Emocje 26 lipca 2023

Narzędzia rozwoju osobistego i duchowego dla początkujących i zaawansowanych

Jak działają i na co dokładnie narzędzia rozwoju osobistego i duchowego oraz jak używać ich z głową? I co wspólnego ma z tym efektywność w biznesie? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na te i kilka innych pytań dotyczących narzędzi, które warto wykorzystywać w pracy nad sobą i procesie samodoskonalenia – narzędzi łatwych, prostych w użyciu, przyjemnych i, co najważniejsze, ogólnodostępnych… 

Niewiele osób łączy ze sobą biznes i rozwój duchowy czy osobisty (chociaż to już prędzej). Okazuje się jednak, że są one równie ważne w życiu zawodowym co w prywatnym. Polegają bowiem w swoich podstawach na odpowiedzeniu sobie na najważniejsze pytania: „kim jestem?”, „czego pragnę?”, „jakie są moje priorytety, cele, dążenia?”. Jeżeli umiemy odpowiedzieć sobie na te pytania w życiu prywatnym, kwestia tego, jak powinno wyglądać nasze życie zawodowe, również stanie się jasne, a wówczas zaczniemy działać w biznesie w zgodzie z naszymi wartościami, w poszanowaniu ograniczeń, ale i talentów. Wielu uważa, że świadomość siebie przyjdzie w końcu sama, w procesie dorastania, a później starzenia się. Nie jest to jednak pewnik, co możemy z łatwością zauważyć, po prostu obserwując ludzi wokół nas – dorosłych, którzy zmagają się całe życie ze sobą i z innymi w poszukiwaniu sensu i kierunku. Na szczęście nie jesteśmy na te zmagania skazani. Istnieją bowiem narzędzia, które w budowaniu tej świadomości pomagają i doskonale działają, gdy dochodzimy do ściany i nie wiemy, w którą stronę postawić kolejny krok…

Rozwój duchowy daje głębię, poczucie związku z samym sobą, poczucie realizacji i przede wszystkim narzędzia do osiągnięcia naszego najwyższego potencjału. Dzięki temu wprowadza spokój, stabilność i poczucie bezpieczeństwa, a wszystko to wynika między innymi z rosnącego zaufania do samego siebie, swoich opinii i decyzji – tłumaczy Natalia Polcyn-Geisler, mentorka biznesowa kobiet.  

Narzędzia rozwoju osobistego dla początkujących

W poszukiwaniu narzędzi rozwoju duchowego trafisz zapewne na wiele bardzo prostych i bardzo skomplikowanych środków do celu. Jeżeli jesteś w temacie osobą początkującą, warto oczywiście spróbować narzędzi podstawowych. Większość z nas rozwój duchowy i osobisty zaczyna od researchu książek i magazynów o charakterze poradnikowym. I jest to bardzo dobry krok!

Kilka lat temu w mojej przestrzeni pojawiła się (chyba wielu osobom znana) książka „Potęga podświadomości”. Wtedy właśnie zaczęłam zastanawiać się nad tym, w jaki sposób świadomie zacząć wpływać na moje życie i biznes, tak żeby moje marzenia i plany w każdej z wymienionych sfer, zaczęły się realizować. Swoją przygodę rozpoczęłam od wypowiadania afirmacji zawartych w tej właśnie książce. Bardzo szybko w moim życiu zaczęły zachodzić pozytywne zmiany – przekonuje Natalia Polcyn-Geisler i dodaje – Kolejne pozycje książkowe, które dużo w moim życiu zmieniły to książki autorstwa Brian Tracy. Po ich lekturze od razu zaczęłam w życie wprowadzać poznane dzięki nim techniki.

Kolejnym krokiem polecanym przez specjalistów jest prowadzenie dziennika – nie tylko codziennych zapisków emocji, przemyśleń czy zdarzeń, ale również dziennika wdzięczności. Chociaż może wydawać się to banalne, jest bardzo dobrze oddziałującym na nasz układ limbiczny narzędziem. Nie tylko pomaga w regulacji emocji, ale i w dużej mierze je programuje. A to, nawet jeśli nie wierzymy w magię przyciągania, ma wpływ na nasze podejście do codzienności – a nie od dziś wiadomo, że podejście to procentowo bardzo duża, jeśli nie najważniejsza, część naszego sukcesu.

Oprócz prowadzenia dziennika warto również pobudzić lewą półkulę innymi zajęciami „manualnymi”, takimi jak np. tworzenie mapy marzeń czy też oddanie się malowaniu intuicyjnemu oraz kreowaniu i zapisywaniu własnych afirmacji.

To naprawdę działa! Na własnej skórze poczułam i czuję każdego dnia, że faktycznie wchodząc bardziej w siebie, poznając swoje talenty, na naszej drodze pojawia się duchowość i zaczynamy widzieć w sobie ten pierwiastek boskości – dodaje entuzjastycznie Natalia, trenerka biznesowa kobiet. – Każdy z nas ma w sobie ten pierwiastek. Nie oznacza on oczywiście żadnych super mocy rodem z komiksów czy Biblii. Nikt z nas nie powie: „wstań i idź!”. Chodzi o umiejętność kreacji NASZEGO życia. Jeżeli na poziomie duszy, poziomie podświadomym, jesteśmy blisko sami ze sobą, mamy moc przyciągania do siebie konkretnych zdarzeń, ludzi i emocji.

Wiele osób w procesie rozwoju duchowego wspiera się również wahadełkiem. Sprawa jest dosyć kontrowersyjna i brak podstaw naukowych na jej skuteczność. Proponujemy jednak spojrzeć na sprawę od strony naszej podświadomości… Wahadełko służy do zadawania pytań zamkniętych, na które odpowiedź może brzmieć: „tak” lub „nie”. Nawet jeżeli nie przekonuje nas kwestia łączenia się z „wyższym ja” i inne hasła związane z tą praktyką, weźmy pod uwagę siłę… autosugestii. Wahadełko może działać dokładnie tak samo jak rzucanie monetą – jeszcze gdy moneta jest w powietrzu, nasz umysł znajduje właściwą odpowiedź na nasze pytanie, pod wpływem presji dylemat znika i umysł podaje nam na talerzu odpowiedź na pytanie, daje znać o naszych pragnieniach. Wahadełko może nas zatem w bardzo łatwy sposób wspierać w podejmowaniu właściwych, zgodnych z naszym JA decyzji. Narzędzie proste, a jakże skuteczne!

Jednym z kolejnych narzędzi, które można stosować samodzielnie są karty rozwoju osobistego, z którymi  pracowałam, aby pobudzić swój kontakt z intuicją. Następnie sama stworzyłam swoje karty „Przebudzenia do kreacji”, których używam przy współpracy duchowo-biznesowej, podczas mentoringu biznesowego, jaki prowadzę dla swoich klientek – dodaje Natalia Polcyn-Geisler.

Narzędzia rozwoju osobistego dla zaawansowanych

Tak jak prowadzenie dziennika czy też zajęcia „artystyczne” możemy w 100% praktykować sami, tak medytację, czy jogę warto stosować pod okiem lub po konsultacji z osobą, która te doświadczenia ma już za sobą. W przypadku jogi sprawa jest głównie czysto techniczna – przy zaawansowanych asanach możemy po prostu zrobić sobie fizycznie krzywdę, jeśli nie wykonujemy ich prawidłowo właśnie pod względem technicznym. Jeśli zaś chodzi o medytację…

Medytacji jako narzędzia używać można na bardzo wiele różnych sposobów. Możemy stosować na przykład różnego rodzaju medytacje wspomagane – np. konkretnymi dźwiękami, prowadzeniem przez inną osobę czy też afirmacjami, które sami wypowiadamy na głos lub jedynie w myślach. Osoby zaawansowane w tym temacie często nie potrzebują już jednak żadnych wspomagaczy i umieją wprowadzać się w swego rodzaju trans – wyłączać świat zewnętrzny i pozostawać sam na sam ze sobą przez długi czas. Niezależnie od tego, czy chcemy praktykować medytację w ten sposób czy nie, jeżeli traktujemy temat na poważnie i chcemy się w tym kierunku rozwijać, warto znaleźć mentora, który poprowadzi nas przez bardziej skomplikowane zagadnienia oraz wytłumaczy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w trakcie praktyki.

Choć medytacja, praktykowanie wdzięczności czy też prowadzenie dziennika mogą się wydawać czasami praktykami „odstrzelonymi” – a jako ludzie mamy tendencję do wyśmiewania rzeczy, których nie znamy czy też nie rozumiemy – z pełną świadomością i odpowiedzialnością mogę zaświadczyć, że po kilku latach praktyki wszystkich wspomnianych narzędzi, moje pragnienia związane z poszukiwaniem prawdziwej siebie doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem dziś… A jestem obecnie świadomą kobietą sukcesu, która dzięki POZNANIU PRAWDZIWEJ SIEBIE, swoich naturalnych darów, talentów i cech osobistych, zaczęła realizować „boski plan” z jakim przyszła na ziemię. Może to brzmieć górnolotnie, jednak w momencie kiedy zaczniesz odczuwać te zmiany nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w sobie, budząc swój wewnętrzny autorytet, przestanie być to takie dziwne. Stajesz się wówczas liderem swojego życia – tłumaczy Natalia Polcyn-Geisler.

 

Natalia Polcyn-Geisler – mentorka biznesu, wspierająca kobiety w rozwoju duchowym i osobistym. Swoje szkolenia prowadzi, kładąc nacisk na osiąganie efektów rozwoju w życiu zawodowym. Jej misją jest aktywować w każdej kobiecie, z którą współpracuje, wewnętrzną moc, po to, żeby stała się LIDERKĄ swojego życia. W ciągu minionych lat poznała wiele narzędzi rozwoju duchowego i osobistego. Dziś wybiera tylko te, które dają jej najwięcej radości i połączenia. Dzięki rozwojowi duchowemu wie, jak prowadzić swoje klientki, dostosowując każdą współpracę do poziomu świadomości, z jaką dana kobieta do niej przychodzi. Dzięki temu jej klientki oprócz tego, że budują swoją świadomość, to zaczynają być faktycznie pełnymi mocy liderkami swojego życia, a ich biznesy zaczynają rozkwitać. 

Natalia jest właścicielką firmy Help4you, wspierającej Polaków emigrujących do Holandii w załatwieniu formalności związanych z pobytem oraz prowadzeniem działalności. Polka od 15 lat mieszkająca w Holandii oraz matka łącząca obowiązki zawodowe z rodzicielskimi dzięki osiągnięciu balansu w życiu prywatnym i zawodowym…

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Moni Mckein z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zabawa 26 lipca 2023

Fundacja Zwalcz Nudę poleca projekt „Kapitan Warszawa”, który zapewni aktywne i rodzinne spędzenie wakacji

Lato już w pełni, a Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała wydarzenia dla najmłodszych, gwarantujące aktywne i rodzinne spędzenie wakacji. Projekt „Kapitan Warszawa” zapewni pełną dawkę zabawy i przygody dla małych (ale nie tylko!) mieszkańców stolicy.

„Kapitan Warszawa” to projekt, który skupia się na wspólnej, rodzinnej zabawie i aktywnym spędzeniu czasu w gronie najbliższych. W ramach projektu dwie organizacje – Fundacja Zwalcz Nudę oraz Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii – organizują historyczne spacery po Warszawie oraz gry miejskie. Dwie z nich odbędą się już w lipcu i w sierpniu: „Bractwo Odważnych Serc” i „Misja Kosmiczna ze Zwalcz Nudę”. A zaraz po wakacjach, w dniach 15-17 września, organizowane są Warszawskie Dni Rodzinne – wielkie święto, w ramach którego można wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach w całej stolicy oraz pikniku sportowo-rodzinnym na błoniach PGE Narodowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl

Fundacja Zwalcz Nudę: turnusy wakacyjne i gry miejskie dla dzieci!

W ramach gier miejskich Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała dwie wyjątkowe propozycje. Pierwsza z nich, „Bractwo Odważnych Serc”, odbędzie się już 30 lipca na Mokotowie. Gra zapewni uczestnikom niezapomnianą przygodę w świecie rycerzy, księżniczek, dawnych legend i ciekawych przygód: gracze będą mieli szansę na naukę strzelania z łuku, przejażdżkę na koniach mechanicznych czy wspólne odtańczenie poloneza przed pałacem. Już 30 lipca czeka na uczestników mnóstwo fascynujących wyzwań, wprowadzających w świat dworskich obyczajów i przygód, które pokażą najważniejsze wartości w życiu człowieka.

Druga gra miejska to „Misja kosmiczna ze Zwalcz Nudę”. Gracze odlecą już 26 sierpnia, a miejscem startu jest galeria Okęcie Park. Już od godziny 11:00 uczestnicy gry ruszą z przygotowaniami do niesamowitej ekspedycji, zaczynając od testów sprawnościowych, nauki języka obcej cywilizacji oraz zbudowania bezpiecznego lądownika. Oprócz praktyki potrzebna jest teoria. Dzięki zadaniom nie z tej ziemi młodzi astronauci dowiedzą się, jakie gwiazdozbiory mogą oglądać nocą na niebie, a także poznają nadzwyczajne warunki panujące na innych planetach, by wiedzieć, w którym miejscu kosmosu dokładnie wylądowali.

Zwalcz Nudę gra Misja kosmiczna

Kolejną część projektu stanowią spacery po niewidzialnym mieście. Wędrując po zakątkach Warszawy, dzieci odkryją tajemnice miasta i zgłębią jego historię. Spacery mają na celu przybliżenie mieszkańcom stolicy mniej znanych historii Warszawy. W trakcie spacerów będzie można sobie wyobrazić to, czego nie widać – miejsca i budynki, po których został tylko fundament, piwnica, pagórek lub wspomnienie. 

Więcej o grach i spacerach można przeczytać na stronie internetowej: https://zwalcznude.pl/kapitan-warszawa/.

Zwalcz Nudę terminy spacerów

Nie można zapomnieć również o letnich zajęciach w trakcie tygodnia dla dzieci w Klubie dla Rodzin Zwalcz Nudę. W czasie drugiego wakacyjnego turnusu „W 5 dni dookoła świata” dzieci poznają smaki z różnych zakątków globu, będą uprawiać nietypowe sporty, przeprowadzać eksperymenty, uczyć się robotyki, a nawet przygotują własną tabliczkę czekolady. Zdobędą tę wiedzę, bawiąc się w niepowtarzalnym stylu Zwalcz Nudę! „W 5 dni dookoła świata” to okazja, by spędzić czas w towarzystwie rówieśników, rozwijać swoje talenty i cieszyć się pełnym programem aktywności, w tym sportowych, artystycznych i przyrodniczych. Zapisy na turnusy wakacyjne odbywają się na stronie www.zwalcznude.pl

Weekend dla rodzin: Warszawskie Dni Rodzinne z Fundacją Zwalcz Nudę!

Nie tylko letnie miesiące przyniosą wyjątkowe wydarzenia dla najmłodszych. W dniach 15-17 września 2023 roku odbędą się Warszawskie Dni Rodzinne, podczas których rodziny będą miały możliwość spędzenia wspólnego czasu przy licznych atrakcjach, grach i warsztatach tematycznych. Fundacja Zwalcz Nudę zapewni nie tylko rozrywkę, ale również zajęcia edukacyjne i kreatywne.

Warszawskie Dni Rodzinne to weekend, podczas którego miasto zamienia się w wielki plac zabaw. Projekt logistycznie zbliżony jest do Nocy Muzeów – firmy i instytucje kierujące swoją ofertę do rodzin organizują w swoich punktach dni otwarte, a my zbieramy wszystkie wydarzenia w jednym miejscu, by ułatwić zainteresowanym ich wyszukiwanie. Dzięki współpracy z setkami punktów rodzinnych w stolicy Fundacja Zwalcz Nudę tworzy wyjątkowy program animacji. Wszystko jest otwarte, bezpłatne i skierowane do rodziny. Finałem Warszawskich Dni Rodzinnych jest piknik na błoniach PGE Narodowego, który odbędzie się 17 września 2023 roku. Więcej informacji na www.warszawskiednirodzinne.pl

Kapitan Warszawa – gwarancja przygód

„Kapitan Warszawa” to inicjatywa, która pozwala najmłodszym mieszkańcom stolicy na pełne przygód i niezapomniane lato. Fundacja Zwalcz Nudę już od lat tworzy w Warszawie wydarzenia, które łączą zabawę z edukacją, rozwijając w dzieciach pasję do odkrywania i aktywności. W tym roku połączyła siły z Fundacją Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, rozwijając program gier miejskich o spacery historyczne po Warszawie. Niech te letnie miesiące będą dla wszystkich pełne radości, twórczości i niezapomnianych chwil! 

Projekt Kapitan Warszawa jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Patroni medialni:

  • Rynek zabawek
  • Miasto Dzieci
  • W roli mamy
  • Przedszkola.edu.pl 

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Stronkowska
promocja@zwalcznude.pl

Źródło wpisu oraz zdjęć: informacja prasowa

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 25 lipca 2023

Radon: kiedy może szkodzić, a kiedy pomagać?

Radon jest gazem i był obecny na Ziemi zawsze. To pierwiastek promieniotwórczy, występujący w skorupie ziemskiej. W stężonych dawkach może być niebezpieczny dla zdrowia – jest uznawany za bardzo istotny czynnik ryzyka rozwoju raka płuca, oczywiście w sytuacji nadmiernej i długotrwałej ekspozycji. Ale bywa, że jest wykorzystywany w lecznictwie.

„Radon powstaje z rozpadu radu, a rad z kolei jest w szeregu promieniotwórczym uranowo-radowym. Tam więc tam, gdzie są niewielkie ilości uranu i/lub radu, będzie radon. Są kraje, w których nawet w powietrzu stężenie przekracza 100 czy 200 bekereli na m3. , Dla porównania – w Polsce jest to przeciętnie ok. 10 bekereli na m3. Bekerel to jest jeden rozpad na jedną sekundę, czyli jeśli w metrze sześciennym jest 10 bekereli, oznacza to, że w ciągu sekundy rozpada się 10 atomów radonu na jego pochodne, one rozpadają się dalej aż kończą się stabilnym ołowiem” – tłumaczy dr hab. Jerzy Olszewski z Zakładu Ochrony Radiologicznej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Problem z radonem polega na tym, że jest gazem szlachetnym, niewidocznym, bezwonnym, bez smaku, więc zmysłami go nie wykryjemy. Jeśli emanuje do powietrza i trafi na zamknięte pomieszczenie: dom, jaskinię, trasę turystyczną, jego stężenia mogą być dużo wyższe niż te na powierzchni.
„Kumulacja radonu jest większa w miejscach, gdzie on powstaje. Dlatego też czasem mieszkania, bloki, wille, mimo że  są w odległości paru metrów od siebie, mają inne jego stężenie. Radon przemieszcza się z wodą. Jeśli więc pod budynkiem jest ciek wodny, który zawiera radon pochodzący z innych obszarów, poziom może być wyższy w danym budynku niż w budynku obok. Jeśli u mnie w mieszkaniu nie ma radonu, nie oznacza to, że u sąsiada kilkadziesiąt metrów dalej go nie będzie” – mówi prof. Olszewski.
Ekspert wyjaśnia, że radon nie jest w stanie „wejść” do żywności, bo jest gazem. Ale już jego pochodne mogą się osadzić na produktach żywnościowych. Co prawda pochodne te żyją krótko, teoretycznie jednak mogą zostać zjedzone wraz z pożywieniem. To jest bardzo niewielki procent zagrożenia.

Woda z radonem w lecznictwie

Woda z kranu może zawierać radon. Ale nie to jest zagrożeniem dla człowieka – największe idzie z gruntu.
Wody wysokoradoczynne są np. wykorzystywane w sanatoriach. Jest bowiem teoria, że inhalacje radonowe wspomagają leczenie. Proces przebiega pod kontrolą, chory spożywa niewielkie dawki radonu. Na świecie jest cały przemysł wykorzystujący radon do leczenia.
O wykorzystaniu radonu w medycynie czytamy m.in. w materiale opracowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia przez dr hab. Małgorzatę Dobrzyńską. Dowiadujemy się, że jest wykorzystywany w medycynie, głównie w zabiegach kąpielowych, do płukania jamy ustnej, do picia i inhalacji. Do terapii radonowych wykorzystuje się wody lecznicze pochodzące z naturalnych źródeł lub z odwiertów, rzadziej z wyrobisk po kopalniach uranowych.
„Za wody radoczynne uznaje się te o zawartości radonu powyżej 74 Bq/l, a za posiadające działanie lecznicze podczas kąpieli te o zawartości Rn powyżej 370 Bq/l (19-21). Działanie wód radonowych opiera się na założeniu, ze niewielkie dawki promieniowania indukują naprawę DNA w komórkach. Wykazano, że przy dawkach poniżej 100 mSv aktywowane są mechanizmy obronne prowadzące do eliminowania uszkodzonych komórek lub do naprawy uszkodzeń DNA. Według światowych obserwacji korzystne działanie małych dawek promieniowania przeważa nad potencjalnym ryzykiem. Przykładem są mieszkańcy japońskiego regionu Misasa, którzy korzystają ze znanych od 800 lat naturalnie radioaktywnych gorących źródeł (9,5 kBq/l, temp. 65 stopni Celsjusza). Pomimo że tamtejsza ludność korzysta z nich nawet kilka razy dziennie, nie stwierdzono w tej populacji zwiększonej liczby mutacji, bezpłodności czy zaburzeń w obrazie morfologii krwi. Wręcz przeciwnie, częstość zgonów z powodu nowotworów jest tam prawie dwukrotnie niższa niż w okolicznych miejscowościach. Prozdrowotne działanie radonu potwierdza słuszność teorii, tzw. hormezy radiacyjnej, która zakłada, że niewielkie dawki promieniowania działają stymulująco na naprawę DNA w organizmie i aktywują mechanizmy ochronne neutralizujące wolne rodniki. To samo promieniowanie w dużych dawkach jest szkodliwe” – czytamy w publikacji Narodowego Instytutu Zdrowia.

Radon niebezpieczny dla płuc

Radon jako gaz rozpada się w powietrzu.
„Załóżmy, że mamy czysty radon w powietrzu. W takiej sytuacji wdychamy i wydychamy go, jest bezpieczny. Ale nieszczęściem jest to, że radon rozpada się na krótkożywne produkty rozpadu radonu, które niestety rozpadają się poprzez cząstkę alfa. Ona jest ciężka – to atom helu podwójnie zdializowany, czyli jądro helu. Ta cząstka jest krótkozasięgowa, ale jest w stanie uszkodzić komórki płuc i te uszkodzone komórki mogą wywoływać nowotwory. Czyli to nie sam radon, lecz jego pochodne osadzone w płucach rozpadają się dalej i atakują komórki. Jeśli tych komórek jest dużo, mogą wywołać nowotwór. WHO twierdzi, że w związku z tym radon jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem ryzyka nowotworów płuc” – wyjaśnia prof. Olszewski.

Palenie papierosów a radon

Według Agencji Ochrony Środowiska, (EPA) ekspozycja na radon na poziomie do 148 Bq/m3 w ciągu całego życia spowoduje rozwój raka płuca u 7 osób spośród 1000 niepalących i aż u 63 osób spośród 1000 palących tytoń.
„Wyniki szwedzkich badaczy potwierdziły, że w przypadku jednakowych stężeń  radonu ryzyko wystąpienia raka płuc u osób, które nigdy nie paliły, było czterokrotnie niższe niż dla ogółu populacji i dziesięciokrotnie niższe niż ryzyko nowotworu u palących jedną paczkę papierosów dziennie” – czytamy w cytowanej już publikacji Narodowego Instytutu Zdrowia.
„Dlatego tak ważne jest sprawdzenie poziomu radonu, nawet tam, gdzie się go nie spodziewamy. Jeśli ten gaz występuje, starajmy się obniżyć jego poziom, jeśli to możliwe. Jeśli nie jest to możliwe, skraca się pracownikom czas pracy, żeby uniknąć przekroczenia dawek radonu. On działa jak każdy pierwiastek promieniotwórczy i obowiązują przepisy prawa atomowego. W zależności od dawki kategoryzuje się pracowników, wykonuje się badania lekarskie, dezymetrię itd. Są takie  miejsca pracy, gdzie nie da się obniżyć poziomu radonu, na przykład znaczne zwiększenie wentylacji w naturalnej jaskini sprawi, że to dziedzictwo kulturowe przestanie istnieć. Do tego nie można dopuścić” – mówi prof. Jerzy Olszewski.
Niemniej w dyrektywie Unii Europejskiej 59 z 2013 r jest powiedziane, że kraje członkowskie powinny walczyć zarówno z nadmierną ekspozycją na radon, jak i z paleniem tytoniu.

Metody walki z nadmiernym stężeniem radonu

Niektóre z metod walki są proste i niezwykle skuteczne: najtańszą jest wentylacja; czasem w zakładach pracy jest wyciągowa i wtedy wyciąga radon z każdej szczeliny, powinna być nawiewna; tzw. „studnie radonowe” wokół budynku, czyli ściąganie radonu tam, gdzie nikomu nie będzie zagrażał; odsysanie spod podłogi; nadciśnienie w budynku, gdzie stężenie radonu jest bardzo duże.
„Naprawdę zachęcam do przyjrzenia się wentylacji budynku, jeśli występuje w nim stężenie radonu powyżej wartości 300 bekereli na m3. Trzeba też sprawdzić piwnice. Nieszczelna wentylacja może powodować wzrost poziomu tego gazu w budynku. Jeśli natomiast jest szczelna, może obniżać jego poziom w budynku. Samo pomalowanie piwnicy farbami emulsyjnymi zmniejsza o 70 proc. emanację radonu. W dalszej kolejności uszczelnia się podłogi. Ważne też jest uszczelnienie wszelkiego rodzaju łączy, a obecnie mamy ich mnóstwo: woda ciepła, zimna, prąd, kanalizacja, internet, telefon. Kiedyś nikt nie bawił się w uszczelnianie, ale przy wysokim poziomie radonu, trzeba bardzo dobrze uszczelnić i powtórzyć pomiary. Główny Inspektor Sanitarny ma listę instytucji mierzących poziom radonu i tam trzeba się zgłosić, jeśli chcemy dokonać pomiarów” – wyjaśnia prof. Olszewski.

Bać się radonu czy nie?

Zgodnie z ustawą Prawo atomowe, poziom odniesienia dla średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w miejscach pracy wewnątrz pomieszczeń oraz w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi wynosi 300 Bq/m3 (bekereli na metr sześcienny). To wartość uznana przez liczne grono ekspertów za bezpieczną dla zdrowia. Warto więc dążyć, zwłaszcza w miejscach pracy, by stężenie radonu nie przekraczało tej normy. Czasami jednak osiągnięcie takiego poziomu stężenia jest trudne.
„Pomiary, które wykonywałem w różnych miejscach w kraju wskazywały nawet 17 tys. bekereli, a rekord pobił kolega, który namierzył 300 tys. bekereli. W Polsce były bowiem kopalnie uranu. Są one nieczynne, teoretycznie cały uran został wydobyty. Jednak w sztolniach są olbrzymie stężenia tego pierwiastka. W naturalnych trasach turystycznych typu jaskinie, poziom przekracza 3000 bekereli” – mówi prof. Olszewski.
Po jak długim czasie ekspozycji na radon można sobie zaszkodzić? Nie ma wątpliwości, że nadmierna ekspozycja jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów. Ale podłożenie tych chorób jest wieloczynnikowe i musi się nałożyć wiele zjawisk, by doszło do raka.
„Nie ma więc granicy na zasadzie, że kogoś zabierzemy do kopalni, nawdycha się dużego stężenia radonu przez godzinę i ma zagwarantowany nowotwór za 20 lat. To tak nie działa” – zapewnia prof. Olszewski.

Jak chronić pracowników?

W Polsce domy do zamieszkania są wyłączone z obowiązkowego pomiaru radonu. Niemniej nabywca może zażądać certyfikatu radonowego. Ale już każdy pracodawca powinien znać stężenie radonu w miejscu pracy. Jest bowiem prawny mechanizm oceny ryzyka zawodowego, a radon do niego należy. W Polsce zaledwie 10 proc.  powierzchni kraju jest „ryzykowne” – to Sudety, gdzie występuje uran.
W Polsce obszary, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może przekraczać poziom odniesienia 300 Bq/m3 obejmuje 27 powiatów. Lista powiatów opublikowana jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 poz. 1139) i obejmuje następujące powiaty w województwach:
dolnośląskim: dzierżoniowski, jeleniogórski, Jelenia Góra, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, polkowicki, trzebnicki, wałbrzyski, Wałbrzych, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski;
lubelskim: tomaszowski;
opolskim: nyski, prudnicki;
podkarpackim: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leski, mielecki, sanocki;
śląskim: cieszyński;
świętokrzyskim: kielecki, opatowski, skarżyski.
Czy jednak rzeczywiście pracodawcy palą się do mierzenia poziomu radonu?
Zdaniem prof. Olszewskiego, wiele poprawiło się w tym względzie – zaczynają być robione pomiary. Kiedyś radonem zajmowały się tylko instytucje naukowe. Wielkich pomiarów dokonał GIS. Na podstawie tych pomiarów będzie można zweryfikować wymienioną listę.
Nie ma jednak danych, czy z terenów Sudetów jest więcej zachorowań na raka płuc z powodu radonu.
„Oszacowanie ryzyka zaindukowania nowotworu przez radon byłoby bardzo trudne, ponieważ badania kohortowe muszą mieć odniesienie. Brakuje zaś możliwości analizy, czy ktoś ma radon w organizmie, bo pali papierosy, czy ma radon z powietrza. WHO natomiast mogło oszacować ryzyko nowotworu, bo operuje potężnymi danymi i pomiarami. To dlatego tamtejsi eksperci wskazali radon jako drugą przyczynę raka płuca” – mówi prof. Olszewski.

Krótko o radonie

Radon został odkryty w 1900 r. przez Fridricha Ernsta Dorna. Początkowo nazywany był emanacją. Dopiero w 1923 roku Międzynarodowy Kongres Nauki o Promieniotwórczości nadał mu obecną nazwę. Radon powstający z rozpadu radu występuje w środowisku. W związku z tym, że jest gazem, może wydostać się z skorupy ziemskiej do atmosfery wchodząc w skład powietrza atmosferycznego. Radon rozpada się tworząc tak zwany szereg krótkożyciowych, również promieniotwórczych pochodnych, do których należą m.in. izotopy polonu, bizmutu i ołowiu. Produkty rozpadu radonu, które są ciałami stałymi, łatwo przyłączają się do aerozoli istniejących w powietrzu i w wyniku oddychania dostają się do płuc. Stąd wynika potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Średnie stężenie 222Rn w powietrzu atmosferycznym w Polsce wynosi ok. 10 Bq/m3 i różni się w zależności od obszaru kraju. Np. w Kowarach wynosi, ok. 30 Bq/m3; w Świeradowie Zdroju ok. 24,1 Bq/m3; w Karpaczu ok. 8,7 Bq/m3; w Warszawie ok. 2,7 Bq/m3. Na podstawie wyników dotychczasowych badań można przypuszczać, że obszary podwyższonego ryzyka obejmują 10 proc. obszaru kraju, gdzie stężenie radonu w gruncie przekracza 50 Bq/m3. Są to regiony południowe.
STAŁE przebywanie w pomieszczeniach, w których normy radonu są ZNACZNIE przekroczone (np. w kopalniach, budynkach wybudowanych w skałach, które nie są wentylowane) może powodować nawet chorobę popromienną, której objawem jest m.in. niedokrwistość, problemy z jelitami, utrata przytomności, bezpłodność, zaburzenia hormonalne.
Ponieważ ostatnim ogniwem w łańcuchu rozpadu radonu jest ołów, może też dojść do zachorowania na ołowicę. Trzeba pamiętać, że jednak ta choroba dotyka najczęściej pracowników drukarń, fabryk akumulatorów i fabryk farb ołowiowych.
Źródła:
Strona WHO nt. radonu: https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/12-sposobow/promieniowanie/3750-czym-jest-radon-jakiego-rodzaju-nowotwory-moze-wywolywac
https://wip.pcz.pl/fcp/RGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUQBAUWRuHQwFDBoIVURNWHlBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/242/public/wydzialy/wipitm/strona/grafika_news/okazyjne/2022/zadanie-9-produkt-12_materialy-informacyjne-w-zakresie-zachowan-ograniczajacych-narazenie-na-radon-na-stronie-internetowej.pdf
Informacje o możliwościach obniżenia stężenia radonu: https://inzynierbudownictwa.pl/jak-obnizyc-poziom-radonu-w-budynkach/
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Obraz TakeActionOnRadon z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close