Desery 2 listopada 2021

Mus jabłkowy. Sposób na więcej owoców i mniej cukru w diecie

Mus jabłkowy ma wiele zastosowań, a o niektórych większość z nas nigdy nie słyszała. Czy wiecie na przykład, że musem jabłkowym można zastąpić tłuszcze w wypiekach i sprawić by były mniej kaloryczne? Aby mieć prewność, że mus jabłkowy spełni nasze oczekiwania najlepiej zrobić go w domu, lub kupując produkt gotowy – dokładnie czytać etykiety. Najlepsze musy powstają z polskich jabłek i są niedosładzane.

Drugie śniadanie lub zdrowa przekąska dla dorosłych

Filiżanka niesłodzonego musu jabłkowego zawiera około 100 kcal, czyli tyle ile przeciętna, sycąca przekąska. W połączeniu np. z garścią migdałów, pistacji, rodzynek, łyżką stołową masła orzechowego czy kromką pełnoziarnistego pieczywa zapewni zbilansowany, niewielki posiłek bogaty w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Dodatkowo pozwoli zwiększyć udział błonnika w posiłkach.

Dodatek do ciast

Mus jabłkowy może być także dobrym składnikiem niskokalorycznych słodkich wypieków. Badacze z Uniwersytetu stanu Nebraska zalecają zamianę połowy przewidzianej w przepisach na ciasta margaryny, masła, tłuszczu piekarskiego lub oleju na mus jabłkowy. Gotowy wypiek będzie miał delikatną, kruchą konsystencję i nieco słodszy smak, a zawarty w owocach błonnik zmniejszy kaloryczność takiego deseru.

Przekąska dla dzieci

Mus jabłkowy to także doskonała przekąska dla dzieci od 6. miesiąca życia. Mus jest produktem łatwostrawnym, a jego konsystencja nie wymaga gryzienia czy żucia. Może być podawany osobno lub z dodatkiem jogurtu czy kaszki na mleku. Dla osób zwracających szczególną uwagę na aspekt ochrony środowiska warto polecić wielorazowe opakowania. Łatwe do napełnienia, umycia i ponownego zastosowania tubki sprawią, że domowy mus jabłkowy może być zawsze pod ręką.

Weki

Dobrym pomysłem dla osób zapracowanych jest przygotowanie jesienią weków z musem jesienią, gdy polskich jabłek różnych odmian jest najwięcej i są najtańsze. W tej formie mus jabłkowy można dodawać do słodkich wypieków, ale też do dań wytrawnych. Glazurowana musem jabłkowym pieczeń wieprzowa czy konfitowane udo gęsi z musem jabłkowym i żurawiną będą wykwintną propozycją na uroczysty obiad.

Chutney

Chutney na bazie musu jabłkowego. Chutney to rodzaj pikantnego sosu podawanego do dań mięsnych, rybnych, grillowanych czy serów i zakąsek. Sos taki przygotowuje się z jabłek, cebuli, papryki, chili, cukru, octu jabłkowego, wermutu, rodzynek i przypraw korzennych (ziela angielskiego, kardamonu, goździków, pieprzu i imbiru).

Składniki kroi się w grubą kostkę, a następnie gotuje pod przykryciem około 40 minut. Następnie porcjuje się powstały sos do niedużych słoików, które następnie się pasteryzuje. Gotowy dodatek podaje się na zimno.

Żelki z musu jabłkowego

To dość nietypowy pomysł na wykorzystanie musu jabłkowego. Z uwagi na wysoką zawartość substancji żelujących (pektyn) mus jabłkowy może zamienić się w pyszną żelkę. Wystarczy uprażone zblendowane jabłka rozłożyć cienką warstwą na papierze do pieczenia i przez kilka godzin suszyć w piekarniku w temperaturze 50-70C. Następnie należy całość pokroić na wąskie paski i zwinąć w ruloniki.

Inną wersją żelki z musu jabłkowego jest ta z dodatkiem żelatyny. Ostudzony dobrze zblendowany mus jabłkowy rozrabia się z łyżką żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości soku jabłkowego. Całość należy wymieszać i przelać cienką warstwą do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Po kilku godzinach w lodówce otrzymuje się plastyczny spód do ciast i deserów na zimno.

Aby zrobić świeży mus jabłkowy, potrzeba całych jabłek i wody (ew. soku lub cydru). Cukier jest składnikiem opcjonalnym. Aby masa nie ciemniała, dodaje się wyciśnięty sok z cytryny. Dla urozmaicenia warto przyprawić mus cynamonem, goździkiem, wanilią lub imbirem. Dla wzbogacenia smaku do musu jabłkowego często dodaje się inne owoce np. sezonowe owoce jagodowe o kwaśnym smaku – aronia, porzeczki, żurawina czy borówki przełamią słodycz jabłek, a dodatkowo nadadzą masie piękny, intensywny kolor.

Przygotowanie musu jabłkowego zaczyna się od umycia, wydrążenia i pokrojenia jabłek. Niektóre przepisy sugerują ich obranie, ale nie jest to konieczne. W dużym rondlu owoce i kilka łyżek wody (lub soku/cydru) zagotowuje się. Następnie przykrywa się i gotuje do miękkości, około pół godziny. Powstałą masę miksuje się przy pomocy blendera lub robota kuchennego.

Artykuł powstał w ramach kampanii CuTE: Kultywowanie smaku Europy. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu, prowadzonym również w języku polskim: https://www.fruitvegetableseurope.eu oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CultivatingtheTasteofEurope i Instagramie https://www.instagram.com/fruitvegetableseurope/

Źródło informacji i zdjęcia: Brandmates

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 1 listopada 2021

Ja Ci pokażę! Gra imprezowa

Ja Ci pokażę! że kalambury oderwą nastolatków od elektroniki. Sprawdziłam to na własnej skórze, a właściwie na jedenastoosobowej grupie jedenastolatków. 

Znana wszystkim gra może wydawać się już nudnym przeżytkiem, chyba że sięgnięcie po Ja Ci pokażę! Czym się różni od innych tego typu gier? Właściwie poza hasłami to chyba wszystkim. Mamy dwie drużyny, 110 kart i tylko 60 sekund!

 

Elementy gry

110 kart, a każda z nich to 4 hasła o różnym stopniu trudności i określonym sposobie prezentacji (a jest ich aż 10).

ja ci pokażę

Poziomy gry: 

Kolor żółty – łatwy 

Kolor zielony – średni 

Kolor pomarańczowy – trudny

Kolor fioletowy – bardzo trudny 

ja ci pokażę

Sposoby prezentacji hasła:

Opisz – klasyczne naprowadzenie na odpowiedź

ja ci pokażę

Banan lub nibynóżki – opisywanie hasła z karty, wplatając w co drugie słowo BANAN lub NIBYNÓŻKI. 

To banan wcale banan nie banan jest banan takie banan proste banan!

ja ci pokażę

K, P, S lub W, M, Z – przestawienie hasła słowami zaczynającymi się na wyznaczone litery 

ja ci pokażę

A, E, O, I, U – zasada jak wyżej

ja ci pokażę

Przeciwieństwa – należy przestawić hasło za pomocą słów przeciwstawnych

ja ci pokażę

3 słowa – hasło należy ująć tylko w 3 słowach

ja ci pokażę

Pokaż – osoba pokazuje hasło, bez użycia słów.

ja ci pokażę

Pokaż tylko dłońmi – podobnie jak wyżej, jednak tylko przy pomocy dłoni.

ja ci pokażę

Podczas pokazywania można używać onomatopei, np. bym, wrrr, trrr.

 

Cel gry

Celem gry, jak łatwo się domyśleć, jest odgadnięcie hasła przez drużynę osoby, która je przedstawia. Jednak wcale nie będzie tak prosto, jakby mogło się wydawać.

 

Przygotowanie 

Dzielimy się na dwie, co najmniej dwuosobowe  grupy. Z potasowanych kart odkładamy na stos 31 kartoników, rysunkiem do góry. Aby skrócić  lub wydłużyć grę, odejmujemy lub dodajemy 10 kart. 

Rozpoczyna ta osoba, która ma… najmniejsze stopy! 

 

Przebieg gry

Drużyny na początku muszą zdecydować się na jeden poziom trudności. Tury, w których gracz prezentuje hasła, rozgrywane są na zmianę. Po odliczeniu 3, 2, 1 START włączamy zegar, który odmierza 60 sekund (początkowo można wydłużyć rundę).

Osoba pokazująca hasło musi pamiętać o wskazanym na karcie sposobie prezentacji. Kiedy drużyna odgadnie hasło, a czas jeszcze się nie skończył, gracz ciągnie kolejna kartę. 

W trakcie swojej tury, osoba pokazująca może maksymalnie 2 razy zrezygnować i odłożyć na spód kartę i wybrać kolejną.

 

Odgadnięte karty drużyna odkłada na bok.

Wygrywa ta, która nazbiera więcej odgadniętych haseł.

 

Przy prezentacji haseł należy pamiętać o pozostałych zasadach.

Podczas mówienia nie można:

  • Używać słów występujących w haśle,
  • Używać zdrobnień i wyrazów podobnych,
  • Literować lub wskazywać literę na którą zaczyna się hasło,
  • Podawać hasła w innym języku, np auto – car,

Podczas pokazywania nie można:

  • Używać słów,
  • Pisać w powietrzu,
  • Używać języka migowego.

 

Gra jest szybka, można ją dostosować do wieku uczestników i czasu, którym dysponujemy. My, jako że najmłodsza córka jeszcze długo z nami nie zagra, naginamy nieco zasady, tworząc trzy jednoosobowe drużyny. Zabawa jest równie fajna. 

Szkoda, że w zestawie nie ma dołączonej klepsydry lub innego odmierzacza czasu, jednak można sobie z tym poradzić.

Gra Ja Ci pokażę! spisała się podczas urodzinowej imprezy i rodzinnych kolacji (to nasz nowy rytuał), choć przyznam, że w dalszym ciągu testujemy najłatwiejsze poziomy. 

Tytuł: Ja Ci pokażę!
Autor: Michał Szewczyk
Liczba graczy: 4-12
Wiek: od 10-110 lat
Czas gry: 30 min
Wydawca: Edgard Games

Macie chrapkę na tę grę lub inne? To się spieszcie! Do 14.11 możecie ją kupić o 20% taniej. Wystarczy przy zakupach użyć kodu rabatowego wrolimamy20 → KLIK

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Edgard Games. Dziękujemy!

 

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/2350/ja-ci-pokaze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 1 listopada 2021

Czy mleko jest dobre na wszystko?

Ile razy każdy z Was słyszał – pij mleko, będziesz miał zdrowe kości. Tak, to prawda! Tu ważną rolę odgrywa, nie tylko wysoka zawartość wapnia w mleku i jego produktach, ale również jego wysoka przyswajalność. Ważną rolę w przyswojeniu wapnia przez nasz organizm i wbudowaniu go w nasze kości odgrywa jego stosunek do ilości fosforu, który obniża wydalanie wapnia oraz obecność kwasu mlekowego pochodzącego z fermentacji cukru mlekowego – laktozy, który z kolei wspomaga jego przyswajanie. Ale wapń to pierwiastek, który nie tylko dba o strukturę naszych kości, ale również wspomaga nasz układ mięśniowy i reguluje procesy krzepnięcia krwi.

Ale czy tylko ze względu na wapń powinniśmy jeść wyroby mleczarskie? Nabiał w naszej diecie zajmuje bardzo ważne miejsce, wystarczy spojrzeć na piramidę żywieniową.

Nazewnictwo składników mleka wpływających na nasze zdrowie nie jest łatwe do zapamiętania dla przeciętnego, choć coraz bardziej wyedukowanego konsumenta. Nazwy, takie jak laktoferyna, fosfolipidy, probiotyki czy łacińskie nazwy mikroorganizmów brzmią trudno i obco, ale już maślanka, masło, jogurty, sery czy kefiry są nam bliskie, zarówno w swojej nazwie, jak i w smaku.

Pochodzący z mleka tłuszcz wnosi prozdrowotne składniki, które mogą nam pomóc zapobiec chorobom cywilizacyjnym. Jedząc masło, sery, śmietankę i inne pełnotłuste mleczne wyroby, a wraz z nimi obecne i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D i E, możemy wspomóc pracę naszego układu nerwowego czy kostnego. Wymienione produkty, bogate w witaminę E, wspomagają ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Bogactwo witaminy A i D w pełnotłustych produktach mlecznych przyczynia się do utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych.

Koncentrat białek serwatkowych jest produktem docenianym przez sportowców, ale również jest wykorzystywany z dużym powodzeniem przy rekonwalescencji osób chorych.

Składniki pochodzące z serwatki są łatwo przyswajalne i lekkostrawne. Oprócz chętnie kupowanych przez sportowców koncentratów białek serwatkowych w proszku, białka serwatkowe są też dostępne w postaci, np. serków serwatkowych czy jako składnik użyty do wyrobów cukierniczych oraz piekarniczych. Substancje wchodzące w skład serwatki w proszku wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Na przykład obecna tam witamina B2 może polepszyć przyswajanie żelaza, a witamina B12 wspomóc naszą odporność. Serwatka to też produkt wspomagający wzrost i rozwój sprzyjającym nam mikroorganizmom.

Składników zawartych w wyrobach mlecznych, które mogą być świetnymi wspomagaczami naszego zdrowia jest wiele, dlatego warto przyjrzeć się lepiej półce z nabiałem i wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Mleko i jego przetwory są z nami od zawsze. Powstają całe zespoły naukowców, którzy zajmują się właśnie badaniem mleka i jego wpływem na ludzki organizm. Ciekawostką może być fakt, że w Ogrodzie Saskim w Warszawie, w XIX w. znajdowało się uzdrowisko o wdzięcznej nazwie – Zakłady Lecznicze Kumysem i Kefirem.

Nie wierzmy w „marketing strachu”, który na podstawie reakcji osób chorych na dany produkt, kreuje trendy żywieniowe. Korzystajmy z dobrodziejstw mlecznych produktów i dbajmy o swoje zdrowie.

Kampania „Mleko – dobry wybór”, której organizatorem jest KZSM Zw. Rew. wraz z partnerami: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i Polski Związek Zawodowy Rolników, a patronem Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, zaprasza po więcej informacji na media społecznościowe. Szukajcie nas pod hasłem „Mleko dobry wybór” na Facebooku i Instagramie oraz w TV, zarówno tej ogólnokrajowej, jak i regionalnej. Kampania została sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka

Źródło informacji: Capital24.tv

Zdjęcie: Envato Stock

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close