Emocje 20 stycznia 2020

Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Które podobają się Wam najbardziej?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci to temat szczególnie bliski przyszłym lub świeżo upieczonym rodzicom, którzy nie mogą się zdecydować, jak nazwać malucha. Nietrudno zauważyć przy tym, że ostatnio trend wyraźnie kieruje się w stronę imion tradycyjnych. 

Jeszcze dobrych kilka lat temu na polskich podwórkach słychać było często imiona oryginalne, zapożyczone z zagranicy. Niestety nie za każdym razem ten wybór okazywał się szczęśliwy. Zdarzało się (i nadal zdarza), że co bardziej oryginalne imiona są czasem przekręcane, wzbudzają wątpliwości, lub prowokują złośliwości ze strony rówieśników. Ale tak może się dziać również w przypadku imion starych, które nie są współcześnie często spotykane, np. Genowefa, lub kojarzone w mało pozytywny sposób, np. Alfons.

Od kilku lat można zauważyć, że częściej niż Dżesika, Alan, Brajan czy Kevin, pojawia się na placu zabaw Zosia, Hania, Staś i Zbyszek. Czy to dobrze? Nie mnie to rozstrzygać.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci – co wpływa na ich wybór?

Na to, czy dane imię będzie mniej lub bardziej popularne wpływa oczywiście ilość maluchów, które je noszą. A to z kolei wynika z osobistych preferencji rodziców. Wybierają oni imiona, które albo przypadły im do gustu, albo są związane z rodzinną tradycją, lub bliską osobą. Są też rodzice, którzy darzą na tyle wielką sympatią danego aktora, piosenkarza, czy postać literacką, nadając dziecku dane imię. 

Motywacja nie jest już tak istotna, jak samo brzmienie wybranego imienia. Musicie wiedzieć, że tutaj nie ma pełnej swobody. Według prawa, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może nie zgodzić się z wyborem danego imienia, jeśli uważa, że imię jest śmieszne, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Jeśli przyszli rodzice mają wątpliwości, powinni wesprzeć się zaleceniami Rady Języka Polskiego, czyli instytucji opiniodawczo-doradczej, której zadaniem jest dbałość o poprawność języka polskiego. RJP wskazuje w swoim wykazie, jakie dokładnie imiona nie są zalecane dla dziecka. Na szczęście dla rodziców, najpopularniejsze imiona dla dzieci nie powodują wątpliwości. 

Najpopularniejsze imiona dla dzieci (dziewczynek i chłopców) w pierwszym półroczu 2019 roku:

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek: 

  1.  Zuzanna – to imię otrzymało 4 251 dziewczynek,
  2. Julia (4 042),
  3. Maja (3 853),
  4. Zofia (3 755),
  5. Hanna (3 651),
  6. Lena (3 495),
  7. Maria (2 572),
  8. Alicja (2 546),
  9. Amelia (2 339),
  10. Oliwia (2 306)

Najpopularniejsze imiona dla chłopców: 

  1. Antoni – to imię otrzymało 4 247 chłopców,
  2. Jakub (4 050),
  3. Jan (3 979),
  4. Szymon (3 584),
  5. Aleksander (3 582),
  6. Franciszek (3 340),
  7. Filip (2 996),
  8. Wojciech (2 770),
  9. Mikołaj (2 685),
  10. Kacper (2 429).

Danych za cały miniony rok jeszcze nie ma, ale śmiało można założyć, że różnice za cały rok w rankingu na najpopularniejsze imiona dla dzieci, będą niewielkie, o ile jakieś będą. 

 

źródło:  www.edziecko.pl 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 17 stycznia 2020

Jaki smartfon dla dziecka kupić? Wybór nie jest prosty

Każde dziecko wcześniej czy później poprosi o smartfona i większość rodziców stanie przed dylematem: jaki smartfon dla dziecka kupić. Osobiście uważam, że pierwszy smartfon ma się po to, by nauczyć się jego obsługi i przekonać, czego tak naprawdę w tym smartfonie brak i jaki powinien być drugi. Dlatego nie kupiłabym dziecku smartfona z górnej półki.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – nowy czy używany

Dylemat podyktowany nie tylko zasobnością portfela, chociaż niewątpliwie mający wpływ na ostateczną decyzję. Minusem używanego telefonu jest zużycie baterii i wyświetlacza (mogą pojawić się bad pixele) oraz nieaktualne oprogramowanie. Plusem mała strata, jeśli dziecko taki telefon szybko zgubi. Jednym słowem, warto obiektywnie popatrzeć na swoje dziecko i zastanowić się, na ile można mu zaufać.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – bateria czy powerbank

Nie ma się co oszukiwać, dziecko nie będzie używało smartfona wyłącznie do dzwonienia, za to będzie chętnie żyłowało baterię. Jeśli nie chcemy przy kupnie kierować się wyłącznie pojemnością baterii i zasobożernością smartfona, warto rozważyć dokupienie powerbanka. Niedrogi, wystarczający na dwa ładowania można kupić za mniej niż sto złotych.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – tani czy drogi

Tani smartfon za tani, drogi za drogi – takie jest moje zdanie. Nie kupiłabym sobie telefonu za trzy przeciętne wynagrodzenia, a nawet i za dwa nie, więc tym bardziej nie widzę sensu kupowania takiego sprzętu dziecku. Natomiast tani sprzęt często nie przetrwa roku, szczególnie że nie ma się co oszukiwać – dzieci nie są zbyt uważne. Gdybym miała teraz kupować nowy telefon dla dziecka, celowałabym w niezbyt wysoką półkę cenową (oczywiście, jeśli chodzi o smartfony). Myślę, że za 500 – 800 złotych można kupić coś sensownego.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – procesor, RAM i karta pamięci

Im lepszy procesor, tym płynniej chodzi telefon, ale i szybciej zużywa się bateria. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to 4GB trzeba uznać za absolutnie minimum. Wbudowana pamięć wewnętrzna nie powinna być mniejsza niż 16 GB. To tak naprawdę nie jest dużo i wystarczy tylko wówczas, gdy mamy naprawdę niewymagające dziecko.

Karta pamięci jest obowiązkowa w smartfonie dla dziecka. Małolaty ciągle robią zdjęcia i kręcą filmiki. Gdzieś to się musi mieścić. Na kartę pamięci można przenieść niektóre aplikacje, ale warto uczulić dziecko, że przy aktualizacjach mogą się przenieść z powrotem do pamięci telefonu i konieczne będzie ponowne przenoszenie.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – wielkość wyświetlacza

Nie mam wątpliwości – każde dziecko powie, że im większy, tym lepszy. Jednak duży smartfon nie wszędzie się zmieści. Lepiej sprawdzi się nieco mniejszy rozmiar. Ja stawiam maksymalnie na 5 cali. Taki smartfon bez problemu zmieści się w kieszeni. No, chyba że dziecko ma bardzo duże kieszenie, bo są i smartfony, które mają blisko 7 cali.

Jaki smartfon dla dziecka kupić – oczywiste oczywistości

Zanim napisałam ten tekst, zajrzałam do internetu i mocno zdziwiły mnie niektóre informacje. Moim zdaniem każdy szanujący się smartfon (a o innych przecież nie ma sensu rozmawiać) ma wbudowany GPS, Bluetooth i Wifi. No ale skoro się na to zwraca tak baczną uwagę, to może to nie jest takie oczywiste. Wpadło mi jeszcze w oko NFC, ma sens w przypadku parowania telefonu i słuchawek, jeśli różne wersje bluetooth to wykluczają. Można też sparować z telefonem pralkę, ale nie sądzę, by dzieci były zainteresowane. 

Smartfon dla dziecka – gdzie kupić

Najbezpieczniej w sklepie stacjonarnym (albo u operatora telefonii komórkowej, jeśli zaproponuje dobre warunki), ale wiadomo – w internecie taniej. Można skorzystać z tej opcji, jeśli mamy sprawdzonego sprzedawcę i pewność, że telefon będzie wysłany z Polski. W innym przypadku ryzykujemy otrzymaniem telefonu z Azji, w którym zabraknie polskiego menu. Warto spojrzeć na czas dostawy i kraj wysyłki. Jeśli nie jest oznaczony, a dostawa ma trwać dwa tygodnie, to trzeba samemu rozważyć, czy chcemy podejmować ryzyko.

Smartfon dla dziecka – jakiej firmy

To nie jest pytanie, na które można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma ulubionego producenta elektroniki i takiego, którego nawet kijem nie tknie. Dlatego nie będę przekonywała nikogo do konkretnych modeli. Po pierwsze oferta jest tak szeroka, że w pewnym momencie sama się w niej pogubiłam, po drugie – nie będę uprawiać kryptoreklamy 😉 Tak bardziej serio – nie przetestowałam smartfonów wszystkich producentów, więc nie mogłabym być obiektywna.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 16 stycznia 2020

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka od kilku dni już zaprząta nasze głowy. W końcu nawet małe dzieci wiedzą, że pod koniec stycznia swoje święto obchodzą dziadkowie. Na szczęście jest wiele przydatnych lub oryginalnych pomysłów na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka, tak więc mamy czym się inspirować.

Pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka

Pamiątka handmade

Własnoręcznie wykonany prezent dla dziadków będzie czymś, co szczególnie ich ujmie. Nie da się ukryć, że takie podarunki mają wielką sentymentalną wartość dla obdarowanych. Niezależnie od tego, czy czterolatek wykona laurkę, czy trzydziestolatka postanowi zrobić samodzielnie miły drobiazg – niepowtarzalną kartkę, okolicznościowy wiersz spisany na pięknym papierze, a może drewnianą zakładkę do książki, taki pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka będzie wyjątkowy.

Spersonalizowane prezenty 

Na rynku jest ogromny wybór różnych przedmiotów, które pozwalają na nadrukowanie imion ukochanych dziadków. Jeśli nie macie czasu lub umiejętności, by zrobić coś samemu, gotowy imienny kubek, poszewka na poduszkę czy brelok do kluczy może być dobrą alternatywą. W zależności od rodzaju upominku, często jest także możliwość zamieszczenia zdjęcia, wpisania życzeń lub dedykacji, co uczyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. 

Zatrzymane chwile 

Oczywiście chodzi tu o fotografie. To zawsze pozostanie pięknym i mile widzianym prezentem, bo nic tak jak zdjęcia nie przywołuje cudownych wspomnień. I nie trzeba ograniczać się do klasycznej, stojącej ramki. Można kupić piękny album i załączyć do niego wywołane wspólne zdjęcia, podarować ramkę elektroniczną, fotoksiążkę, kalendarz, czy portret wykonany na podstawie zdjęcia.

Coś praktycznego

Są takie babcie i tacy dziadkowie, których najbardziej na świecie cieszą praktyczne prezenty. Tu mamy szerokie pole do popisu, bo w zależności od indywidualnych potrzeb lub zainteresowań, można bez problemu znaleźć coś, co im się przyda. 

Dużym powodzeniem cieszą się prezenty z półki medycznej, takie jak: pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, różnego typu masażery. Docenią to starsze osoby (nasi dziadkowie), które uskarżają się na różnego typu dolegliwości. Ci zaś, którzy już wszytko mają, lub są zdrowi lub młodsi (dziadkowie naszych dzieci) i nie muszą mieć, bardziej ucieszą się z upominku związanego z ich pasją. 

Coś miłego

Czyli książka, jako sprawdzony pomysł prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jeśli tylko dziadkowie są miłośnikami literatury, na pewno ucieszą się z książki podarowanej przez wnuka – warto wcześniej wybadać, po co sięgają najchętniej. Osobista dedykacja może być uroczą kropką nad i w tym dniu. A jeśli nie książka, to może pięknie oprawiony kalendarz z sentencjami, notatnik do prowadzenia osobistych zapisków, przepiśnik z miejscami na własne kulinarne pomysły lub porady? 

Wspólny czas

To bezcenny prezent, choć pomysł może wydawać się trywialny… Prawda jest jednak taka, że codzienność nie pozwala nam spędzać z dziadkami tyle czasu, ile byśmy chcieli. Obowiązki, praca, zajęcia dodatkowe sprawiają, że nie zawsze jest czas, by ot tak usiąść, spokojnie porozmawiać. Tym bardziej warto w Dniu Babci i w Dniu Dziadka skupić się przede wszystkim na nich. Znacie dziadków najlepiej, wiecie więc, czy bardziej ucieszy ich zaproszenie na szarlotkę z lodami do kawiarni (zobacz) i wpadniecie wraz z dzieciakami porozmawiać, obejrzeć wspólnie zdjęcia? Lub umówicie się na spacer, do kina, teatru czy w inne miejsce, które pozwoli Wam przyjemnie spędzić czas. Sprawdzone przepisy na sernik (kliknij), tiramisu czy też klasyczne drożdżowe (sprawdź) znajdziecie na portalu Przepisy.pl

Jakikolwiek pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka wpadnie Wam do głowy, najważniejsza jest pamięć, nie tylko od święta.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close