jaki powinien być drugi. Dlatego nie kupiłabym dziecku smartfona z górnej półki.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – nowy czy używany

Dylemat podyktowany nie tylko zasobnością portfela, chociaż niewątpliwie mający wpływ na ostateczną decyzję. Minusem używanego telefonu jest zużycie baterii i wyświetlacza (mogą pojawić się bad pixele) oraz nieaktualne oprogramowanie. Plusem mała strata, jeśli dziecko taki telefon szybko zgubi. Jednym słowem, warto obiektywnie popatrzeć na swoje dziecko i zastanowić się, na ile można mu zaufać.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – bateria czy powerbank

Nie ma się co oszukiwać, dziecko nie będzie używało smartfona wyłącznie do dzwonienia, za to będzie chętnie żyłowało baterię. Jeśli nie chcemy przy kupnie kierować się wyłącznie pojemnością baterii i zasobożernością smartfona, warto rozważyć dokupienie powerbanka. Niedrogi, wystarczający na dwa ładowania można kupić za mniej niż sto złotych.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – tani czy drogi

Tani smartfon za tani, drogi za drogi – takie jest moje zdanie. Nie kupiłabym sobie telefonu za trzy przeciętne wynagrodzenia, a nawet i za dwa nie, więc tym bardziej nie widzę sensu kupowania takiego sprzętu dziecku. Natomiast tani sprzęt często nie przetrwa roku, szczególnie że nie ma się co oszukiwać – dzieci nie są zbyt uważne. Gdybym miała teraz kupować nowy telefon dla dziecka, celowałabym w niezbyt wysoką półkę cenową (oczywiście, jeśli chodzi o smartfony). Myślę, że za 500 – 800 złotych można kupić coś sensownego.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – procesor, RAM i karta pamięci

Im lepszy procesor, tym płynniej chodzi telefon, ale i szybciej zużywa się bateria. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to 4GB trzeba uznać za absolutnie minimum. Wbudowana pamięć wewnętrzna nie powinna być mniejsza niż 16 GB. To tak naprawdę nie jest dużo i wystarczy tylko wówczas, gdy mamy naprawdę niewymagające dziecko.

Karta pamięci jest obowiązkowa w smartfonie dla dziecka. Małolaty ciągle robią zdjęcia i kręcą filmiki. Gdzieś to się musi mieścić. Na kartę pamięci można przenieść niektóre aplikacje, ale warto uczulić dziecko, że przy aktualizacjach mogą się przenieść z powrotem do pamięci telefonu i konieczne będzie ponowne przenoszenie.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – wielkość wyświetlacza

Nie mam wątpliwości – każde dziecko powie, że im większy, tym lepszy. Jednak duży smartfon nie wszędzie się zmieści. Lepiej sprawdzi się nieco mniejszy rozmiar. Ja stawiam maksymalnie na 5 cali. Taki smartfon bez problemu zmieści się w kieszeni. No, chyba że dziecko ma bardzo duże kieszenie, bo są i smartfony, które mają blisko 7 cali.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – oczywiste oczywistości

Zanim napisałam ten tekst, zajrzałam do internetu i mocno zdziwiły mnie niektóre informacje. Moim zdaniem każdy szanujący się smartfon (a o innych przecież nie ma sensu rozmawiać) ma wbudowany GPS, Bluetooth i Wifi. No ale skoro się na to zwraca tak baczną uwagę, to może to nie jest takie oczywiste. Wpadło mi jeszcze w oko NFC, ma sens w przypadku parowania telefonu i słuchawek, jeśli różne wersje bluetooth to wykluczają. Można też sparować z telefonem pralkę, ale nie sądzę, by dzieci były zainteresowane. 

Smartfon dla dziecka – gdzie kupić

Najbezpieczniej w sklepie stacjonarnym (albo u operatora telefonii komórkowej, jeśli zaproponuje dobre warunki), ale wiadomo – w internecie taniej. Można skorzystać z tej opcji, jeśli mamy sprawdzonego sprzedawcę i pewność, że telefon będzie wysłany z Polski. W innym przypadku ryzykujemy otrzymaniem telefonu z Azji, w którym zabraknie polskiego menu. Warto spojrzeć na czas dostawy i kraj wysyłki. Jeśli nie jest oznaczony, a dostawa ma trwać dwa tygodnie, to trzeba samemu rozważyć, czy chcemy podejmować ryzyko.

Smartfon dla dziecka – jakiej firmy

To nie jest pytanie, na które można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma ulubionego producenta elektroniki i takiego, którego nawet kijem nie tknie. Dlatego nie będę przekonywała nikogo do konkretnych modeli. Po pierwsze oferta jest tak szeroka, że w pewnym momencie sama się w niej pogubiłam, po drugie – nie będę uprawiać kryptoreklamy 😉 Tak bardziej serio – nie przetestowałam smartfonów wszystkich producentów, więc nie mogłabym być obiektywna.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 16 stycznia 2020

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka od kilku dni już zaprząta nasze głowy. W końcu nawet małe dzieci wiedzą, że pod koniec stycznia swoje święto obchodzą dziadkowie. Na szczęście jest wiele przydatnych lub oryginalnych pomysłów na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka, tak więc mamy czym się inspirować.

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka

Pamiątka handmade

Własnoręcznie wykonany prezent dla dziadków będzie czymś, co szczególnie ich ujmie. Nie da się ukryć, że takie podarunki mają wielką sentymentalną wartość dla obdarowanych. Niezależnie od tego, czy czterolatek wykona laurkę, czy trzydziestolatka postanowi zrobić samodzielnie miły drobiazg – niepowtarzalną kartkę, okolicznościowy wiersz spisany na pięknym papierze, a może drewnianą zakładkę do książki, taki pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka będzie wyjątkowy.

Spersonalizowane prezenty 

Na rynku jest ogromny wybór różnych przedmiotów, które pozwalają na nadrukowanie imion ukochanych dziadków. Jeśli nie macie czasu lub umiejętności, by zrobić coś samemu, gotowy imienny kubek, poszewka na poduszkę czy brelok do kluczy może być dobrą alternatywą. W zależności od rodzaju upominku, często jest także możliwość zamieszczenia zdjęcia, wpisania życzeń lub dedykacji, co uczyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. 

Zatrzymane chwile 

Oczywiście chodzi tu o fotografie. To zawsze pozostanie pięknym i mile widzianym prezentem, bo nic tak jak zdjęcia nie przywołuje cudownych wspomnień. I nie trzeba ograniczać się do klasycznej, stojącej ramki. Można kupić piękny album i załączyć do niego wywołane wspólne zdjęcia, podarować ramkę elektroniczną, fotoksiążkę, kalendarz, czy portret wykonany na podstawie zdjęcia.

Coś praktycznego

Są takie babcie i tacy dziadkowie, których najbardziej na świecie cieszą praktyczne prezenty. Tu mamy szerokie pole do popisu, bo w zależności od indywidualnych potrzeb lub zainteresowań, można bez problemu znaleźć coś, co im się przyda. 

Dużym powodzeniem cieszą się prezenty z półki medycznej, takie jak: pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, różnego typu masażery. Docenią to starsze osoby (nasi dziadkowie), które uskarżają się na różnego typu dolegliwości. Ci zaś, którzy już wszytko mają, lub są zdrowi lub młodsi (dziadkowie naszych dzieci) i nie muszą mieć, bardziej ucieszą się z upominku związanego z ich pasją. 

Coś miłego

Czyli książka, jako sprawdzony pomysł prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jeśli tylko dziadkowie są miłośnikami literatury, na pewno ucieszą się z książki podarowanej przez wnuka – warto wcześniej wybadać, po co sięgają najchętniej. Osobista dedykacja może być uroczą kropką nad i w tym dniu. A jeśli nie książka, to może pięknie oprawiony kalendarz z sentencjami, notatnik do prowadzenia osobistych zapisków, przepiśnik z miejscami na własne kulinarne pomysły lub porady? 

Wspólny czas

To bezcenny prezent, choć pomysł może wydawać się trywialny… Prawda jest jednak taka, że codzienność nie pozwala nam spędzać z dziadkami tyle czasu, ile byśmy chcieli. Obowiązki, praca, zajęcia dodatkowe sprawiają, że nie zawsze jest czas, by ot tak usiąść, spokojnie porozmawiać. Tym bardziej warto w Dniu Babci i w Dniu Dziadka skupić się przede wszystkim na nich. Znacie dziadków najlepiej, wiecie więc, czy bardziej ucieszy ich zaproszenie na szarlotkę z lodami do kawiarni (zobacz) i wpadniecie wraz z dzieciakami porozmawiać, obejrzeć wspólnie zdjęcia? Lub umówicie się na spacer, do kina, teatru czy w inne miejsce, które pozwoli Wam przyjemnie spędzić czas. Sprawdzone przepisy na sernik (kliknij), tiramisu czy też klasyczne drożdżowe (sprawdź) znajdziecie na portalu Przepisy.pl

Jakikolwiek pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka wpadnie Wam do głowy, najważniejsza jest pamięć, nie tylko od święta.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 9 stycznia 2020

Zakwas żytni na chleb – jak przechowywać i jak dokarmiać?

Zakwas żytni na chleb to temat, który poruszam po raz kolejny. Ten niezbędny do wypieczenia zdrowego chleba na zakwasie składnik jest prosty do przygotowania, ale wymaga poświęcenia mu nieco czasu i uwagi.

Obiecałam w poprzednim wpisie, że podpowiem, jak przechowywać zakwas żytni na chleb i jak go dokarmiać. Po pewnych początkowych trudnościach doszłam już do zdecydowanej wprawy, i mój trzymiesięczny zakwas raz w tygodniu robi swoją robotę, czyli pomaga upiec pyszny i chrupiący bochenek chleba 🙂

Zakwas żytni na chleb – jak przechowywać?

Często pojawia się pytanie, jak powinno się przechowywać zakwas żytni na chleb, jeśli nie pieczemy z niego codziennie. Ja raz w tygodniu wypiekam 3 bochenki chleba, więc zabezpieczam zakwas w lodówce. Trzymam go w dwulitrowym słoju przykrytym od góry materiałem. W niskich temperaturach dzikie drożdże z zakwasu odpoczywają, ale nadal “żyją”, oddychają – nie można więc zakręcać słoja na amen. U mnie ta metoda się sprawdza, muszę jedynie pamiętać, by raz w tygodniu zakwas dokarmić. 

Jak przechowywać zakwas żytni na chleb w inny sposób? Moja znajoma tak robi, gdy nie planuje przez dłuższy czas piec chleba, a ma problem z pamięcią o tym, by zakwas dokarmiać. Ona rozsmarowuje resztki aktywnego zakwasu po przygotowaniu chleba na papierze do pieczenia rozłożonego na blaszce i zostawia go na szafce na kilka dni – aż się nie zeschnie.

Można także ustawić piekarnik na temperaturę ok. 20-25°C, ale nie więcej, bo zamordujecie zakwas. Po 2-3 godzinach można suche płatki zakwasu włożyć do słoika i szczelnie go zamknąć. Tak samo się go przechowuje w przypadku suszenia na blaszce. A jak go aktywować? Dolejcie do niego tyle ciepłej (ok. 35°C), przegotowanej wody, by po wymieszaniu powstała gęsta papka. Gdy po czasie będzie widać, że zakwas pracuje (bąbelkuje), można go zacząć dokarmiać.

zakwas żytni

Zakwas na żytni chleb – jak dokarmiać?

Jak dokarmiać zakwas na żytni chleb? Powiem Wam, jak robię to ja.

Jeśli zamierzam w sobotę upiec chleb, w piątek rano wyjmuję zakwas z lodówki i pozwalam mu się ogrzać przynajmniej z godzinę. Najczęściej po dwóch, gdy pojawią się bąble, w osobnym naczyniu mieszam taką samą ilość mąki żytniej (wybieram typ 2000) i ciepłej (maksymalnie 40°C), przegotowanej wody. Mówi się, że wody i mąki nie może być mniej, niż 60 ml. Ja wykorzystuję trochę więcej, bo piekę na raz 3 bochenki chleba. 

Gdy dobrze wymieszam składniki powstaje papka, dodaję ją do starego zakwasu i odstawiam w ciepłe miejsce – szybko można zauważyć, że zakwas staje się bardzo aktywny, bo bąbli jest mnóstwo i zdecydowanie się podnosi. Po kilku – kilkunastu godzinach, wieczorem wykorzystuję go do ciasta na chleb (ciasto rośnie w blaszkach do rana).

Im starszy zakwas, tym mniej czasu potrzebuje, by zaczął działać. Gdy wezmę tyle zakwasu ile potrzebuję, resztę (musi zostać kilka łyżek do kolejnego dokarmienia) nakrywam ściereczką i wkładam do lodówki. Wyjmuję dopiero wtedy, gdy znów planuję upiec chleb na zakwasie. I tyle.

P.S. Po trzech latach od opublikowania tego wpisu i obrastania w kolejne doświadczenia dodam w odpowiedzi na komentarz, że zakwas przechowuję nie pod ściereczką a pod nakrętką, ale tylko ją nakładam, nie zakręcam. Nakładanie ściereczki i przytrzymywanie jej gumką recepturką zaczęło mnie irytować i skusiło do wprowadzenia zmian. 

Subscribe
Powiadom o
guest

40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
4 lat temu

Cześć, dziękuję za artykuł. Czy możesz sprecyzować ile godzin po zmieszaniu zakwasu wyjętego z lodówki i świeżej mąki z wodą ma to stać w ciepłym miejscu? 10h? Tylko część chce wykorzystać tego na drugi dzień a druga część zakwasu z powrotem do lodówki kiedy?

Żaklina
Żaklina
4 lat temu
Reply to  Basia

Cześć! Pilnuję, by zakwas po wyjęciu z lodówki godzinę – dwie stał w cieple, i gdy pojawią się bąbelki, dokarmiam go i zostawiam w spokoju na minimum 8, a lepiej wspomniane przez Ciebie 10 godzin, nawet 12 – nie mam sztywnej ramy. Gdy zakwas jest już aktywny po upływie czasu, odkładam go tyle, ile potrzebuję do chleba, a resztę już bez dokarmiania od razu wkładam do lodówki. Dokarmiam dopiero następnym razem, gdy planuję pieczenie chleba, tym samym sposobem. Zawsze karmię zakwas rano i wieczorem wykorzystuję go do chleba. Jeśli nie piekę, raz w tygodniu dokarmiam go w ten sam sposób,… Czytaj więcej »

Zibonek
Zibonek
2 lat temu
Reply to  Żaklina

Nie powtarzaj kuchennych mitów bo tak usłyszałaś. Zakwas powinno trzymać się w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu. Marnujesz swój czas, i jedzenie czyli mąkę i wodę dokarmiając bezsensownie co tydzień i wyrzucając część zakwasu. Zakwas NIGDY nie zepsuje się nawet przez półtora miesiąca i będzie jednakowo mocny. Bez sensu jest ogrzewanie zakwasu przed dokarmianiem. Dokarmia się natychmiast po wyjęciu z lodówki i pozwala mu się rosnąć prze ok. 15 godzin. Gdy postoi 24 h też nic mu się nie stanie więc można bardzo elastycznie podchodzić do czasu pieczenia chleba. Postaraj się takie mity najpierw zweryfikować zanim je powielisz bez żadnej… Czytaj więcej »

basia
basia
2 lat temu
Reply to  Zibonek

wróciłam po 21 dniach z sanatorium,wyjąłam z lodówki zakwas , dokarmiłam i 12 godzin stal w kuchni … nic sie z nim nie stało.

Sławoj
Sławoj
1 rok temu
Reply to  Zibonek

w lodóce i szczelnie zamknięty… to jest dopiero mit 🙂 proszę poczytać trochę i porozmawiać z piekarzami!

Zibonek
Zibonek
2 lat temu
Reply to  Żaklina

Nie powtarzaj kuchennych mitów bo tak usłyszałaś. Zakwas powinno trzymać się w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu bo w innym przypadku nam po prostu niepotrzebnie wysycha. Zakwas nie potrzebuje powietrza żeby przetrwać. Marnujesz swój czas i jedzenie czyli mąkę i wodę dokarmiając bezsensownie co tydzień i wyrzucając część zakwasu. Zakwas NIGDY nie zepsuje się nawet przez półtora miesiąca i będzie jednakowo mocny. Bez sensu jest ogrzewanie zakwasu przed dokarmianiem. Dokarmia się natychmiast po wyjęciu z lodówki i pozwala mu się rosnąć przez ok. 15 godzin. Gdy postoi 24 h też nic mu się nie stanie więc można bardzo elastycznie podchodzić… Czytaj więcej »

Honorka
Honorka
1 rok temu

Żaklina, zgadza się, nie powinno się zamykać szczelnie zakwasu. Drugie, nalezy go karmić nawet jak stoi w lodówce, bo po prostu można go inaczej zagłodzić. Mimo, że temp. jest niska procesy fementacyjne trwają. Zakwas to nie tylko bakterie kwasu mlekowego, ale również drożdże, które z nimi współpracują. Kiedy zakwas nie będzie miał pozywienia, częstym, zjawiskiem jest rozwinięcie się aldehydu octowego, nie mylić z kwasem octowym. Jak już czuć zapach acetonu, to zakwas jest nie do uratowania i trzeba nastawić następny. No i trzecie, zdecydowanie korzystniej jest, aby po wyjęciu z lodówki ” przyszedł do siebie” w temp. pokojowej i dopiero… Czytaj więcej »

Sławoj
Sławoj
1 rok temu

Pani Żaklino, proszę nie przejmować się Panem Zibonek … to taki wszystkowiedzący i wprowadzający w błąd osobnik … on pewnie nie rozróżnia bakterii kwasu mlekowego od octowego, powiem tak dla niego alkohol to alkohol beZ różnicy czy metyl czy etanol czy jakiś inny.

xD
xD
11 miesięcy temu
Reply to  Zibonek

Co za agresywny smutny facecik. 🙂

Monika
Monika
4 lat temu

Hej, piszesz, że pieczesz 3 bochenki chleba w tygodniu. Czy możesz zdradzić swój przepis? (wypracowany i sprawdzony przez ciebie jest dla mnie zdecydowanie dużo bardziej wiarygodny niż przypadkowe przepisy w internecie). Mam też kilka pytań dotyczących zakwasu: czy ma znaczenie jaki zakwas wykorzystuję do pieczenia chleba, bo póki co mam trzy: żytni z polskiej mąki, pszenny (to był eksperyment czy na angielskiej mące też wyjdzie (mieszkam w UK) 😉 ) i trzeci z polskiej mąki '3 zboża’. Czy mogę wykorzystać np. zakwas żytni, ale upiec chleb na mące pszennej? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? I jeszcze jedno pytanie:… Czytaj więcej »

Żaklina
Żaklina
4 lat temu
Reply to  Monika

Cześć Moniko 🙂 Przepis na chleb znajdziesz m.in tutaj – https://wrolimamy.pl/chleb-na-zakwasie-pszenno-zytni-przepis/ zawsze mi wychodzi, choć teraz piekę też inne. Chwali go moja siostra, ciotka i koleżanka, więc też powinnaś być zadowolona 🙂 Odnośnie do zakwasu : 1. Z tego co wiem, chleb pszenny potrzebuje pszennego zakwasu – nigdy nie piekłam takiego chleba, więc tu nie doradzę. Piekę tylko chleby mieszane i czyste żytnie, wyłącznie na zakwasie żytnim. 2. Odnośnie do twojej uwagi -„‚3 zboża’ nie dość że rozwarstwiony, to jeszcze pod warstewką bardzo-brudno-szarej wody była podobna bardzo-brudno-szara, powierzchnia już samego zakwasu”. To, że zakwas się rozwarstwia, to normalne – im… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 lat temu
Reply to  Żaklina

Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 Po 8 dniach od tamtego brudno-szarego… Wtedy dokarmiłam, nabrał mocy, opadł i schowałam do lodówki, codziennie podpatrywałam jak wygląda. Dziś wyjęłam i dokarmiłam. Obserwacje: tym razem był w lodówce krócej, więc nie wyglądało to aż tak dramatycznie, ale warstwa 'brudu’ znowu się pojawiła, lekkie rozwarstwienie znowu ukazało brudnawą wodę. Zapach piękny (lekko acetonowy, taki jaki powinien być), smak kwaskowaty, dobry (spróbowałam, nadal żyję, bez problemów żołądkowych) 😉 Wniosek – ten 'brud’ to z mąki. Mąka '3 zboża’ po prostu nie jest biała, jedno ze zbóż jest wręcz szarawo-beżowe (nie wiem które, bo się nie znam),… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj otworzyłam przepis, przeczytałam ze 4 razy, przygotowałam foremkę 30cmx7cmx11cm, postanowiłam zrobić tylko jedną (gdyby nie wyszło). 300g polskiej mąki żytniej, 300g angielskiej mąki pszennej (tu nie ma podanych numerków, po prostu piszą na torebce do czego jest; ta jest do wypieku chleba, więc na pewno wiecej niż typowa 550), 6 łyżek zakwasu ‘3 zboża’, sól, ok. 600ml wody o temperaturze 38˚C, wymieszałam, przełożyłam do formy, pięknie udekorowałam na skos ziarenkami i czarnuszką. Była godzina 23:30, a mój chlebek wyglądał prześlicznie. Ok. 1:00 już wiedziałam, że jak poczekam do 8 rano to będzie katastrofa… O 5:50 ciasto… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 lat temu

Hejka! Cieszę sie, że wciąż masz cierpliwość mi odpisywać. Chlebek na pszennym zakwasie… hmmm… zaczęłam od tego, że tym razem użyłam około 400g angielskiej pszennej mąki do chleba i tylko 3 płaskie łyżki zakwasu, plus oczywiście resztę składników (odrobinkę więcej soli, oczywiście proporcjonalnie do zmienionego przepisu, foremka ta sama). Długo, długo, długo… nie rosło nic, wreszcie ruszyło, w sumie pewnie z 16 godzin. Tym razem dekoracja się nie rozjechała, a wyrośnięty x2 chlebek wstawiłam do pieczenia postępując jak wcześniej. Wnioski: 1. Zakwas pszenny z mąki angielskiej rośnie nieco wolniej niż szalone polskie 3 zboża (już o tym pisałam), no i… Czytaj więcej »

Anna
Anna
4 lat temu

A jak to możliwe, że mój zakwas żytni po dokarmieniu, odstaniu w cieple i schowaniu do lodówki, po godzinie-dwóch rośnie. Mam go od ok. 1,5 miesiąca i pierwszy raz zastałam taką sytuację. Może wiesz co się z nim dzieje?

Irena
Irena
4 lat temu

Mój zakwas też rośnie po wsadzeniu do lodowki. Ma zapach zmywacza do paznokci.

Gigs
Gigs
4 lat temu

Witam wszystkich
Prosze Mi powiedziec jessli chce upiec chleb pelnoziarnisty 70 % zyto 30% Orkisz Ile w tym materiale powinni byc kwasu zytniego ??

Żaklina
Żaklina
3 lat temu
Reply to  Gigs

Dobre pytanie — nigdy nie korzystałam z takiej mieszanki. Ale zarówno na czyste żyto, jak i mieszankę żyta i pszenicy, daję na 500 g mąki 150 g zakwasu 🙂 gdybym miała piec taki chleb z orkiszem, zapewne dałabym rzeczone 150 g zakwasu żytniego.

Iwona
Iwona
4 lat temu

Ja mało kiedy czekam na ogrzanie się zakwasu.Dokarmuan mąką żytnią i ciepłą wodą.Już po kilku godzinach mogę robić ciasto na chleb. Mój zakwas w styczniu skończy 3 lata. Przez pierwsze miesiące dokarmiałam 2 razy w tygodniu. Od pewnego czasu średnio raz w tygodniu.

Żaklina
Żaklina
3 lat temu
Reply to  Iwona

ja również raz w tygodniu karmię, maksymalnie raz na 10 dni, więcej nie trzymałam bez karmienia. Jeśli piekę częściej, wiadomo — trzeba karmić częściej 🙂 Zakwas ogrzewam zawsze, bo wydaje mi się, że ciepły szybciej i lepiej buzuje. Obecnie przeciętnie czekam ok. 4-5 godzin, by upiec chleb , roczny zakwas znacznie lepiej sobie radzi z zadaniem, niż ten świeżo nastawiony.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Marcin
Marcin
3 lat temu

Dokarmia Pani zakwas taka ilością maki ile planuje Pani do wypieku użyc ? W czym i jak przechowuje Pani chleb żeby był dłużej świeży ?

Żaklina
Żaklina
3 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry 🙂 Zakwas dokarmiam różnie — jeżeli mam go mało, dokarmiam większą ilością mąki tak, bym miała te 150 g gotowego zakwasu na 500 g mąki (i żeby jeszcze co nieco zostało do kolejnego karmienia). Robię to na oko — jak mam więcej zakwasu, to minimum do odkarmienia to 60 ml wody i mąki tyle, by była gęsta papka. Czasem zdarza się mi piec 3 chleby na raz, zakwas dokarmiam dwa razy, dzień po dniu, żeby zakwasu było więcej. Albo robię raz, w dniu wypiekania, a dobrze — ze 150 ml wody i mąki — ale to bardzo orientacyjne.… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Hej!
A gdy zakwas jest już zrobiony i chcielibyśmy aby było go więcej to można codziennie dokarmiać przez np 4 dni do następnego bochenka ? Czy jak go dokarmiamy to on traci wtedy swoje właściwości?

YaGa
YaGa
2 lat temu

Prośba o poradę jak uzupełniać zakwas w takiej hipotetycznej sytuacji. – Użyłem do wypieku 300 g zakwasu żytniego. Pozostało go powiedzmy 50 g. Jak uzupełnić ten zakwas, aby za kilka dni (np. za 2- 3) dysponować ponownie identyczną iloscia(300 g) zakwasu?

Megi
Megi
1 rok temu

Wkładanie zakwasu do lodówki to głupota. Wie o tym każdy piekarz. W niskiej temperaturze zakwas cały czas lekko pracuje w ramach fermentacji octowej. Mlekowa jest wstrzymana i po kilku tygodniach mamy ostry kwas bez dobrych dla organizmu ludzkiego bakterii.
Najważniejsza w piekarni jest temperatura! Jak przelecimy 5 faz to mamy zdrowy chleb.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakwas_chlebowy

Androna
Androna
1 rok temu

Zrobiłam tak ale on nie chce się ruszyć, czemu?

Żaklina
Żaklina
1 rok temu
Reply to  Androna

Proszę doprecyzować, co i jak Pani zrobiła, bo nie potrafię się odnieść do tego komentarza.

Ula
Ula
10 miesięcy temu

Fajny artykuł, dla mnie, bo dopiero zaczynam przygodę z chlebem pieczonym w domu

Basia
Basia
6 miesięcy temu

Dzień dobry. Jakiś czas temu nastawiłam sobie zakwas, zrobiłam pierwszy chlebek z tego zostawiłam oczywiście trochę zakwasu żeby było na następny chlebek, więc dalej przez ok.7dni go dokarmiałam na kolejny chlebek, bo daje 2 łyżki mąki 2 łyżki wody. Znowu zrobiłam chlebek i znowu tak samo zostało mi troszkę żeby dokarmiać. Czy ja aby napewno dobrze to robię?! Może powinnam zwiększyć ilość mąki i wody żeby ten zakwas był szybciej gotowy do użycia?!

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close