Emocje 20 stycznia 2020

Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Które podobają się Wam najbardziej?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci to temat szczególnie bliski przyszłym lub świeżo upieczonym rodzicom, którzy nie mogą się zdecydować, jak nazwać malucha. Nietrudno zauważyć przy tym, że ostatnio trend wyraźnie kieruje się w stronę imion tradycyjnych. 

Jeszcze dobrych kilka lat temu na polskich podwórkach słychać było często imiona oryginalne, zapożyczone z zagranicy. Niestety nie za każdym razem ten wybór okazywał się szczęśliwy. Zdarzało się (i nadal zdarza), że co bardziej oryginalne imiona są czasem przekręcane, wzbudzają wątpliwości, lub prowokują złośliwości ze strony rówieśników. Ale tak może się dziać również w przypadku imion starych, które nie są współcześnie często spotykane, np. Genowefa, lub kojarzone w mało pozytywny sposób, np. Alfons.

Od kilku lat można zauważyć, że częściej niż Dżesika, Alan, Brajan czy Kevin, pojawia się na placu zabaw Zosia, Hania, Staś i Zbyszek. Czy to dobrze? Nie mnie to rozstrzygać.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci – co wpływa na ich wybór?

Na to, czy dane imię będzie mniej lub bardziej popularne wpływa oczywiście ilość maluchów, które je noszą. A to z kolei wynika z osobistych preferencji rodziców. Wybierają oni imiona, które albo przypadły im do gustu, albo są związane z rodzinną tradycją, lub bliską osobą. Są też rodzice, którzy darzą na tyle wielką sympatią danego aktora, piosenkarza, czy postać literacką, nadając dziecku dane imię. 

Motywacja nie jest już tak istotna, jak samo brzmienie wybranego imienia. Musicie wiedzieć, że tutaj nie ma pełnej swobody. Według prawa, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może nie zgodzić się z wyborem danego imienia, jeśli uważa, że imię jest śmieszne, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Jeśli przyszli rodzice mają wątpliwości, powinni wesprzeć się zaleceniami Rady Języka Polskiego, czyli instytucji opiniodawczo-doradczej, której zadaniem jest dbałość o poprawność języka polskiego. RJP wskazuje w swoim wykazie, jakie dokładnie imiona nie są zalecane dla dziecka. Na szczęście dla rodziców, najpopularniejsze imiona dla dzieci nie powodują wątpliwości. 

Najpopularniejsze imiona dla dzieci (dziewczynek i chłopców) w pierwszym półroczu 2019 roku:

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek: 

 1.  Zuzanna – to imię otrzymało 4 251 dziewczynek,
 2. Julia (4 042),
 3. Maja (3 853),
 4. Zofia (3 755),
 5. Hanna (3 651),
 6. Lena (3 495),
 7. Maria (2 572),
 8. Alicja (2 546),
 9. Amelia (2 339),
 10. Oliwia (2 306)

Najpopularniejsze imiona dla chłopców: 

 1. Antoni – to imię otrzymało 4 247 chłopców,
 2. Jakub (4 050),
 3. Jan (3 979),
 4. Szymon (3 584),
 5. Aleksander (3 582),
 6. Franciszek (3 340),
 7. Filip (2 996),
 8. Wojciech (2 770),
 9. Mikołaj (2 685),
 10. Kacper (2 429).

Danych za cały miniony rok jeszcze nie ma, ale śmiało można założyć, że różnice za cały rok w rankingu na najpopularniejsze imiona dla dzieci, będą niewielkie, o ile jakieś będą. 

 

źródło:  www.edziecko.pl 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close