Emocje 28 czerwca 2019

Jak zmienić dziecku imię? Masz na to pół roku

Jak zmienić dziecku imię, kiedy to, które mu nadaliśmy, przestało nam się podobać? Sprawa nie jest taka prosta. Wbrew pozorom, łatwiej zmienić dziecku nazwisko niż imię. Tu powody muszą być naprawdę ważne.

Jak zmienić dziecku imię w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia

O imionach nadanych przez pomyłkę albo pod wpływem alkoholu w niejednej rodzinie krążą legendy. Pół biedy, jeśli imię jest ładne. Gorzej, jeśli imię jest brzydkie, ośmieszające lub źle się kojarzy. Raczej trudno wyobrazić sobie, by rodzice dobrowolnie nazwali dziecko Adolf.

Taką pomyłkę można łatwo skorygować w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Ale uwaga – zmiana możliwa jest tylko raz. Rodzice nie mogą biegać co dwa tygodnie do urzędu, bo znowu zmienili zdanie.

Do zmiany imienia, imion lub ich kolejności, a także pisowni, potrzebne jest osobiste stawiennictwo obojga rodziców i ich zgodna wola wyrażona na piśmie. Jeśli o zmianę wnioskuje tylko jedno z rodziców, imię nie zostanie zmienione. To trochę krzywdzące dla kobiet, bo zazwyczaj to tatusiowie biegają do urzędu, gdy one leżą w połogu.

Jak zmienić dziecku imię, gdy minie więcej niż sześć miesięcy

O ile w pierwszym półroczu rodzice nie muszą się tłumaczyć z chęci zmiany dziecku imienia, o tyle później sprawa się komplikuje. Jeśli rodzice chcą zmienić imię starszemu dziecku, muszą przekonać Urząd Stanu Cywilnego, że ich zdaniem to jest ono ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka. Argument, że przestało się podobać, najprawdopodobniej zostanie odrzucony. Także zbyt duża zdaniem rodziców popularność imienia nie jest dla Urzędu Stanu Cywilnego przesłanką do jego zmiany.

Innymi powodami, które będą wzięte pod uwagę, jest np. fakt, że dziecko używa innego imienia niż ma wpisane w akcie urodzenia, imię dziecka zostało zmienione bezprawnie (ciężko mi to sobie wyobrazić, ale pewnie są i takie przypadki), imię dziecka jest niezgodne z przepisami kraju, którego obywatelstwem dziecko się legitymuje. To kolejny trudny do wyobrażenia sobie przypadek, ale ponoć np. na Islandii jest tak, że imię nie może zawierać liter, które nie występują w islandzkim alfabecie. Jeśli dziecko ma podwójne obywatelstwo niewykluczone, że i w Polsce trzeba zmienić imię.

Jak zmienić imię dziecka nadane przez Urząd Stanu Cywilnego

Jeśli rodzice nie dopełnią formalności związanych z urodzeniem dziecka i nie zgłoszą tego faktu w USC, nie oznacza to, że dziecko formalnie „nie będzie istniało”. Oznacza to tylko tyle, że imię zostanie nadane dziecku przez urzędnika, który może kierować się kalendarzem, własnym gustem, albo czymkolwiek. Dzieje się tak dlatego, że szpitale są obowiązane do przekazywania Urzędom Stanu Cywilnego informacji o narodzinach dziecka.

Ze zmianą imienia nadanego przez urząd jest dokładnie tak samo, jak w innych przypadkach. W ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia można to zrobić bez problemu za niewielką opłatą, po upływie tego terminu trzeba przekonać urząd, że to konieczne.

 

Na koniec powiem Wam jeszcze ciekawostkę. Szukając materiałów do tego tekstu, natrafiłam na informację, że w Polsce łatwiej zmienić nazwisko niż imię, zwłaszcza w przypadku osoby dorosłej. Szczególnie chętnie korzystają z tego przestępcy, którzy próbują rozpocząć nowe życie.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close